Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Кога ќе го фатам гласачконо ливче, ќе го дупнам од заокружување, ни Таче ни маче ќе се види.
Има нов играч во гласачкото ливче. А тоа не е Таче и Мицко.
Е тој нов играч ќе ги закачи америчкото и руското знаме едно до едно и ќе ни гарантира македоничност.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Има нов играч во гласачкото ливче. А тоа не е Таче и Мицко.
Е тој нов играч ќе ги закачи америчкото и руското знаме едно до едно и ќе ни гарантира македоничност.
Тито? Јосип Броз, не Петкоски…
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
Друже, те молам. Ај што си од Струмица кај што сте 90% продадени души, 40 од 46 коментари ти се во тема бугарско државјанство.
Не значи ако тој е продадена душа дека и сите други се исти од Струмица. Во Струмица знаеш како ќе препознаеш продадена душа кога заев шета со мотор од 40000 евра а овие му мавтаат раци.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Тито? Јосип Броз, не Петкоски…
Животот на еден човек како тебе е сведен на алчност и завист како некој заработил повеќе од тебе. Криво ти е и правиш се за да го престигнеш и да се сликаш на инста. Тоа е углавном тоа прогресивно граѓанство, демократија и право на изразување. Е сега етничка слобода ти е батка кога комшијата ти албанец ќе брмчи навечер под твојата тераса со новото бемве намерно иритирајќи те зашо си алчен и врие завист во тебе. Е а тој албанец пак и он морал да турне некој свој за да си го купи бемвето.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Животот на еден човек како тебе е сведен на алчност и завист како некој заработил повеќе од тебе. Криво ти е и правиш се за да го престигнеш и да се сликаш на инста. Тоа е углавном тоа прогресивно граѓанство, демократија и право на изразување. Е сега етничка слобода ти е батка кога комшијата ти албанец ќе брмчи навечер под твојата тераса со новото бемве намерно иритирајќи те зашо си алчен и врие завист во тебе. Е а тој албанец пак и он морал да турне некој свој за да си го купи бемвето.
Вака никој ме нема прочитано, ти симнувам капа.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Вака никој ме нема прочитано, ти симнувам капа.
Е а пази ЧУДО сега.
Злато има по светов а никој не купува со него.
Ради инфлација. Е а таа инфлација е СМРТ за прогресивното граџанство.
Демократските вредности се уриваат оној момент кога инфлацијата ќе ги згрми а ги згрмува на секои десетина години.
Па човек пак ќе остане сиромав и ќе фати на ЛЕВО кај комунизмот оти само он тргува со злато.
Ај доста ти е за вечерва многу ќе научиш.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Е а пази ЧУДО сега.
Злато има по светов а никој не купува со него.
Ради инфлација. Е а таа инфлација е СМРТ за прогресивното граџанство.
Демократските вредности се уриваат оној момент кога инфлацијата ќе ги згрми а ги згрмува на секои десетина години.
Па човек пак ќе остане сиромав и ќе фати на ЛЕВО кај комунизмот оти само он тргува со злато.
Ај доста ти е за вечерва многу ќе научиш.
Ти благодарам, се гледа дека со внимание ми ги читаш мислењава. Има тука форумџии ме етикетираат како на тарот карти да гледаат, врачарска работа. Добра ноќ.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Ти благодарам, се гледа дека со внимание ми ги читаш мислењава. Има тука форумџии ме етикетираат како на тарот карти да гледаат, врачарска работа. Добра ноќ.
Јас сум будала а господ ги чува будалите
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.864
Не значи ако тој е продадена душа дека и сите други се исти од Струмица. Во Струмица знаеш како ќе препознаеш продадена душа кога заев шета со мотор од 40000 евра а овие му мавтаат раци.
колку треба да си мизерен за заев да ти биде идол и да му мавташ раце
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
колку треба да си мизерен за заев да ти биде идол и да му мавташ раце
За да иритираш другите да не го гласаат Заев?
Јазикот наш Македонски
Автоматски споено мислење:

apasiev.jpg
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Мислам дека во нормална држава, после вакво нешто војската би направила државен удар. 5 години прават што сакаат.
Каква војска? Таму минимум третина се шиптapи кои во прва прилика би го убиле секој Македонец.

Од останатото: дел служат рок колку да фатат услов при влез во државни институции, дел се со ист мајндсет како било кој вработен за плата (за тоа и седат таму, не од патриотски чувства), и чат по некој залутан кој сам не може да направи ништо.

Генерално ова е и сликата на целата државата: партиски поттрчковци кај кои личниот интерес е пред се (било која партија), етнички заедници кои имаат повеќе привилегии од Македонците и за нив ова е ветената земја (акцент на шиптаpскoто и ѓупското племе).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom