Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.154
Поени од реакции
35.014
D

Deleted member 53418

Гостин
Каков лик е овој Стојанов, фаца на булдог со примеси на пропали билдер што конзумирал стероиди 20 години.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.068
Поени од реакции
84.973
Го поправиле сега, во „споменикот“.
Имаат и друг пост подоле во кој повторно се спомнува спомен куќата :LOL:

Баш сакав да видам дали ова скриншотов што го ставив се работи само за еден лапсус (веќе навикнавме дека дебиливе прават нонстоп лапсуси), ама ова стварно да ти мислеле дека црквава Св.Спас му е спомен куќа на Гоце :pos:

Едит: И тој пост го поправиле, штета што не направив скриншот
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
838
Поени од реакции
1.946
Пресуда: 300 евра казна и 3 години забрана за влез за уапсените бугарски државјани

Нека е нека е, па за 3 години нека пробаат повторно.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
Прегледај го приврзокот 365753
спомен куќата
спомен куќата
спомен куќата
спомен куќата
спомен куќата
спомен куќата
спомен куќата
Имаат и друг пост подоле во кој повторно се спомнува спомен куќата :LOL:
Баш сакав да видам дали ова скриншотов што го ставив се работи само за еден лапсус (веќе навикнавме дека дебиливе прават нонстоп лапсуси), ама ова стварно да ти мислеле дека црквава Св.Спас му е спомен куќа на Гоце :pos:
Едит: И тој пост го поправиле, штета што не направив скриншот
... јас би ги прашала од двете страни, дали пред 5 години да речеме некој од овие биле присутни на денот на раѓање на Гоце Делчев кај неговите мошти во дворот на црквата Св.Спас?

...гробот не е од вчера, па сега наеднаш почувствуваа потреба да положат цвеќе, посебно Бугарите? Јас сум сигурна дека еден висок процент од нашите никогаш и не влегле воопшто ни во црквата ни во музејот каде во дворот се моштите на Гоце Делчев, денес само се косат бугарските интереси ветени од ЗЗ и неговата влада и револтот на македонскиот нарот кон тоа нивно непризнавање и на македонскиот јазик и македонска нација, а со тоа непризнавање и крадење целосно на македонската историја, потпишано како “добрососедски односи“.

... да беше до мене, јас би ја сменила локацијата сето ова чествување да се одвива во градот на ЗЗ токму пре куќата на ЗЗ, да се положи цвеќе и да се чествува роденденот на Гоце Делчев, зошто роденден не се чествува каде човекот е умрен, туку каде се родил, а ЗЗ го одродил,
...сето ова е само напад врз нашиот интегритет, а локацијата е само случајна и земен само личноста Гоце Делчев како причина, животот има толку проблеми што секогаш на погрешно место и време се решаваат, главната причина уште тлее!

П.С.
...јас редовно кога можам ја посетувам и самата црква - внатре и музејот и поседувам неколку минути пред гробот на Гоце Делчев, никогаш ама никогаш немало ниту некој присутен од нашиот народ, ниту од училиште да ја учат македонската историја со посета на тоа место, ниту некој турист како тура за знаменитостите на Скопје или на МКД, наеднаш воскреснаа чувствата на припадност, посебно од бугарските државјани што сега им текнало за гробот и македонскиот херој Гоце Делчев, каде биле сиве овие години да ги прашам, гробот не е од вчера таму!!?
326489118_565080532308504_8383563242892218773_n.jpg

... јас напишав претходно коментар дека сигурна сум дека голем дел никогаш не влегле внатре во дворот на црквата Св.Спас, каде се наоѓаат и конаците на таа црква каде е сместен музеј посветен на Гоце Делчев, во кој се изложени парчиња на комитски кубури, јатагани, пушки берданки, разни ножеви кои ги користиле комитите, како и статуи облечени во комитска облека оружје и други експонати.

329029554_2986557028318108_6924516341624978524_n.jpg

... ова партија според „минатата комунистичка навика“ не смее изгледа да спомне „црква“, ниту може да спомне музеј на македонските комити и Гоце Делчев, па вака „спомен куќа“ им дојде најзгодно очигледно (оти било финасирано и реализирано како проект за великанот Гоце Делчев од претходната власт, а не од нив кои напротив во нивно време овој музеј се остави на заборав, скриен таму во темница во конаците во дворот каде се наоѓа црквата Св.Спас ...)!

spas3.jpg

околните конаци во дворот на црквата Св.Спас и камбанаријата,

Crkva_Sv_Spas_Skopje-2-700x466.jpg

ова е црквата влезот е лево и се слегува надоле едно два метри под земја (зошто е така има причина, но не е тема сега).

Crkva_-Sv._Spas-_vo_Skopje_(54).JPG Sveti_Spas_-_Skopje_14.jpg

околните конаци,

images.jpg goce-delcev-grob-700x466.jpg

обичен ден на гробот на Гоце Делчев, ден на чествување на гробот на Гоце Делчев!

П.С.
... овој музеј на Гоце Делчев со се црквата и конаците спаѓа под општина Чаир!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.953
Пресуда: 300 евра казна и 3 години забрана за влез за уапсените бугарски државјани

Нека е нека е, па за 3 години нека пробаат повторно.

Smeshno e, 600evra e za 1 den da preterash prestoj vo EU, da napadnesh cajkan kojznae kolkava e kazna
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
502
Поени од реакции
920
Nemam nisto protiv Goce Delcev ni nacionalnosti... no dodeka se pere mozok so vakvi nastani sto se kako nekakvo scenario i sigurno dela na politicari, a obicniot smrtnik toa go presema kako doza dopamin I vo glavata mu vrti 3-4 dena, a vo momentot sostojbata e neznaes dali imas za leb.... mislam deka nekoj ima nekoj golem tender sprovedeno.... koga ke poglednes neutralno od strana, se e nekako vestacko, I sekoja nedela ima nekoi vakvi klovnovski incidenti dodeka ne se ukrade posledniot denar od smrtnicite.....
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
543
Поени од реакции
818
Nemam nisto protiv Goce Delcev ni nacionalnosti... no dodeka se pere mozok so vakvi nastani sto se kako nekakvo scenario i sigurno dela na politicari, a obicniot smrtnik toa go presema kako doza dopamin I vo glavata mu vrti 3-4 dena, a vo momentot sostojbata e neznaes dali imas za leb.... mislam deka nekoj ima nekoj golem tender sprovedeno.... koga ke poglednes neutralno od strana, se e nekako vestacko, I sekoja nedela ima nekoi vakvi klovnovski incidenti dodeka ne se ukrade posledniot denar od smrtnicite.....
Тоа е. Кога нема леб нека има циркус. А овците на следните избори пак ќе си гласаат за посран живот и овчарот што ќе им го овозможи
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.933
Поени од реакции
3.496
Да имаше барем пола полицијаци, од тоа што беа околу Св. Спас, да ги бараат исчезнативе луѓе во последниот период...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
„Системот паѓа„ по нарачка и токму во вистинскиот момент, небитно дали се работи за шалтер од ПИОМ или за граничен премин.

А бе...алал да им е на тоа информатичките инжинери/програмери...ш‘о систем имаат склепано...
... не би рекла, вака „паѓа системот“ само тие што немаат муда, значи и тие си ја имаат мувата на глава како кабелот, како пајакот што ја удри полицајката, како човекот што се самоуби во кофа со вода... така не се покажува државност!
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.017
Поени од реакции
4.199
... не би рекла, вака „паѓа системот“ само тие што немаат муда, значи и тие си ја имаат мувата на глава како кабелот, како пајакот што ја удри полицајката, како човекот што се самоуби во кофа со вода... така не се покажува државност!
Сепак...мојот пост го напишав на мајтап и така треба да биде разбран...

А точно е дека системот намерно беше „паднат„, за да биде причина за одолговлекување, што значи и неможност за проверка и контрола на документите/пасошите од лицата (Бугарите) кои сакаа да влезат во „севернава„ и „као„ да му оддадат чест на Гоцета.
Автоматски споено мислење:

Ха-ха...

Верувам дека комуњарско-шќипериската коалиција ќе ја користи AI и за влез на „севернава„ во ЕУ, со изнаоѓање заобиколен пат за обезбедување на 80 гласови/пратеници, со кои ќе биде сменет уставот, по миљардити пат во минативе 3 децении од постоењето на апсолутно независната држава „северна„.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.953
... не би рекла, вака „паѓа системот“ само тие што немаат муда, значи и тие си ја имаат мувата на глава како кабелот, како пајакот што ја удри полицајката, како човекот што се самоуби во кофа со вода... така не се покажува државност!
Imashe drugi opcii, npr kako grcite shto praeja, shtrajk na carinarnici ama samo kon Severdjanija, a ako imaa madinja ukini slavenje na 4 februari, ima drugi 364 dena vogodinata, bujrum slavenje na rogenden vo mestoto na raganje. kako Apashiev shto otide vo Kukush
 

Kajgana Shop

На врв Bottom