Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
22 февруари 2024
Мислења
488
Поени од реакции
1.754
Kaко би изгледала национализација на ЕВН?
има наназад десетина страни постирано беше од еден член на форумов или можеби беше кај темата за Левица , имаше детално како ќе оди опис .
Во кратко,сигурно со компезација мора зошто е приватно. Секогаш се плаќа казна . Колку е реално за мене не е многу зошто многу ќе чини . Подобро ЈСП,Пошти да ги продадат отколку државен менаџмент да ги води . Државата што фати,утепа буквално . Приватен менаџмент колку е алчен ама си води за секоја пара вложена да се врати . Државата за секоја пара, мора уште една пара во една насока да се даде . Државен менаџмент е смрт .
Автоматски споено мислење:

а за возврат мицко ќе мора да исполни се што ветил.
Класика, високи директорски позиции и најважното една од македонските интереси. Бугарија да ни продаде свој интерес . Мицко . Свое јас многу има . Важно ќе биде ние секогаш да бидеме први во духот на доброто . А дали Бугарија ? Не брате . Они имаат 100 години пропаганда од генерација до генерација и уште носат со одложено дејство . ОДЛОЖЕНО ДЕЈСТВО !!!! многу битна ствар . А у ЕУ влегуваме во 2040 , не 2030 зошто се одложи за 10 години заради војните .
Факинг Молдавија и Украина и Босна водат преговори со ЕУ .
Македонија со 1500 препораки, не сме достојни ама важно одложено дејство да влезат 3500 Бугари во Македонија е побитно за Жути од Влае .
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.812
Поени од реакции
39.110
дај да им дадеме власт на Левица да видиме што ќе направат, Дарја за министерка за правда.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
488
Поени од реакции
1.754
Ни во Муртино не тепал Стево Пендаровски... Значи кога ќе тргне на лошо, нема запирање :LOL:
Прво се почнува чистење ако најавил Мицко ака Жути од Влае .

Фамилија Заеви . Трајче,Мајче,Вице,Зајче итн ....


1714219646257.png
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.435
Поени од реакции
22.780
Мене ми е истово Мицковски и моменталново раководство се полип на македонкиот блок . Слаби точки кои мора хируршки да се остранат .
Го нападнаа Груевски, ако велиш што направи Апасиев , не направи ништо за овие 7 години ,имаше локална власт во свој домен што е полошо и знак на преќутување .
Мицковски и моменталново ВМРО се само лешинари да земат сигурни избори на кои им се наместени заради слаба СДС која самата си направи seppuku од сам старт против македонските интереси и вазалство за странците .
Сите се зло, но Левица се најмалото зло . Барем има чиста идеологија кај нив . Кај Мицковски нема иако се залага . Овие ставаат на пракса, Мицковски само е јак на теорија .
Лево и Десно да гласаш,Сдс се мртви пак . Само на ВМРО им одговата слаба опозиција да можат летаргично да владеат и да купуваат време .
Ќе нема ни судски процеси,ни промена на името .
Ќе останат можеби на ги пуштат од 27 април,да изменат бугарскиот договор со некои наши интереси и да осудат ниски ешалони од СДС и ДУИ .
СДС имаше муда да се тепа , но овие ВМРО се слабаци . 7 скоро 8 години чекаа на предвремени избори . Еј, чекаа предвремени избори да реагираат !
А да немаше бе брате ? Уште ќе чекаа некоја година . А луѓето од нормалниот свет немаат време . Една година е доволно да останеш на улица .
Ама за Игор Јанушев,Дафина,Мицко,Николовски е тоа ништо . Првите што ги пишав имаат најмалку 5 стана во свој посед .
Јас не можам ни тоа ако не се задолжам за 30 години со камата во банка .
Нека си ибат матер и твоите СДС-ВМРО итн . И Левица ако тргнат , нека се ебат и они .
Зачаран круг е додека не излезе народ на улица како во Ерменија и на други места .
27 април беше лесна категорија . Треба да умре некој од политичката елита да сфатат сериозно .
Автоматски споено мислење:


Проблемот е што станува преседан да се отвора Устав заради некој што има интерес на секои 10 минути .
Еднаш,два пати веќе Устав не е тоа , тоа ти е норма или усен обичај-норма . Устав е устав каде што е општ закон и не се гиба .
Заради Албанците,заради Грција,сега заради Бугарија , Македонија цело време прави отстапки и е во дефанзица од сам почеток .
Македонија треба во напад да премине .
Нема Бугари додека Бугарија не направи од своја страна регистрација прво на наши друштва во Софија,Пловдив,Варна,Благоевград,Неврокоп поготово .Второ,внесување на Македонците на некој начин,нека се снајдат Бугарите како етничка заедница да не признаат во рамки на државно ниво ,а до тогаш нема ни УСТАВ ни одложено дејство.
Они сакаат ние први да попуштиме. Зошто Бугарија не направи гест ? Имаат резолуција за македонскиот јазик и народ .
Јас сакам да ги имаме како признаени во Македонија , но реципроцитет , прво Бугарија . Македонија е изморена .
ti rekov glup si i naiven za bistrenje politika i strategija.

odgovori na prasanjeto dali si za sdsm/dui da ostane na vlast ili NE?

sve drugo e irelevantno momentalno. kako sakas ti gledaj na micko i levica, momentalno se resava prasanjeto, drugoto e nebitno.
Автоматски споено мислење:

Нема да има влада со ДУИ. Читај ги пораките од Касами, Бунтур.

Дуи ќе одат во опозиција, а за возврат мицко ќе мора да исполни се што ветил.
nemora da ispolni nisto ako ima vmro 61 pratenik.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.974
Поени од реакции
10.651
Никој кој е националист нема да гласа за Апасиев, прочитан е одамна од десничарите, он може сега да ги зборува правилно овие теми, но многу е касно а богами и лицемерно за некој кој партијата што си ја нарече е majta да зборува за двојазичност.
Прочитана се и сдс и дпмне па пак ги гласаат :cool:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.375
Поени од реакции
79.238
ме боли курот Левица како ќе го решела палестинското прашање или како ќе спровела денационализација на икс ствари.
Све дур не пушат албански курови како Мицкоски и СДСМ, го имаат мојот глас.

Кога Левица ќе напраи нешто од калибарот на Мицкоски кој му го испуши на Груби за пописот, тогаш више нема да гласам за нив.
Среќа, никад нема ни да имаат моќ да нарават такво нешто, така да нема страв за тоа.

Мицкоски го отвори шупакот уште пред избори. А после кога ќе дојде на власт, чинам дека грујовите проекти како амнестијата на воени золосторства и знаме на реп.Албанија на наши јарболи, ќе ни личат како мачкина кашлица.

IMO Мицкоски кога ќе ги става Бугарите у устав, ќе направи и промени за (они ќе го наречат) унапредување на статусот на Албанците.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.619
Поени од реакции
3.376
Што да правиме кога службите ринат, нема трета партија ниту ќе има.
Трети партии има колку сакаш ама народот не сака трета опција.
Или да речам, сеуште не е спремен за трета опција. Веројатно ќе треба да почекаме за влада да формира трета партија.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.974
Поени од реакции
10.651
Што да правиме кога службите ринат, нема трета партија ниту ќе има.
Доста е со вадење, не идат службите за тебе и мене да гласаат
Автоматски споено мислење:

ti rekov glup si i naiven za bistrenje politika i strategija.

odgovori na prasanjeto dali si za sdsm/dui da ostane na vlast ili NE?

sve drugo e irelevantno momentalno. kako sakas ti gledaj na micko i levica, momentalno se resava prasanjeto, drugoto e nebitno.
Автоматски споено мислење:



nemora da ispolni nisto ako ima vmro 61 pratenik.
Аууу до вчера ако не сте ги слушале ке ви ја укинеле партијата сеа курнази наеднаш неморало :masa:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.500
Поени од реакции
3.468
Доста е со вадење, не идат службите за тебе и мене да гласаат
Автоматски споено мислење:


Аууу до вчера ако не сте ги слушале ке ви ја укинеле партијата сеа курнази наеднаш неморало :masa:
Ајде кажи која е трета опција?
Не е вадење јас тука на форумов пишував дека ќе го дадам гласот за левица пред некоја година, еве ти прилика кажи која трета партија не е пајтон на двете.
И за крај можеби најбитното, каде е националистичката опција но да не е врзана со Русија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom