Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

За која пол. партија ќе гласате на парламентарните и претседателските избори следната година?

 • СДСМ

 • ВМРО-ДПМНЕ

 • Левица

 • ДУИ

 • ДПА

 • Алијанса за Албанците

 • Алтернатива

 • БЕСА

 • Турска демократска партија

 • Друга

 • Ни една / Ќе го направам ливчето неважечко

 • Нема да излезам на гласање

 • Неодлучен / Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
14 август 2006
Мислења
42.447
Поени од реакции
76.001
Во првите две точки од документот страните се согласуваат за листата од 46 закони што треба да бидат донесени во согласност со Бадинтеровиот принцип и потребата од рекомпонирање на Комитетот за меѓуетнички односи во Собранието. Во третата и четвртата точка се зборува за носење на закон за официјализирање на албанскиот јазик и решавање на статусот на ОНА, што и денес не е затворено прашање.

Извор: Алсат
Aлсат не пишуваат за законот за знамиња кога Грујо му го испуши на Ахмети и донесе закон со кој знамето на Албанците во Македонија ќе биде идентично со знамето на Р. Албанија (единствен случај у свет). Тоа не го спомињаат.

Исто не ја спомињаат услугата извлечена од САД - да се помилуваат Албанците кои имаат хашки случаи на воени злосторства, меѓу кои спаѓа и Ахмети (случајот со вода за Куманово).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.036
Поени од реакции
19.573
Така е, затоа имаш албанско знаме на аватар, а не македонско. :icon_lol:
Se skina od smeenje, pazi da ne se mocnis :D .
I ne ne e zatoa. Mal si ili neinformiran pa zatoa ne znaes, no toa e mojot predlog za novoto drzavno zname koe gi pretstavuva dvata drzavotvorni narodi na republikata i e kombinacija na nivnite simboli. Staveno mi e na avatar uste vo 2017 neposredno posle izborite, onie izbori koga sarenite ili levica po novo im dade na SDSM 49 pratenici, ko brcevte kako siptаrite kulturno se izdignaa za razlika od nekapenite , ko se guskavte, ko sedevte ramo do ramo na barikadite itn itn.Togas na nekoj mu bese smesno, denes gledam na istite tie i ne im e bas tolku smesno, posebno sto od togas se promenija nekoj raboti sto ni na kraj pamet ne vi pagjase deka ke se slucat, a bevte predupredeni neznam kolku pati koja ke bidi cenata na vasata sarenokurtonska revolucija, ali kako so ve dal gospod bistri togas si se smeevte, ti ne ni prestana da se kezis ocigleno. Izgleda uste ti e smesno.
Posto ocigledno ke moram da ti crtam ko na malo dete ete poveli:
Screenshot_20230923-105659_Chrome.jpg

Screenshot_20230923-105821_Chrome.jpg

Screenshot_20230923-105732_Chrome.jpg

P.s ako uste nesto ti e nejasno, slobodno prasaj si ;)
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
363
Поени од реакции
1.020
Накратко, Мицко преку Грујо си бара алиби за ова неговите што ќе гласаат за уставни измени... Ете колку вределе тие потписите што ги дадоа пред камери на Нотар :гомце:
На партиските војници не им е гајле.Нив им е најбитна работата на државни јасли и тендерите.Каква Македонија какви бакрачи.Такви се од двете страни.Затоа и дојдовме до оваа ситуација,дупка без дно.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.092
Поени од реакции
4.193
Поарно со талибани да коалицираш, отколку со комуњари.
И во Германија партии што не можат да се поднесат едни со други, сепак одлучуваат да коалицираат заради поуспешно исполнување на некои барани цели кои другите партии не ги споделуваат. Во овој случај ДПНЕ и СДС се мразеа, но требаше да коалицираат за да се спасат од пушењето албански курови, поготово од терористи што нанеле штета на нивниот народ.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.447
Поени од реакции
76.001
И во Германија партии што не можат да се поднесат едни со други, сепак одлучуваат да коалицираат заради поуспешно исполнување на некои барани цели кои другите партии не ги споделуваат. Во овој случај ДПНЕ и СДС се мразеа, но требаше да коалицираат за да се спасат од пушењето албански курови, поготово од терористи што нанеле штета на нивниот народ.
За СДСМ и нивните двајца подржувачи пушењето албански курови не е нешто од кое треба да се спасуваш.
ВМРО неволно, ама го зима. А СДСМ нема проблем никаков да го земе.
 
Член од
1 ноември 2007
Мислења
78
Поени од реакции
245
Se skina od smeenje, pazi da ne se mocnis :D .
I ne ne e zatoa. Mal si ili neinformiran pa zatoa ne znaes, no toa e mojot predlog za novoto drzavno zname koe gi pretstavuva dvata drzavotvorni narodi na republikata i e kombinacija na nivnite simboli. Staveno mi e na avatar uste vo 2017 neposredno posle izborite, onie izbori koga sarenite ili levica po novo im dade na SDSM 49 pratenici, ko brcevte kako siptаrite kulturno se izdignaa za razlika od nekapenite , ko se guskavte, ko sedevte ramo do ramo na barikadite itn itn.Togas na nekoj mu bese smesno, denes gledam na istite tie i ne im e bas tolku smesno, posebno sto od togas se promenija nekoj raboti sto ni na kraj pamet ne vi pagjase deka ke se slucat, a bevte predupredeni neznam kolku pati koja ke bidi cenata na vasata sarenokurtonska revolucija, ali kako so ve dal gospod bistri togas si se smeevte, ti ne ni prestana da se kezis ocigleno. Izgleda uste ti e smesno.
Posto ocigledno ke moram da ti crtam ko na malo dete ete poveli:
Прегледај го приврзокот 391620

Прегледај го приврзокот 391621

Прегледај го приврзокот 391622

P.s ako uste nesto ti e nejasno, slobodno prasaj si ;)
A pajakov crn zosto e vo golemina so ne sodejstvuva so realnosta I ne e praviproporcionalen? Po % de naselenie nema da e...ni po teritorija kade se mnozinstvo...mozebi po % na kriminalci, ili po % na okupiranost na Idrizovo?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.140
Aлсат не пишуваат за законот за знамиња кога Грујо му го испуши на Ахмети и донесе закон со кој знамето на Албанците во Македонија ќе биде идентично со знамето на Р. Албанија (единствен случај у свет). Тоа не го спомињаат.

Исто не ја спомињаат услугата извлечена од САД - да се помилуваат Албанците кои имаат хашки случаи на воени злосторства, меѓу кои спаѓа и Ахмети (случајот со вода за Куманово).
Мислам, но не сум сигурен дека законот за знамињата се донесе во време на СДС, но и врмовците не се бунеа нешто многу
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
193
Поени од реакции
171
Покрај другото, една нација за да опстане како нација
треба да има наталитет од 2.1
пример
Маж и Жена + Маж и Жена
по едно дете + по едно дете
па
Маж и Жена
и едно дете и оп толку
Уште малце и толку од нас сам себе убијо
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
847
Поени од реакции
1.058
Прегледај го приврзокот 391617

Принципот „победник со победник” при формирање на влада експлицитно не е наведен во мајскиот Договорот од 2007-та година. Алсат обезбеди примерок од нацрт -договорот со пет точки што пред 10 години го склучија ВМРО-ДПМНЕ на власт и ДУИ.

Во петтата точка од овој непотпишан документ се зборува за формирање на влада, но никаде не се споменува принципот на кој инсистираат двете партии – победниците на изборите во македонскиот и албанскиот блок да создадат влада.

Петта точка од Мајскиот Договор:

„Со враќањето на ДУИ во Собрание, партиите се договараат за продолжување на разговорите за начинот на формирање на влада.“

За принципот “победник со победник” од ДУИ доаѓаат контрадикторни ставови. Потпретседателот на партијата Невзат Бејта вели дека не е потребно да се исполни овој принцип кој не е преточен во закон, додека портпаролот Бујар Османи изјавува дека за земјата е многу важно да се почитува тој принцип, обвинувајќи ги медиумите дека вршат притисок тој да не се спроведе.

“Во минатото Македонија беше мирна држава почитувајќи ги меѓународните договори. Еден од нив е и т.н. Мајски договор од 2007 година во кој се вели дека победникот во албанската заедница го избира партнерот победник во македонскиот блок. Почитувањето на овој принцип е многу важен за да се задржи важноста што ја има албанската заедница и за зачувување на логиката што изборите ја имаат кај самите Албанци”, истакна Османи.
За потребата на почитување на овој принцип сега зборува и ВМРО-ДПМНЕ. Но, во 2007 година, поранешниот премиер, Никола Груевски, рече дека станува збор за записник кој нема тежина на документ.

Поради политичката криза по одлуката на ДУИ да ја бојкотира работата на Собранието, на крајот на 2006 година, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ формираа работни групи за нормализирање на ситуацијата. По околу 6 месеци преговори, беше постигнат Мајскиот Договор. Во првите две точки од документот страните се согласуваат за листата од 46 закони што треба да бидат донесени во согласност со Бадинтеровиот принцип и потребата од рекомпонирање на Комитетот за меѓуетнички односи во Собранието. Во третата и четвртата точка се зборува за носење на закон за официјализирање на албанскиот јазик и решавање на статусот на ОНА, што и денес не е затворено прашање.

Извор: Алсат
Мајскиот договор беше принцип кој направи во целост да имаме држава која функционира како федерација, и сега веќе имаме воспоставена пракса на коалицирање со "победник од албански блок". Федерализацијата на документ и во пракса започна од тој патриотски договор на дпне и дуи, и истиот е во сила до денес.

Не сум сигурен каква би била реакцијата на косоварте доколку победник од нивниот "блок" не влезе во коалиција за формирање на влада.

Сепак, убаво е да се потсетиме на овој историски договор со кој станавме угледна федерација благодарение на дпне и патриотот грујо. :)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
988
Поени од реакции
560
Но и:

-амнестираше воени злосторници;
-го донесе најконтроверзниот закон за знамињата;
-го постави темелникот за законот за јазици кој СДС го искористи за да воведе двојазичност во државава;
-ги стави бившите учки во влада и собрание;

А ова (не е сè) не се важи?
Последната точка на крај ќе испадни дела "грујо воведе двојазичност" и "грујо го смема името"

Нормалните луѓе ги разбираат гревовите на грујо во врска со патриотските прашања.

Ама исто, нормалните луѓе знаат дека во објективната реалност во која живееме грујо ниту воведе двојазичност ниту го смема името.

Она шарените одбиваат да го признаат е дека грујо беше најдобриот премиер(технократ) во последните години од независноста на Македонија, и дека изборот во 2016 та беше меѓу техонкрат кој имаше надеж да направи добра држава во развој, и СМРДСМ-овската багра.

И разбирам денес зошто Левица личи како надежна опција, а тоа е затоа што Левица нема историја голема како партија која има пратеници во собрание(затоа што имаме избор меѓу докажана багра и "надежна" трета опција).

Ама и таа историја за Левица која постои укажува на еден куп грешки во политичките проценки(учество во шарена, димче во сјо, заборавање на кршењето закони после 2017 откако влезе Левица во собрание во 2020)

Ова погоре се објективни факти за Левица.

И затоа, реалноста е дека, колку и Левица да изгледа како надежна опција(ради причините спомнати погоре) толку Левица не е партија која Македонецот вреди да ја бира.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.258
Поени од реакции
7.092
И во Германија партии што не можат да се поднесат едни со други, сепак одлучуваат да коалицираат заради поуспешно исполнување на некои барани цели кои другите партии не ги споделуваат. Во овој случај ДПНЕ и СДС се мразеа, но требаше да коалицираат за да се спасат од пушењето албански курови, поготово од терористи што нанеле штета на нивниот народ.
СДС коалицираше со терористите уште во 2002. Одвај дочекаа да се симнат од планина, за да ги земат во Влада.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.036
Поени од реакции
19.573
A pajakov crn zosto e vo golemina so ne sodejstvuva so realnosta I ne e praviproporcionalen? Po % de naselenie nema da e...ni po teritorija kade se mnozinstvo...mozebi po % na kriminalci, ili po % na okupiranost na Idrizovo?
Predlog e de, vamu ke se skrati, tamu ke se dodade, nijansata ke se smeni , ali vo osnova toa bi bilo toa, a i mi bese maka da se zamaram do tolku, poentata mi bese pobitna .
Tuku druga rabota, malce pointeresna. Nikoj ne se zbuni za petokrakata, na nikoj vo oci ne mu padna iako e simbol na narodot od nekade 1942 plus minus nekoja godina :cautious: .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom