Повторно Нагорно Карабах ?

M

macgowan

Гостин
Последните години boost-от што го направи нафтената индустрија на Азербејџан, им изгради доста солидна армија со помош на САД и Турција. Политичарите во Азербејџан на многупати јавно ветуваат воена разврска на конфликтот и мислам дека досега само стравот од Русија ги држеше на страна.
Затоа и сметам дека ова многу веројатно е игра поведена од Москва. Каде да се гибне подобро ако не таму и баш сега? Ако Азербејџан тргне во офанзива во НК, бачушка ќе реагира во Украина, можеби не на подиректен начин од досегашниов, но ќе има кредо за да измие некои досегашни случки од себе на начин на кој го прават тоа западниве и да продолжи со сценариото во Украина.
На Азерите воопшто не им е во прилог реанимирање на конфликтот. Изјавите се изјави, чист популизам. Турција има многу комплицирани, но од огромно економско значење односи со Русија и никогаш не би влегла во тет а тет конфронтација со неа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.061
Затоа и сметам дека ова многу веројатно е игра поведена од Москва. Каде да се гибне подобро ако не таму и баш сега? Ако Азербејџан тргне во офанзива во НК, бачушка ќе реагира во Украина, можеби не на подиректен начин од досегашниов, но ќе има кредо за да измие некои досегашни случки од себе на начин на кој го прават тоа западниве и да продолжи со сценариото во Украина.
На Азерите воопшто не им е во прилог реанимирање на конфликтот. Изјавите се изјави, чист популизам. Турција има многу комплицирани, но од огромно економско значење односи со Русија и никогаш не би влегла во тет а тет конфронтација со неа.
САД и нафтените корпорации го имаат главниот збор во Азербејџан. Русија откако покажа заби во Сирија и Украина се соочува со невидена досега офанзива. Дел од таа офанзива може да се и Азербејџан, но и Грузија, како и муслиманските републики во Кавказот. Останува да видиме како ќе се одвиваат работите. А чив бил потезот (ако воопшто е потез, а не обичен инцидент), ќе покаже времето.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ја имам друга верзија. Овојпат Русија е таа која го активира Нагорно Карабах. :)

Каспискиот басен е многу побитен за Американците отколку Украина, а Русија ја има сета логистичка предност, вклучувајќи ги и последните зближувања со Турција.

Не е случајно што НК има скоро никаква медиумска покриеност од страна на западните медиуми.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.061
Све може веќе да се очекува, незнае човек каде да се сврти.

Еве Јули 2014 некои вести:
- Неодамна имало воени вежби кои симулирале „ослободување на Нагорно Карабах“.
- Баку повикува за „ослободување“ на Нагорно Карабах.

Претежно се локални вестиве за нагорно карабах, еве некои од западни медиуми.
http://www.bbc.com/news/world-europe-28626986
http://abcnews.go.com/International/wireStory/outbreak-fighting-nagorno-karabakh-kills-15-24818531
http://www.rferl.org/content/nagorno-karabakh-tensions-azerbaijan-armenia/25479630.html

Не е многу покриено на запад, ќе видиме што ќе се случува.

Како и да е, доколку ескалира Кавказот, малтене се отвара фронтална линија што оди од Украина, преку Кавказ, до Средоземно море, по доколку се дестабилизира Египет, може да се поврзе дури до Либија.

Иначе се слагам дека Кавкаскиот регион е побитен за САД, нормално и за Русија одколку Украина. Гледајќи ги сликите што протекоа од „Украинските планови“ за враќање на Крим и напад на Русија, неможам, а да не го поврзам све ова со тој план :)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.661
Не е баш контраудар на Москва, пошто нападнале Азербејџанските трупи. Нагорно Карабах има 130.000 жители што е негде околу 1% од населението на Азербејџан, а држи 20% од територијата на Азербејџан. Последните години boost-от што го направи нафтената индустрија на Азербејџан, им изгради доста солидна армија со помош на САД и Турција. Политичарите во Азербејџан на многупати јавно ветуваат воена разврска на конфликтот и мислам дека досега само стравот од Русија ги држеше на страна. Сега Русија има друга работа на други места, волците почнаа да вијат околу Азербејџан, па така овие провокации и не се неочекувани.[DOUBLEPOST=1407102314][/DOUBLEPOST]
It was claimed“ кој тврдел? од каков извор е наведено? Ова мене ми личи на гласини.
Претпоставувам ќе бараш име, презиме и матичен на ерменскиов службеник а?
According to an Armenian government official, they were able to persuade Russian military units to bombard and effectively halt the advancewithin a few days. According to Russian General Lev Rokhlin, Russian effectively supplied Armenians with T-72 tanks and fifty BMP-2 infantry fighting vehicles from its military base inMozdok in the summer of 1992. Most of the ammunition was flown to Armenia by Antonov An-124 military cargo planes.

Да не сакаш да ја најдам и официјалната изјава на Лев Рохлин?

Едит : „It was claimed“ Мене не ми личи на гласини.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.061
Претпоставувам ќе бараш име, презиме и матичен на ерменскиов службеник а?
According to an Armenian government official, they were able to persuade Russian military units to bombard and effectively halt the advancewithin a few days. According to Russian General Lev Rokhlin, Russian effectively supplied Armenians with T-72 tanks and fifty BMP-2 infantry fighting vehicles from its military base inMozdok in the summer of 1992. Most of the ammunition was flown to Armenia by Antonov An-124 military cargo planes.

Да не сакаш да ја најдам и официјалната изјава на Лев Рохлин?
Неможам да ја најдам изјавата на Лев Рохлин ниту на Wikipedia на страната за војната во Нагорно Карабах. Мислам дека е таа изјава му ја имаат инсталирано намерно на генералот и ја тргнале набргу. Дел од пропагандата војна.

Едит : „It was claimed“ Мене не ми личи на гласини.
Не се ништо повеќе од непотврдени гласини. Русија и Ерменија и не беа во добри односи од причина што Ерменците во Нагорно Карабах се дигнаа против Советската влада 1988 и имаше серија инциденти. Работите се свртеа во меѓувреме, највеќе поради тоа што Азербејџан во своите редови имаше заколнати Руски непријатели (Авганистански Муџахедини и Чеченци).


Ја имам друга верзија. Овојпат Русија е таа која го активира Нагорно Карабах. :)
Како што гледам пропагандната војна е спремена да биде анти-руска. Инсталираат непостоечки изјави на Википедија, која светската јавност се повеќе ја користи како релевантен извор на податоци. Све повеќе ми личи на западен потез :)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.661
Неможам да ја најдам изјавата на Лев Рохлин ниту на Wikipedia на страната за војната во Нагорно Карабах. Мислам дека е таа изјава му ја имаат инсталирано намерно на генералот и ја тргнале набргу. Дел од пропагандата војна.


Не се ништо повеќе од непотврдени гласини. Русија и Ерменија и не беа во добри односи од причина што Ерменците во Нагорно Карабах се дигнаа против Советската влада 1988 и имаше серија инциденти. Работите се свртеа во меѓувреме, највеќе поради тоа што Азербејџан во своите редови имаше заколнати Руски непријатели (Авганистански Муџахедини и Чеченци).
Извадоци од книгата Black Garden : Armenia and Azerbaijan through Peace and War од Thomas De Waal.

"Azerbaijan’s attack was spearheaded by a phalanx of armored vehicles and tanks—by some accounts as many as 150 of them—which swept aside the poorly armed Armenian defenders. The use of heavy armor was a dramatic escalation in the conflict. In July, the Russian military journalist Pavel Felgenhauer wrote: “The partisan period of the conflict in Karabakh is over. A ‘normal’ war is beginning in which the role of the volunteer, defending his own village with a Kalashnikov in his hand from all conceivable enemies, will become smaller and smaller.”3 The heavy armor was Russian and the drivers were Russians. Azerbaijani commanders had moved quickly to take over the abundant Soviet military equipment in Azerbaijan and had cut deals with the 23rd Division of the 4th Army based in Ganje. Attempts were made to conceal the Russians’ presence, although it was obvious that Azerbaijan did not possess this number of trained tank drivers. But the Russian soldiers were sighted, not only by the Armenian villagers but by a Western diplomat and an American journalist.4 The attack was led by Russians and—extraordinary to say—it appears to have been stopped by Russians. In early July, the Karabakh Armenians faced being overwhelmed. According to one Armenian senior official, “This flood [of people] was moving toward Stepanakert like a herd and it was impossible to stop or to organize a defense. So I have to say that that flood was stopped by the Russians.” The official, who asked to be anonymous, said the Armenians persuaded the Russian military to intervene and help them turn the tide. Russian attack helicopters were sent in and carried out air strikes, which halted the offensive in its tracks. So elements of the Russian military ended up fighting one another. The Armenian official was insistent that this was the only occasion during the Karabakh war when Russians actively intervened to help the Armenian side (an assertion that most Azerbaijanis would strongly dispute).
After the Russian-Armenian counterthrust, “One or two days were needed to restore the front,” said the Armenian official."

"Leila Yunusova, who was now Azerbaijan’s deputy defense minister, says that by spending money in the right places, her republic was able to acquire a large part of this arsenal, giving it a military advantage. “So that [the Russians] would give us more than was in the agreement, we simply paid the commanders of the divisions. It was more difficult for the Armenians, because they didn’t have such a number of divisions there.” Everyone, from factory directors to housewives, took part in a great patriotic money-raising exercise to buy the weapons. “We all paid,” recalls Yunusova. “Every shop paid out some money, factories gave money. . . . Women brought in gold and diamonds for weapons. Everyone brought something.”10
Two prominent Azerbaijanis were able to get weapons from the Russians easily and on favorable terms. The defense minister, Rahim Gaziev, unusually for a Popular Front radical, was a strong supporter of Russia. After the experience of being imprisoned in Moscow after the January 1990 events, “Something turned in his head,” said his old acquaintance Hikmet Hajizade. “After [the Moscow prison] Lefortovo, he had the idea that you have to be friends with Russia, you have to bribe Russia.”11 Another Russophile Azerbaijani was Suret Husseinov, the sleek young director of a textile plant in the town of Yevlakh. Husseinov, who had no military background, set up his own armed brigade for the Karabakh front and was so successful that he was made a Hero of Azerbaijan and the president’s “special representative” for Karabakh."
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.061
Еве малце посеопфатна вест со анализа во нашите медиуми.

ПО 20 ГОДИНИ ПОД МРАЗ ОДМРЗНАТ КОНФЛИКТОТ ВО НАГОРНО KАРАБАХ

............................
- Фактите им се познати на сите. Зошто меѓународните посредници се толку пасивни? Што бараат ерменските сили во нашата земја?Ако посредниците во преговорите мислат на мир во светот, која е причината за нивниот став – вели Абдулајев, зборувајќи за замрзнатиот судир во Нагорно Kарабах, кој, по 20 години релативно примирје, Баку – случајно или не – сака да го реши токму сега.

Исто тако треба да се види контекстот во кој по 20 години „замрзнат судир“ догаѓа оваа нова ескалација на насилствата, која се заканува да прерасне во вооружен судир во целиот регион.

...
Во саботата, коментирајќи го повикот на американскиот Стејт департмент Ерменија да ~ наметне санкции на Русија поради украинската криза, ерменскиот министер за надворешни работи Едвард Налбандијан порача дека ерменското членство во Евроазиската економска унија не е нешто за што може да се расправа и дека Ереван не размислува за санкции.

Русија веднаш потоа соопшти дека Вашингтон ~ се заканува на Ерменија и ги обвини САД дека спроведуваат прикриени закани кон таа земја.
.......
Истиот ден руската компанија „Роснефт“ најави дека ќе вложити околу 400 милиони долари за да ја рестартира ерменската хемиска индустрија „Наирит“.
.................
 
Член од
12 април 2014
Мислења
108
Поени од реакции
45
Ја имам друга верзија. Овојпат Русија е таа која го активира Нагорно Карабах. :)

Каспискиот басен е многу побитен за Американците отколку Украина, а Русија ја има сета логистичка предност, вклучувајќи ги и последните зближувања со Турција.

Не е случајно што НК има скоро никаква медиумска покриеност од страна на западните медиуми.
???mislis?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.061
http://tocka.com.mk/1/142533/nov-konflikt-na-povidok-vo-azerbejdzan-soboren-ermenski-helikopter-sakaat-da-ja-napadnat-nasata-teritorija


Азербејџанските власти тврдат дека соборениот хеликоптер ѝ припаѓа на Ерменија и дека се обидел да ја нападне Азербејџанската територија.
Азербејџанската војска денес соборила воен хеликоптер на граничната линија Нагорно-Карабах.

Прес службата на Министерството за одбрана на Азербејџан соопштила дека соборениот хеликоптер од типот MI-24, им припаѓал на вооружените сили на Ерменија и дека "се обидел да нападне позиции на Азербејџан", пренесува RIA Novosti. Баку наведува дека хеликоптерот бил соборен во областа кај селото Чаменли, и дека паднал на територија која ја контролираат азербејџанските сили.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.061
Можно е САД да тригерираат дестабилизација во Нагорно Карабах за да направат јаз помеѓу Русија и Турција, после најавата за Турски тек.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Можно е САД да тригерираат дестабилизација во Нагорно Карабах за да направат јаз помеѓу Русија и Турција, после најавата за Турски тек.
Сами Турциja и Русиja влезнаха во спор за цената на гаса коj требаше да се намали заради турски поток. Нема потреба от jaз.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.150

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Арно ама, ако повторуваат уште многу пати - може и вистина да стане! ;)

Можно е САД да тригерираат дестабилизација во Нагорно Карабах за да направат јаз помеѓу Русија и Турција, после најавата за Турски тек.
Можно е, ама можно е и Азерите да покушаваат нешто окулу гасоводот до ЕУ, па РФ да интервенираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom