Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

За која пол. партија ќе гласате на парламентарните и претседателските избори следната година?

 • СДСМ

 • ВМРО-ДПМНЕ

 • Левица

 • ДУИ

 • ДПА

 • Алијанса за Албанците

 • Алтернатива

 • БЕСА

 • Турска демократска партија

 • Друга

 • Ни една / Ќе го направам ливчето неважечко

 • Нема да излезам на гласање

 • Неодлучен / Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.258
Поени од реакции
7.092
Има уште некој што верува дека Грујо е тој што ќе натера пратеници да гласаат за измените?
Со здравје да си го имате даскалот Мицко па утре и премиер да биде, ебате штаботомите.
Може се да се каже за Грујо, но неможе да се каже дека променил име или гласал за бугарски договор, нека не бара даскалот жртвено јагне, еднаш во животот да признае што мисли а не да го лаже сопственото членство и народ.
Бугарофилите Мицко, Милошевски, Ѓорчев, Љубчо со здравје да си ги носите.
Прегледај го приврзокот 391611
Сега ми е јасно како од Европеец (Кавказоид) станал Монгол. Нема најосновна дарба на забележување. Најенергичен и најхаризматичен, ха ха ха!

1695478978744.png

Нека си провери дали нема некаква монголоидна мутација на ЕDAR генот, за да се окарактеризира како Бугарин.

Below are the results of analyses of the IR1 sample from the pre-Scythian Iron Age Mezőcsát culture of Hungary. The sample is from the Ludas-Varjú-dűlő site, and it is dated to 830–980 BC.

IR1 was male. He belonged to Y haplogroup N and mitochondrial haplogroup G2a1, both of which are of Mongoloid origin. His Y-SNP calls show that he didn’t belong to N1a or N1c.

IR1 had two copies of both of the two major Caucasoid depigmentation mutations. He likely had light brown or dark blond hair and brown eyes. He had one copy of the mutation that confers the ability to digest milk into adulthood. He didn’t have any copies of the Mongoloid mutation in the gene EDAR that causes Sinodonty, stiff hair, small breasts, and higher sweat gland density. This mutation does occur in modern-day Hungarians at a frequency of 1.7%.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.158
Поени од реакции
14.824
Pak ke go povtoram predlogot, samo treba nekoj da go prati do nadleznite, mejbi kongres na usa
Poshto sega pored Michihen i Ilinois ja prizna makedonskata kultura i jazik, fino lepo da se organizira masovna preselba so Parahodi, na nonSeverdjanite tamu. Od tamu ke se prakaat navaka mexikanci, kolumbijci i slichni. Uhodani vo bizniso so trava i kokain. Ako ima albanci. koj isto mislat isto tie moze u Alabama da odat. Posle tuka vujche neka prai antiruska i antisrpska kraina ili shto saka drugo.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.140
Мајскиот договор беше принцип кој направи во целост да имаме држава која функционира како федерација, и сега веќе имаме воспоставена пракса на коалицирање со "победник од албански блок". Федерализацијата на документ и во пракса започна од тој патриотски договор на дпне и дуи, и истиот е во сила до денес.

Не сум сигурен каква би била реакцијата на косоварте доколку победник од нивниот "блок" не влезе во коалиција за формирање на влада.

Сепак, убаво е да се потсетиме на овој историски договор со кој станавме угледна федерација благодарение на дпне и патриотот грујо. :)
Самата Шеќеринска призна во интервју, а и Чарлс Гарет дека за време на војната во 2001-ва Шеќерка и уште неколку од врвот на СДС тајно се гледале со раководството на УЧК по станови низ ,,нашата држава,, а ти зборуваш за 16 години подоцна што направил Грујо или Мујо....

ај иди бегај
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.258
Поени од реакции
7.092
Самата Шеќеринска призна во интервју, а и Чарлс Гарет дека за време на војната во 2001-ва Шеќерка и уште неколку од врвот на СДС тајно се гледале со раководството на УЧК по станови низ ,,нашата држава,, а ти зборуваш за 16 години подоцна што направил Грујо или Мујо....

ај иди бегај
Еве го тогашниот став на Глобалните Терористи за внесување на нивното учкарско милениче во Владата на Република Македонија:

1695481739535.png

 
Член од
31 мај 2023
Мислења
36
Поени од реакции
65
Predlog e de, vamu ke se skrati, tamu ke se dodade, nijansata ke se smeni , ali vo osnova toa bi bilo toa, a i mi bese maka da se zamaram do tolku, poentata mi bese pobitna .
Tuku druga rabota, malce pointeresna. Nikoj ne se zbuni za petokrakata, na nikoj vo oci ne mu padna iako e simbol na narodot od nekade 1942 plus minus nekoja godina :cautious: .
Primer sonce od kutles a vnatre malo pajace? Ili ventilatorce i vnatre malo pajace? Porealno e mislam. Na grbot samo pajace kaj sto bese petokrakata. Za himnata, ni treba nekoja ratoborna, sto tera i na Solun i na Kosovo.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
445
Поени од реакции
996
Сега ми е јасно како од Европеец (Кавказоид) станал Монгол. Нема најосновна дарба на забележување. Најенергичен и најхаризматичен, ха ха ха!

Прегледај го приврзокот 391645

Нека си провери дали нема некаква монголоидна мутација на ЕDAR генот, за да се окарактеризира како Бугарин.

Below are the results of analyses of the IR1 sample from the pre-Scythian Iron Age Mezőcsát culture of Hungary. The sample is from the Ludas-Varjú-dűlő site, and it is dated to 830–980 BC.

IR1 was male. He belonged to Y haplogroup N and mitochondrial haplogroup G2a1, both of which are of Mongoloid origin. His Y-SNP calls show that he didn’t belong to N1a or N1c.

IR1 had two copies of both of the two major Caucasoid depigmentation mutations. He likely had light brown or dark blond hair and brown eyes. He had one copy of the mutation that confers the ability to digest milk into adulthood. He didn’t have any copies of the Mongoloid mutation in the gene EDAR that causes Sinodonty, stiff hair, small breasts, and higher sweat gland density. This mutation does occur in modern-day Hungarians at a frequency of 1.7%.
Што сакаат нека прават овие од дпне, само нека не си бараат виновници за нивнито лажење и гревови кон сопствениот народ, само едно мене ми е битно одкога ќе заврши циркузот со гласањето овие бугараши од мицко на доле да ги нема, овој народ не заслужува да биде владеен од такви офтики што 7 години ја спроведуваа политиката на заев.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.187
Поени од реакции
3.258
Па ме интересира затоа што ми личи дека даваме природни ресурси(вода) за 1% данок од профитот што ќе го прави чебрен. Толку пишуваше дека е данок на профит. Не сфаќам кој е ќарот ако струјата се продава на слободен пазар и грците ќе одлучат на кој ќе ја продаваат.
Дај повеќе инфо како ќе функционира ова и кои ќе се бенефитите?
Да, еве и јас чекам „енергетски„ одговор од @Menethil и за овој „бонбона-бизнис„ со циганите јужни...
Автоматски споено мислење:

Се чини дека Мицкоски заборавил дека ДПНЕ беше изиграна токму од припадник на една од Албанските партии...оној „самокиднапираниот„, кој ни читаше срцепарателна поезија за жена му која го видела Макрончо на ТВ и за неговата визија и желба за влез на „севернава„ во ЕУ.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.140
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
Последната точка на крај ќе испадни дела "грујо воведе двојазичност" и "грујо го смема името"

Нормалните луѓе ги разбираат гревовите на грујо во врска со патриотските прашања.

Ама исто, нормалните луѓе знаат дека во објективната реалност во која живееме грујо ниту воведе двојазичност ниту го смема името.

Она шарените одбиваат да го признаат е дека грујо беше најдобриот премиер(технократ) во последните години од независноста на Македонија, и дека изборот во 2016 та беше меѓу техонкрат кој имаше надеж да направи добра држава во развој, и СМРДСМ-овската багра.

И разбирам денес зошто Левица личи како надежна опција, а тоа е затоа што Левица нема историја голема како партија која има пратеници во собрание(затоа што имаме избор меѓу докажана багра и "надежна" трета опција).

Ама и таа историја за Левица која постои укажува на еден куп грешки во политичките проценки(учество во шарена, димче во сјо, заборавање на кршењето закони после 2017 откако влезе Левица во собрание во 2020)

Ова погоре се објективни факти за Левица.

И затоа, реалноста е дека, колку и Левица да изгледа како надежна опција(ради причините спомнати погоре) толку Левица не е партија која Македонецот вреди да ја бира.
Ако на Левица имсе зима за зло што биле дел од СЈО и шарената револуција зашто тогаш си ќутите за пратениците од дпне кои изгласаа за промена на името?
 
Член од
31 мај 2023
Мислења
36
Поени од реакции
65
Сега ми е јасно како од Европеец (Кавказоид) станал Монгол. Нема најосновна дарба на забележување. Најенергичен и најхаризматичен, ха ха ха!

Прегледај го приврзокот 391645

Нека си провери дали нема некаква монголоидна мутација на ЕDAR генот, за да се окарактеризира како Бугарин.

Below are the results of analyses of the IR1 sample from the pre-Scythian Iron Age Mezőcsát culture of Hungary. The sample is from the Ludas-Varjú-dűlő site, and it is dated to 830–980 BC.

IR1 was male. He belonged to Y haplogroup N and mitochondrial haplogroup G2a1, both of which are of Mongoloid origin. His Y-SNP calls show that he didn’t belong to N1a or N1c.

IR1 had two copies of both of the two major Caucasoid depigmentation mutations. He likely had light brown or dark blond hair and brown eyes. He had one copy of the mutation that confers the ability to digest milk into adulthood. He didn’t have any copies of the Mongoloid mutation in the gene EDAR that causes Sinodonty, stiff hair, small breasts, and higher sweat gland density. This mutation does occur in modern-day Hungarians at a frequency of 1.7%.
Чим Љубчо го поддржува Мицкоски знам дека тоа е правиот избор. Другари, спроти ветрот не се моча. А ние останавме сами покрај шините. Возот одамна замина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.938
Поени од реакции
33.483
...па нормално читај меѓуредови, како дотичниов лижи, ама не сладолед, туку нешто друго, кога во самото интервју што го дава, за него сите албански индивидуи пред името за него се ,,господини" , а овој другиот само ,,Груевски" ,
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.793
Поени од реакции
8.279
Ако на Левица имсе зима за зло што биле дел од СЈО и шарената револуција зашто тогаш си ќутите за пратениците од дпне кои изгласаа за промена на името?
Ама сега и ти не разбираш… :rolleyes:
Тоа амнестии, Кале, тендери, закон за знамиња, Тамари…
Тоа нема врска!
Тоа било за доброто на Македонија. Суштински внатрепартиски договори, виока политика и објективна реалност!
Уствари ние не сме знаеле, ама мед и млеко течеше кога “технокративе” беа на власт…

Ама децата што фрлаа боја од Левица се всушност вистинските предавници!
Појасно ти е сега?!

А па за овие 7 години опозиција ич да не зборуваме! Лошиот Апасиев е уствари крив и за 8те јуди, и за аминувањето на секое предавство и криминал!
И Крмов додуша…

Сега појасно ти е?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
Ама сега и ти не разбираш… :rolleyes:
Тоа амнестии, Кале, тендери, закон за знамиња, Тамари…
Тоа нема врска!
Тоа било за доброто на Македонија. Суштински внатрепартиски договори, виока политика и објективна реалност!
Уствари ние не сме знаеле, ама мед и млеко течеше кога “технокративе” беа на власт…

Ама децата што фрлаа боја од Левица се всушност вистинските предавници!
Појасно ти е сега?!

А па за овие 7 години опозиција ич да не зборуваме! Лошиот Апасиев е уствари крив и за 8те јуди, и за аминувањето на секое предавство и криминал!
И Крмов додуша…

Сега појасно ти е?
Уште не ми е јасно сеа Груевски вс Мицковски која страна ке ја фатат, ептен некако шах мат им направи Грујо е сеа дали ке го издадат ко Мицковски ке видиме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom