Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.763
e dobro de wikipedia e za tebe povaliden izvor od linkot sto postirav od fakultetot vo shtip..
no
dobro obrazovanieto ni e katastrofa pa moze ne znaat ni pravilna azbuka
ko pogore sto pisale ch na slikite e od srpskata azbuka, ama aj neka e po tvoe iako e netocno
Не е тоа Википедија, него се извори наведени во Википедија.

  1. Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 169. ISBN 978-608-220-042-2.
  2. Victor Friedman, "Macedonian", in: B. Comrie (ed.), The Slavonic Languages
  3. Читаме и пишуваме латиница, училишна Книга
  4. Macedonian Latin alphabet, Pravopis na makedonskiot literaturen jazik, B. Vidoeski, T. Dimitrovski, K. Koneski, K. Tošev, R. Ugrinova Skalovska- Prosvetno delo Skopje, 1970, p.99
Ете тука пишува дека тоа што го пишале во Делчево е правилно напишано според македонска латиница, според официјален правопис.

Тоа што ти го пишуваш дека е правилно, е исклучок за во документи, заради практичност.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
89
Поени од реакции
106
Не е тоа Википедија, него се извори наведени во Википедија.

  1. Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 169. ISBN 978-608-220-042-2.
  2. Victor Friedman, "Macedonian", in: B. Comrie (ed.), The Slavonic Languages
  3. Читаме и пишуваме латиница, училишна Книга
  4. Macedonian Latin alphabet, Pravopis na makedonskiot literaturen jazik, B. Vidoeski, T. Dimitrovski, K. Koneski, K. Tošev, R. Ugrinova Skalovska- Prosvetno delo Skopje, 1970, p.99
Ете тука пишува дека тоа што го пишале во Делчево е правилно напишано според македонска латиница, според официјален правопис.

Тоа што ти го пишуваш дека е правилно, е исклучок за во документи, заради практичност.
covek kako da ti se objasni, ne e samo licni dokumenti tuku i naseleni mesta aj neka ti e za "prakticnost" , ete ti najprosto mine stranec niz mk i cita shtip, kochani , radovish, i sl istoto i za delcevo i pehcevo treba da vazi, verojatno se i tie naseleni mesta, tie od srpskata azbuka od bivsa jugoslavija gi isfrlija, ama ko sto rekov aj neka ti e, moze i fakultetot vo stip da gresat
 

Attachments

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.417
Поени од реакции
29.981
Читам новини за Македонија. Не баш ми се допаѓа почетокот, кој очигледно се разликува од предизборните и поизборните ветувања!

Традицијата продолжува, ПОВТОРНО шиптаp претседател на Собрание. Една учка замина, друга доаѓа!
Министерство за здравство повторно шиптаp.

Лош почеток за Мицко, иако сум поддржувач на ВМРО-ДПМНЕ. Секогаш сум бил и ќе бидам реален и објективен!
Ако не бере памет СЕГА и во блиска иднина, не баш сум сигурен за некое подобрување на иднината на Македонија.

Крати бре, ќини крилја, сечи, делкај ВО СТАРТ, ОДМА!!!!!.
Не бреееее, повторно сите клекнати на колена да дознаат чив е поголем.
Прво разочарување досега, ќе видиме во иднина, времето набрзо ќе покаже!

Претседателката Гордана, какоооооо бре да не постави име на ДРЖАВАТА КОЈА ЈА ПРЕТСТАВУВА на венецот! Како бреееее.
Од лично име бил, како бе од лично име, тоа ја можам да одам и ДА, да предадам венец од свое лично име, а НЕ претседател на држава! Еве прв минус од мене и за нејзе.

Господ да ни ја чува татковината!
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.950
Поени од реакции
10.574
Се додека е мултиетничко државичево од него ништо не бива, се надевам дека во иднина ќе се стави крај на ова, македонија била и ќе биде на македонците.
Чудо е и како се држиме досега, забораваме дека на грб носиме 400-500 илјади паразити кои не само што не допринесуваат туку и одмагаат
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
460
Најдобро да биде министер за стрелање
Баш ќе биде интересно да се види како ќе продужи да стрела знаејќи дека у секој момент има спремно неколку ќосиња што би го дигнале на шамари :vozbud:
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
888
Овој шошонов на канал 5 зборува за албански општини во Македонија, ептен си го бараат.
Ако има албански општини, твојот лидер сиктер од тафталиџе.
Шљоков е од коалиција дуи, нека глумат заедница на албански општини за 2 саати ќе бидат шамарани.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.763
covek kako da ti se objasni, ne e samo licni dokumenti tuku i naseleni mesta aj neka ti e za "prakticnost" , ete ti najprosto mine stranec niz mk i cita shtip, kochani , radovish, i sl istoto i za delcevo i pehcevo treba da vazi, verojatno se i tie naseleni mesta, tie od srpskata azbuka od bivsa jugoslavija gi isfrlija, ama ko sto rekov aj neka ti e, moze i fakultetot vo stip da gresat
Што бре нека ми е?
Ти давам официјален правопис и ти давам објаснување за твоево. Почисто здравје.

нека ми е... :facepalm:
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
536
Поени од реакции
991
Javete se na prijatel vo koja bilo opstina sto raboti, ke vi kazat deka nema pari ni za mastika, a ne pa leb i cokolado, se e na iciva na bankrot, parite za plati se od novi pozajmuvanja, uste koga dojdoa na vmro gradocalnicite 80% se veke vo tenderi sema, a sega koga treba ministeri, zamenici, podzamenici, podpodzamenici, ke bide debakl od sekoj agol, kriminalot ke raste, dobrite ke bidat uste posiromasni, tenderi ke frcat, sverc....
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
888
Javete se na prijatel vo koja bilo opstina sto raboti, ke vi kazat deka nema pari ni za mastika, a ne pa leb i cokolado, se e na iciva na bankrot, parite za plati se od novi pozajmuvanja, uste koga dojdoa na vmro gradocalnicite 80% se veke vo tenderi sema, a sega koga treba ministeri, zamenici, podzamenici, podpodzamenici, ke bide debakl od sekoj agol, kriminalot ke raste, dobrite ke bidat uste posiromasni, tenderi ke frcat, sverc....
Си гледал стара верзија на Инфомакс, апдејтирај се.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
89
Поени од реакции
106
Што бре нека ми е?
Ти давам официјален правопис и ти давам објаснување за твоево. Почисто здравје.

нека ми е... :facepalm:
ne wikipedija ne e oficijalen izvor tuku onoj link sto ti dadov jas
no pisav vo red, neka e po tvoe iako e netocno
isfrleni se tie srpski bukvi od mk azbukata i zameneneti so onie sto pisav , me mrzi da ti baram koja god bilo taka da veruvaj vo tvoeto, mene seedno mi e, iako ova e druga tema dostae sto se odnesuva do mene.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
988
Поени од реакции
2.426
Читам новини за Македонија. Не баш ми се допаѓа почетокот, кој очигледно се разликува од предизборните и поизборните ветувања!

Традицијата продолжува, ПОВТОРНО шиптаp претседател на Собрание. Една учка замина, друга доаѓа!
Министерство за здравство повторно шиптаp.

Лош почеток за Мицко, иако сум поддржувач на ВМРО-ДПМНЕ. Секогаш сум бил и ќе бидам реален и објективен!
Ако не бере памет СЕГА и во блиска иднина, не баш сум сигурен за некое подобрување на иднината на Македонија.

Крати бре, ќини крилја, сечи, делкај ВО СТАРТ, ОДМА!!!!!.
Не бреееее, повторно сите клекнати на колена да дознаат чив е поголем.
Прво разочарување досега, ќе видиме во иднина, времето набрзо ќе покаже!

Претседателката Гордана, какоооооо бре да не постави име на ДРЖАВАТА КОЈА ЈА ПРЕТСТАВУВА на венецот! Како бреееее.
Од лично име бил, како бе од лично име, тоа ја можам да одам и ДА, да предадам венец од свое лично име, а НЕ претседател на држава! Еве прв минус од мене и за нејзе.

Господ да ни ја чува татковината!
pishav jas odamna, koj se nadeva na kvisko, dpmne da bidat porazlichni od komunistichkiot kuropushachki shlajm e apsolutno RETARDIRAN
 
Член од
29 март 2024
Мислења
436
Поени од реакции
836
Се додека е мултиетничко државичево од него ништо не бива, се надевам дека во иднина ќе се стави крај на ова, македонија била и ќе биде на македонците.
Javete se na prijatel vo koja bilo opstina sto raboti, ke vi kazat deka nema pari ni za mastika, a ne pa leb i cokolado, se e na iciva na bankrot, parite za plati se od novi pozajmuvanja, uste koga dojdoa na vmro gradocalnicite 80% se veke vo tenderi sema, a sega koga treba ministeri, zamenici, podzamenici, podpodzamenici, ke bide debakl od sekoj agol, kriminalot ke raste, dobrite ke bidat uste posiromasni, tenderi ke frcat, sverc....
Видовме минатата гарнитура што направи. Мамето и еба на државата. Не бери гајле ти за финансиите на општините, народот дате шанса на друга опција.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
462
Поени од реакции
659
Javete se na prijatel vo koja bilo opstina sto raboti, ke vi kazat deka nema pari ni za mastika, a ne pa leb i cokolado, se e na iciva na bankrot, parite za plati se od novi pozajmuvanja, uste koga dojdoa na vmro gradocalnicite 80% se veke vo tenderi sema, a sega koga treba ministeri, zamenici, podzamenici, podpodzamenici, ke bide debakl od sekoj agol, kriminalot ke raste, dobrite ke bidat uste posiromasni, tenderi ke frcat, sverc....
Ако нема пари за мастика, бараат мајстори за работа, водоводџии, месари, пекари и ред други работи, нека фати занает да работи не да чека некој да му даде..
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
536
Поени од реакции
991
Mene mi e egal i za opstina i za paraziti, i podzamenici, muabetot e deka, ke se rokat novi davacki, novi pozajmuvanja... Makedonija e vo raspad sistem, sekoj vtor moze da ukrade tender, ne fukncionira nisto, se e korumpirano od sekoj agol... sto misliste vie deka ke donese nova vlast koga za da ukradis tender e polesno i poubavo za niv odkolku da se sredi nekoe javno dobro.... veke sekoj gleda od pogolemite ajduci da fleze vo golem kolac.. site se zedni, neznam kaj gledate deka ke se smeni nesto.... standardot na obicen smrtnik e kamo Zambija... vie se zanimavate dali imeto bilo Severna ili ne djawe e koga ke dojdes na pitacki stav...i mora da begas
 

Kajgana Shop

На врв Bottom