Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
8 август 2013
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.421
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.733
Поени од реакции
8.099

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.240
Поени од реакции
6.787
Болните ги пријавуваат самите партии, т.е. секоја партија гледа ,,кој е наш,, од болните, па го смета за сигурен глас. Некој ќе ја сврти работата...но ретко, бидејќи болните немаат параван па да гласаат тајно. Многу често некој од фамилијата или некој од одборот им го заокружува ливчето према тоа што ќе кажи болниот за кого да гласа

така партиите си ги бројат гласовите....кој колклу пријавил и колку гласале( пример во Кичево-двајца ги пренесоа во Скопје во болница и тие нема да гласаат, а еднио умре во меѓувреме)
Над 90% се точни бројките(што ги имаат партиите....незнам овие на соц мреживе дали се фејкувани)
Баба ми е со претрпени 3 мозочни удари и не може да зборува од 2019 година. Во меѓувреме примаше надоместок за помош и нега од друго лице (дедо ми починат, таа сама во куќа), за изборите во 2020 година без проблем ја пријавивме да дојдат да гласа, дојдоа, завршија работа. 2021 година и ја прекинаа помошта од рандом причини (не и се подобри воопшто состојбата), за локалните избори не дадоа да се пријави, да гласа од дома, татко ми 5 пати беше не му даваа. Од лани повторно прима помош по 151982 комисии, вчера ниту пријавена, ниту ништо за овие избори, сами дошле од ДИК и од партиите кај 5:30 за да гласа..
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.139
Поени од реакции
11.550
Ај нека објсни некој зошто парламентарниве се ставени заедно со вториот круг претседателскиве?
Законски одреба или ?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.209
Поени од реакции
10.732
Ај нека објсни некој зошто парламентарниве се ставени заедно со вториот круг претседателскиве?
Законски одреба или ?
За да се пребројат, да видат на што се.
 
Член од
23 април 2024
Мислења
151
Поени од реакции
345
12% излезеност до 11 часот или 230000 луѓе.

Прегледај го приврзокот 414207
Што не се исфрлат од избирачки список овие вишок околу 400 илјади што ги има што не живеат во државата.Тие се во дијаспора ако сакаат да гласаат нека се пријават и да одат да гласаат во амбасада па барем да ја знаеме реалната излезност на избори
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
632
Поени од реакции
2.086
Случајно видовте ли жена на шипптарскион митинг на плоштад?
Не ,ама јас отидов да гласам . Немаше гужва а ни Моника која ми беше симпатија ја немаше .


FB_IMG_1713954899923.jpg
Автоматски споено мислење:

ме претрка.
Автоматски споено мислење:

тек ќе биде празна недела од 1 до 8 мај .

Први,Велигден па 8 мај
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.962
Поени од реакции
6.273
На избирачкото место каде што јас гласав утрово имаше застој поради проблем со избирачкиот список - на една жена пред мене не и дозволуваа да гласа затоа што имала Љ во презимето, а во избирачкиот список ја пишувало со ЛЈ. Наводно кај сите било исто, буквата Љ никаде ја немало во презимињата во списокот. По пола саат застој и консултации и откако максимално ја измалтретираа жената што и онака едвај одеше, и дозволија да гласа.

Не бе, ова е траги-комедија, ова не е држава!
Abe pizda im materina!
Pa tolku li se bolni i ne go gledaat EMG.
Posle Glasachite in se krivi oti koristat bugarski Software i nemaat Љ
Автоматски споено мислење:

Тешко на браќата Љуљзим Љутви и Љатиф.
Ne beri galje i bez toa ce imast 155% izlezenost
 
Последно уредено:

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.009
Поени од реакции
7.071
На избирачкото место каде што јас гласав утрово имаше застој поради проблем со избирачкиот список - на една жена пред мене не и дозволуваа да гласа затоа што имала Љ во презимето, а во избирачкиот список ја пишувало со ЛЈ. Наводно кај сите било исто, буквата Љ никаде ја немало во презимињата во списокот. По пола саат застој и консултации и откако максимално ја измалтретираа жената што и онака едвај одеше, и дозволија да гласа.

Не бе, ова е траги-комедија, ова не е држава!
Од кога се дојдени на власт во многу институции тие што сме со буква Љ, не заведуваат со ЛЈ, најверојатно толку се писмени и не знаат кога користат кириличен фонд ја имат буквата Q=Љ на тастатурата, не само во избирачки список, пред тоа се си беше уредно и секаде се водевме со Љ, уште еден доказ зошто овие треба да паднат.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
636
Поени од реакции
1.259
Ако се смене власта, прво нешто мој предлог е да се дигнат патарините на 500+ денара секоа или пак ако а напуште државата таа ден да му се одзима правото на глас или да следува казна, само така за таквите лебари.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.802
Поени од реакции
4.006
Ај нека објсни некој зошто парламентарниве се ставени заедно со вториот круг претседателскиве?
Законски одреба или ?
Имаше некои објасувања во стилот: ќе заштедиме пари ако гласаме во ист ден за прецеднички и собраниски, дека уставните рокови за поставување прецедник ќе биле пробиени ако не се гласа на 24-ти и 8-ми и томе слично...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom