Покер

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Не ја знам димамиката на раката, но ти овде губиш од премалку комбинации за да не платиш. Губиш од два појаки сета, од AJ и од 9Ј. Мислам дека е call.
Според динамиката да претпоставиме дека нема поголем сет, прашање е дали може да има два пара или стрејт. Теоретски гледано кога оди овербет толку голем каде ризикува 12 за да добие 3,5 што значи он ова треба многу многу ретко да го прави, исто така укажува дека ја треба голем процент од мојте карти да ги фолднам зашто имам многу неатрактивна цена бидејќи има само 3,5 во пот, и според бетот ова е или нутс или блуфф.

Напраив call зашто френкфенциите на KONLAO беше небалансирани и сметав дека има многу повеќе блафови од валуе и добар call беше противникот имаше К, али против добар противник мислам дека е накај фолд, е сеа незнам колку добриот противник би отишол толку голем овербет.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Според динамиката да претпоставиме дека нема поголем сет, прашање е дали може да има два пара или стрејт. Теоретски гледано кога оди овербет толку голем каде ризикува 12 за да добие 2 што значи он ова треба многу многу ретко да го прави, исто така укажува дека ја треба голем процент од мојте карти да ги фолднам зашто имам многу неатрактивна цена бидејќи има само 2 во пот, и според бетот ова е или нутс или блуфф.

Напраив call зашто френкфенциите на KONLAO беше небалансирани и сметав дека има многу повеќе блафови од валуе и добар call беше противникот имаше К, али против добар противник мислам дека е накај фолд, е сеа незнам колку добриот противник би отишол толку голем овербет.
Овербетовите ја поларизираат ситуацијата. Или е bluff, или е nuts. Том Дуан често ги користи овербетовите но на лајв маса е поинаку, затоа што тој не игра GTO туку exploitative покер. Го игра човекот, па многу често знае да натера некого да фрли појака рака. Во погорната ситуација ликот си го претвори К во блеф, не верувам дека тој мислел дека прави value bet.

Вчера имав лајв сесија и ми се случи многу инетересна рака, баш сакав да ти ја пишам овде. Имав КК на UTG, и отворив со 300 денари што се 7 и пол бленди. Знам дека како на интернет играч ова ти звучи чудно, но кај лајв покерот кога се играат мали бленди мораш да правиш големи бетови за да си ги заштитиш јаките раце. Да кренеш на пример 3 бленди што е 120 денари, цела маса ќе те плати.

Значи отворам јас 300 денари си КК, и сите ги фолдаат картите до малат бленда која ме прекрева до 1000 денари. Решив да го возам, па не го прекеренав туку само платив. Флопот беше ЈЈ9 со две спати. Јас го немам попот спато. Тука тој ми бетуваше 1500 денари, што е овербет на флопот, јас платив. Турнот е тежок брик, 4 каро. Тука тој повторно бетуваше, сега 3000 денари, јас повторно платив. На ривер дојде трето спато, 6 и ме турна алл ин, некои 12 000 денари.

Се убив од размуслување и на крајот фолдав. Добивав само QQ и блефови. Ми покажа дека има А9 во спато. Имаше флопнато пар и карта боја.

Што мислиш, дали некаде ја згрешив работата? Можеби можев на турнот јас него да го турнам алл ин?
 
Последно уредено:

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Овербетовите ја поларизираат ситуацијата. Или е bluff, или е nuts. Том Дуан често ги користи овербетовите но на лајв маса е поинаку, затоа што тој не игра GTO туку exploitative покер. Го игра човекот, па многу често знае да натера некого да фрли појака рака. Во погорната ситуација ликот си го претвори К во блеф, не верувам дека тој мислел дека прави value bet.

Вчера имав лајв сесија и ми се случи многу инетересна рака, баш сакав да ти ја пишам овде. Имав КК на UTG, и отворив со 300 денари што се 7 и пол бленди. Знам дека како на интернет играч ова ти звучи чудно, но кај лајв покерот кога се играат мали бленди мораш да правиш големи бетови за да си ги заштитиш јаките раце. Да кренеш на пример 3 бленди што е 120 денари, цела маса ќе те плати.

Значи отворам јас 300 денари си КК, и сите ги фолдаат картите до малат бленда која ме прекрева до 1000 денари. Решив да го возам, па не го прекеренав туку само платив. Флопот беше ЈЈ9 со две спати. Јас го немам попот спато. Тука тој ми бетуваше 1500 денари, што е овербет на флопот, јас платив. Турнот е тежок брик, 4 каро. Тука тој повторно бетуваше, сега 3000 денари, јас повторно платив. На ривер дојде трето спато, 6 и ме турна алл ин, некои 12 000 денари.

Се убив од размуслување и на крајот фолдав. Добивав само QQ и блефови. Ми покажа дека има А9 во спато. Имаше флопнатао пар и карта боја.

Што мислиш, дали некаде ја згрешив работата? Моќеби можев на турнот јас него да го турнам алл ин?
Ако може да пишеш како сте со стак во позадина т.е. колку пари има секој од вас на почеток од раката и малце за противникот дале е TAG, LAG, NIT итн.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ако може да пишеш како сте со стак во позадина т.е. колку пари има секој од вас на почеток од раката и малце за противникот дале е TAG, LAG, NIT итн.
На почетокот од раката јас пред мене имав некаде околу 18 000 денари, тој малку повеќе, можеби 20 000. Се работи за LAG играч, кој имаше одлична сесија. Имаше купено само 4000 денари, 16 000 му беа ќар. Јас имав купено 10 000 плус бев 8000 денари.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
На почетокот од раката јас пред мене имав некаде околу 18 000 денари, тој малку повеќе, можеби 20 000. Се работи за LAG играч, кој имаше одлична сесија. Имаше купено само 4000 денари, 16 000 му беа ќар. Јас имав купено 10 000 плус бев 8000 денари.
Мислам дека противникот лошо ја одиграл ракава, кога праи овербет на флоп од што очекува да добие валуе кога он има боја( шансата ти да имаш е многу помала), мислам дека помалку би бетал со Ј во рака така да тука на флоп има многу семи-блафови во рака(боја,КТ,8Т,КQ,ТТ) зашо мислам АА и QQ би биле малку резервирани со два Ј на флоп.
Турнот е интересен кога бета пот после овербет изгледа дека се плаши да не биде рејзнат од Ј а сака да види ривер и да стаса до showdown. Мислам дека ок си одиграл спрема неговиот рејнџ call на флоп и турн е ок, мислам дека ривер е многу добар фолд зашто како што ти одигра е многу голема шансата да имаш Ј или боја а бидејќи ги немаш ти шансата да ги има он е многу поголема. У секој случај кога он оди овербет алл ин околу 300бб на ривер на дуплиран борд е грешка и ти тука само фулл хаус да колнуваш нема да бидеш во минус.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Мислам дека противникот лошо ја одиграл ракава, кога праи овербет на флоп од што очекува да добие валуе кога он има боја( шансата ти да имаш е многу помала), мислам дека помалку би бетал со Ј во рака така да тука на флоп има многу семи-блафови во рака(боја,КТ,8Т,КQ,ТТ) зашо мислам АА и QQ би биле малку резервирани со два Ј на флоп.
Турнот е интересен кога бета пот после овербет изгледа дека се плаши да не биде рејзнат од Ј а сака да види ривер и да стаса до showdown. Мислам дека ок си одиграл спрема неговиот рејнџ call на флоп и турн е ок, мислам дека ривер е многу добар фолд зашто како што ти одигра е многу голема шансата да имаш Ј или боја а бидејќи ги немаш ти шансата да ги има он е многу поголема. У секој случај кога он оди овербет алл ин околу 300бб на ривер на дуплиран борд е грешка и ти тука само фулл хаус да колнуваш нема да бидеш во минус.
Во раката има два клучни моменти, првиот е пред флоп, вториот е на турн. Стандардна игра би било јас него да го вратам пред флоп до 3000-4000 денари. На масата сите знаат дека играм јак рејнџ, па најверојатно ќе фолдаше. Кога таму би го вратил, тој знае дека јас во најлош случај имам ЈЈ, а најверојатно е дека имам АА, КК, QQ, или АК suited. Малку е веројатно дека тука би посегнал по форбет блеф, па најверојатно ќе ги фрлеше картите. Е сега, заради баланс мораш понејогаш и да одиграш flat call и со премиум карти, затоа што инаку никогаш нема да те исплатат на трибет. Затоа мислам дека flat call не беше лош пред флоп. На флоп е интересно, затоа што тој можеше да има Ј, без разлика што бетуваше како да нема. Тој знае дека јас знам, па можеше со овербетинг да проба до го сокрие Ј. Тоа е онаа парадоксална ситуација кога со овербетинг правиш раката да ти изгледа послаба од она што е. Туку е класично левелење во прашање. Затоа и без разлика на големите бетови, не ја исклучлив шансата да има Ј, иако е МНОГУ поверојатно дека е на полублеф од типот карта боја или карта скала.

Е сега, на турн, сметам дека сум добар. Ако нема Ј, и ако нема АА, тука сум веќе фаворит. Ако ја има раката која ја има, некаде сме 75-25% јас да ја добијам раката. Кога би бил сигурен дека нема Ј, тука би морал да го турнам ал ин. Едно имам силен фолд еквити, друго сум голем фаворит. Проблемот беше што се излевелив со тоа дека има Ј, и дека бетува силно за го скрие.

Се во се, мислам дека згрешив на турн, ама стравот лозје чува. Не сакав да си ја упропастам сесијата во една рака, бидејќи бев многу внатре, па се извадив и влегов во плус. Ќе беше супер на ривер да дадеше поп спато. :D Ќе му ја идупев главата.:brlav:
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
За турн алл ин само треба да си сигурен дека нема Ј и доколку има АА дека нема да те колне зошто би ризикувал многу а тешко нешто полошо за валуе би те платило.
Ако е тотал фиш и плаќа со боја тогаш можеш. Зависи од играчот.

П.С ја бидејќи не играм толку дееп и не сум експерт ама што мислиш за мин раизе на турн?
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки со некој другари размислувавме да клајме пари на 3-4 акаунти и да играме например на маса со 4ца,3ца да влезиме и да пробаме да извајме нешто(океј не е во ред то знам ама само прашвам без глупи одговори) изводливо е то или...?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
За турн алл ин само треба да си сигурен дека нема Ј и доколку има АА дека нема да те колне зошто би ризикувал многу а тешко нешто полошо за валуе би те платило.
Ако е тотал фиш и плаќа со боја тогаш можеш. Зависи од играчот.

П.С ја бидејќи не играм толку дееп и не сум експерт ама што мислиш за мин раизе на турн?
Зависи што сакаш да постигнеш. Како беше најпрвата лекција во покерот, we are betting for 3 reasons, value, protection and bluff. Е сега, ако целта ти е да си ја заштитиш раката, со min raise на turn нема да го натераш да ги фрли картите, доколку чека боја или скала. Колку повеќе размилсувам за раката, мислам дека call всушност беше вистинската опција на turn. Фолд не можев никако. :toe:[DOUBLEPOST=1510871648][/DOUBLEPOST]
Дечки со некој другари размислувавме да клајме пари на 3-4 акаунти и да играме например на маса со 4ца,3ца да влезиме и да пробаме да извајме нешто(океј не е во ред то знам ама само прашвам без глупи одговори) изводливо е то или...?
Изводливо е, како не. За отприлика 15 минути. Потоа ќе ви ги блокираат акаунтите и ќе ви ги земат парите. Потоа ќе свирите.

Мангупи. Како само се сетивте на ова, никој пред вас се немаше сетено. Генијално.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Зависи што сакаш да постигнеш. Како беше најпрвата лекција во покерот, we are betting for 3 reasons, value, protection and bluff. Е сега, ако целта ти е да си ја заштитиш раката, со min raise на turn нема да го натераш да ги фрли картите, доколку чека боја или скала. Колку повеќе размилсувам за раката, мислам дека call всушност беше вистинската опција на turn. Фолд не можев никако. :toe:[DOUBLEPOST=1510871648][/DOUBLEPOST]

Изводливо е, како не. За отприлика 15 минути. Потоа ќе ви ги блокираат акаунтите и ќе ви ги земат парите. Потоа ќе свирите.

Мангупи. како само се сетивте на ова, никој пред вас се немаше сетено. Генијално.
Да, мислев со мин раизе ќе го спречеше да бетува на ривер ако он оди call на турн а ти можеш на ривер да одлучиш дали бет или чек плус зимаш малку валуе од раце како што има, ако отидеше алл ин на твојот рејз можеш комотно фолд да одиш зашо голема е шансата да си победен.

Тешко е овој мин рејз да се балансира и имплементира ама ако играш 500 бб дееп како вас има простор мислам, у секој случај call е најстандардна варијатна мислам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Да, мислев со мин раизе ќе го спречеше да бетува на ривер ако он оди call на турн а ти можеш на ривер да одлучиш дали бет или чек, ако отидеше алл ин на твојот рејз можеш комотно фолд да одиш зашо голема е шансата да си победен

Тешко е овој мин рејз да се балансира и имплементира ама ако играш 500 бб дееп како вас има простор мислам.
Ако те плати на мин рејз, а ќе те плати сигурно, кога ќе ја добие бојата на ривер повторно ќе оди ал ин, нема многу да му значи мин рејзот на турн. Плус му отвораш шанса да те турне ал ин уште на турн. Тогаш ќе мораш да ги фрлиш картите.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Ако те плати на мин рејз, а ќе те плати сигурно, кога ќе ја добие бојата на ривер повторно ќе оди ал ин, нема многу да му значи мин рејзот на турн. Плус му отвораш шанса да те турне ал ин уште на турн. Тогаш ќе мораш да ги фрлиш картите.
Ако оди чек кал па алл ин тогаш супер за тебе дечкото си ги кажа раката имаш 100% инфо што има и никогаш нема да наплати од тебе, плус ти ова можеш да го правиш со Ј во рака или 99 па кога ќе оди алл ин е dead. :)

Call е најдобра варијанта али ако си против зезнати противници можеш да ги збуниш со мин рејзе малце на турн и да си купиш ефтин ривер. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ако оди чек кал па алл ин тогаш супер за тебе дечкото си ги кажа раката имаш 100% инфо што има и никогаш нема да наплати од тебе, плус ти ова можеш да го правиш со Ј во рака или 99 па кога ќе оди алл ин е dead. :)

Call е најдобра варијанта али ако си против зезнати противници можеш да ги збуниш со мин рејзе малце на турн и да си купиш ефтин ривер. :)
Го имам виден Даг Полк да го прави тоа неколку пати, и му функционира. :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Јас во живо би изиграл ол ин после флоп.Грешно или добро така би реагирал.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас во живо би изиграл ол ин после флоп.Грешно или добро така би реагирал.
Ал ин на флоп со повторена карта е самоубиство. Не заборави дека бев прекренат, Ј е во неговиот рејнџ. Освен тоа, на тој начин ништо не добиваш. Ако има Ј ќе ти ја дупне главата. Ако нема, ништо нема да наплатиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom