Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Имаше едно противуставно СЈО чија цел беше буквално да ги открие милијардите кои грујо ги украде.

Сите знаеме за што беше осуден грујо(за мерцедесот)

Сите знаеме како заврши СЈО(мизерија од епски пропорции со рекетирање и криминал)

Од 2017 ста собранието е нелегално конституирано брат, и од 2017 ста наваму отворено кршење на законите се случува.
Гледаш како наеднаш не ти е битен криминалот, него какво било сјо, каква боја бил мерцедесот, какво било собранието 2017та, и баш од 2017та наваму имало кршење на закони, пред тоа сме сите поштени.

Вака се правдаат и комуњарите со аболицијата, и албанците за нивните политичари.

Сите во истиот круг, се е минливо и релативно, битно да не падне ќорка.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.700
Поени од реакции
7.849
Ко
7 godini cekame da vidime za koj kriminal zborea gomnata severdzanski.... druze pogolem kriminal e da ne gi apsis i da gi pustis da pobegnat. iskreno se nadevam deka so smena na vlast ke se vrati i smrtna kazna i deka site kopilinja komunjatski vklucuvajki ve i vas na forumot ima da zavrsite ednas za sekogas pod zemja.

nie nemame nisto zaednicko, duri krivno mi e sto disis ist vozduh so nas.
Смртна казна звучи добро на прв поглед али е проблемот што ќе почне одма да се користи за да се заташкаат некој работи зошто мртви луѓе не зборат, а и да се наместат некој што не направиле ништо.Не работнички кампови и правец да копаат тунели под планини и по рудници до крајот на животот. Да видат малку и они што е пот да се лие во животот. И не им даваш ништо, во камповите ќе си јадат тоа што ќе си раснат и ќе си се организираат како што знаат сепак се они експерти.

Се држат комуњарските династии, се. Здравство/судство/полиција/безбедност/образование и 90% од политичкиот простор. Буквално се како феудалци, од прадедо на внук веќе предаваат позиции и се влечат како црева и се штитат помеѓу себе. Се ова што ДУИ прави сега, они го воспоставија системот па сега плачат зошто нема веќе доволно пари за крадење зошто ДУИ им ги земале местата. Треба да сум будала да се борам против ДУИ, за некое комуњарско дегенче да го земе неговото место.

Единственото решение е како што направија во Грузија и што имаат направено во Јапонија. Во Јапонија на нивните олигарси Заибацу, имаат ставено 90% данок на се што поседуваат и забрана да држат менаџерски позиции или да имаат вработени до крајот на живот како и нивните деца. Во Грузија да ја исчистат полицијата, ги отпуштија сите и после ревработуваа кадар што им треба.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2019
Мислења
453
Поени од реакции
759
Mi trebaseednas vadam dokumenti se angazirav nema vrska sto kako I ne e bitno... odam komunalno, 5 stolovi vo edna prostorija nema nikoj, odam nekoa policija za Nov pasos, tipkata doma ne I se idelo na rabota, odam penzisko dojdi utre, i odam posta ne zavrsuvam rabota... od togas imam anksioznost od dokumenti I trckanici.... na ovie mesta se bea novi komunjari samo postaveni na fukcii.... zvonam na drugarot od opstinata vikam nemozam da zavrsam nisto sto se desava..... utredenta mi zvoni inspektorka drolja dojdi da zavrsime rabota, komunalec bil deka mene zavrsil rabota bez da znam.... vo posta me cekase niven... a vo penzisko odam me ceka listot gotov ispecaten.....
Muabetot e deka oni pomegu niv se zastiteni I site raboti si gi zavrsuvaat samo so povik, nikoj ne ceka kako nas smrtnicite, imaat novi Telefoni od po 40000 denari gratis, sekoj e vo komisija, nadzoren odmor, osven plata si lapaat dupla plata od ovie mesta.. si.ima sekoj privaten biznis plus... 3 dena odat na rabota 2 ne, odmor imaat po 2 meseca kolku im dusa sakat..
I sto e najbolno koga se meni gradonacalnik se oblizuva malku gaz I togas se e isto ne postojat razlicni partii sitr se oni edno... samo nie ovde sto pisuvame im gi davame nasite pari...znam deka sekade ne kradat ama ova e nezdrava rabota....zastiteni se oni site do eden, I ova ke bide samo dodeka veke nema koj da kradat do togas ke bide se isto....
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Не се решаваат комуњари со комуњарски постапки.

Само индивидуална слобода, закони кои не се со групни политики и владеење на правото.

"Ќе ги гониме" итн се комуњарски глупости.
Вмровците-сендвичите кај нас кои се во основа бугараши кои се клањаат на тодор александров и ванчо михајлов од секогаш инале идеи за "гонење" на тие што не им се вклапаат во идеата за нивните бугарски свртогледи за држава.

Пред неколку години со лустрации правеа и пропагандни емисии за борците од НОБ како тоа биле предавници, баш онака како што одговара на наративот на бугарските фашисти.
Гонењето и слични вакви желботеки на сендвичите не се ништо ново, просечниот вмро бугараш е изрод и нус ефект на македонецот.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Сосем очекувано после ваква грозна вест која се повторува 30 години, да дискутирате за сендвичи и комуњари. Едно исто гомно само со различни ноти на смрдеа, еве… и едното нека смрди повеќе од другото. Тажно е на кое дереџе не имаат донесено… а тие две партии се само слика на еден проклет, завидлив и ниско интелегентен народ.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.700
Поени од реакции
7.849
Сосем очекувано после ваква грозна вест која се повторува 30 години, да дискутирате за сендвичи и комуњари. Едно исто гомно само со различни ноти на смрдеа, еве… и едното нека смрди повеќе од другото. Тажно е на кое дереџе не имаат донесено… а тие две партии се само слика на еден проклет, завидлив и ниско интелегентен народ.
Да да народот работи по судовите и болниците и фармацевтската мафија, не работат 5та генерација комуњариски династии кои не може господ да ги мрдне од нивните столици зошто цело време бркаат некој заштитник од надвор на кој ќе му продадат се само да си ги задржат позициите и да не работат. Али народот бил завидлив и ниско интелигентен не биле комуњарите криви.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Сосем очекувано после ваква грозна вест која се повторува 30 години, да дискутирате за сендвичи и комуњари. Едно исто гомно само со различни ноти на смрдеа, еве… и едното нека смрди повеќе од другото. Тажно е на кое дереџе не имаат донесено… а тие две партии се само слика на еден проклет, завидлив и ниско интелегентен народ.
Да да народот работи по судовите и болниците и фармацевтската мафија, не работат 5та генерација комуњариски династии кои не може господ да ги мрдне од нивните столици зошто цело време бркаат некој заштитник од надвор на кој ќе му продадат се само да си ги задржат позициите и да не работат. Али народот бил завидлив и ниско интелигентен не биле комуњарите криви.
Апсолутно се сложувам со болдираното

Престанете да јадите бурек за народот на ваков начин.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.948
Поени од реакции
34.306
@Zlatikevichius ќе ме чекаш да им вратам за да ме банираш, така? :icon_lol:
Барем намали со халуциногени супстанци. Ти реков еднаш, ќе ти повторам последен пат, и следниот пат кога ќе ме тагнеш за да ми кажеш што да правам ќе добиеш казнени за шерифување - НЕ СПИЈАМ ЈАС НА ФОРУМ. КОГА ЌЕ СЕ ВКЛУЧАМ, ТОГАШ ЌЕ ГИ РЕШАМ ПРИЈАВИТЕ, А НЕ КОГА ТИ ЌЕ ПОСАКАШ!
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
Да да народот работи по судовите и болниците и фармацевтската мафија, не работат 5та генерација комуњариски династии кои не може господ да ги мрдне од нивните столици зошто цело време бркаат некој заштитник од надвор на кој ќе му продадат се само да си ги задржат позициите и да не работат. Али народот бил завидлив и ниско интелигентен не биле комуњарите криви.
А кој ги става на власт бе Борче? Нели е тоа народот? Кој ќути цело време како пичка? Народот.
Кој се шпиунира и мести меѓу себе само за да дојде до некој ситен личен интерес? Народот,така?
Кој ги штити по социјалните мрежи? Кој ги штити тука на форумов? Народот Борче.

Има право Скорп,каков ќе ти биде народот,таква ќе ти биде и државата.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.085
Поени од реакции
11.074
Абе кај се Ставро, Алмеира, Берик и останатите проповедници од шарената? Чутите ко дундина нешто. Или немате рак, па кој го еби народот. Поарно 300е в џеб секој месец отколку правдини да се бараат, така?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
Абе кај се Ставро, Алмеира, Берик и останатите проповедници од шарената? Чутите ко дундина нешто. Или немате рак, па кој го еби народот. Поарно 300е в џеб секој месец отколку правдини да се бараат, така?
Каде бе Ставро на платен список? Не паѓај и ти во делузии.

Ти Вмровец ли си момче? Те имам заприметено дека бааѓи ги браниш политиките на Грујо. Одоколу го вртиш опавчето како некое кутре,ставаш лајкови на постови против комуњарата,а воедно и постови кои го величат Грујо.
И ти си дел од целово лудило кое ја доведе Македонија на овоа дно.Не се занесувај дека си нешто подобар од комуњарата.

Башка тоа што цело време паѓаш во теории на заговор за разно-разни работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom