Политички случувања во Израел

Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.350
Поени од реакции
41.753
Ок, земи малце прочитај и други работи освен фактор.мк и дојди ќе зборуваме на оваа тема.
брат, не се брукај на овие теми каде што немаш никакво знаење. Оди у фудбал со хаха хехе глупости, за тоа више те бива.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Немој не си мачи мозочето.

Ќе барал линкови од интервјуа со име презиме на нацисти доброволци од САД кои отишле во Украина.:icon_lol: И што правеа во Украина,се бореа против руските нацисти во Донбас?

Денес буквално имаш руски нацисти, робијаши осудени за воени злосторства, чеченски гамад влезен на територија на Украина убива и масакрира украинско население, и вие го тоа доживувате како личен успех. Затоа и толку се поврзувате со истиот екстремистички отпад во Палестина предводен од Хамас и им ги правдате срањата што ги правеа во Израел.

Истиот whataboutism истите прикаски.
Твоетео моментално е whataboutism во муабетов ама толку ти фаќа мозочето. Сепак толку ти е капацитетот на некој што уште е телетабис кога му се постави прашање за тиранска и што е глуп да не знае што гласал на референдум па збори на темава како бил за Македонија.

Сепак еве ти 1 минути на гугл: Tornado Battalion members: https://www.herald.co.zw/american-neo-nazi-outlines-crimes-of-ukrainian-colleagues/
Запознај се со господинот Кент МекЛелан.

Темата на муабет беше демек другиот твој колега бил у подрум од 2014та до 2022ра и незнаел дека имало убиства по Донбас. Јас се надоврзав и напишав дека имало и си има интервјуа, видеа, докази, дури имаш и пресуди од украински суд за што се немаат правено ама ти се најде паметен ama cecenski gamad, ama voeni zlostortva што никој не ги негира ни па се спомнеа. Ни читаш што е напишано ни па разбираш туку ајде да напишеш нешто да си одбраниш своите и смениш тема. Шарпшутер од алиекспрес.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.178
Поени од реакции
24.251
Кано Ал Кенгури, мене не ми одговара да отидат во Германија, зошто сега веќе орото на твоите љубимци, ќе се прелее и во Македонија..
nebiten si ti, nikoj tebe ne te prasuva. ako nekes da zavrsat u ger togas pocni da navivas i da gi podrzuvas palestincite posto israel tamu planira da gi prati.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Кај пишав дека е ДРЖАВА? Реков дека се на таа територија векови наназад, а ко држава се од 1948, ко и многу држави низ светот кои се формирани пред 100-150 години. Турција од кога е држава? Не знам како ги контате работите, дека не постоеле Евреите пред 1948 и после ВСВ ги истресле од авиони на територијата на Израел? Знаеш дека Израел 5 пати им има нудено на умрениве од 1917 до ден денес да се реши тој проблем со Газа и овие сите 5 пати ги имаат одбиено?
Еве незнам кои се тие работи Израел што ги нудел, напиши ги тие 5 пати кога им има нудено и што им има нудено од 1917та. Баш ме интересира што им имат нудено Евреите 1917та кога тие се малцинство таму и бројката им е како бројката на христијани. Дури и кога се формира државата Израел евреите се малцинство. Еве напиши ги
Евреите се со векови и низ Европа, Азија и Африка. 1 500 години биле минорно малцинство во тој регион.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.891
Поени од реакции
5.540
nebiten si ti, nikoj tebe ne te prasuva. ako nekes da zavrsat u ger togas pocni da navivas i da gi podrzuvas palestincite posto israel tamu planira da gi prati.
Kano Al Kenguri, navivanjeto ti go ostavam tebe kako pretstavnik na orkite, i nivni najgolem poddrzuvac..

I vo Tursko janicarite bile pobrutalni od samite Turci, taka da istorijata se povtoruva samo vo nekoja pomoderna verzija..Omrazata tolku ve ima zaslepeno, so pocnuvam da se somnevam deka voopsto ima lek za vas...
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Небитно дека ти си се родил како христијанин, ако те притиснат како овие ваму/или ти исперат памет и ти ќе бидеш на исто дереџе, ама дефинитивно бебињата ниту знаат, ниту разликуваат, така да тој што дава наредба за такви бомбардирања треба да си одговара пред воен суд.
Абе оние у сандали со калашите што парадираа со голиот леш на девојката и викаа алаху акбар, претходно биле тие децата што го малтретираат тоа израелското киднапирано дете, кои претходно биле бебиња.
Ти текнува.
:cenzura:

Орас да почне да ти расне у ходник, ќе го искинеш од корен пошто ќе ти ја преврти куќата.
Јеби га.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.161
Поени од реакции
3.919
Портпаролот на армијата на Израел изјави дека повеке нема борби на територија на Израел. Не ја исклучува можноста да има некои останати лајна од Хамас. Се евакуира делот околу Газа. Сеа шу прајме? Сега нека бидат на готовс сите девици у џенетот, ке има голема навала на побарувачка.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.178
Поени од реакции
24.251
Kano Al Kenguri, navivanjeto ti go ostavam tebe kako pretstavnik na orkite, i nivni najgolem poddrzuvac..

I vo Tursko janicarite bile pobrutalni od samite Turci, taka da istorijata se povtoruva samo vo nekoja pomoderna verzija..Omrazata tolku ve ima zaslepeno, so pocnuvam da se somnevam deka voopsto ima lek za vas...
koncentriraj se na jadenje podobro koreni, pusenje americki i ljockarski kurovi i ke bides ok. za drugo sekako ne te biva, premnogu glup si.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.129
Поени од реакции
33.150
Така да олабај се малку, не е страшно да има некој различно мислење и поглед од тебе...
Имај ти колку сакаш различно мислење, но кога тоа мислење јавно го пишуваш на јавен форум - тогаш покануваш коментар и очекувај тоа мислење да биде коментирано.

И очекувај урнебесно смеење кога ќе ГРИЗНЕШ КРОМИД и без да провериш чија пропаганда ја повторуваш кога папагалски ќе пренесеш дезинформација од типот „Breaking News Australia: #HamasTerrorist and Palestinian sympathisers in #Australia are reportedly attacking the Sydney Opera House.“ А оно само најавени и легални протести и демонстрации каде се гледа чад од навијачки бакљи какви секој ден има по стадионите, итн.


Вака да го браневте името во државата, како што ги браните Палестинските интереси, денес можеби немаше да се викаме Северна...Поз, и но офенс.
Ајде сега, без јадење гoмнa.
Не дрндај „но офенс“ (после навредување) туку припази ги границите на нормално однесување.

Ништо ти не знаеш што јас сум правел - како што не знам ни јас што ти си правел, ама јас не ти јадам гoмнa дека ти си правел/не си правел нешто за Македонија. А ако некој ти реплицира без навредување, тогаш воздржи се и ти од навредување и не се понашај вака. Што ќе добиеме ако сега и јас почнам да те навредувам? Ќе бидам нешто во ќар, или ти, што ќе се почуствуваш поканет да вратиш со навреда??

Едноставно е. Во желбата да покажеш некое твое гледиште, наивно си гризнал кромид и си се наместил на пенал. Прими критика како маж, научи нешто од сето тоа и однесувај се како возрасен.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.891
Поени од реакции
5.540
koncentriraj se na jadenje podobro koreni, pusenje americki i ljockarski kurovi i ke bides ok. za drugo sekako ne te biva, premnogu glup si.
80 pati ti imam recheno da ne me citiras, ne mi si biten..Ti me citiras i citiras i citiras..Daj pijavico olabavi...Ajde odi zabuli se, palestinoljubec, shahiduu 40 devici te cekaat, odi pred Opera House ako ima vecer protest pak klekni mu tamu....
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.224
Поени од реакции
113.095
Еве незнам кои се тие работи Израел што ги нудел, напиши ги тие 5 пати кога им има нудено и што им има нудено од 1917та. Баш ме интересира што им имат нудено Евреите 1917та кога тие се малцинство таму и бројката им е како бројката на христијани. Дури и кога се формира државата Израел евреите се малцинство. Еве напиши ги
Евреите се со векови и низ Европа, Азија и Африка. 1 500 години биле минорно малцинство во тој регион.
Не ти зборувам за цел регион Палестина, него за ова сеа кај што се рокаат, за појасот Газа. Тој делот кај West Bank нормално си функционира за разлика од Газа која е опколена од сите страни од Израел и све живо контролира Израел. Брат свесен ли си какво свето место е Ерусалим, од кога постои, што све се дешавало на тој реон низ историјата и слично?

Иначе Израел им нуделе на Палестинците мир со тоа Ерусалим да биде центар на сите дешавања во тој реон, пошо во Ерусалим има и муслимани и христијани и евреи. Овие дивтариве цело време одбивале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom