Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.966
Овој менталитет е тој кој што ја кочи државава, иначе менталитет на комуњарите.

Каква врска има Мицковски со овој моабет, тоа не ми е јасно? Зашто не се фати на било што напишано од моја страна, туку аргументот ти е ,,ај да го вратиме Груевски", ,,мицко деме боље е хахаха"?

За Мицко не знаеме каков ќе е, ниту пак за Апасиев или било кој друг од опозиција, ама добро знаеме што зло е СДС и какви гомна се и Заев и Таче и сите околу нив.
Ќе дознаеме и тоа со сигурност дека е идиот како овие после ќе ги фалиме СДС идиотите дека ќе не спасат од Мицко и Бранкица...позната шема. 5 пати видено
 
J

joli1

Гостин
Ќе дознаеме и тоа со сигурност дека е идиот како овие после ќе ги фалиме СДС идиотите дека ќе не спасат од Мицко и Бранкица...позната шема. 5 пати видено
Само кловн можеше да мисли дека СДС ќе спаселе нешто, и тогаш, и сега.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.966
Никој не рече дека ништо не прави.

Мене една четвртина од постовите ми се против Мицковски, моменталното ДПМНЕ и СДС, ама тој концепт на аргументирање ми е одвратен.

Да, можеби и покрај се и Апасиев и Мицковски би биле боље премиери отколку Таче или Заев, ако ништо друго бар сигурен сум дека нема да бидат толку срање, толку деструктивни за македонскиот народ колку што беа и што се Заев и Таче, тоа ми е моабетот.
Надевај се само...Македонската делузија.
Автоматски споено мислење:

Само кловн можеше да мисли дека СДС ќе спаселе нешто, и тогаш, и сега.
Јас не се надевам ама се кладам дека некој нов кловн од сдсм ќе биде новиот Мицко за 4 години.
 
J

joli1

Гостин
Надевај се само...Македонската делузија.
Најдобро да ги оставиме, мислим ти и онаке бизнис со ДУИ тераш, шо ќе ти смени.

Тоа што 80% од народот ќе јаде камења и ќе нема да може еден оброк да си дозволи за нешто мање од пола година, тоа нема везе. Битно е да не пробаме да ги смениме клошариве од власт, мислим зашто би пробале да смениме и дадеме шанса на некој кога овие буквално у секој сегмент не утепаа.

Зашто некој друг да не не уништи како држава кога можеме Таче и Заев да ги оставиме да го прават тоа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.144
Поени од реакции
35.165
Очицетворение на бањатото граџанство, класичен северџан, мекотел, говнар од невидени размери. Се борат со Васиљ при врвот кој поише чмарови ќе излиже на Бихачка.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Очајните обиди на куртоните да ја одбранат власта. ХККК ПУ !!!!
Не залетувај со хрк пу да не ти падне да глава. Моменталниве копилиња предадоа се македонско, и тоа дпмне го гледаше немо и реагираа само со некои мртви пресови каде јадат лајна обзнануваат афери кур се тресе, одвратни се ко пизди некои само плачат. Ебаве само куртони ви се во глава Македонија и Македонците никогаш. Мртваци.

Каде е притисокот да се ослободат затворените за 27ми април? Да се ослободат а не да имаат повтторено судење.
Каде е блокада на институции да не може ништо да мрдне?
На 18ти ќе мавтаме знамиња и ќе го слушаме Мицковски на говорница. И пак по старо.
Камо лупање шамари во собрание се испашија од мртви форина, а слушаме само препукување на говорницат ебати пратениците мртви.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.629
Поени од реакции
81.521
Јас сум анационален не верувам во нации
jas sum anacionalen bratsce ne vervam vo nacii, prikasni za mali deca.. za da drzavicevo ni ide napret mora da gi snema natsionalistite i patriotite, evropa juri napret a nie ushte se zamarame so znamentsa od kutlesh...nego ti kako si mi, kazi ke ides na lgbt paradata? slusam tamara i andrea kje peat, hehe vide sto im napravi so znameto na jurosong

20220612_213941.jpg
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.071
Поени од реакции
19.839
тој ти е колега вмровец
за Груевски ко вас
прашај го ако не ми веруваш
Точно е, ама откако ја стави главата под женска штикла, откако фати девојка (веројатно некоја комуњарска "ливадарка"), забега детето скроз, го испуштија од раце. А релативно арно дете си беше порано. :(
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Точно е, ама откако ја стави главата под женска штикла, откако фати девојка (веројатно некоја комуњарска "ливадарка"), забега детето скроз, го испуштија од раце. А релативно арно дете си беше порано. :(
добро, не знаеме што му се дешавало, тука коментираме само според пишаното
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Пааа читајќи ве вака некои ептен сте паметни.
Ако некој ги читаше овие шо пишуваа после мојот последен пост ќе ми ја пронајде сега пишуваната мисла.

Вака...
У глобала у светот има КАПИТАЛИЗАМ и СОЦИЈАЛИЗАМ
Лево од Македонија се капиталистички држави а десно социјалистички.
Ние сме у средина на дешавките да не речам исти сме како Украина. Не ве плашам така е.
Е сега за прв пат после втора светска војна капиталистичките држави не ги поседуваат виталните ресурси за опстанок на светот. Нив ги поседуваат социјалистичките.
Исто така за прв пат после втора светска војна имаме социјалистичка држава прва во светот по економија а во иста мера имаме социјалистичка држава прва во светот по наоружање.

Е сеа...
Капиталистите се водат по парите.
Социјалистите се водат по трудот - работата.

Знаеш шо ќе треба капиталистите да напраат за да ја запрат светската инфлација? - знам дека сте паметни и знаете.
Такааа, ќе си плаќаат до немај каде се додека увидат дека им се распаѓа приватниот сектор и бројлерите шо им праат пари на приватниот сектор не почнаат да мафтаат црвени знамиња со петокраки за да јадат леП.

мала капиталистичка пропаганда за да се пронајдете, свестете се не спијте!
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.966
jas sum anacionalen bratsce ne vervam vo nacii, prikasni za mali deca.. za da drzavicevo ni ide napret mora da gi snema natsionalistite i patriotite, evropa juri napret a nie ushte se zamarame so znamentsa od kutlesh...nego ti kako si mi, kazi ke ides na lgbt paradata? slusam tamara i andrea kje peat, hehe vide sto im napravi so znameto na jurosong

Прегледај го приврзокот 335208
Така треба :)
Автоматски споено мислење:

Најдобро да ги оставиме, мислим ти и онаке бизнис со ДУИ тераш, шо ќе ти смени.

Тоа што 80% од народот ќе јаде камења и ќе нема да може еден оброк да си дозволи за нешто мање од пола година, тоа нема везе. Битно е да не пробаме да ги смениме клошариве од власт, мислим зашто би пробале да смениме и дадеме шанса на некој кога овие буквално у секој сегмент не утепаа.

Зашто некој друг да не не уништи како држава кога можеме Таче и Заев да ги оставиме да го прават тоа.
Боље рандом лотарија да има од избори ефектот може да е дури и подобар.
Автоматски споено мислење:

Точно е, ама откако ја стави главата под женска штикла, откако фати девојка (веројатно некоја комуњарска "ливадарка"), забега детето скроз, го испуштија од раце. А релативно арно дете си беше порано. :(
Од секогаш сум бил ултралиберален. За вмро гласав зошто беа десничари економски ама и тие се сега комуњари. Така да исто срање друго издање. Ги изгубија либераријанците со комуњарски глупости вмровците. Дури и сдсм стана економски подесен така да исто ми е. Нормално дуи се најбољи тие се константни :D Бранкица не заслужува ни коментар.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Пааа читајќи ве вака некои ептен сте паметни.
Ако некој ги читаше овие шо пишуваа после мојот последен пост ќе ми ја пронајде сега пишуваната мисла.

Вака...
У глобала у светот има КАПИТАЛИЗАМ и СОЦИЈАЛИЗАМ
Лево од Македонија се капиталистички држави а десно социјалистички.
Ние сме у средина на дешавките да не речам исти сме како Украина. Не ве плашам така е.
Е сега за прв пат после втора светска војна капиталистичките држави не ги поседуваат виталните ресурси за опстанок на светот. Нив ги поседуваат социјалистичките.
Исто така за прв пат после втора светска војна имаме социјалистичка држава прва во светот по економија а во иста мера имаме социјалистичка држава прва во светот по наоружање.

Е сеа...
Капиталистите се водат по парите.
Социјалистите се водат по трудот - работата.

Знаеш шо ќе треба капиталистите да напраат за да ја запрат светската инфлација? - знам дека сте паметни и знаете.
Такааа, ќе си плаќаат до немај каде се додека увидат дека им се распаѓа приватниот сектор и бројлерите шо им праат пари на приватниот сектор не почнаат да мафтаат црвени знамиња со петокраки за да јадат леП.

мала капиталистичка пропаганда за да се пронајдете, свестете се не спијте!
И лево/западно и десно/источно од нас се Капиталистички земји... Да, така било порано ко што велиш во времето на студената војна Капиталистички запад вс Социјалистички исток, но денес веќе не е така... Социјализам уште кај има ххммм Северна Кореја, Куба, Кина е некој Франкенштајн систем политички социјализам, а капиталистичка економија... Русија е одамна Капиталистичка земја, исто и другите екс.СССР републики, како и сите воопшто држави од некогашниот Варшавски пакт, нешто слично ко нас МКД и останатите екс.ЈУ републики што уште пред 30ина години сме преориентирани на новиот систем !
Јес да и денеска поделбите постојат, запад/исток, но денеска тие поделби се повеќе од некаков културолошки аспект, а не идеолошки... Нормално дека ќе имаш културолошки поделби, менталитетски и.т.н. рачунај ја Европа, права Европа отаде Загреб, а одавде пиши пусто Турско друже... така било и така ќе биде... Како викаат никој не се усреќил ни од западњаците, ама па кај стапнала па Турска/Османлиска или па Руска/Советска чизма ептен е се унаказено и ќе биде унаказено довека !
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.619
Поени од реакции
8.486
Длабоката држава го води светов кон златно доба на комунизмот, така да ако некој идеолошки се осеќа комунист треба да пази на оваа работа. И кога бираат страна во војнава и го бираат Путин треба да се свесни дека идеолошки гледано не им оди у прилог.
Што е фората....99% од богатството на западот е во посед на неколку корпорации, а тие корпорации се на власт таму. Имаме значи некој што е на власт бесконечно долго време и го има целиот капитал. Народот живее во илузија дека е некоја демократија и капитализам, а тоа е до негде така во тој ниски капитал, претежно занаетчиски и до некоја мера ситни милионери.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.144
Поени од реакции
35.165


Сите цени рипнаа за дупло, лебот 41 денар, зејтинот 180 денари, литро нафта ќе достигне скоро 2 евра највисока цена во историјата на државата, овие болеснициве гледај ги со што се замараат и во вакви времиња свесно лажат.

Оваа шугава партија не само што не донесе на дното, туку почна да копа надоле уште да тонеме. Све да ви ебам комуњарчиња да бог исцркате сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom