Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.992
Ќе речев човек со достоинство, ама заборај не е тоа за тебе.
Еден ден кога ќе сфатиш дека и ти и твоите претци сте Бугари, ќе ти биде криво оти си постапувал силеџиски со мене овде.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
бејб јас сум Македонец дури и ако тоа значи дека сум дел од најпроколнатата нација на светот. Ова не е нешто што можи да се смени.
Не е нешто што е предмет на лицитација, дискусија, разубедување. Нема документи потпишани од грчки политичари што би можеле да го сменат тоа. Тоа е мојата горчлива вистина и едно од нештата врз кои немам сила и неможам да ги сменам. Уште помалку ти.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
Еден ден кога ќе сфатиш дека и ти и твоите претци сте Бугари, ќе ти биде криво оти си постапувал силеџиски со мене овде.
јас во себе носам горе долу домородни балкански/европски гени. Ова неможам да го сменам. За Бугар/Турчин потешко. Ако идев од степите на Казак-стан можеби.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Интересно, број на регистрирани мобилни телефони на Косово и Метохија според ЦИА

Прегледај го приврзокот 372781

За споредба Македонија и Албанија

Прегледај го приврзокот 372782

Прегледај го приврзокот 372784

Кој кого лаже тука?
Во неколку наврати минатата и оваа година Дејан Лучиќ кажа дека Косово масовно се празни бидејки имало моментално само 400000 активни мобилни броеви на таа територија што значи дека манипулациите со гласачите на сите избори кај нас ги прават едни исти луѓе со тројни државјанства.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.798
тој за кој тврдиш дека ти е национален херој - Скендербег, бил каур ко нас. И тоа дури и од ко му го пресекле во Истанбул, пак свесно за вратил на своето христијанство и разубедил многу од јаничарите таму да го направат истото. Греота за тебе и твојот речник.
Во оваа точка тој повеќе е наш херој, отколку ваш. Ако се водиме според неговата кауза, а не националитет.
Плус во бегството од турците се крие на Хиландар, српскиот манастир на Атос.
Автоматски споено мислење:



ти нели по германски кафичи им кршеше муцки на германците со твоите другари албанци? што се случи?
Хаха кога станува збор за шваби и разно разни западни гомна поради кои сите вакви срања ни се дешаваат тогаш браќава шипци ми се многу поблиски. Јас сум сељак византиецу, дете од народот и работничка класа, низ годините сум се дружел со еден куп Албанци, сум пиел, шетал, сме оделе по жени, ете и сме се закачиле заедно еднаш против некои други се во склоп на нормалната дружба, ме почитувале, сум ги почитувал, знаеме на крајот од денот кој на која страна е, знаеме што ќе биде утре да "пукне" си ја знаеме историјата и тоа е тоа, се останува на честитање верски празници. Тоа што си размислувам национално и што не ми се пере мозокот кога ќе преминам граница и што сум свесен на целата ситуација во која се наоѓа мојата татковина е битна работа, како што ти реков не сум јас од големето добро утро како тебе, па да се дружам со богати швајцарки. Веројатноста е многу голема дека и ти се дружиш на некоја маса принудно со некој од нив зошто гарант тие твоите другарки по швајц ги растура некој од нив.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
гарант тие твоите другарки по швајц ги растура некој од нив.
одма Клаудија че го остај Ханс вработен на врвот во Бенц, за потпросечен балкански кримос. ха
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
не можат швајцарките да одолеат на убавината на Византиецот, Хелга од кадрово у ниедно време му вртеше цела пијана да му каже колку е убав и како била маѓепсана од неговата византиска убавина.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.798
одма Клаудија че го остај Ханс вработен на врвот во Бенц, за потпросечен балкански кримос. ха
Не го остава бе друже, на Хансови им ги разебаа жените разни Хасановци, секој шиптaр што го познавам има по еден Клаудија што во Германија, што во Австрија и Швајцарија и тоа баш такви добро ситуирани и средени, такви ви се мажите, такви ви биле и пред многу години па морале се Словени да ве бранат низ историјата.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.341
Поени од реакции
22.641
не можат швајцарките да одолеат на убавината на Византиецот, Хелга од кадрово у ниедно време му вртеше цела пијана да му каже колку е убав и како била маѓепсана од неговата византиска убавина.
i smrdel na loj... si znae on kako da ja magepsa siptaranata
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
одма Клаудија че го остај Ханс вработен на врвот во Бенц, за потпросечен балкански кримос. ха
Клаудија можда нема да го остави Ханс, ама он ќе ја остави неа за Шулц од производство.
Па Клаудија ќе мора да земе куче или некој ауслендер.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.700
тој за кој тврдиш дека ти е национален херој - Скендербег, бил каур ко нас. И тоа дури и од ко му го пресекле во Истанбул, пак свесно за вратил на своето христијанство и разубедил многу од јаничарите таму да го направат истото. Греота за тебе и твојот речник.
Во оваа точка тој повеќе е наш херој, отколку ваш. Ако се водиме според неговата кауза, а не националитет.
Плус во бегството од турците се крие на Хиландар, српскиот манастир на Атос.
Автоматски споено мислење:



ти нели по германски кафичи им кршеше муцки на германците со твоите другари албанци? што се случи?
Скендербег бил христијанин ортодоксен, не бил каур, да не ти треба објаснување што е каур?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.700
А баш ме интересира како успеа Србија сите вас да ве натера меѓу себе да се викате shqiptar a државата shqiperia ?

Што не се викате и сега Арбанаси или Арнаути ?
Двете ви се средновековни имиња.
Терминот Shqiptar е постар термин од терминот шиптaр.
Првиот се наоѓа од 17 век, а вториот само во 20 век.
Значи само албанците надвор од Албанија ги викаа шиптaри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom