Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.859
Ај едно прашање до сите вас "врвни" познавачи на политичката состојба и големи македонски патриоти....Кога ке има покачување на плати, ете тоа ми е најбитно!?
Баш ме брига за име и за устав....сакам стандардот да ни биде нормален, да живееме ко луѓе, а не да одиме кај циганине на одмор и да спиеме во прдеж апартмани со цела гајба домати и пиперки донесени од дома.:mad:
Не сум јас од тие, но се нервирам кога ги гледам комшиите и пријателите.
Ако не покачат плати, незадоволството повторно ке биде по улици со штрајкови.
Мислам дека за тебе и сличните на тебе нормален стандард и особено живот како луѓе е НЕВОЗМОЖНО!
Нормален живот како луѓе е РЕЗЕРВИРАНО за ЛУЃЕ!
Мекотели-безрбетници не можат да живеат како луѓе!

Интересно бидејќи имаш интерес за стандард значи те интересираат пари и само пари зошто не му се приклучи на Црпе кога ја шиткаше државата со се сите Македонци, можеби ќе заработеше (ма сигурно ќе заработеше со ваков став) за тебе и твоите внуци, како Крстета, мУнистерката и екипата 80 Копитари ? ? ?
Ама има надеж ако овие од ДПсНЕ одлучат да не прават Бугари можеш да се приклучиш и оп ете ти пари, многу пари... и сето останато што се добива како гратис со пари.

Пред:
Прегледај го приврзокот 421126

Потоа:
Прегледај го приврзокот 421127

...да се прашував јас, прва работа што ќе направев ќе го намалев (вратам) безобразното покачување од 78% на сите функционери како пример дека навистина сакаме да ги исправиме сите неправилности во државата или барем да се ублажат дисбалансот на платите во Македонија.

...второ, веднаш помош за сите земјоделци на кои им остануваат посевите да скапат, дали се без вода, без пласман.

...за овие две работи не треба ништо посебно, да се насочат само реките кои се полни со вода кон посевите, да се направи план во администрација за исти работни места со исти плати, а додаток може поради сложеност или преработеност и намалување на тие 78% покачување на функционерите, најбезобразен потег на претходната влада што на оваа нова влада некако не прави промени во 78% покачувањето, како за другите работи што се најавија дека ќе ги „исправат“! :toe:

Има голема разлика помеѓу мене и тебе.
Напротив јас би им ги зголемил не 78 туку 178% нивните плати како пратеници, но да бидат пратеници а не СТОКА, по завршување на мандат нема лапанажа и плус би им го конфискувал целиот имот што го стекнале заради нивната позиција како пратеници, би ги направил голтари какви што биле пред да почнат да се бават со политика -читај распродажба на национални интереси- ...
Автоматски споено мислење:

За жал ние немаме новинари кои би ја соочиле со булшитот.
Автоматски споено мислење:


Голем проблем е што нас не нарекуваат заедница, ние и според рамковниот и денешниот устав не сме дел од народ што е формула за малцинска заедница, додека националниот идентитет и според преспанскиот договор е македонски.

Време е албанците да разберат дека државата не е нивна, кога се правела и гинело за неа не биле ни комити ни партизани, а филмот за учк само што им пукна во рака.
На ова европско првенство покажаа која е нивна матична држава и ние треба да ги подржиме.
Нивната лојалност секогаш била кон Албанија, комуникеата на учк 2001 беа јасни, какви борци за права се беше за територии.
Албанците денес се товар за нашата нација, народ и држава.
Забелешката со користењето на терминот “етничка заедница“ ти е сосема на место но во исто време користиш наратив кој излегува од иста кујна.
Користиш термин Албанци (што треба да значи и инаку означува луѓе од Албанија) македонски збор за етничкото малцинство кое врши узурпација на македонската држава од секогаш во Македонија се нарекувало и било прифатено од сите е зборот Арнаути.
Па така за почеток би било добро да почнеш да користиш терминологија која повеќе одговара на фактите.

“Време е албанците да разберат дека државата не е нивна, кога се правела и гинело за неа не биле ни комити ни партизани, а филмот за учк само што им пукна во рака.“ Овој дел особено ме интересира:
- Како мислиш без сила или примена на сила Арнаутите да ја прифатат македонската држава Македонија ? ? ?
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.019
Поени од реакции
4.586
Мислам дека за тебе и сличните на тебе нормален стандард и особено живот како луѓе е НЕВОЗМОЖНО!
Нормален живот како луѓе е РЕЗЕРВИРАНО за ЛУЃЕ!
Мекотели-безрбетници не можат да живеат како луѓе!

Интересно бидејќи имаш интерес за стандард значи те интересираат пари и само пари зошто не му се приклучи на Црпе кога ја шиткаше државата со се сите Македонци, можеби ќе заработеше (ма сигурно ќе заработеше со ваков став) за тебе и твоите внуци, како Крстета, мУнистерката и екипата 80 Копитари ? ? ?
Ама има надеж ако овие од ДПсНЕ одлучат да не прават Бугари можеш да се приклучиш и оп ете ти пари, многу пари... и сето останато што се добива како гратис со пари.



Има голема разлика помеѓу мене и тебе.
Напротив јас би им ги зголемил не 78 туку 178% нивните плати како пратеници, но да бидат пратеници а не СТОКА, по завршување на мандат нема лапанажа и плус би им го конфискувал целиот имот што го стекнале заради нивната позиција како пратеници, би ги направил голтари какви што биле пред да почнат да се бават со политика -читај распродажба на национални интереси- ...
Автоматски споено мислење:


Забелешката со користењето на терминот “етничка заедница“ ти е сосема на место но во исто време користиш наратив кој излегува од иста кујна.
Користиш термин Албанци (што треба да значи и инаку означува луѓе од Албанија) македонски збор за етничкото малцинство кое врши узурпација на македонската држава од секогаш во Македонија се нарекувало и било прифатено од сите е зборот Арнаути.
Па така за почеток би било добро да почнеш да користиш терминологија која повеќе одговара на фактите.

“Време е албанците да разберат дека државата не е нивна, кога се правела и гинело за неа не биле ни комити ни партизани, а филмот за учк само што им пукна во рака.“ Овој дел особено ме интересира:
- Како мислиш без сила или примена на сила Арнаутите да ја прифатат македонската држава Македонија ? ? ?
Па они ја прифаќаат државата додека имаат корист од неа и ја присвојуваат, работата е ние што правиме со нашата држава која нема допирна точка со нив.
Но бјорн убаво кажа, проектот голема албанија се подржува.
Околу тоа јас сум на мислење дека не треба ние да отстапуваме иако албанците не користат и ги шират и реализираат нивните цели, ако историјата се повторува треба да го чекаме моментот кога пак ќе им се случи крајот на втората светска војна и уништување на балистичкиот проект за западна македонија.

Некои македонци се на мислење дека треба да се стави граница, јас не сум на тоа мислење.

Бугарите, србите и грците играат на картата на албанците и прават страшило од нив, ние треба да сме паметни.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.028
Поени од реакции
4.208
Ај едно прашање до сите вас "врвни" познавачи на политичката состојба и големи македонски патриоти....Кога ке има покачување на плати, ете тоа ми е најбитно!?
Баш ме брига за име и за устав....сакам стандардот да ни биде нормален, да живееме ко луѓе, а не да одиме кај циганине на одмор и да спиеме во прдеж апартмани со цела гајба домати и пиперки донесени од дома.:mad:
Не сум јас од тие, но се нервирам кога ги гледам комшиите и пријателите.
Ако не покачат плати, незадоволството повторно ке биде по улици со штрајкови.
Покачување на платите ќе има (жими мајка...), ама треба да причекаме да проработЕ економскиот дел од програмата на ДПНЕ, за кој (дел) не се сеќавам дека беше нешто прецизно напишано (проекти, објекти, инвестиции, рокови...), освен што изборната програма имаше некоја чудна бројка...

Во меѓувреме, остај ги комшиите раат, нека живеат во илузијата дека туристичка посета на Грција, во аранжман „а ла патлиџанос„, им е врвниот животен домет.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.557
Поени од реакции
36.148
Ama posto si ti edna neuka churka od baba koja veze si nema od zivotot ebate churkata. Daj nekoj neka ja banira preku kur od vakvite ko nea
...а што со вакво вреѓање твое, дали членката тебе лично те извреѓа, па да ја наречеш ,,чурка", па уште некој да ја банира, бреее многу силен!

...секој има право на форумов да си го напише мислењето, а да не биде на ваков начин извреѓана со погрдни зборови, ем постара од тебе, ем жена, така ли те учеле да се однесуваш и ти утре ќе бидеш политичар така ли кон народот, кога ќе каже нешто?

...еве лично и јас не се сложувам со нејзиното мислење, тоа не значи да се рече ,,да даде пари за лекови" и други несоодветни клевети, не е убаво!

...покачувањето на платите, можниот износ е неспоредлив со инфлацијата и покачувањето на храната како најважен сегмент за опстанок на едно семејство.

...инаку мандатарот Х.Мицковски покрај другото во изборниот тек како да ветил дека прво нешто што ќе направи е линеарно покачување на пензиите за 5000 денари, а не пак покачување на платите на администрација,
...од каде пари кога пензискиот фонд бил во минус, а се покривало со европски кредити до сега, е па со намалување на платите на функционерите т.е. поништување на тие 78% покачување ќе се овозможи реализирање на ветеното!
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.019
Поени од реакции
4.586
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.286
Поени од реакции
16.323
Не за џабе остана он градоначалник, тек сеа македонците у Тетово ќе видат со какво куче имаа работа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.557
Поени од реакции
36.148
Image_1719000977.jpg

...да бев јас Х.Мицковски на средбата на работната маса ќе ставев уште едно знаме кое фали според другите поставени, но текстот е од сегашноста, а фотката од пред 3 години, како може денешни настани да постават фотографии со заштитна маска за време на пандемија што Х.Мицковски немаше врска со власта!

...инаку малку несоодветно новинарско пишување, да се потенцира и да се иде во тој правец со некоја недобра намера,

... за локалната самоуправа све што се случува и решава има големо влијание што прсти ќе се дигнат при гласањето, така да прстињата на македонските советници кои се и од СДСМ и од ВМРО ДПМНЕ треба да биднат ,,ЗА" па да се спроведе во конкретниот случај ,,белгискиот" терк на Касами.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.019
Поени од реакции
4.586
Прегледај го приврзокот 421153

...да бев јас Х.Мицковски на средбата на работната маса ќе ставев уште едно знаме кое фали според другите поставени, но текстот е од сегашноста, а фотката од пред 3 години, како може денешни настани да постават фотографии со заштитна маска за време на пандемија што Х.Мицковски немаше врска со власта!

...инаку малку несоодветно новинарско пишување, да се потенцира и да се иде во тој правец со некоја недобра намера,

... за локалната самоуправа све што се случува и решава има големо влијание што прсти ќе се дигнат при гласањето, така да прстињата на македонските советници кои се и од СДСМ и од ВМРО ДПМНЕ треба да биднат ,,ЗА" па да се спроведе во конкретниот случај ,,белгискиот" терк на Касами.
Ќе видиме, касами веќе го прогласи тетово дел од албанија, македонците од тетово не треба да ќутат и се вклучат политички ако има таков процес.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.557
Поени од реакции
36.148
Ќе видиме, касами веќе го прогласи тетово дел од албанија, македонците од тетово не треба да ќутат и се вклучат политички ако има таков процес.
...каде тоа прогласил?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.019
Поени од реакции
4.586
...каде тоа прогласил?
Во спотот кога го пречекуваше курти песната гласаше добредојде во албанија.
И многу пати кажува дека тетово е град само на албанците.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.557
Поени од реакции
36.148
Во спотот кога го пречекуваше курти песната гласаше добредојде во албанија.
И многу пати кажува дека тетово е град само на албанците.
...може, не велам не, ќе проверам на НЕТ, инаку кога нема власт, нема систем, а и закони да се спроведат без казна, секој ќе каже свешто за некој интерес,
...не треба да се гледа последиците, туку причината за вакво однесување, ако тој бил роден 1975 год, значи во 2000 год бил тукушто дипломиран студент на економски факултет, сеуште небитен во политиката,

По тоа што не ја интересираше од Групчин натаму
...а што сакаш од Касами па и од сите други после ,,славната изјава" на Доста Димовска ,, од Групчин натаму не не' интересира"!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom