Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.859
Поени од реакции
10.264
се шпекулира дека тоа било министерката за одбрана Славјанка, умреле од скршена кичма.
Маричиќ и Славјанка ги потопиле двата коња ко гумено пајче во када, а третиот пуштил душа од страотната глетка
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.980
Поени од реакции
16.031
Ама секако дека Илинденското е чист Бугарски „производ„.

Во него земаа учество сите единици од Бугарската царска армија (копнена војска, морнарица, авијација, космички сили, вонземјани...), а главен спонзор на востането беше бизнисменот Аспарух Калашњиков од Пловдив.

Околината од Крушево е преполна со гробови од Бугарски војници, не им се знае бројот, кои храбро јуришаа и гинеа, не жалејќи ги своите животи, кои дојдоХа да ја ослободат западна Б‘лгарија од Турскиот административен аскер.

И Б‘лгарија знае да ги штити своите стратешки интереси на туѓа почва...и со туѓи животи.
под блгарско влиание било ПРЕДВРЕМЕНОТО кревање, па и Делчев бил против....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.320
под блгарско влиание било ПРЕДВРЕМЕНОТО кревање, па и Делчев бил против....
Да, според нашата историја, тоа „притискање„ за предвремен почеток на бунтот Илинденски, му доаѓа како Бугарско „учество„ во тој историски настан...

Краткотрајноста на Републиката и неуспехот од востанието, покажуваат дека Бугарското „учество„ се одразило штетно, а неприфаќањето на времето на изведување на тоа востание од страна на поединци од Илинденците, бил оправдан.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.565
Груевски да беше толку патриот, Крушево ќе го напраеше Швајцарија. Ама не, потрошивме 10 години во време кога светот се трансформираше и цветаше со исфрустриран човек и купишта неквалитетни проекти. Да имаше два грама мозок и трошеше пари на добри работи сеа Бугарија ќе беше најмал проблем.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.808
Поени од реакции
2.772
Груевски да беше толку патриот, Крушево ќе го напраеше Швајцарија. Ама не, потрошивме 10 години во време кога светот се трансформираше и цветаше со исфрустриран човек и купишта неквалитетни проекти. Да имаше два грама мозок и трошеше пари на добри работи сеа Бугарија ќе беше најмал проблем.
Така е бре, Груевски е крив, а овие ко да се на власт 7 месеци, а не 7 години.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Груевски да беше толку патриот, Крушево ќе го напраеше Швајцарија. Ама не, потрошивме 10 години во време кога светот се трансформираше и цветаше со исфрустриран човек и купишта неквалитетни проекти. Да имаше два грама мозок и трошеше пари на добри работи сеа Бугарија ќе беше најмал проблем.
Викаш дека трошење пари за трансформација на планинско село од 4000 жители е добар проект?

Во што би го трансформирал, во космодром ли? :D
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Значи ти ми анализираш хипотетичка ситуација "што ако се оствареше цензус".

Реалноста е дека не се оствари цензус.

Можеме да шпекулираме зошто не излегоа луѓето на референдум според различни анектдотални докази, а да кажеш дека референдумов била добра индикација дека народот сакал да го реши спорот со Грција(особено со ваков договор) е во најмала рака лага.

Не е лага. Проста математика е. 600000 луѓе да ти гласаат ЗА во атмосфера со главна опозициска партија да троши енергија да пропагира да не се излегува на референдум, каде што единствена надеж им е да не се исполни консезус, епа извини, кога вие, националистите можете да си земате за право да лупате како народот "одлучил" дека не сака промена на името, сметам дека има доволно добри аргументи за тоа дека народот уствари ОДЛУЧИЛ да гласа за решавање на грчките спорови.
Автоматски споено мислење:

Дали ако се смени власта и во невладината ти наложат дневницата да ја заработиш со фалење на даскалот тоа ќе го правиш од овој профил или нов ќе отвориш?
За другар прашувам.
Јас, ниту работам за пари, ниту имам некаков директен бенефит од овој форум.
Тоа што мене, као личност ме нервира, е што сум опкружен во државата со глупи луѓе као вие овде на форумот, кои освен слеп национализам, не можат да разберат никаков политички концепт по на високо ниво од тоа.

А ти можеш да продолжиш со твоите тупави анегдоти, кои се клише, индицираат низок интелект и се само деструктивни за нашата нација.
Автоматски споено мислење:

Ама секако дека Илинденското е чист Бугарски „производ„.

Во него земаа учество сите единици од Бугарската царска армија (копнена војска, морнарица, авијација, космички сили, вонземјани...), а главен спонзор на востането беше бизнисменот Аспарух Калашњиков од Пловдив.

Околината од Крушево е преполна со гробови од Бугарски војници, не им се знае бројот, кои храбро јуришаа и гинеа, не жалејќи ги своите животи, кои дојдоХа да ја ослободат западна Б‘лгарија од Турскиот административен аскер.

И Б‘лгарија знае да ги штити своите стратешки интереси на туѓа почва...и со туѓи животи.
Што ли сакаше да кажеш и ти самиот незнаеш.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Не е лага. Проста математика е. 600000 луѓе да ти гласаат ЗА во атмосфера со главна опозициска партија да троши енергија да пропагира да не се излегува на референдум, каде што единствена надеж им е да не се исполни консезус, епа извини, кога вие, националистите можете да си земате за право да лупате како народот "одлучил" дека не сака промена на името, сметам дека има доволно добри аргументи за тоа дека народот уствари ОДЛУЧИЛ да гласа за решавање на грчките спорови.
Ама разликата е што ти немаш основа.

Ти зборуваш дека народот одлучил дека сака да го прифати преспанскиот договор на референдум кој пропаднал.

Замисли да беше обратна ситуацијата, веќе да беше гласан преспанскиот договор во собрание, и некако да се распишеше референдум за поништување на преспанскиот договор.

Можам да претпоставам дека истиот ти ќе велеше "ете дечки ви пропадна референдумот, гледате не е народот заинтересиран за поништување на преспанскиот договор".
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.985
Поени од реакции
35.962
Груевски да беше толку патриот, Крушево ќе го напраеше Швајцарија. Ама не, потрошивме 10 години во време кога светот се трансформираше и цветаше со исфрустриран човек и купишта неквалитетни проекти. Да имаше два грама мозок и трошеше пари на добри работи сеа Бугарија ќе беше најмал проблем.
Да беше на власт господинот Груевски досега и Крушево ќе личеше на нешто, а со вас комуњарава отидоа и економија и историја.

Поздрави ги во штаб со сликчево, да научите како се организира Илинден.

1690933865269.png
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Ама разликата е што ти немаш основа.

Ти зборуваш дека народот одлучил дека сака да го прифати преспанскиот договор на референдум кој пропаднал.

Замисли да беше обратна ситуацијата, веќе да беше гласан преспанскиот договор во собрание, и некако да се распишеше референдум за поништување на преспанскиот договор.

Можам да претпоставам дека истиот ти ќе велеше "ете дечки ви пропадна референдумот, гледате не е народот заинтересиран за поништување на преспанскиот договор".
Бош муабети праеш. Пристрас секој може да има.
Тоа не е поентата.
Јас, као свесен граѓанин на државата, стојам зад ставот дека тој спор мораше да се реши.
Истовремено, таквите личности као вас ги глеам као националисти, поради тоа што нема друг заеднички збор кој би можел да ви го објасни феноменот.

Државата беше блокирана и неможеше да прогресира во нато/еу патот и тоа беше клучно да се реши.
Тоа што сте анти ЕУ/анти НАТО е друг феномен.


Референдумот беше консултирачки, така да многу мудро изиграа во собрание да го ратифицираат, меѓутоа дури и као консултирачки, индицираше дека 600000 + луѓе се ЗА решавање на спорот со Грција, така да добро зелено светло да го решат.

Да беше на власт господинот Груевски досега и Крушево ќе личеше на нешто, а со вас комуњарава отидоа и економија и историја.
Која петарда треба да си, да лупнеш ваква глупост, ебати ботот смотко низаеден.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Бош муабети праеш. Пристрас секој може да има.
Тоа не е поентата.
Јас, као свесен граѓанин на државата, стојам зад ставот дека тој спор мораше да се реши.
Истовремено, таквите личности као вас ги глеам као националисти, поради тоа што нема друг заеднички збор кој би можел да ви го објасни феноменот.

Државата беше блокирана и неможеше да прогресира во нато/еу патот и тоа беше клучно да се реши.
Тоа што сте анти ЕУ/анти НАТО е друг феномен.


Референдумот беше консултирачки, така да многу мудро изиграа во собрание да го ратифицираат, меѓутоа дури и као консултирачки, индицираше дека 600000 + луѓе се ЗА решавање на спорот со Грција, така да добро зелено светло да го решат.



Која петарда треба да си, да лупнеш ваква глупост, ебати ботот смотко низаеден.
Не знам како мојот муабет е бош, не знам дали живееме во иста реалност.

Јас ти викам дека референдумот пропадна ти ми викаш референдумот била добра индикација дека народот сакал да се реши проблемот со Грција со преспанскиот договор.

Те разбирам, стои си на ставот дека ете требаше да се реши спорот, ама те молам не ми извртувај реалност, не ми викај дека 2+2 се 5.

Имам очи, имам уши и имам мозок. Свесен сум во која реалност живеам: живеам во реалност каде народот не го прифати преспанскиот договор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.985
Поени од реакции
35.962
Бош муабети праеш. Пристрас секој може да има.
Тоа не е поентата.
Јас, као свесен граѓанин на државата, стојам зад ставот дека тој спор мораше да се реши.
Истовремено, таквите личности као вас ги глеам као националисти, поради тоа што нема друг заеднички збор кој би можел да ви го објасни феноменот.

Државата беше блокирана и неможеше да прогресира во нато/еу патот и тоа беше клучно да се реши.
Тоа што сте анти ЕУ/анти НАТО е друг феномен.


Референдумот беше консултирачки, така да многу мудро изиграа во собрание да го ратифицираат, меѓутоа дури и као консултирачки, индицираше дека 600000 + луѓе се ЗА решавање на спорот со Грција, така да добро зелено светло да го решат.



Која петарда треба да си, да лупнеш ваква глупост, ебати ботот смотко низаеден.
Ти како совесен газолижач треба да внимаваш да не им протекува на твоите пастири, и да им ги позајмуваш женските по дома на сечените од коалиција.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Не знам како мојот муабет е бош, не знам дали живееме во иста реалност.

Јас ти викам дека референдумот пропадна ти ми викаш референдумот била добра индикација дека народот сакал да се реши проблемот со Грција со преспанскиот договор.

Те разбирам, стои си на ставот дека ете требаше да се реши спорот, ама те молам не ми извртувај реалност, не ми викај дека 2+2 се 5.

Имам очи, имам уши и имам мозок. Свесен сум во која реалност живеам: живеам во реалност каде народот не го прифати преспанскиот договор.
Јас не негирам дека референдумот де јуре пропадна.
Референдумот беше секако консултирачки, нема врска шо пропадна, си беше ратифициран у собрание.

Меѓутоа ти укажувам на таа реторика како народот одлучил дека е ПРОТИВ договорот од Преспа дека е тотално промашена, бидејќи бројките ако ги гледаш, повеќе од јасно е дека без пропаганда за бојкот на најголемата опозициска партија, референдумот ем ќе поминеше, а договорот секако ќе се случеше, бидејќи немаше смисла да се ебаваме со тој проблем уште. 9 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom