Под копитата на сатаната

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Оф топик си веќе трето мислење. И второ со директна навреда кон мене. Многу јак на тастаура си, а?

Божји план е да се искуши човекот. Човештвото од Исуса навака е на искушение.
Тонеме. Педери, пари, лезбејки, зоофили, некрофили, педофили, се тоа во пораст и се премолчува. И тоа е божји план. Искушение, педерите и другите девијантофили место да се свртат кон Бога да се искупат, тие...
Како што го пратил Михаил да ги порази во Содома и Гомора. Како што ја потопил земјата, како што синот го прати да ги искупи гревовите, така и болестите ги пратил согласно планот, за да види колку ќе се вратат на правиот пат.
Љубов, вера! Не пари и педерлак.
Љубов и вера или навистина покајан ието ќе биде подоцна, потешко, и под раката на Луцифер, каде прошка, ха...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Е да НЕПИСМЕН, и златните телиња се дел од Божјиот план. И телињата како тебе за жал се дел од него.

И ти некаде се декларираше како филозоф?

:pos:

Ти имаш врска со филозофијата колку што Дуле и Коки имаат врска со музиката...
--- надополнето: 3 ноември 2012 во 23:04 ---


Мене ми е совршено јасно дека мислењето како чин ти предизвикува неиздржливи болки, но еве, запни барем малку. Ако се е дел од Божјиот план, тогаш и оние кои нема да одговорат со љубов и вера се дел од Божјиот план. Бог ОДНАПРЕД знае кој ќе биде спасен. Ако е така, зошто повикуваш на љубов и вера?

Ах пусти филозофу...

:icon_mrgr:

Кога Бог делел ум и разум, ти се криеше во подрум, нели?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Кога Бог делел ум и разум, ти се криеше во подрум, нели?
Ќе оставам на другите да пресудат кој се скрил во тој момент во визба.

А и финтата ти е на ниво на менталниот развој. Познавам 12 годишни кои би кажале нешто пооригинално од ова.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Доаѓањето на Спасителот на земјата беше ветено од Бога, а потоа најавувано од старозаветните праотци и пророци. Тие точно претскажаа кога и како ќе дојде Месијата, ја навестија возвишената тајна на Рождеството Христово, објавувајќи дека Спасителот ќе се роди од Девојка: „Затоа Самиот Господ ќе ви даде доказ: ете, Девица ќе зачне и ќе роди Син” (Исаија 7, 14).
Бог стана човек за спасение на сите луѓе. И не само тоа, туку со Христовото раѓање се удостоивме да бидеме вистински наследници и на мирот и вечниот живот - подарени од Царот на мирот и Изворот на животот - од Господ Христос. А тој мир не е мир од овој свет, туку Мир Божји, преку кој сме измирени со Бога и еден со друг.
Света Дева Марија беше промислена од Бога да го исполни вечниот план Божји за спасение на човечкиот род. А, таквиот Божји план е над секое човечко разбирање и сфаќање. Оти, како е можно да се објасни тоа Девојка да роди и како да се објасни тоа да се роди Оној Кој е над секое создание, Оној Кој постои од вечност? Како да се објасни тоа дека Создателот на сѐ прифати да биде роден од утробата на своето создание?
Преку Света Дева Марија човештвото Му ја понуди утробата, а земјата Го прими Бога да биде роден во нејзините пазуви - во пештерата. И така сиот свет и целата вселена се вклучија во Божјиот план за спасението на човечкиот род.
Богомладенецот, Тој вистински Бог, Кој постои пред вечноста, заради нашето спасение, се роди како „младо Дете”. Синот Божји дојде на земјата зашто човекот беше слаб да се спаси себе си и немоќен да ја прекине врската со злото. Со Христовото раѓање човечката природа е обновена и вратена во нејзината првобитна состојба, бивајќи така подобна на Бога. Она што дотогаш беше незапирливо пропаѓање и осуденост на смрт, односно последица на нашето оддалечување од Бога, доби ново значење. Се создаде нешто ново и дотогаш непознато - преку овоплотување на Словото човекот се ослободи од незапирливото пропаѓање и смртта и стана наследник на вечното постоење.

Појасно? Или!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бог дејствува вон временскиот поим. "Верата" е способност да се гледаат работите од Божја гледна точка, без временската ограниченост.
Ум, разум, вера во Бога, а не ќелешење.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Никако. Одлично ги толкувам. А верниците може само да веруваат што некој друг им толкува.
За да не биде премногу „произволно“ нели.

Ако цепидлачиме, јас би те поправал многу за ова што го кажа, но сепак не мислам да целидлачам.
Значи, копитото на сатаната е и она на богот, ако одиме по списите или јас само сакам да ви го поматам умот?
Погрешно е толкувањето дека некој ќе биде суден некогаш во некое идно време кога сите ќе бидат мртви.
Доста со таа смрт. Копитото на сатаната одамна ја разби смрта, ако бог го израмниме еднакво со сатаната нормално. ;)
Кој има ум нека го пресмета НЗС-то на ова.

Некаде дали прочитав дали не, дека Луцифер е рамо до рамо со Шекина... не ми текнува, а и доцна е да се заморувам...
Мора Луцифер да биде пред Рафаел, Габриел, Миакел и Ауриел. Тоа се 4-те сили кои го држат микрокосмосот кои се познати и под други имиња во науката. :sneaky:

П.С. Ставај @име_на_член за да цитираш, да знам дека нешто мене ми зборуваш. Ова случајно го видов. ;)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Hept...
Togas gresna ili barem neprecizna.
Simbolikata ne e losa dokolku malku gi dopreciziras premisite za toa koi se silite vo omniverse-ot i koj/sto e katalizatorot, a koj/sto cinitelot...

De de, eve te citirav duri :) ;) da ne klavam @
Никако. Одлично ги толкувам. А верниците може само да веруваат што некој друг им толкува.
За да не биде премногу „произволно“ нели.

Ако цепидлачиме, јас би те поправал многу за ова што го кажа, но сепак не мислам да целидлачам.
Значи, копитото на сатаната е и она на богот, ако одиме по списите или јас само сакам да ви го поматам умот?
Погрешно е толкувањето дека некој ќе биде суден некогаш во некое идно време кога сите ќе бидат мртви.
Доста со таа смрт. Копитото на сатаната одамна ја разби смрта, ако бог го израмниме еднакво со сатаната нормално. ;)
Кој има ум нека го пресмета НЗС-то на ова.

Некаде дали прочитав дали не, дека Луцифер е рамо до рамо со Шекина... не ми текнува, а и доцна е да се заморувам...
Мора Луцифер да биде пред Рафаел, Габриел, Миакел и Ауриел. Тоа се 4-те сили кои го држат микрокосмосот кои се познати и под други имиња во науката. :sneaky:

П.С. Ставај @име_на_член за да цитираш, да знам дека нешто мене ми зборуваш. Ова случајно го видов. ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Рековме да не цепидлачиме.
Јас само дадов варијанта на размислување. Ако не ти чини, батали ја.

Многумина од оние што скокаат (како христијаните на пример) не им ни текнало да застанат на овие неколку стихови во врска со тоа како може да се изгони „сатаната“ па и неговото копито од „земјата“.
Нели темата е како со светот владее сатаната а христијанскиот бог си шета низ макропрозопус-от и ужива. Мора да се има причина за искушениај, и последица како искупување, онака падна философијата.
Демиургот спорд гностиците мора да биде уништен. :sneaky:

Кај некои токму христијанскиот бог е тој што мора да биде уништен за да се ослободи светот, кај други е Аллах...

Но човекот кој што си ги брка земските работи, гледајќи го копитото одоздола, не зна е точно чие е тоа копито што го гази и враќа на земјата да биде роб, и како роб да биде тепан и мачен.

Боговите се многу осетлива работа... :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Рековме да не цепидлачиме.
Јас само дадов варијанта на размислување. Ако не ти чини, батали ја.

Многумина од оние што скокаат (како христијаните на пример) не им ни текнало да застанат на овие неколку стихови во врска со тоа како може да се изгони „сатаната“ па и неговото копито од „земјата“.
Нели темата е како со светот владее сатаната а христијанскиот бог си шета низ макропрозопус-от и ужива. Мора да се има причина за искушениај, и последица како искупување, онака падна философијата.
Демиургот спорд гностиците мора да биде уништен. :sneaky:

Кај некои токму христијанскиот бог е тој што мора да биде уништен за да се ослободи светот, кај други е Аллах...

Но човекот кој што си ги брка земските работи, гледајќи го копитото одоздола, не зна е точно чие е тоа копито што го гази и враќа на земјата да биде роб, и како роб да биде тепан и мачен.

Боговите се многу осетлива работа... :)
Што подразбираш под богови?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Премногу... не е битно јас што подразбирам под богови. Секако не е тоа што ти подразбираш под богови.
Па како сакаш да те разберат луѓето?
Или не ти е тоа целта. :eek:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Треба да знаеш со кого разговараш.
Кој знае колку пати сум напоменал за тој хиероглиф познат како богови, а кој знае ти колку пати си ме прашувал едно та исто...
И ти пак по навика кога сакаш да влеташ во тема го поставуваш ова прашање.
Значи, оди кај мене на профил (не е заклучен како кај тебе и другите) и види кај сум пишувал, и што и ќе дознаеш одговор на твоето прашање.

Добро реков јас дека вие одоздола ги гледате работите... и исто копито мислите ве гази... Кое му препишувате имиња кои најдобро ви лежат во умот и ви задоволуваат некакви замисли...

Која ми е целта нема потреба ти да знаеш... :sneaky:
Битен е патот нели :love: А пак патот е само мој.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Треба да знаеш со кого разговараш.
Кој знае колку пати сум напоменал за тој хиероглиф познат како богови, а кој знае ти колку пати си ме прашувал едно та исто...
И ти пак по навика кога сакаш да влеташ во тема го поставуваш ова прашање.
Значи, оди кај мене на профил (не е заклучен како кај тебе и другите) и види кај сум пишувал, и што и ќе дознаеш одговор на твоето прашање.

Добро реков јас дека вие одоздола ги гледате работите... и исто копито мислите ве гази... Кое му препишувате имиња кои најдобро ви лежат во умот и ви задоволуваат некакви замисли...

Која ми е целта нема потреба ти да знаеш... :sneaky:
Битен е патот нели :love: А пак патот е само мој.
Ма нервоза бе, само прашав:)
Од проста причина што не се сеќам да сум прочитал прецизен одговор по повод ова прашање....како и да е, не е страшно.
--- надополнето: 4 ноември 2012 во 14:06 ---
Иначе ја копитото го гледам од друга перспектива...знаеш ти(Анунаки... и т.н.), не сум јас толку мистичен. Тоа што го мислам и го пишувам, нема нешто што може да ме задржи. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Ма нервоза бе, само прашав:)
Од проста причина што не се сеќам да сум прочитал прецизен одговор по повод ова прашање....како и да е, не е страшно.
--- надополнето: 4 ноември 2012 во 14:06 ---
Иначе ја копитото го гледам од друга перспектива...знаеш ти(Анунаки... и т.н.), не сум јас толку мистичен. Тоа што го мислам и го пишувам, нема нешто што може да ме задржи. :)
Сети се.
Секој што ќе ти одговори сериозно, ти му враќаш со размисла дека е нервозен. Лудости...
Знаеме тоа дека пишуваш без да направиш добри врски и тоа секако не се задржува ниту пак се коментира разумно. :vozbud: Само трошење време.
Имај убав ден... доста е полемика за „м*да“.
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
132
Поени од реакции
85
Видете го видеото и ќе го видите вистинскиот сатанизам. И после размислете си дали ние веќе живееме во сатанистичко време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom