Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.741
Поени од реакции
2.191
А каде се рачунаат гласовите од дијаспората ?
За претседател може да се гласа, за парламентарните мислам не.. Или ако може, ги додаваат гласовите на избирачкото место според адреса на престојувалиште во МК.
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
44
Според гласовиве цела шлајмарија и штеточини на Македонија ко шиптаpи, цигани, турци, муџахедини, бошњаци и други отпушоци кои гласаа за дивјаците едвај собраа 20%, а пописот вели дека само шиптаpана има 24%

Племето е плафон и преку сила 20% и ништо повеќе
Ima edna nauka se vika matematika, ama glava ti sluzi samo za odenje za nisto drugo. 200k albanski glasovi so max 30% izlezenost.
 

Attachments

Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.868
За претседател може да се гласа, за парламентарните мислам не.. Или ако може, ги додаваат гласовите на избирачкото место според адреса на престојувалиште во МК.
Може и на парламентарни, само не може да ги додадат на избирачко место според адреса затоа што гласањето е тајно и не знаат за кого јас ќе гласам.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.192
Поени од реакции
21.239
Бла-бла,види ги резултатие последните години во СК и види исток и запад, а тоа у 2001ва ти е глуп и неточен муабет.
И Ск не ти е центар и карпош како што од надвор мислат, него многу повеќе , па една Гази Баба и Кисела Вода ти се попатриотски места него цел исток.
Кои резултати бе, брат? Сериозно ми споредуваш гласање на избори со бранење на државата со пушка во рака?

Не викам јас дека во Скопје нема ниеден патриот, ама да ми кажуваш дека Скопје бил најпатриоски град во споредба со остатокот на државата и источна и западна МК, е во најмала рака смешно.
Види прашај некој кој знае да ти каже по глава на жител од каде имаше најмногу бранители, доброволци во 2001та, а од каде имаше најмногу туристи во Грција на плажа. Може одговорот ќе те разочара, ама реалноста е таа.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.872
Cenzus nema da ima za pretsedatel, a za parlamentarnite ne treba cenzus. DPMNE ke si napravi vlada so VLEN bez problem. VLEN ke ja lapnat otvorenata ponuda vcerashna od Micko ko pop sarma. Spikerot na Parlamentot ke bide vo isto veme i pretsedatel, bidejki 720,000 izlezeni e nevozmozna misija taman i Tramp da e kandidat na VMRO. SDSM ke se PASOKizira i za max 2 godini Makso ke ja prevzema celosno levata opcija vo drzavava, ko sto napravi SIRIZA vo Grcija, a DUI ke se raspadne otkako SAD ke gi stavat na crna lista Ahmeti so se cela familija i Grubi. Na VMRO i VLEN im prognoziram 3 mandati so sigurnost. Ova go pishuva nekoj koj koga glasal, sekogash glasal za SDSM, t.e. protiv LjuBcho i pred se protiv najomrazeniot lik za mene vo svetot - Nikola PATOR Gruevski, princ od Sejshelite.
Ај пошто 100 пати се спомна ова, да го расчистиме.

Одиш на гласање, даваш лична карта, ти скенираат отпечаток, те наоѓаат во книга и се потпишуваш. Значи те бројат дека си излегол на гласање. Како може да нема да има цензус за втор круг?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
15 февруари 2019
Мислења
965
Поени од реакции
3.915
Ima edna nauka se vika matematika, ama glava ti sluzi samo za odenje za nisto drugo. 200k albanski glasovi so max 30% izlezenost.
Има една работа се вика преден мозок или frontal lobe кој вие како преодна форма меѓу мајмун и човек го немате

Имено баш поради фалсификатот на пописот излезноста е мала, не може во село со 1000 реални а 3000 фиктивни жители излезноста да биде 1001
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.840
Поени од реакции
83.731
Оние што се надеваат дека ќе нема цензус у вториот круг за претседател, нека не лежат на тоа уво, го слушнав вчера овој од ДУИ што беше на Сител (што седеше до Марија Митева, нога и пол има жената :love: ) рече дека нема да бојкотираат гласање на претседател, најверојатно Дадичка од Калето им кажала да не прават проблеми.

Мое мислење за вториот круг е дека после синоќешните резултати, СДС ќе изгубат барем уште едно 5000 до 10.000 гласови кои ќе се слеат на контото на Максим...ЗНАМ ќе биде новото засолниште на урбаната комуњара, и ќе мора да го слушаат Максим, чиракот на Б.Ц.
Левица очекувам да има подобар резултат, бидна што бидна со антипатичната Ванковска, сега имаат отворен пат слободно да гласаат за Апасиев и Дарја Мустафаоглу :love:.
ДУИ и Влен ќе имаат повеќе гласови, ама тука ќе е меѓу нив разликата во гласови како синоќа.
ДПМНЕ од синоќа се во залет, очекувам да се мобилизираат појако за вториов круг, башка ќе ќарат некои гласови од Стевчо, и од Албанциве за Гога за претседател.

Прашање е само дали ДПМНЕ ќе оди со коалиција со ДУИ после изборите, или ќе го шутнат Али на сметка за Таравари. Синоќа баш зајадени ми изгледаа овие на Сител Митева и тој другиот.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.192
Поени од реакции
21.239
Ima edna nauka se vika matematika, ama glava ti sluzi samo za odenje za nisto drugo. 200k albanski glasovi so max 30% izlezenost.
Па цело време е 30% излезноста, затоа што над 50% од запишаните етнички Албанци во северозападна Македонија не живеат овде, туку во Швајцарија, Австрија, Германија.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.754
Поени од реакции
7.572
Ima edna nauka se vika matematika, ama glava ti sluzi samo za odenje za nisto drugo. 200k albanski glasovi so max 30% izlezenost.
Шо вака не излегле? Ќе излезе работата дека и не постојат, само број на хартија.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.030
Поени од реакции
34.654
Ај пошто 100 пати се спомна ова, да го расчистиме.

Одиш на гласање, даваш лична карта, ти скенираат отпечаток, те наоѓаат во книга и се потпишуваш. Значи те бројат дека си излегол на гласање. Како може да нема да има цензус за втор круг?
Може, зашто одделени ќе бидат парламентарните од претседателските. Значи веројатно 2 изборни списоци ќе има. И ако сакаш, можеш да избереш да не гласаш за едните избори, ќе ти дадат само едно ливче. Јас така ги разбрав од ДИК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom