Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.619
Поени од реакции
3.376
Муце, готово е, Стефчо е надвор од игра и со него комуњарите што му ги собираа потписите. Сообрази се со програмата и наместо да повторуваш дрндупки кажани кај кучките на Фуркан, земи одбери си фаворит од преостанатите.
Недела дена газобол за Стефче ни е здраво ни е нормално.
Е сеа морам да признаам дека ме уништи. Животот повеќе нема смисла.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.738
Поени од реакции
3.898
Ај сети се што правеа неколку министри на ДУИ во една канцеларија ден по двојното убиство во Шиша бар:https://fokus.mk/foto-ministrite-na-dui-igraa-fudbal-vo-kantselarija/
Која е непосредната врска меѓу овие два настани (двојно убиство и играње фудбал насред државна канцеларија)?...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.974
Поени од реакции
10.651
micko do sega igra zadvolitelno. treba da sfatis deka politika e kurva i deka lider na partija sto se bori za promena i 50+ pratenika nema tolkav prostor za manevar. e sega vie levicarite ste falicni i tesko sfakate ama ok eve fer bev da ti ja iskomentiram zabeselskata.

prosto prasanje... dali si za sdsm i dui ili za promena?
Мене тоа ми смета што они сакаат по секоја цена да дојдат на власт, лижат, дудлаат, виткаат кичма ама битно ке се натопорат океј ајде и тоа ке им биде простено ако сменат некои работи ама тешко зашто си прифатија веќе се
Јас веќе за локалните правев компромис зашто во мојата општина имаше само кандидат од сдс и дпмне па гласав за твоиве иако братот моментално допира дно од претходникот (чисти река од една страна а ѓубрето го истураат од другата страна и се е така уредно сликано и снимено :masa: )
Значи во вториот круг ке гласам за бабава а на парламентарните за Левица
Автоматски споено мислење:

Која е непосредната врска меѓу овие два настани (двојно убиство и играње фудбал насред државна канцеларија)?...
Убиените беа луѓе на огнените а овие као сакаа да им пратат ппрака као ве победивме
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.347
Поени од реакции
3.459
Iako sum uveren deka Micko i Maksim se spremni vednas da gi vnesat bugarite vo ustav, sepak naogjam uteha deka mozebi profesorkata Gordana ke odbie da im gi potpise valkanite amandmani.

A vas vmoroni tuka sto ubeduvate deka "mora da se sledi sto potpisale SDS", bi ve prasal, sto mislite deka ke se sluci so VMRO otkako ke se izglasaat bugari vo ustav? Mislite deka raja ke zaboravi?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.738
Поени од реакции
3.898
Убиените беа луѓе на огнените а овие као сакаа да им пратат ппрака као ве победивме
Претпоставував нешто слично...а „настанот„ (убиствата, нели..), природно за наши услови, нема судска разрешница, така?...
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.772
Поени од реакции
6.622

Е овој човек со железни мадиња за жал е помалку посакуван од народот, а тој народ сè уште ги смета Максо и Мицко за спасители кои не смеат да кажат дека баш УЧК е зад ДУИ и дека УЧК владее. :facepalm:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.974
Поени од реакции
10.651
Претпоставував нешто слично...а „настанот„ (убиствата, нели..), природно за наши услови, нема судска разрешница, така?...
Мислам дека едниот лежи а другите пребегани во косово и метохија и се мислам дека еден од тие го ликвидираа таму
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
681
Поени од реакции
658
Во ИЕ 5 ЗНАМ и Левица ќе имаат пратеник, само со гласовите од Битола и Охрид ќе извадат
Ок за ИЕ 5, за ИЕ 6 зборам (Знам, Левица и Гром имаат сите заедно 3000 - 3900 Гласа), поединечно најака е Знам со 2300-2400 но тоа е далеку 5500-6000 за пратеник и тие гласови се горат, меѓутоа гласовите од гастрајбатерите кои се очекуваат од Швицарска, Белгија, Немачка, Данска итн, нема да бидат само во ИЕ 6 , туку и во 2 и 5 и тука можат да откинат македонски пратеник, затоа повикав на масовност на гласачите македонски во секоја изборна единица.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.772
Поени од реакции
6.622
Левица е против уставни измени под било кој диктат и никогаш нема да ги прифати. Максо и Мицко се за нив. И ете, цели вреќи на гласови кај нив, а кај Левица вреќичка од гласови.
Епа чорба, епа Каурче.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
171
Поени од реакции
187

Е овој човек со железни мадиња за жал е помалку посакуван од народот, а тој народ сè уште ги смета Максо и Мицко за спасители кои не смеат да кажат дека баш УЧК е зад ДУИ и дека УЧК владее. :facepalm:
Супер што има железни мадиња ама ние сме длабоко заглавени во овој пат што ни е наметнат 30 години, и секакви нагли потези и покажување на ташаци без имање грб може да бидат дупло штетни, имајќи предвид дека се наоѓаме во ек на глобален економски судир, а можно е набрзо и воен, доволно е да се врати воланот во наши раце и да се стисне малку кочница на патот кон бездната што го возиме, Мицко можда нема толку муда ама се надевам има храброст да стисне малку на кочница, а Гордана мислам има храброст да крене и рачна ако треба, она што треба да го направат е да се фокусираат на основните работи и да се пазат од предавници во сопствените редови, другото со Господ на помош
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.433
Поени од реакции
22.781
Мене тоа ми смета што они сакаат по секоја цена да дојдат на власт, лижат, дудлаат, виткаат кичма ама битно ке се натопорат океј ајде и тоа ке им биде простено ако сменат некои работи ама тешко зашто си прифатија веќе се
Јас веќе за локалните правев компромис зашто во мојата општина имаше само кандидат од сдс и дпмне па гласав за твоиве иако братот моментално допира дно од претходникот (чисти река од една страна а ѓубрето го истураат од другата страна и се е така уредно сликано и снимено :masa: )
Значи во вториот круг ке гласам за бабава а на парламентарните за Левица
Автоматски споено мислење:


Убиените беа луѓе на огнените а овие као сакаа да им пратат ппрака као ве победивме
ne bese toa prasanjeto. odgovori na prasanjeto.

toa sto tebe ti smeta e nebitno. vreme e da se bide realen. jebi ga i jas sakam minister za odbrana da ni e supermen ama tesko toa...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.567
Поени од реакции
11.694
Iako sum uveren deka Micko i Maksim se spremni vednas da gi vnesat bugarite vo ustav, sepak naogjam uteha deka mozebi profesorkata Gordana ke odbie da im gi potpise valkanite amandmani.

A vas vmoroni tuka sto ubeduvate deka "mora da se sledi sto potpisale SDS", bi ve prasal, sto mislite deka ke se sluci so VMRO otkako ke se izglasaat bugari vo ustav? Mislite deka raja ke zaboravi?
Било какви уставни измени секогаш стануваат правосилни со нивното усвојување во Парламент и со нивното објавување во Службен весник без потреба од било каков потпис од претседателот на Републиката.

А кога сме кај пвеводбениците, какви политики ќе следат и ќе применуваат, и какво е мислењето на рајата за нив, тоа треба да ја прашуваш рајата во наредните 10 (ДЕСЕТ) дена.

Да не се вадат после со приказни од типот "сите се исти" или "нас никој ништо не не` прашува, се` ни е одлучено одозгора", еве им 10 (ДЕСЕТ) деноноќија за да размислат убаво во кој правец сакаат да се движи оваа сенка од некогашна држава и дали воопшто разбираат дека животот ќе продолжи и после нив и без нив, а единствено важно ќе биде што оставиле позади себеси - доколку воопшто остават било што позади себеси.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.433
Поени од реакции
22.781
Iako sum uveren deka Micko i Maksim se spremni vednas da gi vnesat bugarite vo ustav, sepak naogjam uteha deka mozebi profesorkata Gordana ke odbie da im gi potpise valkanite amandmani.

A vas vmoroni tuka sto ubeduvate deka "mora da se sledi sto potpisale SDS", bi ve prasal, sto mislite deka ke se sluci so VMRO otkako ke se izglasaat bugari vo ustav? Mislite deka raja ke zaboravi?
iskreno ne boli kur za rajata. rajata prekute za vreme na kurton revolcijata i upadot u sobranie i miljarda drugi raboti. rajata glasa za levica, sds i razni kurtoni. nie sto sme a sme golema glasacka masa makedonci sto si ja sakame drzavata i vmro ke gledame da ja sredime i izgradime drzavata kolku mozeme. jebi ga sekogas nema da e idealno ali so nas ima progres. drugite gledate kolku se sposobni.
Автоматски споено мислење:


Е овој човек со железни мадиња за жал е помалку посакуван од народот, а тој народ сè уште ги смета Максо и Мицко за спасители кои не смеат да кажат дека баш УЧК е зад ДУИ и дека УЧК владее. :facepalm:
ova e kopile sto bese del od kurton revolucijata. nikogas nema da mu prostime zaradi nego denes si severdzan.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.567
Поени од реакции
11.694
Левица е против уставни измени под било кој диктат и никогаш нема да ги прифати. Максо и Мицко се за нив. И ете, цели вреќи на гласови кај нив, а кај Левица вреќичка од гласови.
Епа чорба, епа Каурче.
Малку е рано за предвидување на изборни резултати, но ако се преслика излезеноста на последните парламентарни избори од 2020 година на кои над 45% (ЧЕТИРИЕСЕТ И ПЕТ ПРОЦЕНТИ) од гласачите воопшто не го искористија правото на глас, како и излезеноста на првиот круг од претседателските избори од 24 април 2024 на кои исто така над 51% (ПЕДЕСЕТ И ЕДЕН ПРОЦЕНТ) од гласачите не го искористија правото на глас, тогаш вината и одговорноста за целите вреќи на гласови кај едни исти познати паразити, наспроти вреќичка гласови кај некои кои тврдат дека се против уставни измени под било кој диктат и дека никогаш нема да ги прифатат, паѓа кај тие кои не гласале, а не кај тие кои гласале.

Да си бидеме искрени, македонското општество е поделено поради корисните идиоти кои постојано гласаат за едни исти ѓубриња од луѓе наречени политичари, но кога над ДВЕ ПЕТТИНИ од сите луѓе со право на глас ќе си бркаат некои други занимации на таков одлучувачки ден, тогаш поделеноста повеќе е нивна вина и одговорност отколку на корисните идиоти.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Левица е против уставни измени под било кој диктат и никогаш нема да ги прифати. Максо и Мицко се за нив. И ете, цели вреќи на гласови кај нив, а кај Левица вреќичка од гласови.
Епа чорба, епа Каурче.
Ти веруваш во тоа дека левица е против уставни имени ?! :LOL: Јок бре чалеш, секако ќе гласаат, бидејќи глас за левица е глас за сдс запамтете ми го ова
 

Kajgana Shop

На врв Bottom