Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
15 февруари 2019
Мислења
936
Поени од реакции
3.701
Член од
22 февруари 2024
Мислења
435
Поени од реакции
1.545

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.477
Поени од реакции
20.366
Факт - Комуњара како стока ги носеа со комбиња и бусови до месна заедница за да му соберат потписи на подржикоњ за кандидатура со цел да кине гласови на ВМРО ..... но исходот е следен :
СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ ОСВОИ САМО 8.013 ГЛАСОВИ, ОД КОИ 2.143 ВО КАРПОШ КАДЕ Е ГРАДОНАЧАЛНИК - Сакам Да Кажам (sdk.mk)
Највеќе иритира што се конфронтира со цел Карпош и се однесува како каубоец и прави што сака, но има да плати за сите гревови од кои последен му е зградата кај Макпетрол.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.162
Поени од реакции
35.345
Мислам дека не ја даваат правата слика овие избори за Левица, и дека на 8ми мај ќе имаат повеќе гласови. Се виде уште кога собираа потписи за Ванковска дека им е утната работата, едвај собраа тогаш со триста молења.

Максим мислам дека ќе ги повтори резултатите и на парламентарниве бидејќи и он исто како Апасиев е човек партија.

Вмро, мислам дека овие избори ја имаат последната шанса да се извадат, во спротивно им следи поголем потоп и од комуњарата, а ова све зависи од тоа дали ќе коалицираат со дуи. Ако си коалицираат и си продолжат да им слугуваат како сдс до сега, на наредни избори ќе се распаднат и тие. И не е работата само дали ќе коалицираат, него што ќе направат понатаму во случај да не коалицираат, бидејќи мора да водат војна со терористите да ги распаднат и уништат. Мора тој канцер да престане да постои. Ако почнат војна со дуи со цел нивно уништување, за 4 години прајм Груевски ќе го повторат и надминат, зборам за гласови.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.674
Поени од реакции
81.928
добро бе, кај ги наоѓаш овие ретарди?
зарем толку ги има?
Твитер (Х) е непресушлив извор на урбано и прогресивно комуњарско предавничко пореметено граѓанство. Вакви ги има со лопата да ги ринеш... Штета само што ВИП ложата таму веќе не е активна, Васиљ, Видана, Сплинтер, Пајо Полче... Исчезнаа откако видоа што ќе им се задеси
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
435
Поени од реакции
1.545
На парламентарниве треба да се постабилизираат со своите гласачи и да зголемат бројка на пратеници . Максимална бројка која мислам е крајно 10 во најдобро светло , а најлошо 6 , после идење на еден од основачите на Левица,членови исто така и со неискусната Ванковска . Вчера Ванковска имаше добра бројка 41.172 и да се земе фактор што Левица сами излегоа како партија и тераа кампања наспроти Јакимовски кои ги имаа Интегра и Пцер и Гром . Левица како сами пак смкнаа 40,000 гласа за еден човек . За повеќе лица е малку друга слика и бидејќи се парламентарни и партиски се гледа .

Исто поздрав е и за Максим кој не се продаде лесно како дел од неговите од сам почеток . Дека е црн човек е црн и е факт силен и дека е патриот , не е и лаже . Но мислам ќе биде како сама Левица на почеток со тројца пратеници најдобро светло .
Вмро не знам . Искрено не ги сакам заради раководството иако сум симпатизер . Проблем е Мицковски кој централизирано ја води партијата не знае да соработува . Ме плаши со Давкова највеќе да не пукне соработката . Луѓето вчера му дадоа доверба , да не испадне разочарување како Данела само . 50-55 пратеници најдобро .
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
Мене ме интересира ако Левица остане на 40-45к гласови, споредено со 36те на предходни избори, дали некој од нивните симпатизери на форумов ќе сфати дека причината им е нивната ретардираност, а не народот.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.680
Поени од реакции
4.803
Кои резултати бе, брат? Сериозно ми споредуваш гласање на избори со бранење на државата со пушка во рака?

Не викам јас дека во Скопје нема ниеден патриот, ама да ми кажуваш дека Скопје бил најпатриоски град во споредба со остатокот на државата и источна и западна МК, е во најмала рака смешно.
Види прашај некој кој знае да ти каже по глава на жител од каде имаше најмногу бранители, доброволци во 2001та, а од каде имаше најмногу туристи во Грција на плажа. Може одговорот ќе те разочара, ама реалноста е таа.
Ti grant ne si od Sk I edino poznavanje za Sk ti se tie 5-6 km vo koi obichno nekoj od vnatreshnosta gravitira i generalizirate se drugo spored toa,toa e razlika u oset i prostor od mal do golem grad,druga tema.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.159
Мене ме интересира ако Левица остане на 40-45к гласови, споредено со 36те на предходни избори, дали некој од нивните симпатизери на форумов ќе сфати дека причината им е нивната ретардираност, а не народот.
ме боли кур и ниеден нека освојат

ВМРО ги лапна бројките на население што Груби ги извади од гз. Толку од нив.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
435
Поени од реакции
1.545
ме боли кур и ниеден нека освојат
Bjorn . Ме интересира многу твое мислење , извини љубопитен сум . Дали Македонија е во изолација сега ?
Сдс сега треба да смени кампања и реклами и наратив . Дали сме уште во изолација во следни 5-10 години ?
Уште ја бараме ЕУ , добро Нато влеговме и решивме децениски спор со Грција . Дали ова се добрите страни за да гласаме за СДС ? :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom