Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Лдп дом и остсла багра им требало да го прочитаат и стариот па ќе се решеле.
Изговор на милениумот.
Павле Трајанов и неговата пајтон-партија ДС, ДОМ, НСДП и ЛДП се ептен јак фактор у држаава... :masa: :pijanco::brlav:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.480
Поени од реакции
20.379
Секој МАКЕДОНЕЦ кој ја сака оваа држава, должност му е да дојде и да го каже својот глас. Денеска нема партии има само македонските знамиња и македонци, се гледаме вечер во 19.00 часот !!!!

viber_image_2022-07-02_13-03-12-911.jpg
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.957
Поени од реакции
7.974
Според изјавиве очигледно е дека владава ќе го прифати капитуланскиов предлог, колку народов ќе успее да го спречи е големо прашање, овие се решени да одат до крај и верувам ќе ја истуркаат работава.
Меѓутоа од она што се гледа една од првите работи што ќе треба да се направат е отворање на уставот, а тоа нема да биде лесна операција, не сум навлегол во калкулација колку им фалат за 2/3 мнозинство ама ете онака од ракав ќе земам дека потребни им се 6 од опозицијава , пред се мислам од ВМРО и Левица, ме интереисра мислење кој се потенцијалните кој ќе изглумат непослушност и во име на ЕУ и "доброто" на народот и државата би се приклучиле кон властиве .
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.171
Поени од реакции
25.759
Според изјавиве очигледно е дека владава ќе го прифати капитуланскиов предлог, колку народов ќе успее да го спречи е големо прашање, овие се решени да одат до крај и верувам ќе ја истуркаат работава.
Меѓутоа од она што се гледа една од првите работи што ќе треба да се направат е отворање на уставот, а тоа нема да биде лесна операција, не сум навлегол во калкулација колку им фалат за 2/3 мнозинство ама ете онака од ракав ќе земам дека потребни им се 6 од опозицијава , пред се мислам од ВМРО и Левица, ме интереисра мислење кој се потенцијалните кој ќе изглумат непослушност и во име на ЕУ и "доброто" на народот и државата би се приклучиле кон властиве .
Во тие 44 од опозиција има 38 од ВМРО-ДПМНЕ, 2 од Левица, 2 од СПМ (од кој едниот не гласаше за Преспански и по цена на затвор), 1 од ГРОМ и 1 Србин. Тешко ќе добијат 5 без ВМРО-ДПМНЕ.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.738
Поени од реакции
3.898
Според изјавиве очигледно е дека владава ќе го прифати капитуланскиов предлог, колку народов ќе успее да го спречи е големо прашање, овие се решени да одат до крај и верувам ќе ја истуркаат работава.
Меѓутоа од она што се гледа една од првите работи што ќе треба да се направат е отворање на уставот, а тоа нема да биде лесна операција, не сум навлегол во калкулација колку им фалат за 2/3 мнозинство ама ете онака од ракав ќе земам дека потребни им се 6 од опозицијава , пред се мислам од ВМРО и Левица, ме интереисра мислење кој се потенцијалните кој ќе изглумат непослушност и во име на ЕУ и "доброто" на народот и државата би се приклучиле кон властиве .
Владата на „севернава„ ќе го прифати договорот, а народот нема да го прифати договорот.

И утре пак сФе ќе биде исто.

Имаме такво искуство со референдумот, кој, иако беше неуспешен, комуњарата си најде корисни будали од ве-ме-ре-то и ја истурка работата со промена на Уставот и промена на името, наспроти противењето од Македонците...за другите, ми е гаЉе.
Автоматски споено мислење:

Хосмани веќе е во владата од Еди со патиките, оти Хосмани е немакедонец и не работи во корист на Македонија, туку во корист од „другата националност„, која има стратешки и широки намери (и дела) на Балканов, а на штета на Македонија.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.957
Поени од реакции
7.974
Во тие 44 од опозиција има 38 од ВМРО-ДПМНЕ, 2 од Левица, 2 од СПМ (од кој едниот не гласаше за Преспански и по цена на затвор), 1 од ГРОМ и 1 Србин. Тешко ќе добијат 5 без ВМРО-ДПМНЕ.
во ред, тешко ќе добијат 5 без ВМРО-ДПМНЕ, затоа ме интересираше кој се потенцијалните без разлика од каде ќе бидат, зш вака е пазар без крчмар, бадиијала прифаќање на некој си предлог, како ова го имаат замислено комуњариве ?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.171
Поени од реакции
25.759
во ред, тешко ќе добијат 5 без ВМРО-ДПМНЕ, затоа ме интересираше кој се потенцијалните без разлика од каде ќе бидат, зш вака е пазар без крчмар, бадиијала прифаќање на некој си предлог, како ова го имаат замислено комуњариве ?
Зошто мислиш дека имаат замислено нешто? Тие битно да го испорачаат нивниот дел од сметката, сега ќе остават ЕУ и САД да го кршат Мицкоски.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.116
Поени од реакции
5.817
Во тие 44 од опозиција има 38 од ВМРО-ДПМНЕ, 2 од Левица, 2 од СПМ (од кој едниот не гласаше за Преспански и по цена на затвор), 1 од ГРОМ и 1 Србин. Тешко ќе добијат 5 без ВМРО-ДПМНЕ.
Не се 46 во опозиција? Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ 44 и Левица 2.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.957
Поени од реакции
7.974
Зошто мислиш дека имаат замислено нешто? Тие битно да го испорачаат нивниот дел од сметката, сега ќе остават ЕУ и САД да го кршат Мицкоски.
јасно, ама онака си земам некое сценарио дека овие од ВМРО-ДПМНЕ ќе пружат отпор, што во таква ситуација ? бадијала домашниов пазар, доволно е Мицко да каже, "јас ова не можам да го прифатам, ниту притисоков од ЕУ и САД, јас се повлекувам кој сака да го прифати нека изволи", што тогаш ? кој би ја пикнал глата тука ?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.171
Поени од реакции
25.759
Не се 46 во опозиција? Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ 44 и Левица 2.
Не бројам Турци и слични.
Автоматски споено мислење:

јасно, ама онака си земам некое сценарио дека овие од ВМРО-ДПМНЕ ќе пружат отпор, што во таква ситуација ? бадијала домашниов пазар, доволно е Мицко да каже, "јас ова не можам да го прифатам, ниту притисоков од ЕУ и САД, јас се повлекувам кој сака да го прифати нека изволи", што тогаш ? кој би ја пикнал глата тука ?
Ќе најдат некој од младите прогресивни сили. Мислам дека наредно ќе влеземе во долга политичка неизвесност од бугарски модел, ќе имаме избори во серија, и ќе се појавуваат нови партии ко печурки после дожд.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Гледајте на позитивната страна. Може ќе ја примат Македонија во ЕУ по брз пат, да не дојде Путин тука?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Ништо од гласање во собрание освен ако Мицко не го распушти ДПНЕ.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Гледајте на позитивната страна. Може ќе ја примат Македонија во ЕУ по брз пат, да не дојде Путин тука?
Дури и да се симне ветото и да ги започнеме преговорите не чека долг и макотрпен пат кон членство во унијата. Незнам сигурно минимум 10-15, можеби и 20-30 год. :tapp:
Значи тоа ти е нешто као сега ја да уплатам толку и толку пари за некоја таму кола, или на пр. стан, всушност и ќе ги исплатам/купам денеска, арно ама ќе ми ги дадат дури после 30 год. а тогаш или ќе бидам мртов/починат или ќе бидам старче од 70 год. отприлика така нешто му доаѓа работава со Македонија. Абе прифатете го договоров, па за 30 год. ќе влезете у ЕУ, а прашање е дали и ние воопшто како држава, па и самата ЕУ ќе преживеат до тогаш... :brlav:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.258
Поени од реакции
36.045
Очекувам солидна бројка народ вечер. Најверојатно ќе ги обезбедуваат и Бугсрска амбасада и седиштето на ЕУ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom