Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
13 јануари 2015
Мислења
796
Поени од реакции
272
Комплетно е нелегално да ти бараат да си член или да не си член на некоја партија.. Али далеку поважно е како воопшто ќе докаже дали си или не си член на партија? посебно на помалите кои бараат луѓе за потпишување. Со прекинување на членство ама апсолутно никој немал никогаш проблем, може да имаш проблем да те избркаат па да не те сметаат за член повеќе. Али член прекинуваш да си во моментот кога ќе ти текне на истото.

Ако морам да погодам што се случува, гарант иде рокот за пререгистрирање на партиите па пробуваат со ботови сега вакви некој глупи фори "Може во иднина да те проверат дали си член" за да не се пререгистрираат некој од помалите партии. Нивната глупавост ме навредува највеќе, да бевме владеени од генијални социјопати и психопати немаше да ми биде криво али кога ќе ја видам глупавоста на овие ме навредува дека се дозволи до овдека да стигнат.
Не е официјално побарано ама така се збори нешто од колегиве дека во иднина е можно.
Се работи за мала партија, нема да ја именувам.
Не е битно тоа, прашањето ми беше како да излезам од истата бидејќи и онака не ме интересира партија никогаш не сум ни бил во нејзиното седиште, станав член пред неколку години само колку на другаров да му завршам работа.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Седејќи на кафе една мамурна сабота пред 5-6 години не собира другар му требале минимум 20 души на нотар да однесе за да се потпишеме за основање на партија. За пуста 6ка му барале професори дали нивен брат/сестра/братучед/тие основале партија нешто таков беше муабетот. Ден денес незнам на која партија сум во основачи и сум член, тогаш видов само дека потпишувам за основање на партија и заборавив . :pos: :pos:
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
796
Поени од реакции
272
Седејќи на кафе една мамурна сабота пред 5-6 години не собира другар му требале минимум 20 души на нотар да однесе за да се потпишеме за основање на партија. За пуста 6ка му барале професори дали нивен брат/сестра/братучед/тие основале партија нешто таков беше муабетот. Ден денес незнам на која партија сум во основачи и сум член, тогаш видов само дека потпишувам за основање на партија и заборавив . :pos: :pos:
Е слично вака беше и кај мене :tapp:
 

Boksy be

Jolie
Член од
6 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
Македонската политика ја прогласувам за :popce: :popce: :popce: :popce: :popce: :popce: :popce: :popce: Скопјаничишта Поп Поп Поп Music!
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.729
Поени од реакции
82.727
Овие како Никола пред 100 години ќе биле со Османлиите, а во WW2 би биле момоци на Германците. Најмизерно и највалкано нешто во државава се е овие ваквите како Никола, не албанците, бугарите, грците...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.495
Поени од реакции
20.820
Со северните кучиња нема разбирачка, нема убедување, нема дебати, дојдено е нож до коска, или они или ние и тоа е тоа.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.475
Поени од реакции
2.525
Сега сме на иста страна точно, и тие се за Голема Албанија и ние. Барем ако се гледа политичкиот тек на државава, и нашите политички елити.
 
Член од
6 април 2018
Мислења
97
Поени од реакции
85
 
Член од
6 април 2018
Мислења
97
Поени од реакции
85
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Прво се согласувам дека ова не е држава штом не можела(или подобро речено не сакала) да наплати од една привилегирана каста..!
Ама препрочитај си пред да постнеш, дека 15 години не плаќале сметки!
Оти Курир вестите се за дпСмнеОфци секако..

Едит: а на тие ич не им оди математика :rolleyes:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.793
Поени од реакции
35.157
Прво се согласувам дека ова не е држава штом не можела(или подобро речено не сакала) да наплати од една привилегирана каста..!
Ама препрочитај си пред да постнеш, дека 15 години не плаќале сметки!
Оти Курир вестите се за дпСмнеОфци секако..

Едит: а на тие ич не им оди математика :rolleyes:
...читам јас убаво, не само 15 години, ама ни пред тоа, времепловот ти е расипан не ти оди поназад, оти нит во 2001 год не плаќале, нит пред тоа! :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom