Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.263
Поени од реакции
36.144
Не сум гледал, да бидам искрен, но тезата дека бугарите тоа го измислили не држи вода.
Определено сум проверувал во некои универзитети во Австриja и Германиja сум видел дека се споделува и бугарската и македонската теза относно jaзикот.
Ако си запознаен со составенето на литературниот бугарски jaзик или со реформите во него, ке разбереш дека проблемот е сосем многу поназад от Тодор Живков. Тоа всушност е пореден мит - се дошло от Тодор Живково време. Преди кодификациjaта на македонските говори во македоски jaзик, тоа не било проблем и немало никаков пробем.
Еве, прост пример ке ти дадам - ти ми викаш каде било македонец, ние викаме - регионална смисла било. Нели така? Добро..еве земи го Гоце. Ем зборува за бугари, ем за македонци и ги меша. Дали сега можеш да кажеш дали ликот имал шизофрениja или сметал дека е можно еден лик да има бугарска и македонска свест? Еве во Бугариja имаш ваква работа и до днес.
Види, јас/ние немаме никаков проблем да си го учите Гоце Делчев како Бугар. Тоа си е ваша работа, ваша држава.

Јас имам проблем што вие сакате да ни се мешате во нашите учебници и да ни го наметнете вашиот историски наратив во целост за тоа како требало да ја учиме историјата и целосно отфрлање мултидимензионалниот концепт.

Во ред, ете имаме комисија може ќе се договорат за некои работи. Тоа не значи дека треба за се да се договориме и да ја прифатиме вашата “историска вистина”.

Да биде лудоста уште поголема, тоа вие го наметнувате како бизарен услов за членство во ЕУ.

Не фала. ЕУ не ми треба ако е услов Бугарија да ми кажува како да си ја учам историјата.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кое е твоето мислење за оваа дуалност на Гоце?
Истата е таа дуалност, коja ja има днес во бегарците от Егеjска и Вардарска Македониja ден денес во Бугариjа.
Еве во моja роден град има македонско маало тиja са и македонци и бугари, но тоа каj вас е нонсенс. Вие велите или е едното или е другото.
Автоматски споено мислење:

Види, јас/ние немаме никаков проблем да си го учите Гоце Делчев како Бугар. Тоа си е ваша работа, ваша држава.

Јас имам проблем што вие сакате да ни се мешате во нашите учебници и да ни го наметнете вашиот историски наратив во целост за тоа како требало да ја учиме историјата и целосно отфрлање мултидимензионалниот концепт.

Во ред, ете имаме комисија може ќе се договорат за некои работи. Тоа не значи дека треба за се да се договориме и да ја прифатиме вашата “историска вистина”.

Да биде лудоста уште поголема, тоа вие го наметнувате како бизарен услов за членство во ЕУ.

Не фала. ЕУ не ми треба ако е услов Бугарија да ми кажува како да си ја учам историјата.
Не е прашането е ние да си го учиме како бугарин. Тоа сме си го правили и до днес. Проблемот е заташкуването на тоа што Гоце организирал четите и во Одринска Тракиja,Бургас одел за фабрика за бомби да прави. Тоа е проблемот. Одринско и Македониja били едно кога се зборува за деjството на организациjaта. Се било едно. Автономиja се бара на Македониja и Одринско.
Кога не е кажаната целата вистина и само си бирате што сакате да каже, нема како тоа да е ОК за нас.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Истата е таа дуалност, коja ja има днес во бегарците от Егеjска и Вардарска Македониja ден денес во Бугариjа.
Еве во моja роден град има македонско маало тиja са и македонци и бугари, но тоа каj вас е нонсенс. Вие велите или е едното или е другото.
Е сеа кажи ми дали еден народ или човек има право на самоопределување?Значи мое право е јас да си одлучам дали сум Македонец,Бугар или Јапонец.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Е сеа кажи ми дали еден народ или човек има право на самоопределување?Значи мое право е јас да си одлучам дали сум Македонец,Бугар или Јапонец.
Се разбира дека има право на самоопределба секи човек и кога некоj го направил,мора да се почитува. Истото е и за умрелите, ако човекот се определил, тоа мора и ти и jaс да го почитуваме. Тоа е аксиома и не седи под никаков знак прашалник.
Автоматски споено мислење:

За сите кои толкова се палат на односите со Бугариja препорачувам да гледат после 2 саата двама македонци на темава. Единиот от тетовско, вториот от Охрид.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.014
Поени од реакции
14.863
Се разбира дека има право на самоопределба секи човек и кога некоj го направил,мора да се почитува. Истото е и за умрелите, ако човекот се определил, тоа мора и ти и jaс да го почитуваме. Тоа е аксиома и не седи под никаков знак прашалник.
Те сметам лично за поумерен член од ,,нашата,, источна држава.....и еве преку еден пример ќе објаснам колку е апсурден гестот на ,,твојата,, влада

Ако јас утре одлучам преку Службен весник да се откажам да речиме од мојот татко.....за него никој повеќе неможи да ми кажи дека ми е татко. Можи негде како факт да се напиши дека ми е биолошки татко.....но дирекно никој тоа неможи да ми го речи. Можам да изберам друг човек за татко и таќа ќе биди

Мој татко....а не пак мој идентитет ќе спори некој
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Истата е таа дуалност, коja ja има днес во бегарците от Егеjска и Вардарска Македониja ден денес во Бугариjа.
Еве во моja роден град има македонско маало тиja са и македонци и бугари, но тоа каj вас е нонсенс. Вие велите или е едното или е другото.
Фими ова ти беше малце лицемерно, затоа што до ден денес Бугарија му забранува на Македонците од Пирин да се пишуваат Македонци.

Имате и една или две пресуди од Европскиот суд.

Не сме ние тие што му забрануваме на некој да биде и Бугарин и Македонец. Впрочем гледај колку дупли државјанства дозволивме како држава.

Е сега ако се смени нешто со пописот како што рече, и Македонците ќе можат да се пишат за Македонци, тоа ќе биде нешто друго.

Ние треба да си ја исчистиме историјата, и не смееме да оставиме никаква шизофренија, затоа што таа потсвесно ќе не јади во иднина. Ама не смее да се направи под присила и со извртени факти.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Те сметам лично за поумерен член од ,,нашата,, источна држава.....и еве преку еден пример ќе објаснам колку е апсурден гестот на ,,твојата,, влада

Ако јас утре одлучам преку Службен весник да се откажам да речиме од мојот татко.....за него никој повеќе неможи да ми кажи дека ми е татко. Можи негде како факт да се напиши дека ми е биолошки татко.....но дирекно никој тоа неможи да ми го речи. Можам да изберам друг човек за татко и таќа ќе биди

Мој татко....а не пак мој идентитет ќе спори некој
Коj ти спори идентитет?
Автоматски споено мислење:

Фими ова ти беше малце лицемерно, затоа што до ден денес Бугарија му забранува на Македонците од Пирин да се пишуваат Македонци.

Имате и една или две пресуди од Европскиот суд.

Не сме ние тие што му забрануваме на некој да биде и Бугарин и Македонец. Впрочем гледај колку дупли државјанства дозволивме како држава.

Е сега ако се смени нешто со пописот како што рече, и Македонците ќе можат да се пишат за Македонци, тоа ќе биде нешто друго.

Ние треба да си ја исчистиме историјата, и не смееме да оставиме никаква шизофренија, затоа што таа потсвесно ќе не јади во иднина. Ама не смее да се направи под присила и со извртени факти.
Ама извини, тоа што ти не го разбираш нештото викаш - лицемерно е. Не, не е лицемерно, заштото има македонци овде ,што немат ништо заедничко со тези на кои ти мислиш. Бегалците и во Пловдив и во Варна и во Несебар, и во Равда и во Хасково, и во Софиja ...насекаде каде ги има... вие имате своja приказна - Пирин, Пирин и тоа е тоа. Па македонците во Бугариja како число са повеке надвор от Пирин. Тиja македонци за кои ти зборувам jaс не сакат и збор да чуjaт за македонците што ти ми збориш и на кои ти мислиш.

Извини, можност имаха да го направат уште 2011 година на пописа. Нешто повеке 2011 година, секи можеше електронски да се попише во Бугариja. Около 60% от граганите се попишаха електронски. Сега исто ке може електронски да се попише исто ке може да си напеше што сака, както можеше и во 2011
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Коj ти спори идентитет?
Автоматски споено мислење:


Ама извини, тоа што ти не го разбираш нештото викаш - лицемерно е. Не, не е лицемерно, заштото има македонци овде ,што немат ништо заедничко со тези на кои ти мислиш. Бегалците и во Пловдив и во Варна и во Несебар, и во Равда и во Хасково, и во Софиja ...насекаде каде ги има... вие имате своja приказна - Пирин, Пирин и тоа е тоа. Па македонците во Бугариja како число са повеке надвор от Пирин.

Извини, можност имаха да го направат уште 2011 година на пописа. Нешто повеке 2011 година, секи можеше електронски да се попише во Бугариja. Около 60% от граганите се попишаха електронски. Сега исто ке може електронски да се попише исто ке може да си напеше што сака, както можеше и во 2011
Тогаш зошто ЕП расправаше ова лето за состојбата на Македонското малцинство во Бугарија, зошто се уште не може да се регистрира ОМО Илинден?

Според усвоениот текст, „пресудата на Европскиот суд за човекови права за регистрација на ОМО Илинден е штетно и нема место во резолуцијата на ЕП која се однесува на владеењето на правото. Бугарските судови сметаат дека регистрацијата на оваа организација е во спротивност со Уставот и затоа е одбиена. БСП ќе продолжи цврсто да го брани националниот интерес, територијалниот интегритет на земјата и единството на нацијата".

Фими јас сум бил во Бугарија и сум зборувал со тие Македонци, така да не ми кажувај што и како се чувствуваат :)

И тоа не само во Пирин, сум бил и на Црно море.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тогаш зошто ЕП расправаше ова лето за состојбата на Македонското малцинство во Бугарија, зошто се уште не може да се регистрира ОМО Илинден?
Кристално е jaсно зашто ОМО Илинден не може да се регистрира. След като направиха грешките за сепарастички желби и изjaви тотално загубиха своjaта регистрациja. Да не зборуваме дека са противоуставни.
ЕП може да разправував, тоа не е забранена тема.

Фими јас сум бил во Бугарија и сум зборувал со тие Македонци, така да не ми кажувај што и како се чувствуваат :)

И тоа не само во Пирин, сум бил и на Црно море.
Извини, jaс живеам со вакви луге. Израснав како дете со вакви луге :)
Тоа е тоа. Еве ти го Станишев, еве ти го Плевнелиев, еве ти ja сега и Захариева,еве ти го Мутафчиjски(чиj дедо или прадедо е бил во аферата мис Стоун),еве ти ja Олга Прличева,Елисавета Шапкарева, еве ти ja Султана Марковска...примери, примери, примери...можам да ти броjaм до утре.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.788
Поени од реакции
14.125
За сите кои толкова се палат на односите со Бугариja препорачувам да гледат после 2 саата двама македонци на темава. Единиот от тетовско, вториот от Охрид.
Веруј само вие се палите на односите Македонија-бугарија.
Не планирам да трошам време на википедизиран дијаспора "бугар" што не ни знае да збори на македонски.
Дедо му го тепале срби и сега ми глуми бугарофил. Преку тасета оД(не оТ) вакви ликови.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Веруј само вие се палите на односите Македонија-бугарија.
Не планирам да трошам време на википедизиран дијаспора "бугар" што не ни знае да збори на македонски.
Дедо му го тепале срби и сега ми глуми бугарофил. Преку тасета оД(не оТ) вакви ликови.
Ама тоа не е палене. Тоа е реалне проблем днес, што мора да се реши и вие и ние да одиме напред.
Ке ме извиниш, но тука секи на форумот па е со силувана баба, убиен дедо или нешто слично. Тоа како синдром да било и да е се уште. .
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Кристално е jaсно зашто ОМО Илинден не може да се регистрира. След като направиха грешките за сепарастички желби и изjaви тотално загубиха своjaта регистрациja. Да не зборуваме дека са противоуставни.
ЕП може да разправував, тоа не е забранена тема.
Да Фими кристално е јасно :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Да Фими кристално е јасно :)
Плашам се дека за теб не е, но си мислиш дека е. :)
Препорачувам да прошеташ повеке из Бугариja за да разбереш за што ти зборувам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Плашам се дека за теб не е, но си мислиш дека е. :)
Препорачувам да прошеташ повеке из Бугариja за да разбереш за што ти зборувам.
Не бе Фими се ми е јасно. Сум шетал низ Бугарија.

Ги знам и тие од ОМО Илинден, ги знам и Македонците од Несебар. Сум бил гостин повеќе пати.

Но, исто како што со Грчките Македонци си имавме најголем проблем, така е сега и со Бугарските Македонци.

И за историјата што ја изучуваме ми е јасно кај сме во грешка и кај треба да се корегира.

Ама ова што сега го правите, е тотална тоалетна хартија. Исто како што ја прогласивте вашата историја со Георги Димитров за тоалетна хартија.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
Ама тоа не е палене. Тоа е реалне проблем днес, што мора да се реши и вие и ние да одиме напред.
Ке ме извиниш, но тука секи на форумот па е со силувана баба, убиен дедо или нешто слично. Тоа како синдром да било и да е се уште. .
Како е проблем? Ти смета нешто во секојдневниот живот тебе или мене поради „спорот“?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom