Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
14 јули 2017
Мислења
626
Поени од реакции
1.207
Не пратам многу политиката кај нас во последно време, но сега го прифатија предметот или уште не? Сега си дојдов дома и планирам да го прочитам предлогот шо како е, според коментарите тука не очекувам воопшто да е добар.

Едно само ќе кажам, иако може ќе звуче злобно и контрадикторно со тоа што а сакам јас државата, но еве, секој пат кога ќе слушнам дека нешто поскапело во државата, или дека сме во се повеќе и повеќе долгови или пак кога ни се случуваат се поголеми и поголеми предаства, викам ако, малце е, уште повеќе нека има се додека не се распадне државата, да ни се скратат маките и крај, глупите северџани и СДС-овци да видат шо направиа, иако тиа се безрбетници, имам роднини кој се партиски крлежи, каа ќе седниме на масата да му плеснам се во лице шо направиа, да ги наранам со гомна убаво, јас можеби ќе патам, но тоа не е важно дека и онака јас и другите националисти веќе патиме долго време со тоа шо се продава државата, но сега сакам финансиски и на секаков начин да патат сите од ДПНЕ и СДС за тоа шо го правеа во ваа држава 30 години.

Решението го гледам само преку повторно патење на народот до најлошо можно ниво, дека можеби барем тогаш некој нови генерации ќе се свестат и повторно ќе се преземе иницијатива, оти инаку не бидува никако.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Друже, те молам. Ај што си од Струмица кај што сте 90% продадени души, 40 од 46 коментари ти се во тема бугарско државјанство.

Комотно можеш да одјебеш.
Подобро ти е изгледа вака албанец да те владее и да бидеш ѓраѓаѓин од втор ред. ОК.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Мислам дека во нормална држава, после вакво нешто војската би направила државен удар. 5 години прават што сакаат.
аааа војската, е па чекај прво да ја “решат“ Руската федерација па после ќе прават државни удари.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Подобро ти е изгледа вака албанец да те владее и да бидеш ѓраѓаѓин од втор ред. ОК.
Мене никој не ме владее. Освен татко ми до 18 години.

А ради тебе и твоите квази теории, државата ја „владее“ кој стигне. И не продужувај со дискусија, нема да се најдеме.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
аааа војската, е па чекај прво да ја “решат“ Руската федерација па после ќе прават државни удари.
Јас реков во нормална држава. Овие кај нас можат и фараони да се прогласат и нема кој да ги спречи.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Подобро ти е изгледа вака албанец да те владее и да бидеш ѓраѓаѓин од втор ред. ОК.
Мене никој не ме владее. Освен татко ми до 18 години.

А ради тебе и твоите квази теории, државата ја „владее“ кој стигне. И не продужувај со дискусија, нема да се најдеме.
Со се што напиша се враќаме пак на прво напишаната реченица, тастатура патриот и ништо повеќе.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Со се што напиша се враќаме пак на прво напишаната реченица, тастатура патриот и ништо повеќе.
Што ни фали на нас, тастатура патриотите?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Колку и да излезе народ утре, ќе биде доволен.
Константен. Избори. Криза. Путин. Социјализам.
Прогресивците како вас ќе типкате за други држави.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Со се што напиша се враќаме пак на прво напишаната реченица, тастатура патриот и ништо повеќе.
Единстевно полошо од Албанец да те владее, е на негово место да се полуписмени Бугараши кои пробуваат да продадат нешто кое што никогаш не ни било нивно, нити па некогаш сфатиле што значи да си Македонец. На исто рамниште со цигани, не сфаќаат дека тие од Софија молчешкум и така ги гледаат. Тие преродбениците од 19 ти век многу добро знаеле кои и што биле и покрај тоа што се декларирале ко Бугари, и што е најважно биле способни луѓе, кремот на бугарското општество. Вие сте багра цигани, кои и сопствените мајки би ги продале за било каква корист.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Колку и да излезе народ утре, ќе биде доволен.
Константен. Избори. Криза. Путин. Социјализам.
Прогресивците како вас ќе типкате за други држави.
Значи разговарано е со Путин, да не се сеќирам. Пошо може да згреши да направи Сан Стефанска, или Голема Србија.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Почнав да пишувам али горе ти објасни @zmej gorjanin.

Остави не нас тастатура патриоти да си пишуваме а ти фати си патот за софија.

Ајде се смирив малку па да напишам
Постапка започната 2016 есента со дукументи од бугарски клуб по линија татко дедо прадедо.
Интервју 27 јуни 2018.
Положително 5 или 6 декември 2019. Првично мислев дека 15 но излезе дека сум една недела пред тоа дека сум бил.
Дополнително поднесени документи од бугарскиот клуб некаде 2 3 недели пред да бидам положително, значи не е било касно.

Уште неможам да си дојдам при себе. Со среќа сите да си дочекате, чувството е неверојатно :)
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Единстевно полошо од Албанец да те владее, е на негово место да се полуписмени Бугараши кои пробуваат да продадат нешто кое што никогаш не ни било нивно, нити па некогаш сфатиле што значи да си Македонец. На исто рамниште со цигани, не сфаќаат дека тие од Софија молчешкум и така ги гледаат. Тие преродбениците од 19 ти век многу добро знаеле кои и што биле и покрај тоа што се декларирале ко Бугари, и што е најважно биле способни луѓе, кремот на бугарското општество. Вие сте багра цигани, кои и сопствените мајки би ги продале за било каква корист.
Ни во најлош сон не би избрал да ме владее Шипта* отколку Бугар.
Почнав да пишувам али горе ти објасни @zmej gorjanin.

Остави не нас тастатура патриоти да си пишуваме а ти фати си патот за софија.



Вие пишувајте шо сакате ама кој е ефектот? Кај се делата место зборовите?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Значи разговарано е со Путин, да не се сеќирам. Пошо може да згреши да направи Сан Стефанска, или Голема Србија.
Македонскиот народ не е заштитен само од НАТО туку и од Русија.
На нас е да си идеме на нови избори.
Сакале или не утре ќе ни ги дадат.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
20+ години за да добиеме датум за преговори. Тек уште 20 години за да станеме членка. А сите се понашаат како демек одма влегуваме во ЕУ....
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Македонскиот народ не е заштитен само од НАТО туку и од Русија.
На нас е да си идеме на нови избори.
Сакале или не утре ќе ни ги дадат.
Кога ќе го фатам гласачконо ливче, ќе го дупнам од заокружување, ни Таче ни маче ќе се види.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom