Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Член од
12 март 2009
Мислења
20.020
Поени од реакции
16.099

Има некој поупатен да објасни што е проблемот? Кој е крив, кој е прав? И каде воопшто се наоѓа улицава?
Poznata rabota kaj nas, UzurpacijA, ne samo na drzavno zemjishte, postoi i uzurpacija na tugo, privatno zemjishte
A gledav 2006 vo Drach, docna popladne po plazata odi voen djip
so oficer i vojnik so kalash, ja proveruva proodnosta na plazat delot kade rano odi gubregjiskiot kamion
Xs vreme na Sfrj, se praeshe pat kaj ezero Treska, prvo odi vojnik na JNA so pushkomitralez, posle buldozer..
Uzurpacijata e Tradicionalna, ushte od Krale Marko, more Marko ne oraj drumove!
more Turci ne gazite Orano!

zar
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.348
Поени од реакции
4.485
Poznata rabota kaj nas, UzurpacijA, ne samo na drzavno zemjishte, postoi i uzurpacija na tugo, privatno zemjishte
A gledav 2006 vo Drach, docna popladne po plazata odi voen djip
so oficer i vojnik so kalash, ja proveruva proodnosta na plazat delot kade rano odi gubregjiskiot kamion
Xs vreme na Sfrj, se praeshe pat kaj ezero Treska, prvo odi vojnik na JNA so pushkomitralez, posle buldozer..
Uzurpacijata e Tradicionalna, ushte od Krale Marko, more Marko ne oraj drumove!
more Turci ne gazite Orano!

zar
Токму така...

Ако власта, во случајов Скопската, наумила/испланирала да гради улица во населено место, за власта е најлесно да изврши трајна експропријација на земјиште кое, види чудо, редово е нечиј двор, ама не и земјиште за чие решавања на имотно-правните проблеми може да биде ем комплицирано, ем долготрајно...

Власта ич не ја боли „таквото„ дали одземањето на дел од нечиј двор ќе предизвика проблеми кај сопственикот од дворот, туку тоа одземање се врши по сила на законот, односно според изгласаната планска документација...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Токму така...

Ако власта, во случајов Скопската, наумила/испланирала да гради улица во населено место, за власта е најлесно да изврши трајна експропријација на земјиште кое, види чудо, редово е нечиј двор, ама не и земјиште за чие решавања на имотно-правните проблеми може да биде ем комплицирано, ем долготрајно...

Власта ич не ја боли „таквото„ дали одземањето на дел од нечиј двор ќе предизвика проблеми кај сопственикот од дворот, туку тоа одземање се врши по сила на законот, односно според изгласаната планска документација...
Не пишува во таа статија, но најдов во друга (линк), дека земјиштето сепак било државно и заради тоа градот слободно може да изгради што сака. Ако граѓаниве се свесни за тоа, зошто воопшто се бунат, а покрај нив и градоначалников на Бутел?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.608
Поени од реакции
82.311

УЧК бара ЕУ да го потврди патот на западен Балкан во ЕУ.
Пази, не бара он членство конечно да ни дадат. Он бара ЕУ да го потврди патот. Тоа ваљда би било некој да излезе од ЕУ и да ни каже - Вие сте ептен за у ЕУ.

Тоа се барањата на република северна македонија. Ако ги исполнат, ние ќе бидеме задоволни.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.317
Не пишува во таа статија, но најдов во друга (линк), дека земјиштето сепак било државно и заради тоа градот слободно може да изгради што сака. Ако граѓаниве се свесни за тоа, зошто воопшто се бунат, а покрај нив и градоначалников на Бутел?
Оти градоночалникот е од партијата која е скарана со Данела, а граѓаните нормално ќе се бунат кога заграбале државно земјиште и сега не сакаат да го вратат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.020
Поени од реакции
16.099
Токму така...

Ако власта, во случајов Скопската, наумила/испланирала да гради улица во населено место, за власта е најлесно да изврши трајна експропријација на земјиште кое, види чудо, редово е нечиј двор, ама не и земјиште за чие решавања на имотно-правните проблеми може да биде ем комплицирано, ем долготрајно...

Власта ич не ја боли „таквото„ дали одземањето на дел од нечиј двор ќе предизвика проблеми кај сопственикот од дворот, туку тоа одземање се врши по сила на законот, односно според изгласаната планска документација...
Токму така...

Ако власта, во случајов Скопската, наумила/испланирала да гради улица во населено место, за власта е најлесно да изврши трајна експропријација на земјиште кое, види чудо, редово е нечиј двор, ама не и земјиште за чие решавања на имотно-правните проблеми може да биде ем комплицирано, ем долготрајно...

Власта ич не ја боли „таквото„ дали одземањето на дел од нечиј двор ќе предизвика проблеми кај сопственикот од дворот, туку тоа одземање се врши по сила на законот, односно според изгласаната планска документација...
IMG_20230309_153539.jpg
eve ti ul. Februarski Pohod, Uzurpscija na trotoarite, a ova e od pred 20 godini... samo pvpj karshi dozvolil da se prai trotoar. drugite site do asfalt gi pushtile dvoroite...
patem. da nr kazuvam za uzurpaciote kpn peshschki pateki i zeleni povrshini ili na dvornimesta na kolektivni zgradi
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Оти градоночалникот е од партијата која е скарана со Данела, а граѓаните нормално ќе се бунат кога заграбале државно земјиште и сега не сакаат да го вратат.
Значи во превод: Данела е во право, а вмровциве што ја саботираат се претставуваат како жртви. Хммм....
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.317
Значи во превод: Данела е во право, а вмровциве што ја саботираат се претставуваат како жртви. Хммм....
Па види за конкретниов случај знам колку и вие, односно дека некој узурпирал државно земјиште и дека градоначалникот на Бутел ја одобрува узурпацијата, а многу лесно може да се докаже до каде е граница на некоја парцела, нека викнат геометар и нека измери, ако навистина влегле во државното земјиште се знае рамнење со земја и нема плачење,
ако тој градоначалникот (го спомнувам него оти е јавно лице кое сигурно се расправа со вакви случаеви само во обратна ситуација, освен ако ептен ништо не работи) вика дека узорпацијата е убава работа, нека му го даде пристапниот пат до неговиот дом на комшијата, нека си остави пола метар само колку да влегува, останатито дел нека го изора нека си сади мушмули (незнам од кај ми текна ова)...


ОСВЕН!

Има случаеви кога се правела урбанизацијата да се одзимале цели имоти на некој и да не и е плаќано ништо, нели невозможно е сите претходни парцели да се во идеална форма на плацови и со улици меѓу нив, на таквите фер е да се плати некој денар иако законски сега немат основа за експропријација, можеби со тужење ќе успеат да добијат нешто, ама во никој случај нема да ја спречат изградбата на патот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.348
Поени од реакции
4.485
Не пишува во таа статија, но најдов во друга (линк), дека земјиштето сепак било државно и заради тоа градот слободно може да изгради што сака. Ако граѓаниве се свесни за тоа, зошто воопшто се бунат, а покрај нив и градоначалников на Бутел?
Не ги знам деталите околу сопствеништвото земјиштето на кое би се градела предметната улица, но ако е точно дека е државно, тогаш жителите на тоа земјиште би биле „диво населени„, но минативе 10-тина години беше на сила потребата од легализација и на земјиштето и на објектите на земјиштето кое има свој тековен корисник (не сопственик!), така да граѓанството кое протестира, би требало да е „на чисто„ за тоа чија е земјата и објектите во кои тековно живеат.
Ако граѓанството успеало да ги реши имотно-правните односи за предметнто планирано земјиште, тогаш би имале право на протест, иако искуствата со експроприрање на земјиште од страна на властите ни велат дека од тие протести (ќе) нема некоја корист...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Па што ако некое земјиште е односно било државно, кога жителите уште пред децении наназад си го оградиле, плаќаат и данок за таа земја/територија, па дури и го легализирале многумина... Зарем после х децении државата пак туку така да им го земе назад, на сила... и таа работа не бидуе !
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.166
Поени од реакции
8.769

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.348
Поени од реакции
4.485
Прегледај го приврзокот 370939
eve ti ul. Februarski Pohod, Uzurpscija na trotoarite, a ova e od pred 20 godini... samo pvpj karshi dozvolil da se prai trotoar. drugite site do asfalt gi pushtile dvoroite...
patem. da nr kazuvam za uzurpaciote kpn peshschki pateki i zeleni povrshini ili na dvornimesta na kolektivni zgradi
Приградските Скопски населби се познати и по изразот „диви градби„, оформувани во времињата од масовната навала од провинцијата кон градот Скопје, со полулегално купување земјиште и нелегално градење куќи, без никаква планска документациија и без одобрение за градење. Оттаму и нередот кој е лесно забележлив во тие места...
Автоматски споено мислење:

Па што ако некое земјиште е односно било државно, кога жителите уште пред децении наназад си го оградиле, плаќаат и данок за таа земја/територија, па дури и го легализирале многумина... Зарем после х децении државата пак туку така да им го земе назад, на сила... и таа работа не бидуе !
Во „севернава„ све бидуе...

На пример, пред пар години, кога се прошируваше бул. „Борис Трајковски„ низ нас. Пинтија, сопствениците на град.парцели кои беа зафатени од профилот од булеварот, останаа без дел од своите дворови. Сега голтаат прашина и слушаат целодневна бучата од возилата...
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.317
Па што ако некое земјиште е односно било државно, кога жителите уште пред децении наназад си го оградиле, плаќаат и данок за таа земја/територија, па дури и го легализирале многумина... Зарем после х децении државата пак туку така да им го земе назад, на сила... и таа работа не бидуе !
Кој плаќа данок за нешто што не го има во неговиот имотен лист?

Легализацијата не работи на тој начин, ако си го оградиле, ама во урбанистичкиот план имало улица и си направиле геодетски елаборат дека влегуваат на улицата ОНИ СЕ ОДБИЕНИ и земјиштето не им е легализирано.

Значи довагаме во кругот дека си го легализирале земјиштето и плаќале даноци, ама уствари тоа земјиште да е државно, па немало ни потреба од експропријација.

Пишав погоре само кога ги жалам и единствен начин да добијат некоја надокнада е да докажат дека претходно безправно им го одземале и не и платиле ништо (одзимањата биле уште за време на Југославија).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom