Повторно Нагорно Карабах ?

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
@Liviu Напад на Карабах значи и напад на Ерменија. Јужна Осетија е опкружена со Грузија и официјално дел од Грузија. Видовме како заврши војната.
Нагорно Карабах е опкружен од Азербејџан.

Јужна Осетија не е опкружена како Карабах.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.376
Поени од реакции
19.988
Нагорно Карабах е опкружен од Азербејџан.

Јужна Осетија не е опкружена како Карабах.



Го гледаш тоа жолтото? Е тоа е окупирано од Ерменија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Мислам на ова
Operation Goranboy
Значи:
1. Русија никогаш не ја снабдува ниту Ерменија ниту Азербејџан со оружје, ниту со муниција. Тоа го прават криминални групи во тогашната хаотична Русија.

2. Тоа што Руски граѓани учествуваат во војната, не ја прави Руската држава учесник. Исто учествуваат Турски државјани, Украински државјани, Американски државјани, Авганистански, Палестински државјани, Саудијски државјани и така натака. Зошто на пример не го парафразираше нивното учество што на пример е поголемо од Руското???

Иначе за тоа кој бил најголем снабдител на оружје на армијата на Нагорно Карабах:
Armenian forces had captured dozens of tanks, light armor, and artillery from Azerbaijan. For example, according to Monte Melkonian in a television interview in March 1993, his forces in Martuni alone had captured or destroyed a total of 55 T-72s, 24 BMP-2s, 15 APCs and 25 pieces of heavy artillery since the June 1992 Goranboy offensive. "Most of our arms," he stated, "[were] captured from Azerbaijan."Serzh Sargsyan, the then military leader of the Karabakh armed forces, tallied a total of 156 tanks captured through the entirety of the war. By the summer of 1993, Armenian forces had captured so much equipment that many of them were praising Elchibey, since he was, in effect, arming both sides.

Најголем дел на вооружувањето кои го имале Ерменците од Нагорно Карабах е запленето од Азербејџанската војска.
 
Член од
12 април 2014
Мислења
108
Поени од реакции
45
Како да ја вртиш работата ѓаволот врти околу Русија таа балансираше и градеше добри односи со овие две држави.ке има уште забави од овој тип околу Русија. Неуморни се гадовите а и им иде од рака со подшупчување на разни народи.Конкретно во случајов Турција не смее да си дозволи замешување поради извиканоста во однос на историските односи со Ерменија.Но гадовите ке се обидат да ја конфронтираат со Русија и што е можно повеке да си ја контролираат Турција поради блиските чувства со Азербејџан.15 жртви што е тоа за нив па ладнокрвно беа убиени 298 луге и никому ништо.Јас мислам дека после Украина па ова се уште сме на почетокот сето ова е генерална проба настапот следи.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.376
Поени од реакции
19.988
Значи:
1. Русија никогаш не ја снабдува ниту Ерменија ниту Азербејџан со оружје, ниту со муниција. Тоа го прават криминални групи во тогашната хаотична Русија.

2. Тоа што Руски граѓани учествуваат во војната, не ја прави Руската држава учесник. Исто учествуваат Турски државјани, Украински државјани, Американски државјани, Авганистански, Палестински државјани, Саудијски државјани и така натака. Зошто на пример не го парафразираше нивното учество што на пример е поголемо од Руското???

Иначе за тоа кој бил најголем снабдител на оружје на армијата на Нагорно Карабах:
Armenian forces had captured dozens of tanks, light armor, and artillery from Azerbaijan. For example, according to Monte Melkonian in a television interview in March 1993, his forces in Martuni alone had captured or destroyed a total of 55 T-72s, 24 BMP-2s, 15 APCs and 25 pieces of heavy artillery since the June 1992 Goranboy offensive. "Most of our arms," he stated, "[were] captured from Azerbaijan."Serzh Sargsyan, the then military leader of the Karabakh armed forces, tallied a total of 156 tanks captured through the entirety of the war. By the summer of 1993, Armenian forces had captured so much equipment that many of them were praising Elchibey, since he was, in effect, arming both sides.

Најголем дел на вооружувањето кои го имале Ерменците од Нагорно Карабах е запленето од Азербејџанската војска.
Имало платеници од секаде, но само руски воени единици се бореле. Како не го сваќаш ова?? Руска официјална војска се борела. Русија не подржала страна но нејзини војници војувале во овој конфликт (иако можеби немале наредби од Јелцин).

Russians grind the Goranboy offensive to a halt
"The thrust made by the Azeris ground to a halt when their armor was driven off by helicopter gunships. It was claimed that many of the crew members of the armored units in the Azeri-launched assault were Russians from the 104th Guards Airborne Division based out of Ganja and, ironically enough, so were the units who eventually stopped them. According to an Armenian government official, they were able to persuade Russian military units to bombard and effectively halt the advance within a few days. According to Russian General Lev Rokhlin, Russian effectively supplied Armenians with T-72 tanks and fifty BMP-2 infantry fighting vehicles from its military base in Mozdok in the summer of 1992. Most of the ammunition was flown to Armenia by Antonov An-124 military cargo planes.This allowed the NKR government to recuperate for the losses and reorganize a counteroffensive towards the original lines of the front."

@Liviu Копнена граница која е блокирана од планини. Роки тунелот беше единствена рута до Осетија во војната. Ерменците имаат војска околу Карабах од каде ќе праќаат војска и опрема.
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.205
Поени од реакции
2.051
После 9/11 тогашниот претседател на САД, Џорџ Буш најави ,,war on terror,, али во нивниот речник се преведува како ,,war on terrа,, што за жал и во пракса е така. Запалија се и оставија да гори,се слагам со Volvo дека ова е генерална проба пред настапот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Имало платеници од секаде, но само руски воени единици се бореле. Како не го сваќаш ова?? Руска официјална војска се борела. Русија не подржала страна но нејзини војници војувале во овој конфликт (иако можеби немале наредби од Јелцин).
Дали војувале под Руско знаме? Или управувале само Азербејџанска воена опрема? Тоа што го пишува таму не ја прави Руската армија учесник во конфликтот.
Има и копнена граница, не како во случајот со Карабах.
Ерменија има копнена граница со Нагорно Карабах. Покрај Нагорно Карабах, Република Нагорно Карабах опфаќа територија по границата со Ерменија.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.376
Поени од реакции
19.988
Дали војувале под Руско знаме? Или управувале само Азербејџанска воена опрема? Тоа што го пишува таму не ја прави Руската армија учесник во конфликтот.
Јас напишав дека Русите можеби немале наредба од Јелцин, а не реков дефенитивно немале наредба од Јелцин. Ќе кажам повторно, јас не знам дали работите кои биле направени од Руската војска биле одобрени од Јелцин или не.

Руската армија се бори во војната на двете страни и истоврмено дава опрема но тоа не ја прави учесник во војната? Океееј.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Јас напишав дека Русите можеби немале наредба од Јелцин, а не реков дефенитивно немале наредба од Јелцин. Ќе кажам повторно, јас не знам дали работите кои биле направени од Руската војска биле одобрени од Јелцин или не.

Руската армија се бори во војната на двете страни и истоврмено дава опрема но тоа не ја прави учесник во војната? Океееј.
ОК
Ајде сега посочи било каков документ, кајшто Русија учествува во конфликтот повеќе од Турција на пример(под азербејџанско знаме се борат и припадници на Турската армија). Руската држава ниту дава оружје, ниту пак учествува отворено со своја армија под Руско знаме во овој конфликт.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.376
Поени од реакции
19.988
ОК
Ајде сега посочи било каков документ, кајшто Русија учествува во конфликтот повеќе од Турција на пример(под азербејџанско знаме се борат и припадници на Турската армија). Руската држава ниту дава оружје, ниту пак учествува отворено со своја армија под Руско знаме во овој конфликт.
Јас не негирам ништо од ова што ти пиша освен можеби делот за оружјето (Многу работи кои се официјални се всушност сосема спротивни неофицијално ). Јас кажувам дека руска регуларна војска зела учество во војната на двете страни и значајно влијаеле. Дали нивното учество било одобрено од Јелцин или не, јас не знам.

"The thrust made by the Azeris ground to a halt when their armor was driven off by helicopter gunships. It was claimed that many of the crew members of the armored units in the Azeri-launched assault were Russians from the 104th Guards Airborne Division based out of Ganja and, ironically enough, so were the units who eventually stopped them. According to an Armenian government official, they were able to persuade Russian military units to bombard and effectively halt the advance within a few days. According to Russian General Lev Rokhlin, Russian effectively supplied Armenians with T-72 tanks and fifty BMP-2 infantry fighting vehicles from its military base in Mozdok in the summer of 1992. Most of the ammunition was flown to Armenia by Antonov An-124 military cargo planes.This allowed the NKR government to recuperate for the losses and reorganize a counteroffensive towards the original lines of the front."

Моздок е во Северна Осетија ака Руска Федерација. Официјално многу работи се негираат но неофицијално е сосема спротивно.
 
M

macgowan

Гостин
Се очекуваше вакво нешто, следствено случувањата во Украина. Следното е можеби Молдавија!?[DOUBLEPOST=1407099784][/DOUBLEPOST]Но ова во Нагорно Карабах мислам дека е контраудар на Москва, покажува заби дека може многу лесно го загрози Баку-Тбилиси-Чејхан нафтоводот и останати проекти.
Сега на ред е западот, односно да видиме колку ќе ја трзнат Турција околу ова.
http://en.wikipedia.org/wiki/Baku–Tbilisi–Ceyhan_pipeline
 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Но ова во Нагорно Карабах мислам дека е контраудар на Москва, покажува заби дека може многу лесно го загрози Баку-Тбилиси-Чејхан нафтоводот и останати проекти.
Сега на ред е западот, односно да видиме колку ќе ја трзнат Турција околу ова.
http://en.wikipedia.org/wiki/Baku–Tbilisi–Ceyhan_pipeline
Не е баш контраудар на Москва, пошто нападнале Азербејџанските трупи. Нагорно Карабах има 130.000 жители што е негде околу 1% од населението на Азербејџан, а држи 20% од територијата на Азербејџан. Последните години boost-от што го направи нафтената индустрија на Азербејџан, им изгради доста солидна армија со помош на САД и Турција. Политичарите во Азербејџан на многупати јавно ветуваат воена разврска на конфликтот и мислам дека досега само стравот од Русија ги држеше на страна. Сега Русија има друга работа на други места, волците почнаа да вијат околу Азербејџан, па така овие провокации и не се неочекувани.[DOUBLEPOST=1407102314][/DOUBLEPOST]
Јас не негирам ништо од ова што ти пиша освен можеби делот за оружјето (Многу работи кои се официјални се всушност сосема спротивни неофицијално ). Јас кажувам дека руска регуларна војска зела учество во војната на двете страни и значајно влијаеле. Дали нивното учество било одобрено од Јелцин или не, јас не знам.

"The thrust made by the Azeris ground to a halt when their armor was driven off by helicopter gunships. It was claimed that many of the crew members of the armored units in the Azeri-launched assault were Russians from the 104th Guards Airborne Division based out of Ganja and, ironically enough, so were the units who eventually stopped them. According to an Armenian government official, they were able to persuade Russian military units to bombard and effectively halt the advance within a few days. According to Russian General Lev Rokhlin, Russian effectively supplied Armenians with T-72 tanks and fifty BMP-2 infantry fighting vehicles from its military base in Mozdok in the summer of 1992. Most of the ammunition was flown to Armenia by Antonov An-124 military cargo planes.This allowed the NKR government to recuperate for the losses and reorganize a counteroffensive towards the original lines of the front."
It was claimed“ кој тврдел? од каков извор е наведено? Ова мене ми личи на гласини.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom