Политички случувања во Израел

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.178
Поени од реакции
24.251
Абе некако ме чудат сликиве од газа, многу нови и убави згради. Како под таква репресија и глад изградиле толку многу и тоа убави згради?
epa vidi laze vo 2021va od cista mira israel gi bombardirase, znaes toa im e onaka ko sport... posle egipet prati masinerija i donira 500 mil dolari da ja sredi gaza. sepak toa e okupiran del sto pripaga na egipet. eve ti da si procitas...

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.129
Поени од реакции
33.150
40 бебиња нашле заклани и со пресечни глави ...


Некст левел шит е ова, забегано до недоглед.
Секакви гадости се објавија, мислиш дека ќе пропуштеа да поентираат ваков неповторлив пи-ар момент?
Зошто не објават видеа и слики, мислиш заради хуманост? Или затоа што не постојат?

Без навреда, но многу пропаганда тек ќе има. Не верувајте веднаш на бомбастични наслови во медиуми.
И нема ваљда сега од другава страна да почнат да ги објавуваат стотиците слики од фактички палестински бебиња, убиени. Пошто ништо нема да се постигне ни со тоа.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.161
Поени од реакции
3.919
kazi laze dedo ti koga kolel bugari dali toa bilo opravdano? ja siluvale baba ti ili onaka od cist keif gi heftal ko izraelcite sega sto si bombardiraat u gaza?
Од чист кеиф и задоволство, онака да потполни време и да разбие досада. Знаеш Кано, во тоа време немало интернет и форуми, немало крстозбори... па ако сакаш да се забавуваш си убиваш бугари. Исто како што ти сега на форумов тепаш време додека господата таму ги испосерат клозетите за да има што да чистиш.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.503
Поени од реакции
22.140
Леле колку лоши работи видов на интернет. Мислам дека отидоа предалеку од тоа да бидат држава на апартхејдот. Ова е буквално етничко чистење и геноцид. Изгладнување невини луѓе затоа што се случајно заглавени во воена зона е речиси еквивалент на тоа што им го праел Хитлер на овие. Никогаш не верував дека Евреите може да бидат фашисти

Зошто мислам дека ова е нешто што цело време сакаа да го направат и дека се презадоволни од тоа што го направи Хамас?
Не е црно бело и двете страни имаат големи злодела правени. Ама овој потег сега дефинитивно ја прели чашата кај другата страна. 80 години живеат со соседи кои би ги убиле сместо да можеле.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.178
Поени од реакции
24.251
Не му треба бате, пола век во неколку наврати ги крши соседите кои се неколку пати поголеми од него.
Всушност ги сведи на тоа што се сега, герила.
Него муабетот беше за Ванчо, што мисли дека Израел е paper tiger.
Останативе знаеме какво чудовиште е Израел.
e ako de, bate ke prati nosac i 2 miljardi dolari pomas plus sankcii i sve sto treba za Tiger da ne ispadnat slucajno paper tiger.

i ne gi svel israel hamas na toa sto se denes tie sekako nemozat da se poveke od toa, nemaat svoja drzava pa da imaat armija i da kupuvaat ili proizveduvaat oruzje.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
normalno. eve tebe da te stavime u kafez edno 50 godini da te maltretirame kako sakame da ne ti davame da jades, da imas struja i lekovi i onaka od vreme na vreme da te bombardirame i da ti gi ubivame decata nema na kraj da sakas bar malku osveta?

sakas da probame da vidis? dali 3 dena ke izdrziz so 4 saati struja i pomija za jadenje....

laze ti izgleda od mocka si praven... dedo ti bugari frlal po endeci a samo 4 god okupacija trpel be... :icon_mrgr:
Не сите се спремни да се натртат и капитулираат и по цена на својот живот. Тоа е нешто што ние веќе недефинираниот народ од третата албанска држава нема да го разбереме. Затоа и сме трета албанска држава со корупција и преваранство насекаде и сами се укинавме.

Џабе им објаснуваш. Пробуваш позадина да им уфрлиш они те прават дека подржувсш муслимански орди.

Еве интервју и види ставот на палестинците.
Овој е инаку поет и е убиен на тероросточки начин од Мосад во друга држава чисто затоа што тројца комунисти јапонци убија израелци.

Ваквите левичарски националисти ликови ги заменија со радикални муслимани во Газа кој го пуштија исламот на најјако на тој народ и сега од Газа ќе останат само руини.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.129
Поени од реакции
33.150
Абе некако ме чудат сликиве од газа, многу нови и убави згради. Како под таква репресија и глад изградиле толку многу и тоа убави згради?
Цел арапски свет ги помага и донира, друкчије не би можеле да опстојат 2+ милиони на ~15км2.
Замисли цела Макадонија во Кочани да се набута. Некој баш ваква мапа објави, тука се некаде со површина Газа и кочанската општина.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.365
Поени од реакции
6.960
Не знам што ви се чудни овие слики. Израелците ова, не во оваа мера, сега ова го пуштаат на најјако, го прават со години. Фактичката ситуација во Газа е таква, да на многу мал простор имаш премногу народ. На таа мала територија 60-70% од луѓето се избеглици од територии кои сега се под Израел. Друг проблем кој го имаат е тоа што животниот век не им е многу долг, а прават деца, ко сегде каде што е тешка мизерија и сиромаштија. Па така, ако добро се сеќавам, 40-50% од населението се деца под 15 години. Е сега Хамас како милитаристичка организација, која тера и власт во Газа, а слободно по нивните дела може да се каже и дека се терористичка организација, кои се претставуваат како борци за слобода, треба да знаат и да се свесни како нивните акции, предходно биле одмаздувани од Израел, а камо ли ваков масакар. Ова уште од сам старт кога во саботата влегоа терористиве и не се знаеа уште стравичните бројки од масакрите, излегуваа по некои видеа само, само поради срамот кои го нанесоа на Израел, а камо ли сега кога војската влегува во населените места каде поминаа овие, па наоѓаат цели фамилии масакрирани, деца, жени, стари, дека ќе биде најжесткиот напад на Газа. Дека апсолутно нема да ги интересира израелците дали ќе убијат деца, жени, невини цивили, ќе одат на тотлно уништување на Хамас, а пошто овие се набутани во Газа, се кријат по тунели, наголемата жртва ќе падне врз можда и најнапатениот народ во последниве 50-60 години. Затворени од сите страни, без основни ресурси за живот, 15 години затворени, водени од луѓе ко Хамас, се плодна почва за радикални исламисти, па може да се каже дека се претвараат полека во животни, колку и да звучи тоа грубо.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.161
Поени од реакции
3.919
epa vidi laze vo 2021va od cista mira israel gi bombardirase, znaes toa im e onaka ko sport... posle egipet prati masinerija i donira 500 mil dolari da ja sredi gaza. sepak toa e okupiran del sto pripaga na egipet. eve ti da si procitas...

И таму кај што Израелците не дозволуваат пиле да прелета и им дозираат помија, вода и лекови, дозволиле Египет да влезат со механизација и да градат... некако чудно, некако сомнителен тоа гладот... посебно ако се виде и наталитетот во газа треба човек да се запраша како во таква мизерија се котат како глувци...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.178
Поени од реакции
24.251
Од чист кеиф и задоволство, онака да потполни време и да разбие досада. Знаеш Кано, во тоа време немало интернет и форуми, немало крстозбори... па ако сакаш да се забавуваш си убиваш бугари. Исто како што ти сега на форумов тепаш време додека господата таму ги испосерат клозетите за да има што да чистиш.
abe ostaj me mene, jas sum nebiten...

gledas dedo ti bil mudonja prav makedonec. ti ocigledno ne si metnat na nego picko edna severdzanska... ke da e vtoroto, ima nesto bugarsko u tebe sepak si za ovie sto ni smenija ime i sakaat bugari u ustav a eve i sega na ista branova dolzina ste...

baba ti ne ti kazala sve izgleda.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.161
Поени од реакции
3.919
Цел арапски свет ги помага и донира, друкчије не би можеле да опстојат 2+ милиони на ~15км2.
Замисли цела Макадонија во Кочани да се набута. Некој баш ваква мапа објави, тука се некаде со површина Газа и кочанската општина.
Да, ама тоа значи дека не се така изолирани и репресирани како што прикажуваат...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.178
Поени од реакции
24.251
И таму кај што Израелците не дозволуваат пиле да прелета и им дозираат помија, вода и лекови, дозволиле Египет да влезат со механизација и да градат... некако чудно, некако сомнителен тоа гладот... посебно ако се виде и наталитетот во газа треба човек да се запраша како во таква мизерија се котат како глувци...
da be druze... moraa. UN gi stisna i moraa da gi pustat zasto izleguvaa redovno sliki od koncentracioniot grad/logor gaza... ti izgleda u supakot ma zaev si bil pa si propustil se toa...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.836
Поени од реакции
44.534
Секакви гадости се објавија, мислиш дека ќе пропуштеа да поентираат ваков неповторлив пи-ар момент?
Зошто не објават видеа и слики, мислиш заради хуманост? Или затоа што не постојат?

Без навреда, но многу пропаганда тек ќе има. Не верувајте веднаш на бомбастични наслови во медиуми.
И нема ваљда сега од другава страна да почнат да ги објавуваат стотиците слики од фактички палестински бебиња, убиени. Пошто ништо нема да се постигне ни со тоа.
Da ne se praime naudreni kakvi se mudzive i za sto se spremni, ima 200 grozni videa niz netov sto napraile pri upadov, i da ima od ova ne bi sakal da go gledam, ama ja licno ne sum iznenaden za istovo, zasto bi bil? Razjarena orda vleze bogznae sto sve napraile ili ke im napravat na tie sto gi zemaa.

Posle upadov ne treba veke nikakov PR, dovolno e toa sto se desi koga upadnaa i posle prvite videa sto izlegoa, golem del od niv napraveni bas od clenovi na Hamas, tolku e, si go dobija povodot izraelcite za da gi pepelosaat, ne im treba pi ar lazenje so obezglaveni bebinja.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.891
Поени од реакции
5.540
Не гледам турски серии, можеби Кико да го консултираме он е познавач и веројатно може да појасни повеќе. :unsure:
Nemozam mnogu da se koncentriram, stotuku procitav edna vest koja nacisto me pomesti od kolosek.

Ova e cisto zlo, od ova da beshe ziv i Mengele ke se zgrozeshe...


I posle @Ron Burgundy ke mi kazva sme se raduvale na krvoorolevanje...A ti ke mi.spomnuvas Bahmut..Bahmut ne e vo nisto podobra sostojba...

40 bebinja obezglaveni ej..

Vie so gi poddrzuvate ovie zlodobi, a osobeno onie na fb so naslovnite so paraglajderi, izlezete na ulica, pobarajte bebe od 3 meseci, i zamislete kolku covek treba da nosi chisto zlo vo sebe da mu go preseci vratot, i toa zosto? Deka pripagjalo na nekoja nacija...Ejjjj...

Prodolzete da si brojte kolku nacii go poodrzale Izrael, kolku Palestina...

Se borele protiv SAD, i sekoj nivni neprijatel bil nivni prijatel... Ejdi dejdiiiiii
 

Kajgana Shop

На врв Bottom