Политичките патишта меѓу Здружението и Бошкоски се раздвоија

Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Политичките патишта меѓу Здружението и Бошкоски се раздвоија

Во блиска иднина Здружението ќе се пререгистрира и ќе го носи името на Драган Богданоски
Киро Кипроски
ГОСТИВАР - Здружението за поддршка на Љубе Бошкоски, формирано пред почетокот на судењето, односно кога Бошкоски беше однесен во затворот во Шевенинген во Хаг, ја исполни својата цел. Бошкоски е прогласен за невин од Хашкиот трибунал и се наоѓа на слобода, оценуваат првите луѓе на Здружението, претседателот Мане Јаковлески и секретарот Горан Митевски.

Во блиска иднина Здружението ќе се пререгистрира, се подготвуваат нови правни акти и програма за дејствување, со што ќе добие сосема поинакви задачи за дејствување. Здружението ќе го носи името на Драган Богданоски и ќе има цел да го заштити името на идеологот на ВМРО-ДПМНЕ и еден од партиските основачи. И тоа се' што е поврзано со Драган Богданоски, отворање на неговиот архив и заштита, публикување на книгите, а ќе се подготви и посебна книга за неговото дело.

Исто така, Здружението ќе се грижи за афирмација на сите Македонци - патриоти кои се бореле и биле осудувани за самостојна македонска држава.

„На последните разговори со Горан Митевски и со Љубе Бошкоски што ги имавме во Хаг, пред Судот да ја соопшти пресудата, укажавме дека секоја понатамошна политичка активност од ВМРО-ДПМНЕ нема да ја има поддршката на Здружението“, вели Јаковлески.


Бошкоски е популарен во Македонија, вели Јаковлески (десно), но неговата одлука да прави здружение, движење или политичка партија е избрзана
Тој додава дека уште во Хаг се насетувало дека Бошкоски има големи амбиции да биде кандидат за шеф на државата. „Од весниците дознав дека Бошкоски ќе формира здружение за европска Македонија, а дека потоа ќе се трансформира во движење, односно во политичка партија. По сето ова, нам како Здружение ни се разминува патот со Љубе Бошкоски, бидејќи ние немавме политички цели и амбиции. Не ни беше цел да правиме политичка партија и политички да дејствуваме“, нагласува Митевски и додава дека тоа се одлуки на Бошкоски, со кого остануваат пријатели.

Од Здружението тврдат дека Љубе Бошкоски не ги информирал дека ќе прави здружение, движење или партија.

Бошкоски е популарен во Македонија, вели Јаковлески, но неговата одлука да прави здружение, движење или политичка партија е избрзана.

„Ако кандидатурата на Бошкоски не ја поддржи ВМРО-ДПМНЕ, тој ќе биде независен кандидат. Претпоставувам дека партијата му сврте грб на Бошкоски“, објаснува Јаковлески. Според него, ВМРО-ДПМНЕ се' уште нема одлучено кој ќе биде кандидат за претседател на државата. „Како што се одвиваат работите, Љубе Бошкоски не наишол на разбирање за своите амбиции“, вели претседателот на Здружението.

Јаковлески нагласува дека во Хаг, пред да биде пуштен од затвор, му сугерирал на Бошкоски да се одмори една година, времето да го минува во пишување мемоари, да ја следи политичката состојба во Македонија, а дека за политика има време.

Од: slucaen svedok Датум: 10.10.2008 09:49:32

"So osamostojuvanjeto na Makedonija, mnogu “patrioti po profesija” vo poraneshnite tajni sluzbi koi odrabotuvale vo dijasporata zaminaa vo predvremena penzija. No del od niv vo sprega so politichko-policiskite strukturi koi se involvirani vo makedonskata politika, se obiduvaat da se reanimiraat prikachuvajkji kon “likot i deloto” na drugi, pritoa davajkji si znachenje koe ne im pripadja. Sega go napushtaat “brat LJube” prvo, zatoa shto negovite ambicii baraat drugo pokvalitetno opkruzuvanje, i vtoro zatoa shto nekoj im ponudil povekje. Tie sega od ziv “lik i delo” se vrtat kon pochinat koj ne kje moze da se odbrani od nivnata posvetenost kon negovoto delo, da im kaze “Aman nemojte da me zashtituvate”, zatoa shto lichnosta za koja najavuvaat nova misija, ne bi prifatila da se otkriva vistinata za nejzinite relacii so togashna UDBA, za reakciite na brojni traumatizirani patrioti zrtvi na “bliskite vrski” koi gi imale so nego i so ovie “patrioti po profesija”, a potoa zavrshile vo Idrizovo. Bi bilo dobro sovet"

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=E39AF561BAC14F49A3978F2D226ABC37

Da se obideme preku diskusija da rasvetlime onolku kolku ke mozeme, so informaciite koi gi imame, del od onaa shto ni se sluchilo vchera-vo predvecherieto na samostojnosta i onaa shto ke se sluchi utre.Ili veke mozebi se sluchilo no treba da se obnarodi.
Ja staviv temata na istorija, iako ke bidat isprepleteni nastani od minatoto (od inicijativata za formiranjeto na DPMNE ) i deneshninata.
Imam edna lichno predchuvstvo, a toa e deka ke ima mnogu problemi so moderatorot.No moeto moto e: "vistinata nemoze da se sokrie,moze samo da zadocni".
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Zato ke pochneme od pochetok, taka najlesno se sledat rabotite, ke go postiram pismoto od Dragan Bogdanovski i programata na DPMNE so privremenoto rakovodstvo, koi D.Bogdanovski gi ispratenil do D-r Bogoljub Andonovski predsedatel na NARODNO-OSLOBODITELNIOT FRONT NA MAKEDONIJA.

[/ATTACH]
 
H

HITCH

Гостин
Богдановски е оној Богдановски што почина во Шведска? Ај појаснување
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
nazalost da......., a partijata od pogore e onaa kretura koja se narekuva VMRO......postojano zaklucuvam deka Bozjata cinicnost NEMA KRAJ....
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Kako i da e taa partija e deneska drzavotvorna.Sakal nekoj ili ne .....Do slednite 4 god.:helou:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Kako i da e taa partija e deneska drzavotvorna.Sakal nekoj ili ne .....Do slednite 4 god.:helou:
Kolku znam ...kako mi kazuvale....Cento & drugarite mu se DRZAVOTVORNITE...., ova imitacijava na vmro-to e samo tranziciona...kon federalna b'lgarija...??? ili greska sum... ??? :)
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
nazalost da......., a partijata od pogore e onaa kretura koja se narekuva VMRO......postojano zaklucuvam deka Bozjata cinicnost NEMA KRAJ....


Mnogu "chudni" chuda se sluchuvaat vo start so ovaa tema Concrete, ti "iz neba pa u rebra" ("kolegata" tvoj e malku pomokjen od tebe pa temata vo start ja prefrli na humor) onaka vo star stil i praktika bez nitu eden dokaz, bez nitu eden post, vo pravec na diskusijata, ja "ponishti" vo start i prati poraka deka za kreaturi netreba da se diskutira,a jas samo sakav da se razvie diskusija za osoznavanje -ama po se od osoznavanjeto e najgolemiot strav- onaa shto se sluchilo vo mugrite na osamostojuvanjeto, i onaa shto sledelo po toa.
Celta i vo dvete sluchuvanje vi e ista, devalviranje na Makedonskiot iskon VMRO.
Kaj tebe VMRO e kreatura, kaj tvojot "soborec po ideologija" ili "partner po sluzbena dolznost", VMRO nepostoi posle Ilinden i zatoa pismata od Dragan Bogdanovski se za na podforum HUMOR.
Consrete, edni se obiduvaat Dragan Bogdanovski da go prikazat kako sorabotnik na UDBe , drugi negovite pisma i idei gi smetaat za humoristichni nastani vo Makedonskata istorija,treti preku zloupotreba na imeto na Dragan Bogdanovski sakaat od poluvekovnata negova borba za Makedonskata kauza da izvlechat lichna korist, no pismata , dokumentite i onaa shto go kazale i shto ke go kazat negovite soborci i videozapisite koi ke se obidam da gi prilozam kon diskusijava ke ja kazat vistinata.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
"So osamostojuvanjeto na Makedonija, mnogu “patrioti po profesija” vo poraneshnite tajni sluzbi koi odrabotuvale vo dijasporata zaminaa vo predvremena penzija. No del od niv vo sprega so politichko-policiskite strukturi koi se involvirani vo makedonskata politika, se obiduvaat da se reanimiraat prikachuvajkji kon “likot i deloto” na drugi, pritoa davajkji si znachenje koe ne im pripadja.
Од четворицата потписници на документот што го приложуваш, единствено Драган Богдановски има тежина и вистинско значење. Слободно може да се рече дека идејната основа за формирање на ДПМНЕ е негова.

Но истовремено, организацијата и имплементацијата на оваа негова, за времето доста силна идеја, е нешто за кое самиот Богдановски нема доволно сила ниту подлога. Меѓу првите кои се имаат зафатено со директна реализација на конкретниот проект ДПМНЕ е личноста спомната во написот од Утрински, Мане Јаковлевски. Дали на него мислиш кога велиш “патриоти по професија“?

Доколку одговорот е да, тогаш цинизмот на concrete е сосема на место.

И, за да може да се развие насочена дискусија, би можел ли да дадеш уште едно појаснение: каква е, според твоето мислење, улогата на Брат Љубе во игрите околу ДПМНЕ?
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Од четворицата потписници на документот што го приложуваш, единствено Драган Богдановски има тежина и вистинско значење. Слободно може да се рече дека идејната основа за формирање на ДПМНЕ е негова.

Но истовремено, организацијата и имплементацијата на оваа негова, за времето доста силна идеја, е нешто за кое самиот Богдановски нема доволно сила ниту подлога. Меѓу првите кои се имаат зафатено со директна реализација на конкретниот проект ДПМНЕ е личноста спомната во написот од Утрински, Мане Јаковлевски. Дали на него мислиш кога велиш “патриоти по професија“?

Доколку одговорот е да, тогаш цинизмот на concrete е сосема на место.

И, за да може да се развие насочена дискусија, би можел ли да дадеш уште едно појаснение: каква е, според твоето мислење, улогата на Брат Љубе во игрите околу ДПМНЕ?
Stoi i ova.
DB go zapoznav gledajci fudbal vo ekot na formiranje na partija...
Dobiv vpecatok deka covekot saka da zborva so bilo koj samo da se realizira idejata...
Sto e dobro,ama bilo koj znacese...lesna meta na Sdb...
Da ne bese akcijata na vladata protiv drvokradci pred mesec-2,prva od takov vid vo 20g. ne ce znaevme kakva e vrskata drvari-policija...
A go zapoznav kaj drvarot...
Pisi Vancev ako imas uste...zasluzuva.

A LB...i toj ima uloga...ama Manolic vece bese Sdb na baska drzava...i ne moj da se mesa so nasa Sdb...
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Од четворицата потписници на документот што го приложуваш, единствено Драган Богдановски има тежина и вистинско значење. Слободно може да се рече дека идејната основа за формирање на ДПМНЕ е негова.
Pavel,aj da pochneme vaka,ti si eden od ne mnogute koi gi pochituvam,mozebi ne se slozuvame vo mislenjata no ti go pochituvam mislenjeto i drago mi e shto projavuvash interes za temava,ke pochnam so prashanje: dali znaesh neshto za troicata potpisnici, koi se, shto se.???Koja e nivnata politichka istorija.???Koja e nivnata politichaka tezina.Zoshto Dragan bash so niv ja pravel DPMNE.
Ako neznaesh ne e tvoja vina.Tvoja vina ke bide ako gi imash site informacii a se obiduvash da masnipulirash so istoriskite vistini i fakti.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Пишувајте луѓе, што повеќе излезе на виделина толку подобро.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Но истовремено, организацијата и имплементацијата на оваа негова, за времето доста силна идеја, е нешто за кое самиот Богдановски нема доволно сила ниту подлога. Меѓу првите кои се имаат зафатено со директна реализација на конкретниот проект ДПМНЕ е личноста спомната во написот од Утрински, Мане Јаковлевски. Дали на него мислиш кога велиш “патриоти по професија“?

Доколку одговорот е да, тогаш цинизмот на concrete е сосема на место.
Imale sila i podloga bidi siguren, no ne bile podgotveni nitu obucheni za borba so UDBe-SDB.
Ke postiram del od edno pismo koe objasnuva koi se osnovachite na VMRO-DPMNE.Dragan pochnuva so DPMNE ama platformata i ideologijata se na VMRO.Ponataka ke dojdeme i do toa ,se nadevam, zoshto Dragan i troicata soosnovachi vo prv moment nesakale da gi uptrebi magichnite chetiri bukvi VMRO.

ВМРО е повеќе од партија, ВМРО е религија!
Владимир Транталовски, основач на ВМРО-ДПМНЕ

"Повеќе од еден месец топ-тема во македонските медиуми, пишани и електронски, се состојбите во ВМРО-ДПМНЕ. Се отиде дотаму што многумина повикани и неповикани си зедоа за право да ги коментираат состојбите како им чини или по задача. Чашата се прели со почесниот претседател на партијата.

Како најстар основач, по покојниот Драган Богдановски, се чувствувам повикан прв пат во изминативе 40 години јавно да проговорам. Бидејќи се изначитав и изнаслушав за разни основачи, војвотки, корени на партијата, сакам на јавноста да и кажам дека основачи на партијата ВМРО-ДПМНЕ се: Драган Богдановски, Гојко Јаковлески (братот на Мане Јаковлески кој нe поддржуваше материјално), Љупчо Георгиевски, Борис Змејковски и јас, Владимир Транталовски, на состанокот во Минхен, пред одржувањето на Основачкото собрание во Скопје на 7 јуни 1990 година во Домот на млади. Во судскиот регистар, каде што и официјално е регистрирана партијата во август 1990 година, стојат имињата: Љупчо Георгиевски, Борис Змејковски, мојата ќерка Дијана Транталовска, Васил Наумов и други, но не оние што деновиве се прикажуваат за основачи, војвотки и корени. На состанокот во Минхен, Драган Богдановски го предложи тогаш младиот студент Љупчо Георгиевски за водач на партијата, како млад, храбар и јасно национално определен, човек без хипотеки. Предлогот беше прифатен од сите.

Драган Богдановски, мојот долгогодишен пријател, со најдолг затворски стаж во Идризово за самостојна држава Македонија и полициско досие од 17.000 страници, одлежа 11,5 години од вкупно 13 во СР Македонија и идеен творец и татко на ВМРО-ДПМНЕ. На првиот конгрес во 1991 година, во Прилеп е избран за почесен претседател, титула која му е одземена не знам кога и од кого, но не е на Кичевскиот конгрес што следеше. Иако сум основач на партијата, не бев поканет на конгресот во Кичево, каде што никнаа некои нови воздушни корени, а од старите, вистинските остана единствено Љупчо Георгиевски. Понатаму следува преќутно дистанцирање од основачите, а зацврстување на позициите на Доста Димовска.

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1489&stID=16190&pR=9Dragan

ps.Ljube vo osnovanjeto nepostoi.
pss,tekstot koj go citirash Pavel ne e moj i toa go naglasiv vo pochetokot na temata,toj e komentar od chitatel so koj delumno se slagam a delumno me isprovocira da ja pochnam temava.
psss.imam problemi so logiranjeto.Pristapot mi e nevozmozen po desetina chasa,taka da moite odgovori mozebi ke docnat.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Pavel,aj da pochneme vaka,ti si eden od ne mnogute koi gi pochituvam,mozebi ne se slozuvame vo mislenjata no ti go pochituvam mislenjeto i drago mi e shto projavuvash interes za temava,ke pochnam so prashanje: dali znaesh neshto za troicata potpisnici, koi se, shto se.???Koja e nivnata politichka istorija.???Koja e nivnata politichaka tezina.Zoshto Dragan bash so niv ja pravel DPMNE.
Ako neznaesh ne e tvoja vina.Tvoja vina ke bide ako gi imash site informacii a se obiduvash da masnipulirash so istoriskite vistini i fakti.
Не само со нив,скоро сите оние со кој Драган го формира ВМРО-ДПМНЕ сега се маргинализирани а некои и веќе покојни.Дури и самиот Драган Богдановски успешно беше “елиминиран“ од партијата токму од Бугарското крило уште на почетокот од формирањето на партијата кога денешното раководство на ДПМНЕ сеуште се надеваше дека нема да го прекрши пионерскиот Титов чесен збор,доколку биде во некаква блиска корелација со комуњарските тогашни сателити на Стојан,Киро,Васил,Ѕинго или Гошев,кој подоцна го загубија рејтингот кај народот само затоа што “транзицијата“ ја претворија во сопствена олигархијска преродба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom