Политичката припадност како пречка

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
И колку да “сум“ по некоја партија, не можам да бидам до таа мера недемократична па да не се “дружам“ со луге од спротивниот табор.
Немам намера да исмевам ничии политички убедувања (поготово кога се силни :pos:) ама фатaлно обврзување и обожување нa некоја партија ми е turn off. :pos: Постои како појава.
И да,знае да биде реален проблем кај вакви партиски фанатици.
Луге, ке си бирате партнер од вашата партија инаку џабе и активизам и состаноци и митинзи :)
Пред да се бакнат ќе си побараат Членска книшка. Ебати класичниот ретардизам.
Јес да на крај краева малце боите по дома ќе им бидат хаотични Портокаломанџесто-Плаво-Црвени-Жолти
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А верувајте дека има такви случаи.
Знам една девојка која има изјавено : Ако дечко ми гласа за ***(не е битно која партија ја наведе) ќе му раскинам.
Така што,после таа изјава не ме чуди ништо.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Привлечноста помеѓу партнерите е непобивлива доколку ја има, па политичка определеност може само да биде столб повеќе во стабилноста на врската. Често врските се соочуваат со молчење, односно немање комуникација. Кога би биле за различни “страни“, секогаш ќе имаат начин како да си кажуваат се`. Во афект, нема никој ништо да сокрие, а тргнале од обичен предлог за закон.

Мене ми е сосема сеедно, знаејќи се себе дека секогаш ќе ја заземам другата позиција. :toe:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
мислам...
абе ајде не зезајте... би било пречка доколку е член на дуи дпа и сл... инаку ако гледаме сдс/вмро... не сум којзнае колкав партиски фанатик за да ми смета тоа што е од сдс или што е од вмро
 
P

Princ

Гостин
Пред 3 години може има, една другарка (покасно малку и колешка ми станува) ми кажа дека не можела да биде со некој нејзин симпатија дека дечкото сакал некоја друга партија (спортивно од онаа која таа ја сака). И се насмеав тогаш, не ја сватив озбилно... тек сега гледам дека можно е погрешно сум ја разбрал. Ќе и се јавам деновиве да и се извинам.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Што знам, никогаш не сум застанала и прво што ме интересира и да прашам за која партија гласал минатите избори. Мислам, тоа да е пресудно за било што. Општо, луѓето што ми се во близина не ми е гајле за која партија се, и онака не ми е политиката омилена тема за дискусија на маса кога ќе седнам.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Нема грешка, живи глупости, различна политичка определба да спречи љубов, барем јас до сега такво нешто не сум сретнал, за вас незнам :smir:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Нормално дека нема да биде. Кога ќе ја ќарам одма станува и таа вмро офка(ќе офка де). Нема тука расправии некои или бунење. Се подразбира дека таа ќе се адаптира на моите желби и потреби. Нема да правиме некои компромиси и слично, како што по весниците ги маткаат луѓето. Треба да ја слушаш, разбираш, демек.
Се знае што е маж, а што е жена. Мажот е да каже, жената да следи.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Баш је добро, клецати комуњарке.... :)

Онака, ги лажеш дека ќе ги запознаеш со Б.Ц., а овие цели напалени, се подаваат :)
 
Член од
24 август 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
Абе ајде ... што знам, зависи од тоа колку е „напален“ партнерот за партијата. Крај краева па може и да се договорете : „...Злато, ти нема да носеш црвена танга, а јас сини боксерки ...“ и тоа :)
Али, сепак мислам таквите работи не треба да не спречуваат да сакаме и да се обидуваме да најдеме некоj што ќе не сака :)
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
На некого му звучи смешно, на некого му е глупава помислата дека ова би претставувало проблем. Кога ја поставував темата не мислев на 16 годишни деца кои се запознаваат во дискотека и второто прашање да им биде политика и партија. Ако така ја доживееш темава и стварно е глупост.
Мислев на повозрасни луѓе со некаков политички ангажман, одење на состаноци и дружење со сопартијците и сл.
Конкретно, на моја познаничка од страна на дечкото и неговите родители индиректно и` беше кажано дека доколку продолжи со своите активности во одредената политичка партија изгледите за идна снаа и` се намалуваат.
 
Член од
24 август 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
На некого му звучи смешно, на некого му е глупава помислата дека ова би претставувало проблем. Кога ја поставував темата не мислев на 16 годишни деца кои се запознаваат во дискотека и второто прашање да им биде политика и партија. Ако така ја доживееш темава и стварно е глупост.
Мислев на повозрасни луѓе со некаков политички ангажман, одење на состаноци и дружење со сопартијците и сл.
Конкретно, на моја познаничка од страна на дечкото и родителите индиректно и беше кажано дека доколку продолжи со своите активности во одредената политичка партија изгледите за идна снаа и` се намалуваат.
Тоа значи дека тие луѓе и таквите како нив, кои партијата ја стават на прво место треба да посетуваат психијатар. Стварно, жалам за твојата познаничка ... но такво е македонското општество ... се е политика. Sorry, но тоа е доказ дека „приватното е државно“, т.е. до таму отидоа работите, што дозволивме партиската припадност да одлучи дали треба да формирам семејство со некоја што јас ја сакам, а не е припадник на таа партија или со некоја што е припадник на таа партија, а од љубов ни Љ ...
Така да, ако стварно дечкото ја сака, ќе ја остави да ги прави работите што нејзе ја исполнуваат, а не неговите или тие на неговите родители ...
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Јас не сум, партиски определена, обоена, како сакате речете :) така што не би било пресудно за мојата врска дали партнерот е од оваа или онаа партија. Од која сака нека е, не ме интерсира воопшто, не сум јас многу по политиката.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Sorry, но тоа е доказ дека „приватното е државно“, т.е. до таму отидоа работите, што дозволивме партиската припадност да одлучи дали треба да формирам семејство со некоја што јас ја сакам, а не е припадник на таа партија или со некоја што е припадник на таа партија, а од љубов ни Љ ......
Убаво кажано овој дел. Се сложувам... и од муабетот излегува дека и покрај тоа што партијата на власт ни е антикомунистички настроена, се наоѓаш во ситуација нејзините следбеници да бидат поголеми комунисти и фашисти од сите останати. Па крајното лудило е конторлирање на љубовта, покрај тоа што контролираат работни места, здравствени и општествени проблеми итн итн...:nesum:
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
многу чудна и да не речам глупава тема за размислување......:pos2:.немам што да кажам освен тоа дека е глупост да имам предрасуди спрема луѓето кои не ја поддржуваат истата партија што и јас....тоа важи за сите па и за партнерот..нормално секој си има право на слобода во изборот...а и јас не сум многу опседната со такви политички работи...никогаш не би дозволила такви банални работи да ми влијаат на врската...:pos2::pipi::helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom