Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали би излегле на референдумот за укинување на Договорот за добрососедство?

  • Да

  • Не

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.587
Поени од реакции
66.577
Нас ни треба власт која, полека, полека, ќе не откачи од евро-атланските интеграции. Што ќе создава услови за во иднина (не многу далека) да се откачиме.

Ја мислам 30 години се доволно, вложивме многу, не добивме ништо.
Изгубивме држава, знаме, име, име на народ. И сето тоа беше верифицирано од двете најголеми македонски партии.

ОК, треба да се размислува за други патишта. Што не иде, не иде.

После откачувањето од европска цицка, кога ќе се споиме со друга цицка, полека, полека, ќе се создаваат услови и за ретерирање од сегашните позиции за знаме, име и тн.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.069
Поени од реакции
13.266
НИКОЈ, не само заслепените блгари, па ниту макрото и другиоте еу морони, за нашиве ШУПЕЛКИ да не зборувам, НЕ ГЛЕДА дека ова бугаризација е "рачун без крчмара"
Имено, Србија сега е во Еу Хибернација, но лесно може да се случи ситуацијата да се промени и сепак да влезе во ЕУ , нормално пред нас, па да СТАВИ ВЕТО на целата оваа блгарска Лакрдија, посебно со подршка на Грција која исто така НЕ САКА втора блгарска држава... по сите меѓународно признаени договори , Блгарија КАПИТУЛИРАШЕ во СИТЕ војни против Србија и Грција и Кралевина СХС и НЕМА што да БАРА !!!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.722
Поени од реакции
11.427
Не се сеќавам како идеше паролата, "Името нека ви ги храни децата" ?

Епа сега идете кај Грците нека ви ги хранат децата. Ете може Влатко ако отиде малце подлабоко следниот пат кога ќе клечи на колена може ќе му дадат да свири следниот пат кога Грците ќе го слават протерувањето на Македонците.
ivana-bogoeva.jpg
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.241
Поени од реакции
14.149
Нас ни треба власт која, полека, полека, ќе не откачи од евро-атланските интеграции. Што ќе создава услови за во иднина (не многу далека) да се откачиме.

Ја мислам 30 години се доволно, вложивме многу, не добивме ништо.
Изгубивме држава, знаме, име, име на народ. И сето тоа беше верифицирано од двете најголеми македонски партии.

ОК, треба да се размислува за други патишта. Што не иде, не иде.

После откачувањето од европска цицка, кога ќе се споиме со друга цицка, полека, полека, ќе се создаваат услови и за ретерирање од сегашните позиции за знаме, име и тн.
Prasanjeto e koja e alternativata, dali ima druga cicka. I toa bez dalecni bajki, momentalno alternativa ni e samo Turcija.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.587
Поени од реакции
66.577
Prasanjeto e koja e alternativata, dali ima druga cicka. I toa bez dalecni bajki, momentalno alternativa ni e samo Turcija.
Моментално Србија не вакцинира, храни и снабдува со енергенси.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.244
Поени од реакции
5.272
НИКОЈ, не само заслепените блгари, па ниту макрото и другиоте еу морони, за нашиве ШУПЕЛКИ да не зборувам, НЕ ГЛЕДА дека ова бугаризација е "рачун без крчмара"
Имено, Србија сега е во Еу Хибернација, но лесно може да се случи ситуацијата да се промени и сепак да влезе во ЕУ , нормално пред нас, па да СТАВИ ВЕТО на целата оваа блгарска Лакрдија, посебно со подршка на Грција која исто така НЕ САКА втора блгарска држава... по сите меѓународно признаени договори , Блгарија КАПИТУЛИРАШЕ во СИТЕ војни против Србија и Грција и Кралевина СХС и НЕМА што да БАРА !!!
Каква црна Бугарија. Дали навистина некој тука сеуште верува во овој циркуз дека Бугарија ја имала независноста да става вето на некому. Па државата им е комплетно зависна од ЕУ фондови, додека политичарите им се до еден уценети за милион криминали. Они ако можеа да ги натераат сите бугарски пратеници да дигнат рака за подршка за Украина, или пак да раскинат договор со Гаспром за кој ќе добиваа по 600 милиони евра годишно, немале да можат да ги натераат да го тргнат ветото од нас.

Бугарите го одржуваат ова вето со благослов од ЕУ, и зошто одредени земји како Грција имаат интерес за тоа. Бугарија како бугарија е од нула закана за Грција, ниту пак ќе биде каква било закана во блиска иднина. А Бугарија со анексирана Македонија за Грците само ќе значи решавање на моменталното Македонско прашање. За Бугарите ќе значи нова национална катастрофа во најава и претварање во комплетно нефункционална држава.

Грција е за ЕУ ( Франција, Англија, Германија) тоа што е Израел за Америка. Колонијална креација чија цел е држење на целиот регион во тотален хаос и контрола врз сите стратешки позиции за да се спречи каква било консолидација на моќ или оформување на регионална сила.
 
Последно уредено:

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.587
Поени од реакции
66.577
Vo posirokata slika i Srbija e vo ist kos so nas. I nie i oni sme ostrov vo Eu, zapadna zona na vlijanje.
Premali se za da bidat realna alternativa za nas.
Има поголеми кои стојат зад нив. Сега е Така, реков, како што реков дека таа позиција не се гради преку ноќ, туку полека, полека.
30 години се многу, плус фантастични отстапки направивме, кон Албанците, Грците, Бугарите..., кои никој во свет никогаш не ги направил.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.241
Поени од реакции
14.149
Има поголеми кои стојат зад нив. Сега е Така, реков, како што реков дека таа позиција не се гради преку ноќ, туку полека, полека.
30 години се многу, плус фантастични отстапки направивме, кон Албанците, Грците, Бугарите..., кои никој во свет никогаш не ги направил.
Ne stoi nikoj pozadi niv. Zatoa i pokraj toa so izedoa kjotek od zapadnjacite pregovaraat za clenstvo, pregovaraat za Kosovo i tn. Vo ista kasa sme, samo so se povazni i dobivaat povekje galenje. Iluzijata e pogolema.

Ekonomski se celosno zavisni do Eu, voeno se opkruzeni so Nato zemji. Zdravje vo idnina ako se slucat nekoj promeni i se javi sansa, ama momentalno toa e.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.587
Поени од реакции
66.577
Ne stoi nikoj pozadi niv. Zatoa i pokraj toa so izedoa kjotek od zapadnjacite pregovaraat za clenstvo, pregovaraat za Kosovo i tn. Vo ista kasa sme, samo so se povazni i dobivaat povekje galenje. Iluzijata e pogolema.

Ekonomski se celosno zavisni do Eu, voeno se opkruzeni so Nato zemji. Zdravje vo idnina ako se slucat nekoj promeni i se javi sansa, ama momentalno toa e.
Аман, 100 пати реков дека моментално е вака, дека треба прво пополека на друга цицка да идеме. Друг да не рани, друг да не брани. Еве веќе Србија почна да не рани и др. И не е точно дека никој не стои позади нив. Ако никој не стои позади нив, Вучиќ немаше да може толку долго да седи на две три столчиња.

Што и да мислиш, ова вака не иде. Треба промена. Стратешка, на долг план. Знам дека сега сме вака зависни, ама немаме перспектива таму. 30 години не ебат преку Албанците, Грците, Бугарите и сеуште памет не ни доаѓа.

Види Ахмети почнал чудни муабети да праи.
Автоматски споено мислење:

која е оваа?
жена му?

и зашто е облечена ко Турчинка или Албанка?
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
14.744
Поени од реакции
34.426

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.587
Поени од реакции
66.577
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.160
Поени од реакции
24.035
...пазите што пишувате за Бугарија околу македонското пршање по социјалните мрежи, тие се изјасниле „ако приметат некоја „репресија“ преку нивното МВР и преку нашето МВР може од дома да го приведат „репресорот“! :(
зарем репресија не беше „пресија од властите“, а не обратно од народот?

...тие те условуваат, се закануваат, а ваму во име на пријателски односи, како може на пријател да му се заканиш во име на пријателството за пријателски договор? :facepalm:
... тоа муртинска теорија некоја за пријателство, ни го заеба животот, ни ја ебаа државата „нашата земја“ и се повлече, аир да не види „све воздухот додека го диши“ и не се родил некој „Уставот да го смени“!
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.016
Поени од реакции
1.581
Ekonomski se celosno zavisni do Eu, voeno se opkruzeni so Nato zemji. Zdravje vo idnina ako se slucat nekoj promeni i se javi sansa, ama momentalno toa e.
Па на Милошевич му понудија влез во Европска Заедница, уште пред националната апокалипса. Тој им рече, кој ве ебе и вас, и СССР и сите по ред, ние сме неутрални, СФРЈ е суперсила нас не ни треба никој. Така ли? Добро. За едвај една деценија само Белград му го оставија. Не го искористи моментумот на распадот на комунизмот во 91, за да смени страна во клучниот момент, се испонаша арогантно, и заради него цела држава ја плати цената.

А за Македонија трагедијата е што прави отстапки од типот како да учествувала во Светска Војна, и капитулирала. Бугарите се понашаат како да влегле со тенкови да го разваљаат Скопје исто како Русите што го разваљаат Мариупол, па поставуваат ултиматуми од типот налик на тоа што Русија го прави во Украина. Мада со ваква консталација на нештата во свет каде Американците не се присутни на Балканот, не би се зачудил Радев да објави специјална воена операција во РСМ, за де-Југославиција, де-Србизација, де-коминтернизација, и тд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom