Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Да де ти ќе ми кажеш дали се глупости и да не серам за други држави, а ти само сереш за МКД. Тркало едно, продаден изрод кој работи за УК што ја ебава Македониа со векови.
Од Австралија ти најде да ни продаваш пуфки и да не учиш за патриотизам.


Чуварот на улични џукели, прво нека научи што да јаде, не може мочалото да си го најде, ќе ебавал.
jas be bafra, jas ke ti kazuvam. premnogu si glup za da razmisluvas. da bese pameten ke ziveese vo prosperitetna drzava ili ke ja napravese MKD podobro mesto za ziveenje.

ti si glup severdzan sto misli deka trebal da izleze na namesten referendum.

ti si glup severdzan sto misli deka nekoj vo AUS ili UK go boli kur za makedoncite ili grcite ili bilo koe balkansko pleme. demek oni bile na ovaa ili onaa strana a ne se borele za svoj interesi.

ti si glup severdzan sto nitu razbira nitu znae sto e patriotizam pa gi vozvishuva sipiurkite ovde.

da, jas ke ti kazuvam.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.225
Поени од реакции
21.027
Оправдувањето дека бил наместен не држи вода, аман веќе со тоа. Како ќе наместиш ако излезе и младо и старо да гласа, зар дпне тендер патриотите не знаат како да се спречат местенки... Не можеа да организираат чартер летови или по амбасадите да се гласа, или електронски со матичен број....
Наместо тоа, тендер патриотите повикуваа бојкот, а тоа автоматски значи кур не боли што сакате прајте.
Кога нешто многу ти значи, ти е битно, не може бојкот, најлесно е така да се переш, ама после тендер патриотите немаат право друг да нарекуваат северџан, а вие со странски пасоши па уште помалку. Вие директно со вашиот труд, интелект, ја помагате економијата на тие што се згнале за Македониа без Македонци. (не ве обвинувам, со среќа нека ви е, ама бар вие не продавајте пуфки).

Тоа што повеќе сте излегле од нас во Македониа е само потврда за тоа што го пишувам, а и небитно е што вие од Австралија, САД, ЕУ сте излегле на улица, какво влијание имаше :toe:

Шќиптарите со децении праќаат пари, градат куќи, се враќаат и отвараат фирми, економски се јакнат, нормално без да плаќаат сметки, даноци, главни се за шверц, а се тоа кој со децении им го дозволува... БЦ, Грујо (во негово време најмногу ојачаа), Зајко (овој не е ни Македонец), односно Македонец.

Затоа не сфаќам која е поентата да плачеш дека шќиптарите се успешни во својата цел :toe:. Работата е како ние да си ја оствариме нашата цел, но финтата е изгледа немаме цел.
Бафра, ти отсекогаш си бил политички неписмен, затоа не го коментирам твојот став за референдумот, ама барем името на државата научи како се пишува правилно, боде очи. Со "ј" се пишува, Македонија. :D
 
Ф

Флеш

Гостин
Чист доказ дека Македонија има будали за водачи,а овие во Бугарија се уште побудали психопати кои играат прљаво

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Бафра, ти отсекогаш си бил политички неписмен, затоа не го коментирам твојот став за референдумот, ама барем името на државата научи како се пишува правилно, боде очи. Со "ј" се пишува, Македонија. :D
Правилно ако сакаш, тогаш е Северна Македонија.
Јбг, ја по старински, не некои камења не сум го видел "ј", а и на некои парички од античко време нема "ј" .
Тоа вие новокомпонирани тендер патриоти како сакате така си ја викајте, Конески добил наредба да менува и добро си ја завршил задачата, слично ко кирил и методи. Конески знаел дека не сме вредни, кога рекол дека големо ни е името....

А за тоа политички неписмен е точно (небитно ми е во животот), но не го менува фактот дека вие тендер патриоти џабе се удирате во гради демек ви значи името или било што врска Македониа :P .

Без разлика на све, имавме шанса да излеземе и покажеме дека младо и старо не му е сеисто дека се менува името, а покажавме дека мнозинството не му е гајле, си имаат побитни работи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.538
Поени од реакции
40.520
им се намоча типчево на овие што чекаат со години за бугарски пасош.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.699
Поени од реакции
11.952
Чист доказ дека Македонија има будали за водачи,а овие во Бугарија се уште побудали психопати кои играат прљаво

им се намоча типчево на овие што чекаат со години за бугарски пасош.
Мислам дека е во тесна конкуренција со други слични на него.

Ване Цветанов избегал од Македонија: Не сум виновен ама знам дека ќе ме осудат за кривичната пријава од 75 илјади евра

...

„ Станав еден од главните противници на Никола Груевски и многу му помогнав на Зоран Заев да дојде на власт “, вели Ване Цветанов, поранешен директор на Надзорниот совет за ревизијa.

...

Ване Цветанов за разбудените бугарски чувства: До лани се декларирав како Македонец оти се занимавав со политика, веќе не ја кријам вистината!
 
Ф

Флеш

Гостин
Мислам дека е во тесна конкуренција со други слични на него.

Ване Цветанов избегал од Македонија: Не сум виновен ама знам дека ќе ме осудат за кривичната пријава од 75 илјади евра

...

„ Станав еден од главните противници на Никола Груевски и многу му помогнав на Зоран Заев да дојде на власт “, вели Ване Цветанов, поранешен директор на Надзорниот совет за ревизијa.

...

Ване Цветанов за разбудените бугарски чувства: До лани се декларирав како Македонец оти се занимавав со политика, веќе не ја кријам вистината!
Значи како да се изразам . Заради државна политика на Бугарија која е умноболна во основата и умноболни бугарски политичари. Македонија страда заради нездрави работи.
Повеќе боли што твој сопствен застапник го одобрува цело ова како здраво на бугарската страна . Осакатени сме за најмалку 10 години да застанеме на прави нозе.

СДСМ направи геноцид и сакатење на нас.

Криво ми е шо народов како пички ќути и седи по кладилници и кафичи и кур го боли,а јадат гомна на интернет дека секој ден е лош . Ако лошо,зошто не си го побарате своето .

Го боли мевот ако Милан изгуби и деца во Србија (цела недела шансони) наспроти геноцид на цел народ .

Каде е размерот и шо ти е побитен приоритет ?

Секој ден сфаќам дека јас сум ок ама народов е имбецил дефинитивно.

Мислам јас грешам нешо и имам лошо однесување,ама да преќутуваш,дефинитивно народов е пичка.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.188
Поени од реакции
8.526
Значи како да се изразам . Заради државна политика на Бугарија која е умноболна во основата и умноболни бугарски политичари. Македонија страда заради нездрави работи.
Повеќе боли што твој сопствен застапник го одобрува цело ова како здраво на бугарската страна . Осакатени сме за најмалку 10 години да застанеме на прави нозе.

СДСМ направи геноцид и сакатење на нас.

Криво ми е шо народов како пички ќути и седи по кладилници и кафичи и кур го боли,а јадат гомна на интернет дека секој ден е лош . Ако лошо,зошто не си го побарате своето .

Го боли мевот ако Милан изгуби и деца во Србија (цела недела шансони) наспроти геноцид на цел народ .

Каде е размерот и шо ти е побитен приоритет ?

Секој ден сфаќам дека јас сум ок ама народов е имбецил дефинитивно.

Мислам јас грешам нешо и имам лошо однесување,ама да преќутуваш,дефинитивно народов е пичка.
Narodot ne e picka, tuku taka im ubo, eve samo ovde na forumov procitaj kolku vikaat, “ mene mi e ubo, jas sum ok, ama na drugite ne mu e ubo“ , ili pak nebitno mu bilo, Jas dobivam vpecatok deka na poveketo mu e ubo, samo na nekoj drug ne mu cinelo, ne znam koj se tie posto site za sebe vikaat mu e ubo, ama imalo nekoj drugi sto ne mu bilo ubo.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.624
Правилно ако сакаш, тогаш е Северна Македонија.
Јбг, ја по старински, не некои камења не сум го видел "ј", а и на некои парички од античко време нема "ј" .
Тоа вие новокомпонирани тендер патриоти како сакате така си ја викајте, Конески добил наредба да менува и добро си ја завршил задачата, слично ко кирил и методи. Конески знаел дека не сме вредни, кога рекол дека големо ни е името....

А за тоа политички неписмен е точно (небитно ми е во животот), но не го менува фактот дека вие тендер патриоти џабе се удирате во гради демек ви значи името или било што врска Македониа :P .

Без разлика на све, имавме шанса да излеземе и покажеме дека младо и старо не му е сеисто дека се менува името, а покажавме дека мнозинството не му е гајле, си имаат побитни работи.
Види Бафра, ти сакаш да ја имаш перспективата у крајна линија, да речам.
Не дека не си у право. У крајна линија ти си у право. А не другите.

Али не си у право. Другиве се у право.

Не знам како да објаснам.
:D
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2021
Мислења
748
Поени од реакции
1.610
daj kazi koj se poorganizirani te molam? :icon_mrgr:

za toa kolku sme slozni zborat delata. a delata vikaat deka u melburn imas 10tina fudbalski klubovi, 10tina crkvi, stracki domovi i red drugi raboti sto gi izgradil narodot kako ZAEDNICA. a za uspeh i deka nekele da te vidat na ubavo toa si e individualno. i ti ko drugite izgleda se druzis so sljam... jas takvo nesto ne gledam ovde, naprotiv zaednicata prilicno dobro funkcionira od sponzorstva od mak bizinisi, koj odvojuvaat sredstva ne samo za MKD nego i za ovde, poznavam mnogu luge sto se butkaat napred vo razni sferi od doktori do bankari... imase (neznam dali seuste) regularno mak disko veceri za mladite da se druzat, mak ruceci/pijacki posle rabota za da se stvori mak mreza na profesionalci sto rabotat u centar i sto se ne... kolku i da sakas da plukas dzabe e, ti rekov ovde funkcionirame na prilicno zavidno nivo u sporedba so bilo koja mak zaednica vo dijasporata. samiot fakt deka ovde imas ogromni zaednici a ne se razprsnale ko vo USA ili EU treba da ti kaze deka narodot si se drzi i e obedinet vo golema mera.

e sega deka se zagleduvaat koj do kade ili sto znam jas, toa mene ne mi smeta, mozes da go svatis kako zavist ili kako natprevar za da ides napred. jas go sfakam ko vtoroto neka ima duh i neka butkaat site napred.
Автоматски споено мислење:



epa ako ti zivees ok sto e problemot? sekoj da e ko tebe ke nema problem taka?

sto sakas od nas ovde? nie ovde ziveeme OK, ne vi sme teret, prakame pari, trosime tamu koga sme na odmor i sto ti ne... eve sto si pomognal ti za nekoj tuka? :toe:

i nema cinizmi, seriozen sum. kolektivno tamu ste za nikade. poima nemate sto pravite bukvalno na sekoe pole seedno dali politika, sport, zdrastvo, turizam, avijacija ili zemjodelstvo...

pak ke te prasam, sto sakas od nas ovde?
Автоматски споено мислење:



ostaj go vizantiecot on si e klovn. koga trebalo da se izleze be? na namesten referendum koj ne uspea za na kraj pak da go smenat imeto?

izlegovme druze... MNOGU POVEKE od vas.

MELBURN

Прегледај го приврзокот 377938

Прегледај го приврзокот 377941

SIDNEJ

Прегледај го приврзокот 377939

Прегледај го приврзокот 377940

eve ti i od protestot u kanbera godina dena podocna pred severdzanskata ambasada, uste ednas da gi potsetime deka e neprifatlivo toa so go pravat...


Прегледај го приврзокот 377942
Те рчкам онака бе,форум е овоа.На крај краева за забава го користиме.
Навистина ми е малку лицемерно кога некој отстрана глуми патриот и е загрижен за Македонија.Таков патриотизам јас лично не признавам.
Не може од илјадници километри далечина да кажуваш за тука во земјава како да биде,што да биде.Ете тоа е муабетот.
Тебе Австралија ти е моментално татковина,не Македонија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Те рчкам онака бе,форум е овоа.На крај краева за забава го користиме.
Навистина ми е малку лицемерно кога некој отстрана глуми патриот и е загрижен за Македонија.Таков патриотизам јас лично не признавам.
Не може од илјадници километри далечина да кажуваш за тука во земјава како да биде,што да биде.Ете тоа е муабетот.
Тебе Австралија ти е моментално татковина,не Македонија.
Znam peer, vie ste tie, komunjari i severdzani so ispran mozok sto ne priznavate takov "patriotizam"... Instalirano vi e u glavata toa posto takvite "patrioti" sigurno nikogas nema da glasaat za komunjari. Baska i pisuvame latinica plus koga ke zgusne neli samo po $10 davame...

Jas ne sum "patriot" toa kaj mene zavrsi nekade 2001va... Barem 10 pati go imam ova spomnato na forumot i pod ovoj i pod stariot nik. Jas sum mnogu poveke globalist u smisla svetot go gledam bas kako fudbalerite, idam i rabotam, investiram onamu kade sto ke me platat najdobro a parite gi trosam onamu kade mi e mene ubavo. Ne se zamaram so lokalna politika i gluposti ako ne me interesira a vo 90% od slucaevite iskreno gajle mi e. Totalno nebitno mi e koj i kade e na vlast dokolku ovozmozuva zdrava biznis klima i naselenieto si e zadovolno.

Nema nisto licemerno u toa da te interesira tvojata drzava. Kakvi be gluposti se toa deka Avstralija mi e mene "momentalno tatkovina"... Jas sum ziveel na eden kup mesta niz svetot nemoze be mene site da mi se tatkovini ili "momentalni" tatkovini... Da vi go ebam toj koncept i nacin na razmisluvanje cel svet se bori da si gi zadrzi svojte kade i da se ti se najde tuka pameten da ne delish... :facepalm: Avstralija, USA, Kanada, Francija, Germanija, Japonija, Brazil, Indija fucking Tuvalu dozvoluva dijasporata da glasa i da ima zbor kako se vodi drzavata ama ne ti si popameten da kazuvas sto i kako. Gledaj si tamu za sebe i ne brmci za raboti sto ne gi sfakas i najmalku imas pravo da kazuvas za mene 100tici iljadi makedonci nadvor.

Ne mislam deka nikoj treba da ti kazuva bilo sto ni na tebe ni na Makedonija ama eve koga veke ste vazalski nastroeni i sakate nekoj da vi diktira seedno dali toa bile grci, bugari, kaleto, eu, sponovite momentalno na vlast apsolutno mislam deka nie sme praviot izbor. Koga veke ustanovivme deka ne ve biva i sakate nekoj da ve komanduva posto ocigledno ste nesposobni da vodite drzava najdobro e dijasporata da ve vodi dur ne vi dojde pamet, ne porasnete i sfatite deka edino MAKEDONCI moze da ja opravat MAKEDONIJA. Ne treba na drugi da se nadevame nego da zasukame rakavite i da se izborime za posvetla idnina. Gledame do kaj stignavte terajki sami so pusenje stranski i sponvski kurovi. Koga veke ete ne ve biva i ete duri i ti sam potsvesno ja otvaras temata dali mozelo ili ne mozelo nie 1000ci km daleku od vas da vi kazuvame sto i kako togas moze treba toa seriozno da se zeme u predvid. Sigurno imame podobar kadar od vas tamu bukvalno na sekoe pole. Sigurno imame poveke pari da gi investirame, bi rekol dovolno da ne mora ni da se zamarame so stranski investicii. Drzavata ni e kolku severnite predgradja na melburn :pos: ako gi odzememe sponovite togas smesno e na primer kolku malku treba za da se sredi. Sigurno imame poveke i podobri kontakti da povleceme biznisi da investiraat vo MKD i da ja opravime ekonomijata. Imame i podbri vrski so stranski pratenici gradeni bash na niven teren vo nivnite drzavi kade mozeme da im ponudime "lokalni" glasovi sto niv ke im pravat razlika. So maalku asalna rabota i organizacija mozeme da ja iskoristime i zaednicata nasinci da izlobira i izdejstvuva oduki vo nekoj od pogolemite drzavi ako zatreba. Jas sum 100% ubeden deka ekspertska vlada vodena od dijasporci ima 100 pati podobro da ja vodi MKD nego shlajmot sto vie go vadite narecen "politicari".
E ama taka ke nema mesto za vasite poglavici u sdsm i vmro... Zatoa ne cini dijasprata. Sfakas?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.980
Поени од реакции
16.034
Мислам дека е во тесна конкуренција со други слични на него.

Ване Цветанов избегал од Македонија: Не сум виновен ама знам дека ќе ме осудат за кривичната пријава од 75 илјади евра

...

„ Станав еден од главните противници на Никола Груевски и многу му помогнав на Зоран Заев да дојде на власт “, вели Ване Цветанов, поранешен директор на Надзорниот совет за ревизијa.

...

Ване Цветанов за разбудените бугарски чувства: До лани се декларирав како Македонец оти се занимавав со политика, веќе не ја кријам вистината!
има ли одобрение од ембаси ???
Што ако кај УставоБранителите се разбудат Блгарски национални чувства :cool: ???
 
Ф

Флеш

Гостин
Вера Циривири-Трена го дала својот млад живот за Македонија до денес не е прогласена за народен херој


Ако вистина е ова . Голема срамота е.

Даваш име на школи и градинка а најважното што е признание не .

Дволичност .
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
Те рчкам онака бе,форум е овоа.На крај краева за забава го користиме.
Навистина ми е малку лицемерно кога некој отстрана глуми патриот и е загрижен за Македонија.Таков патриотизам јас лично не признавам.
Не може од илјадници километри далечина да кажуваш за тука во земјава како да биде,што да биде.Ете тоа е муабетот.
Тебе Австралија ти е моментално татковина,не Македонија.
stvarno ne ste jasni kako moze vaka da se zabeguva, abe 3 milioni odvaj dali sme u svetov so se dijaspora i gi brkate svesno oti ne mozete kritika da prifatite deka makedoncheto e meshanie od pacifist, pichketina i ugnetuvan rob.
nigde vo svetot nema vakva odbivnost kon svojata dijaspora, samo severniot firomjanin nashetan so wiz air u venecija, berlin i amsterdam se drznuva da vika na visoko funckionalni lugje, shetani, biznismeni od dijasporata.
kano za se e vo pravo, edna e tatkovinata, bez razlika kaj ziveesh. i mn boli koga gledash od strana od druga drzava shto se sluchuva vo tvojata tatkovina i izglea tolku ednostavno reshenieto (sloga i drzavnishtvo) za da se otarasime od cel cancer, a nikoj od tie shto faktichki ziveat vo Mkd ne pravi nishto.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Добро бе уште има некој што го обвинува бојкотот на референдумот за она што се случи на крај?(промената на името во собрание)

До сите со таков став, што мислите, што треба да се случи со прашањето што се решава на референдум? По автоматизам да оди собранието да го решава тоа прашање ако пропадне референдумот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom