Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.794

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
Абе кловн, се знае што значи тотална секуларизација, религијата не само што се даночи, туку и религиските празници не се повеќе државни, ти чити, проучи малце повеќе, не да скокаш тука како прле пред магаре.
И дади еден доказ смрдле едно дека сум бил во било кој штаб годинава, еден, јас збор нема да напишам на форумот.
Хахахахаха пак само за празници збори, леле мори мајко :pos:

Тебе изгледа те окозиле од работа во штаб (особено во средата, никаде те немаше), па очајно ти требаат слободни денови... :ROFLMAO:

Абе боту слеп, ДВАЕСЕТ И ШЕСТ ПОДТОЧКИ има Македонската платформа на Левица, и НИКАДЕ НЕ Е СПОМНАТ ЗБОРОТ ПРАЗНИК!!! ИЗМИСЛУВАШ РАБОТИ!!! Знаеш ли ти за што најмногу се однесува точката за секуларност? За спречување на исламистичкиот радикализам во Македонија и зауздување на џамиите (забрана за градење на нови џамии (се надевам би имало и рушење на постоечките диви џамии) и строга контрола на бучавата што ја прават). Ова лошо да не е?

А НИКАДЕ те нема да пишеш нешто за БИЛО ШТО ДРУГО од платформата, освен за празниците што трубиш. Тебе изгледа ти е побитно да си седиш дома на религиски празници, отколку шиптaризација и поделба на Македонија.

Крај краева, во најекстремен случај (што не верувам да се случи), Божиќ, Велигден и Бајрам (ејјјј христијанину голем, знаеш ли ти воопшто дека и Рамазан Бајрам е државен празник :D) наместо државни би биле религиски и пак ќе бидат слободни денови за оние што ги слават.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
400
Поени од реакции
785
Хахахахаха пак само за празници збори, леле мори мајко :pos:

Тебе изгледа те окозиле од работа во штаб (особено во средата, никаде те немаше), па очајно ти требаат слободни денови... :ROFLMAO:

Абе боту слеп, ДВАЕСЕТ И ШЕСТ ПОДТОЧКИ има Македонската платформа на Левица, и НИКАДЕ НЕ Е СПОМНАТ ЗБОРОТ ПРАЗНИК!!! ИЗМИСЛУВАШ РАБОТИ!!! Знаеш ли ти за што најмногу се однесува точката за секуларност? За спречување на исламистичкиот радикализам во Македонија и зауздување на џамиите (забрана за градење на нови џамии (се надевам би имало и рушење на постоечките диви џамии) и строга контрола на бучавата што ја прават). Ова лошо да не е?

А НИКАДЕ те нема да пишеш нешто за БИЛО ШТО ДРУГО од платформата, освен за празниците што трубиш. Тебе изгледа ти е побитно да си седиш дома на религиски празници, отколку шиптaризација и поделба на Македонија.

Крај краева, во најекстремен случај (што не верувам да се случи), Божиќ, Велигден и Бајрам (ејјјј христијанину голем, знаеш ли ти воопшто дека и Рамазан Бајрам е државен празник :D) наместо државни би биле религиски и пак ќе бидат слободни денови за оние што ги слават.
Те молам ако не ти е проблем закачи ја македонската платформа на Левица сакам да ја прочитам.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
346
Поени од реакции
710
Момци што мислите според вас, колку министерства Мицко ке даде на шошоните?
Он моментално е во позиција на моќ, ама знам дека и овие влен ке бараат екстремно.

Не верувам дека ке се задоволат со 4-5 министерски места.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
Те молам ако не ти е проблем закачи ја македонската платформа на Левица сакам да ја прочитам.
3 пати ја линкував до сега во претходните постови, но еве пак:

 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
456
Според Сител, Антонио Милошоски бил еден од фаворитите за МНР. :facepalm:

На страна што и пратеничко место е премногу за него, чудно ми е како Александар Николовски, не инсистирал на тоа министерство, втор човек е во партијатата, туку би се задоволил со Европски интеграции.
Тоњо без разлика на хејтот ради тие случките од минатото, го пратев на дебата вчера, изгледа смирено, концизно, има веќе долги години политика позади него. Само се надевам нема да напраи некој циркуз со бугарите ако го пуштат во МНР. Мислам дека и има студирано во Германија. Се надевам дека ќе ги стегне тука работите, се жалеле многу луѓе дека по дипломатските претставништва тука имало вработени што збореле само на рамковен јазик.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.027
Поени од реакции
8.230
Момци што мислите според вас, колку министерства Мицко ке даде на шошоните?
Он моментално е во позиција на моќ, ама знам дека и овие влен ке бараат екстремно.

Не верувам дека ке се задоволат со 4-5 министерски места.
абе не битно е колку ќе му дадат, туку како ќе ги работат и како ќе се однесуваат, ако се однесуваат како овие од дуи подобро ич нека не му дадат, ако се однесуваат професионално и одговорно ич не ми е гајле дали биле, 4,5.6. Треба да им се каже дека ќе има одговорност пред влада а не пред партискиот водач, дека при многу летање во облаци следи разрешување а не "Ние одговараме пред нашите лидери"
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Хахахахаха пак само за празници збори, леле мори мајко :pos:

Тебе изгледа те окозиле од работа во штаб (особено во средата, никаде те немаше), па очајно ти требаат слободни денови... :ROFLMAO:

Абе боту слеп, ДВАЕСЕТ И ШЕСТ ПОДТОЧКИ има Македонската платформа на Левица, и НИКАДЕ НЕ Е СПОМНАТ ЗБОРОТ ПРАЗНИК!!! ИЗМИСЛУВАШ РАБОТИ!!! Знаеш ли ти за што најмногу се однесува точката за секуларност? За спречување на исламистичкиот радикализам во Македонија и зауздување на џамиите (забрана за градење на нови џамии (се надевам би имало и рушење на постоечките диви џамии) и строга контрола на бучавата што ја прават). Ова лошо да не е?

А НИКАДЕ те нема да пишеш нешто за БИЛО ШТО ДРУГО од платформата, освен за празниците што трубиш. Тебе изгледа ти е побитно да си седиш дома на религиски празници, отколку шиптaризација и поделба на Македонија.

Крај краева, во најекстремен случај (што не верувам да се случи), Божиќ, Велигден и Бајрам (ејјјј христијанину голем, знаеш ли ти воопшто дека и Рамазан Бајрам е државен празник :D) наместо државни би биле религиски и пак ќе бидат слободни денови за оние што ги слават.
Абе лајнарче едно, ниту сум бил , ниту ќе бидам дел од штабови, само тебе не ти е јасно, јас на друг начин политички начин делувам и огромен дел од тие што се активни на форумот знаат, ти да правеше нешто бе моронче едно, туку само на кајгана се најде да подржуваш ретарди, нема да ме чуди и да си надвор од државата па некој работи не ти се јасни.

Не ми треба партиска работа мене , за друго цела платформа на комунисти не може да биде македонска, кога оди против македонска црква, ама каде ти да разбереш , прортнуваа и мајски манифести и разни срања , се што дошло од комунисти е зло, вклучувајќи го и нивното СДСМ.

Да Рамазан Бајрам е државен и религиски празник, кога 1/4 ти е муслиманска држава, океј ми е има и Македонци муслимани на крајот од денот, а и таква ни е државата, асномска пиздарија каде сите сме исти, ја кога би правел држава се фаворизира само Македонецот и нема култимулти срања како што ни наметнаа комунистите 1944 и во кои сите се колнете до ден-денешен.

УЧК Емајта кога ќе забрани џамии јави ми, таму не се фини, еднаш ќе им влезат во партија, децата ќе се помочат во гаќи, да ти биде јасно, ќе биде ние ги почитуваме нашите сограѓани муслимани, па на гробот на Енвер Хоџа најголем душман на Македонци се клајнаа патриотиштата.

Немам потреба ништо да докажувам на тебе за моите вредности и идеали, знаат сите,посебно да се докажувам на глуп, колку и да му се пишува, нема капацитет да разбере и сфати.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.737
Поени од реакции
80.122
Сеа ЗЗ ќе ги извади бомбите и ќе ги открие вистинските сторители. Само трпение имај.
Нема потреба од тоа. Сите сторители се познати, во сите случаи кои ги напоменав.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.364
Поени од реакции
5.111
абе не битно е колку ќе му дадат, туку како ќе ги работат и како ќе се однесуваат, ако се однесуваат како овие од дуи подобро ич нека не му дадат, ако се однесуваат професионално и одговорно ич не ми е гајле дали биле, 4,5.6. Треба да им се каже дека ќе има одговорност пред влада а не пред партискиот водач, дека при многу летање во облаци следи разрешување а не "Ние одговараме пред нашите лидери"
Мицко спомна дека ќе имал ревизори што ќе ја следеле работата на секој министер така што ако тие си ја вршат работата како што треба и да има злоупотреба на службена положба се знае што му следува на тој министер па ќе почекаме да видиме како ќе оди тоа во пракса.
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
456
абе не битно е колку ќе му дадат, туку како ќе ги работат и како ќе се однесуваат, ако се однесуваат како овие од дуи подобро ич нека не му дадат, ако се однесуваат професионално и одговорно ич не ми е гајле дали биле, 4,5.6. Треба да им се каже дека ќе има одговорност пред влада а не пред партискиот водач, дека при многу летање во облаци следи разрешување а не "Ние одговараме пред нашите лидери"
Мислам дека е битно и колку во конкретен број ќе им дадат, за да се покаже разлика после оваа лакрдија што не снајде. 60+ пратеника плус уште 1-2 опозициски партии како можна коалиција се одлична можност еднаш да им се стаи на знаење дека и те како се може без нив и не може вечно да уценуваат. Дури би одел подалеку, треба да осетат како е да бидат они тие што се уценувани. Мицко кажа, ако нешо пробаат да праат како револт ќе им пушти полиција па бујрум јунаци. Дури и да има притисок од кале и странци, ако не може да се договори без да витка кичка, одма да распише нови избори. Све е ова по закон. Па ќе дојдат нови со кои што ќе може да се разговара.
Друга работа, како што претходно пишав, да се избегне давање клучни ресори, посебно здравство, образование, полиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom