Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
4 април 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да прашам да не има некој слично искуство. Имам како мало топче(во големина на џамлија) точно над коленото и кога ја виткам ногата ме боли. Некој да не има слично искуство? Фала.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Д-р Зоран Несторовски, раководител на Одделението за ортопедија и трауматологија во „8 Септември“, вели дека за отворањето на „Центар за спортски трауми“ се подготвувале подолго време и дека целта е пациентите со спортски повреди побрзо да ја добијат потребната здравствена услуга.



„Во овој центар потребната здравствена грижа ќе може да ја добијат спортистите кои имаат повреди на колено, рамо, скочен зглоб, како и други мекоткивни повреди. Идејата е повредениот спортист преку матичен лекар да биде насочен тука кај нас, бидејќи ќе има специјално издвоени термини во „Мој термин“ со точно одредени дијагнози. Ова е во случај да има повреди кои не се итни. Итните случаи пак, како и до сега ќе се примаат преку Ургентниот центар на болницата, кој ќе биде во директна комуникација и со новоотворениот центар за спортски трауматизам.“ (y)
И нормално термини ќе има откако ќе останеш инвалид

upload_2019-4-24_14-49-42.png
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Мислење за Др Тодор Ношпал? дали имал некој искуство со него, моментално се наоѓа во Euroitalia Hospital.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
6
Поени од реакции
1
Препорака за установа за физикална рехабилитација за преден вкрстен лигамент (постоперативно)?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Мислење за Др Тодор Ношпал? дали имал некој искуство со него, моментално се наоѓа во Euroitalia Hospital.
Касно малку, ама човекот е добар во најмала рака....колку што имам слушано од тие што работат со него. Се имам видено два три пати и лично со него, машина е за тоа што го работи.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
8
Дали некој знае која е цена за операција на преден вкрстен лигамент преку фонд, и дали мора да се даде нешто унапред :).
Си имаат докторите тарифа која си ја кажуваат или треба да си прашаш?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.148
Поени од реакции
3.100
Пред 10тина години ми се исчаши коленото на фудбал.. Од време на време спортувам а сега одам на планина и трчам по 10тина кругови на фуд. терен..
Чуствувам на истото колено како вибрации, што може да е? Премногу го форсирам, собира вода или промена на времето како што е сега..
Некој со ваков проблем да каже збор два??
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Пред 10тина години ми се исчаши коленото на фудбал.. Од време на време спортувам а сега одам на планина и трчам по 10тина кругови на фуд. терен..
Чуствувам на истото колено како вибрации, што може да е? Премногу го форсирам, собира вода или промена на времето како што е сега..
Некој со ваков проблем да каже збор два??
Copper-Fit-Steznik-za-koleno-5-600x600.jpg steznik_za_koleno_1.jpg yamamoto-pojas-za-koleno-1.png
... па онака ќе го имаш цел живот све нешто ќе „крцка“ и не треба да го оптовариш ниту долго време ниту нагло и секогаш при такви спортски активности треба да го мобилизираш со специјални заштитиници, соодветно кога играш фудбал или пешачиш... каква вода да собира, па тоа до мозок ќе те боли и ќе се создаде видлив оток, не е тоа туку така...
 
Член од
21 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Здраво, Ве молам препорака за добар ортопед во Ск. Имам болки во коленото и мало отекување на целата нога, а пред 2 год имав правено магнетна бидејќи ги имав истите проблеми и по две години еве ме пак со истите болки. Па затоа сакам да отидам кај некој подобар и проверен ортопед, ве молааммммм да ми препорачате некој добар ортопед!
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Здраво, дали некој има сега брзо правено артроскопија на преден вкрстен лигамент ми треба мислење? Доколку има некој нека ме контактира или тука или ПП. Благодарам.
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Добар ортопед и моја препорака др.Спасеноски во болницата во Тетово

Sent from my SM-N980F using Tapatalk
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
@Protokol nemam praveno artroskopija, imav bolki i otok vo kolenoto posle povreda na fudbal. Mi izvadija 3 shprica tecnost plus uste 2 za edna nedela. Mi dade terapijai za 2 nedeli se se smiri i do sea bez problem. Ova bese lani letoska desavkava

Sent from my SM-N980F using Tapatalk
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Препорака за добар ортопед хирург на државна за руптура на преден вкрстен лигамент? Или на приватна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom