Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
19 мај 2014
Мислења
199
Поени од реакции
254
Дали некој имал редукција на фемур и тибиа и како се справил со тоа?
 
Член од
12 март 2010
Мислења
211
Поени од реакции
72
Preporaka site koi imate bilo kakva maka si zglobovi prvo da si proverite mocna kiselina. Kaj mene poradi giht preku eden mesec blokirano koleno. Do steki stignav. Sekakvi snimki na koj sto ne pokazuva ostetuvanje a kolenoto blokirano 100%. So lekovi za giht se srediv.
 
Член од
4 јули 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Лошо скокнав од велосипед во Охрид. Вечерта отидов во св. Еразмо беше др. Алаксандар Стевовски, си пиеше кафе надвор. Не да ме прегледа ми даде еџо на колено, немам ништо скршено. Со направеното ЕХО требаше да се јавам за 7 дена, а јас бев на викенд о. Со направеното ехо отидов на втора смена ( гужва имаше) , во амбулантата беше др. Огнен Шешовски , тој ми рече дека треба кај другиот лекар да чекам. Го замолив да ми даде боледување дека треба да си заминам , ми даде физикалана терапија. Поизвршени два циклуси на физикална терапија отидов на контролен преглед повторно во св. Еразмо. Мидадо да снимам и колк и карлица о колено и повторно го препишаа резултатот од ЕХОТО, без да го прегледа коленото. На приватно направив магнетна резонанаца, каде се утврди руптура на преден вкрстен лихамент( ми рече како свеќа е), пукнат менискус. Со направената Магнетна резонанаца отидоб во Скопје кај др. Алан Андоновски, не беше заинтересиран, не му била јасна резонанацата, ме препрати на нова магнетна резенонца која ја правев во Институтот за Радиологија и чекам 2 месеци резултат. Во меѓувреме правам вежби за јачање на квадрицепсот, ама коленото е слабо
Ajde zdravo živo na site,nova sum tuka pa si rekov i jas da spodelam moe iskustvo... E vaka sega ,se raboti za teska povreda na kičma vo teretana,pominaa 10 godini kaj ne sum bila no bukvalno niz mnogu drzavi i doktori ,uste kaj bajači sto ne otidov od maka. I taka si terav so godini so apcinja,so pagjanje na sred ulica paralizirani noze ..vlecenje ko polzav ... jas denes DA,VELAM DENES KE GO SLAVAM DENOV bidejki 3 dena terapija kaj fizioterapevt vo Prilep negovoto visocevstvo ALEKSANDAR ĆIRTOVSKI poznat kako ĆIRTO vo Prilep.... nemoj samo gjavol da ve natera da otidete kaj Šizikot vo Prilep "mestačot" toa zapamtete.
Znaci mnogu stara povreda mi bese i morase sekoj den pomalku rabota ,i si zemav hotel vo Prilep i eve tret den posle terapija jas sum kako nova preporodena lugje se kolnam.... znaci sto i da imate povreda, izmesteno koleno sto i da e covekov e čudo ne videno,i btw da se znae NE E MESTAČ TUKU FIZIOTERAPEVT STO RABOTEL VO 8 SEPTEMVRI VO SKOPJE PORANO .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom