Подемот на вештачката интелигенција

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Apple ќе користи кинески AI на своите телефони кои ги продава во Кина.

 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Apple ќе користи кинески AI на своите телефони кои ги продава во Кина.

Водата е мокра да, во меѓувреме дали научи разлика помеѓу HDD и SSD?
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
Ево кој прв ќе го загуби својот бизнис

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
АИ е боље од троловите на кајгана. А и многу попаметно.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Австралија, за било што и да отидам, го третира преглед, а прегледот го наплаќаат толку.

За да ми напише мислење дека се работи за нова повреда, кон приватниот фонд, ми наплати 150 долари, целиот документ имаше 4 редови за негови податоци (ги пополни сестрата), датум на мој прв прием со таа дијагноза исто го пополни сестрата. Докторот ги пополни: датум на пополнување на документот, 2 реченици за целата дијагноза, и се потпиша.

Здравството овде е срање, не од поглед на неспремност, имаат се можно во болниците, ама има огромен недостаток на кадар и простор во болниците, ќе се дупниш во чекање да ти дојде ред за лекување и ти наплаќаат и за да ти кажат здраво.

Во приватна болница, специјалист, само за редовна контрола наплаќа 270 долари, истата трае 5 минути.
Screenshot_20240330_211648_Google.jpg

Значи сосема друго од тоа што "газда кано" ни кажува.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
А кој ќе им ги бриши г'зовите, мења катетри и кој ќе им става инекции, дели терапија, преврзува раните?

AI? :pos:
Ај препрочитај го текстот што и како ќе сменат.
Матичните доктори не бришат ништо, мислам дека нема побескорисна позиција од нив во цел здравствен систем.

Прегледај го приврзокот 411274

Значи сосема друго од тоа што "газда кано" ни кажува.
Различно е секаде, тој е на другата страна, 2000км сме оддалечени, може да е различно, плус која мене е атрактивна локација за преселба и во 10год популацијата се има дуплирано, нема доволно ни недвижности, гужви по автопати и тн. Свесни се дека заебале во тој регион, имаат дозволено да се преселат повеќе луѓе од можностите на инфраструктурата.

Како институции се опремени со се што им треба, кадар барем кај мене фали, особено специјалисти. Матични доктори има колку ти душа сака, специјалисти и медицински сестри им фалат.

До пред 2 години најголем дел од матичните не наплаќале ништо, има такви и сега ама поретко, најчесто нови што пробуваат да се пробијат.
Здравство, детски смештај, недвижности - овие 3 им се прилично лошо организирани и скапи споредено со други земји.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Ај препрочитај го текстот што и како ќе сменат.
Матичните доктори не бришат ништо, мислам дека нема побескорисна позиција од нив во цел здравствен систем.


Различно е секаде, тој е на другата страна, 2000км сме оддалечени, може да е различно, плус која мене е атрактивна локација за преселба и во 10год популацијата се има дуплирано, нема доволно ни недвижности, гужви по автопати и тн. Свесни се дека заебале во тој регион, имаат дозволено да се преселат повеќе луѓе од можностите на инфраструктурата.

Како институции се опремени со се што им треба, кадар барем кај мене фали, особено специјалисти. Матични доктори има колку ти душа сака, специјалисти и медицински сестри им фалат.

До пред 2 години најголем дел од матичните не наплаќале ништо, има такви и сега ама поретко, најчесто нови што пробуваат да се пробијат.
Здравство, детски смештај, недвижности - овие 3 им се прилично лошо организирани и скапи споредено со други земји.
Фондовите не плаќаат услуги поради : пренатрупаност во администрација или алчност за профит или поради ниските цени на здравственото осигурување, ете тоа е проблемот. Кадри не може да фалат, туку фали готовност тој кадар да биде платен. И во Македонија "фалат" кадри и се увезуваат Непалци а ваму 30% невработени се под завод за вработување.

Матичните не можат да бидат заменети пошто тие се првата линија на здравството. Без нив, секој прдеж ќе се представи во болница и тоа ќе кошта колку 20 прегледа кај матичен.

Не велам дека вештачката интелигенција нема да смени нешто. Но сепак за оваа работа тоа ќе биде кога ќе стигне на ниво како во филмот на Терминатор 2 со Шварценегер. Тогаш би се појавиле пак други проблеми како на филмот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ајде да се вратиме на темата. Малце реално достапно на секој компјутер.
Се надевам ќе се користи одговорно :D

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.332
Поени од реакции
22.636
Прегледај го приврзокот 411274

Значи сосема друго од тоа што "газда кано" ни кажува.
objasni lester na razlicni mesta ziveeme. jas nemam ni ednas plateno ni centa za pregled, imam 4 ordinacii sto rabotat 100% bulk billing na 5 min od doma.

u bolnica nikad licno ne sum imal problem da idam ali i mojve koga bile sve bilo relativno brzo i lesno i bez cekanje. mojve edino cekaa za laserska operacija za oci i toa bese 2 dena mada toa bese na privatno so toa sto pak drzavata pokri nekoj 80%...

aus ima problem koga e u prasanje zdrastvo nadvor od glavnte gradovi. gradovite se ok pokrieni i so toa 80% od populacijata. vo mali mesta e problem zasto na teritorija kolku evropa imas 3 mil narod.

lester za zal e izmegu 2 grada kade populacijata se duplira bukvalno sekoj 5 god a kadar nema.

na gold coast (pomaliot grad do brisbane, populacija kolku skopje) ako proguglas imas 20tina ordinacii so opst doktor za bulk billing (bez naplakanje za pacientot)...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не знам дали ова е постирано досега.

Albania to speed up EU accession using ChatGPT

The Albanian government will use ChatGPT to translate thousands of pages of EU legal measures and provisions into shqip (Albanian language) and then integrate them into existing legal structures, following an agreement with the CEO of the parent company, OpenAI, Mira Murati, who was born in Albania.

 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
Ja sum prirodno glup ama veštački inteligenten,
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.332
Поени од реакции
22.636
Не знам дали ова е постирано досега.

Albania to speed up EU accession using ChatGPT

The Albanian government will use ChatGPT to translate thousands of pages of EU legal measures and provisions into shqip (Albanian language) and then integrate them into existing legal structures, following an agreement with the CEO of the parent company, OpenAI, Mira Murati, who was born in Albania.


na balkanskata glupoka i nema kraj
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Не знам дали ова е постирано досега.

Albania to speed up EU accession using ChatGPT

The Albanian government will use ChatGPT to translate thousands of pages of EU legal measures and provisions into shqip (Albanian language) and then integrate them into existing legal structures, following an agreement with the CEO of the parent company, OpenAI, Mira Murati, who was born in Albania.

Тенеке, смеј му се ти не шокољонците, ама они ти убација тиранска платформа која нашите црепови и покрај тоа што е реалност сеуште мислат дека е заебанција и честитаат бајрам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom