Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.265
Поени од реакции
5.286
Ќе ни вратат ли овие вести?

Автоматски споено мислење:

дај боже. само овојпат сите под земја да ве ставиме.
Кој високо лета, ниско паѓа.

Сите лоши работи што се случија на државата се по заслуга на Грујо и Мијалков.

Се надевам се вразумиле вмровците.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.271
Поени од реакции
40.047
Apasiev e edinstveniot anti-zapaden poltiicar so kakva takva relevatnost. Covek bi pomislil deka ti prv kje go glasas, so ogled kolku zestoko se penjavis u temata za Rusija.
Inaku ne, daleku od apsolutna vlast.

Ovoj narod go nema kapacetot za da plovi po toj pat so apasiev na celo. Za nas patot e mirno pretopuvanje vo Bugari vo narednite 50 godini, glasajki gi vmro i sdsm. Megjutoa, nema da boli na ovoj nacin.
Види, ако у таа тема навиваме не значи дека сега сакам Апасиев да биде овде главен. Ја што пратам геополитика знам што може штета да направи некој што не знае кај тера.

И овде имавме еден таков Тупурко со Тајван негов. Не ни требаат повеќе такви. Треба стабилност и благостојба за сите граѓани.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.477
Поени од реакции
22.912
Ќе ни вратат ли овие вести?

Автоматски споено мислење:



Кој високо лета, ниско паѓа.

Сите лоши работи што се случија на државата се по заслуга на Грујо и Мијалков.

Се надевам се вразумиле вмровците.
ги заборави српските служби...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
14 април 2012
Мислења
31.856
Поени од реакции
63.624
Најпрвин неможе антимакедонска партија да биде партија која сака државата да оди у ЕУ и НАТО. Ако по про-македонска партија подразбираш онаква што те лаже дека си антички македонец и те мотиира да дигаш знаменца на Кутлеш, најчесто далечна десничарска партија, како ДПМНЕ и Левица тогаш имаш не еден туку два проблема :D.

Второ уопште нема лично да ме навредиш ако спомнеш нешто за СДСМ. Јас немам никаква корист од никаква партија, само ја обзервирам политичката сцена и таква како што е инфериорна гледам кој работи барем нешто државнички а кој само шири прост популизам. Потребно е политичка жртва, да можеш да ги истуркаш проблемите со кои државата ни се соочува моментално.
Не не, не зборам ништо лошо за СДСМ. Моментално изборот на Мекедонецот е донесен до тоа да се бира помало зло, од кое секој нормален човек знае дека СДСМ е апсолутно најлошото нешто што и се случило на Македонија. Од давање на бришан простор на ДУИ за превземање на целата држава, до потпишување на капитулации, промени на устав и нелигитимно формирање на Влада. Ваквите никогаш повеќе не треба да добијат власт, и мило ми е што народот им лупна историска шлаканица на претходниот круг.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.975
Поени од реакции
4.141
Што му е на овој?
До вчера цело време велеше северна, северна, северна, а сега дури четири пати кажува само Македонија во ова кратко излагање.
Да не е болен?

Прегледај го приврзокот 414807
Сигурно е дека е многу „еластичнен„ во ‘рбетната му вертикала, но и по прашањето за неговата идеолошка определба, а што се однесува до користењето на името „Македонија„ без географска одредница, се работи само за „мала„ и времена амнезија, во функција на привлекување што повеќе гласови кон СДС, по начелото „Еве гледате дека и ние сме за Македонија, и ние (СДС) сме Македонци„.

Чичево ми е најсмешно во делот кога им се обраќа на „прогресивните сили„...веројатно мисли и на својата партија?...

Фразата „европска иднина„ е само изменета а веќе обајатена фраза за „светлата будуќност„, каде социјализмот е само преодна фаза кон комунизмот...

Лагите продолжуваат...пак да си ги гласате!
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
860
Поени од реакции
2.773
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.726
левица требаше да ја смени национал реториката и да обеќа повисока минимална плата од најмалку 700 евра,синдикати во секоја фирма како во бившата држава во која се колнат,да пресликаат закони од системот кој им ветуваше права на работниците и пензионерите.......со оваа кампања се самозакопаја,со кампања на патриоти и предавници ни во пустотурско не можеш да добиеш широка поддршка ,не пак сега кога трошоците за живот се илјадници денари месечно по фамилија
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
242
Поени од реакции
734
левица требаше да ја смени национал реториката и да обеќа повисока минимална плата од најмалку 700 евра,синдикати во секоја фирма како во бившата држава во која се колнат,да пресликаат закони од системот кој им ветуваше права на работниците и пензионерите.......со оваа кампања се самозакопаја,со кампања на патриоти и предавници ни во пустотурско не можеш да добиеш широка поддршка ,не пак сега кога трошоците за живот се илјадници денари месечно по фамилија
Левица се реални, јас можам 3000 евра плата да ти ветам ама ај во пракса изведи го тоа. Значи прво до еднаквост да дојдене да нема рамковни што седат дома земаат плата па после ќе правиме муабет за покачувања.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
289
Поени од реакции
955
ДПМНЕ, Левица и ЗНАМ не се свесни или не сакаат јавно да кажат дека на парламентарните избори тоа што освоија како гласови на прв круг претседателски ќе си одземаат и додаваат меѓу себе.

СДС помалце од тоа што доби нема да има, можно е да има само прелување од ЗНАМ на конто на СДС.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.929
Поени од реакции
11.408
Не сум упатен во темава, па ако некој може да појасни би му бил благодарен. Какви улоги и со што се занимавале моменталните лидери на ПП Вреди во текот на војната, 2001?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom