Подесувања во конзола заради намалување на лагот!

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.476
Поени од реакции
3.286
Абе у последно време сум заприметил на Кајгана сите имаат по 100-200 пинг. На Insomnia коа играм, пингот ми е макс. 40. Значи нешо има и до серверот, не мора да е конекцијата у прашање.
 

Amon-_-

Rise Against
Член од
20 февруари 2007
Мислења
152
Поени од реакции
1
Alekso_K напиша:
Абе у последно време сум заприметил на Кајгана сите имаат по 100-200 пинг. На Insomnia коа играм, пингот ми е макс. 40. Значи нешо има и до серверот, не мора да е конекцијата у прашање.
da razlikata e neeeeekolku iljadi kilometri ... od holandija to skopje :pos2:
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Amon-_- напиша:
za tie so wadsl na on.net:

rate 20000
cl_cmdrate 60
cl_updaterate 60
fps_max 80

probajte taka bi trebalo da bide ok ...
фала друже..многу..
ке ги пишам веднаш!

поздрав и се пуцаме на сервер!
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
Amon-_- напиша:
za tie so wadsl na on.net:

rate 20000
cl_cmdrate 60
cl_updaterate 60
fps_max 80

probajte taka bi trebalo da bide ok ...
Jas Sum na Wadsl na on net ... pa site podesuvanja mi se na max .... pa ne mi lagira mnogu :P ama od rabota koga ke igram ... e togas e zakon ... najmalce ping od site imam na serverot :P
 

PlayBoY

I am the MuNgoS
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.063
Поени од реакции
5
Amon-_- напиша:
za tie so wadsl na on.net:

rate 20000
cl_cmdrate 60
cl_updaterate 60
fps_max 80

probajte taka bi trebalo da bide ok ...
AJ dajte isto vakvo i za kabelski internet!?!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
A da pisete nekoi podesuvanja za Max Adsl ako ima? Tnx odnapred* Pozdrav:salut:
 
Член од
2 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
brat i jas neznam zaso imas tolku mn lag a imas ekstra internet jas imam 128 i na serverot na kajgana redovno si imam okolu 50 60 ili 70. 100 mi doaga samo koga celiot server laguva
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
абе, и лагот не зависи многу од Download-от, иако dl-оваш со 16kb/sec ако имаш 4 kb upload, пак ќе имаш многу лаг, го имам тоа повеќепати проверено. А, и го знам од лично искуство, имам 126ка, и кога dl-овам со 16, ако имам upload 4, џабе ми е. :)
 

Amon-_-

Rise Against
Член од
20 февруари 2007
Мислења
152
Поени од реакции
1
lugje ako imate dobar net pokacete se do maximum...
rate 25000
cl_cmdrate 101
cl_updaterate 101
fps_max 101

a ako vi e tapa netot, ili ako imate poslaba mashina.. namaluvajte so da vi kazam drugo :)
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
238
Поени од реакции
2
tie komandi sto se [osven "rate" i "fps_max"] se za upload, taka da mora da pazite kolku dobar upload imate. ako gi menuvate na pomalku, bi preporacal da namalite i "fps_max" za da bide po-sinhronizirano so toa sto go gledate na vasiot ekran [da nema ogromen lag i takvi gluposti] a "rate" komandata e za download, i taa ne bi trebalo da vi pravi nekoj golem problem na 25000, ama ako mislite deka moze parvi problem, namalete na 15000, ne e ogromna razlikata.
 

Unstoppable

Баниран
Член од
27 јануари 2007
Мислења
702
Поени од реакции
0
Јас имам кабловски и кај мене е се оКеЈ, некогаш лагира.. ама не само кај мене туку кај сите на серверот :)
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
јас мислам дека проблемот е во различните конекции што луѓето ги имаат..
едни имаат кабелски другите имаат wadsl некои адсл..
финтата е во тоа што се појавува ефект pipelinig или оние со најјака конекција ги собираат ресурсите за нив и многу помалку останува за ние со послеби конекции..
на македонски да преведам: ако некој со дајл ап влезе на сервер на сите ке им го покачи лагот до бесвест но истото се случува и кога некој со ептен јака конекција влезе на сервер (на пример т1 или адсл со 2мб или некој со 8мбитни конекции од надвор од земјава) е затоа мислам имаше еден програм што ги ограничува овие несакани ефекти (мислам читав за тоа на www.unitedadmins.com)..

поздраф
 

Kajgana Shop

На врв Bottom