Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
24 април 2024
Мислења
346
Поени од реакции
689
Инаку, по се изгледа дека ДУИ ќе победи со уште поголема разлика во однос на Влен, па ќе следува доста тензичен период, доколку останат надвор од влада.


Во такво сценарио, има само еден начин, ДУИ да биде пасивизиран и да слабее. ДПМНЕ да изнајде начин да почне преговори со ЕУ, а тоа да го претстави како победа и потоа на локално Влен со помош на ДПМНЕ повторно да ги освојат Тетово, Чаир, Гостивар. Плус, да изгубат клиентелисти затоа што нема да се на власт, а може и некоја коруптивни афера да им се извади.

А притоа да не се прават дополнителни трули национални компромиси и внатре и надвор.

Дали ДПМНЕ ќе има сила за вакво нешто, а ние како општество е друго прашање. Познавајќи ги нив, а и нас Македонците, не сум претерано оптимистичен.
Јас сепак мислам дека сезоната за лов на команданти ќе биде отворена :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.896
Поени од реакции
8.389
:pos:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.724
Поени од реакции
4.148
@Таксист @Darling Нашиот дом е Охрид, ни Москва ни Фанар, вие терајте си со србоманот од Богомила.
А да ме поврзувате со бугарашот Партениј е ептен ниско. Јас не бирам, за мене тие двајца со ист брич.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.924
Поени од реакции
4.728
Многу комплексна личност си никако човек да ти погоди!

Неможе Апасиев да победува у Европа у 2024 со премисата дека секој богат е криминалец и дека секој сиромав е сиромав ради богатиот. Едноставно премногу контра примери има тоа у денешно врмее околу нас.
одговорот беше дека не се криминалци ами се чесни, сиот имот/капитал го заработиле со “труд“..

Да така е, сите што имаат пари во државата се криминалци и треба да горат на плоштад! Така трошните душички на просечниот македонец ќе бидат исполнети и правдата за својата животна несреќа ќе биде остварена.
Повторив дека се чесни и не би требало да се палат.
Ами треба да ги бираме да бидат власт оти нели чесни се!
Мојот став е инаку само да им се одземе имотот кој го стекнале со “тежок труд“, не би ги палел, доволна казна е само да им се одземе тоа што го “стекнале чесно“.

Каков лузерски менталитет, типичен би рекол.
Сега станав губитник, луда куќа не знаеш што сакаш и кај тераш.

...добро еве уште еден предлог можеби...
Да ги собереме сите сиромашни и нив да ги запалиме на плоштад, што мислиш овој предлог ќе ги задоволи ли твоите болесни потреби?
Така ќе останат само чесните и ќе си трупат богатства а сиромашните нема да им сметаат!
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.949
Еве и ЗНАМ со став дека не влегува со ДУИ во влада. Ако успее Мицко да коалицира со ДУИ постизборно, секоја чест.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.865
Поени од реакции
83.877
Еве и ЗНАМ со став дека не влегува со ДУИ во влада. Ако успее Мицко да коалицира со ДУИ постизборно, секоја чест.
Мислам дека ДПМНЕ + ЗНАМ ќе имаат 61+ пратеник во собранието, доволно за да нема многу уценувања од албанските партии... Е сега ВРЕДИ по се изгледа ќе влезе во власта, ама ќе ја нема таа моќ на ДУИ што ја имаше со изродиве последниве 7-8 години.

Евентуално ако Мицко за мир у куќи реши да ги земе ДУИ како коалиционен партнер, рачунај ДПМНЕ за брзо време ќе станат како СДС, не исклучувам да им се подели членството и да си оформат своја "патриотска ЗНАМ" алтернатива на политичката сцена.

Јас сеуште верувам (или сакам да верувам) дека идиотов нема да прави влада со ДУИ, цело членство муе против тоа.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
346
Поени од реакции
689
Мислам дека ДПМНЕ + ЗНАМ ќе имаат 61+ пратеник во собранието, доволно за да нема многу уценувања од албанските партии... Е сега ВРЕДИ по се изгледа ќе влезе во власта, ама ќе ја нема таа моќ на ДУИ што ја имаше со изродиве последниве 7-8 години.

Евентуално ако Мицко за мир у куќи реши да ги земе ДУИ како коалиционен партнер, рачунај ДПМНЕ за брзо време ќе станат како СДС, не исклучувам да им се подели членството и да си оформат своја "патриотска ЗНАМ" алтернатива на политичката сцена.

Јас сеуште верувам (или сакам да верувам) дека идиотов нема да прави влада со ДУИ, цело членство муе против тоа.
Нема влада со дуи бидете спокојни :)

Излезете на 8 Мај и остварете го вашето граѓанско право.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.002
Поени од реакции
6.329
Vecer izgleda nema da bidi dosadno.

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.734
Поени од реакции
8.102


Ова се прашањата и наративите кои ќе бидат актуелни и после избори.


Сефер, уште еден албански националист завиткан во граѓански целофан, кој сега е на страна на ДУИ, ги претставува доминантните албански гледишта.


Во принцип, се сведува на тоа дека мнозинството Македонци се албанофоби, а секој македонски патриотизам, национализам е штетен за државата и против Албанците. Додека албанскиот национализам е граѓански, европски, прогресивен за државата.

Па така, ако мнозинството Македонците се против Преспанскиот договор, оној за добрососедство со Бугарија, францускиот предлог, Албанците, преку нивните политички претставници, имаат право, дури и обврска да се одбранат себе и државата, регионот, Европа, светот, од македонскиот национализам и да спроведат договори, одлуки, за кои мнозинството Македонци се против и кои што задираат во нивен идентитет.

Двете албански коалиции, потпишале договор дека нема да бидат дел од влада, која веднаш нема да ги направи уставните измени. И тоа не уцена, не е антимакедонска реторика, антимакедонско делување. Скоро сите нивни интелектуалци, вклучувајќи го и Сефер, застапуваат такво гледиште.

А сето тоа беше дел од планот да се изолира ДПМНЕ и да се формира влада без партија/партии кои имаат најголема подршка од Македонците и тоа беше легитимно, како и 2016 година и се што се случуваше потоа без подршка од мнозинството Македонци.

Е сега, откако станува јасно дека ДПМНЕ не може да се заобиколи, меѓудругото и поради таквото делување на албанските партии, па Македонците се групираа околу ДПМНЕ (но и Левица и ЗНАМ, кои имаат и пооштра реторика), мора да се спасуваат Албанците со ДУИ во влада.
1714995696873.png
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.178
Поени од реакции
8.365
Сѐ зависи од тоа колкава ќе биде разликата меѓу ВЛЕН & ДУИ. Ако направи ДУИ поголема разлика во пратеници, ДУИ ќе влезе во Влада.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.832
Поени од реакции
4.018
Еве и ЗНАМ со став дека не влегува со ДУИ во влада. Ако успее Мицко да коалицира со ДУИ постизборно, секоја чест.
Александар (ликон од ДПНЕ...) во една скорешна прилика посочи дека ДПНЕ би коалицирала со „некорумпираниот дел„ од ДУИ (кој ли е тој дел?...:unsure:), така да и таа можност (за постизборно коалицирање ДПНЕ-ДУИ) не е исклучена...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.611
Поени од реакции
79.911
ДПНЕ би коалицирала со „некорумпираниот дел„ од ДУИ (кој ли е тој дел?...:unsure:),
Нема они што да му ја мислат. Агелер ќе каже кој е некорумпираниот дел од ДУИ.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.174
Поени од реакции
20.745
Ваууу, немој ќе не расплачеш.
Не е работата за плачење, туку презирот и фрустрациите заради неколку олигарси и крони-капиталисти, не треба да се проектираат кон сите што направиле пари и успешен бизнис. Тоа преминува во завист.

За ваква држава, менталитет и политика заснована на "да му умре козата на комшијата", казни го поуспешниот за да биде поеднаков со тој што има помалку, не носи прогрес и развој, туку дестимулира. Со тоа само им се дава уште поголема моќ на политичарите и власта, уште повеќе наши пари со кои ќе располагаат.

Треба да е обратно, државата да овозможи услови секој да може да прави пари и создаде бизнис, и тие што имале помалку да имаат можност да направат повеќе, луѓето да стануваат независни, а не робови на партиите, државниот апарат и "сигурна работичка".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom