Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
22 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Какво искуство поточно бараш!?
Искуство на опериран од менискус или!?
Може ли да кажеш кој друг доктор ти препорачал операција, исто и не те разбирам каде одиш секој петок!?
Секој петок идам на контрола во 8ми,као демек нешто ќе се смени за една недела.Имам магнетна направено и двајца доктори ми кажаа дека е скинат менискус- др.Мартин Христов од 8ми и Сашо Недески од Еразмо.Денес Несторовски ми кажа прво на физикална да одам и после ќе видиме што ќе сме правеле па ме збуни.Нели физикална се прави после операција?Ногата е блокирана нема шанси да ја исправам и свиткам и така сум еден месец.Чекале да видат дали сама дали ќе се одблокира.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Секој петок идам на контрола во 8ми,као демек нешто ќе се смени за една недела.Имам магнетна направено и двајца доктори ми кажаа дека е скинат менискус- др.Мартин Христов од 8ми и Сашо Недески од Еразмо.Денес Несторовски ми кажа прво на физикална да одам и после ќе видиме што ќе сме правеле па ме збуни.Нели физикална се прави после операција?Ногата е блокирана нема шанси да ја исправам и свиткам и така сум еден месец.Чекале да видат дали сама дали ќе се одблокира.
Послушај го Несторовски а и докторот на физикална ќе ти објасни убаво.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Постави го извештајот пд магнетната ако не е проблем, можеби некој ќе даде стручно мислење...... а како настана повредата?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Секој петок идам на контрола во 8ми,као демек нешто ќе се смени за една недела.Имам магнетна направено и двајца доктори ми кажаа дека е скинат менискус- др.Мартин Христов од 8ми и Сашо Недески од Еразмо.Денес Несторовски ми кажа прво на физикална да одам и после ќе видиме што ќе сме правеле па ме збуни.Нели физикална се прави после операција?Ногата е блокирана нема шанси да ја исправам и свиткам и така сум еден месец.Чекале да видат дали сама дали ќе се одблокира.
Скинат менискус и лигамент не се лечи никако, мора да го закрпиш ако сакаш нормално да функционираш.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Има некој користено мешавина од Гавез и Ракија за болки во колено? Некој на стариот мој му дал една тегла од мешавината и така случајно се заинтересирав кога читам Гавезот бил токсичен за црниот дроб. Некој тука користи гавез за болки?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Има некој користено мешавина од Гавез и Ракија за болки во колено? Некој на стариот мој му дал една тегна од мешавината и така случајно се заинтересирав кога читам Гавезот бил токсичен за црниот дроб. Некој тука користи гавез за болки?
...а што пак мора да го пие?

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... види, имаше една постара колешка која ја влечеше ногата од што не можеше да ја витка од коленото, страшни болки имаше, случајно се сретнавме, што ти е? ова она не можела поради болките на физикална терапија и ортопедот ја прегледал као имала ,,вода во колено,, па затоа силните болки... и велам дали направила ренген? Не! кога некој работи во болница некогаш е полошо, не и направиле по протокол преглед, туку онака демек од искуство знаеле,
и предложив пред да направи било што да се сними, ама не само коленото туку и кичмата, што ако ти е тоа од кичмата? ме послуша... доби ртг мислење дека коленото немало проблем, туку кичмата... така да се спаси од други компликаци конкретно потенцирано за интервенција на колено, а тоа здраво!
така да, ова онака ти кажав пример, да МОРА да се дијагностицира дека проблемот е во коленото, па да се види зошто и која е причината на болката ако е коленото, може треба да се третира со хијалуронска киселина, со кортикостероид инекција директно во колено...зависи што има....ако е коленото во прашање!
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
... види, имаше една постара колешка која ја влечеше ногата од што не можеше да ја витка од коленото, страшни болки имаше, случајно се сретнавме, што ти е? ова она не можела поради болките на физикална терапија и ортопедот ја прегледал као имала ,,вода во колено,, па затоа силните болки... и велам дали направила ренген? Не! кога некој работи во болница некогаш е полошо, не и направиле по протокол преглед, туку онака демек од искуство знаеле,
и предложив пред да направи било што да се сними, ама не само коленото туку и кичмата, што ако ти е тоа од кичмата? ме послуша... доби ртг мислење дека коленото немало проблем, туку кичмата... така да се спаси од други компликаци конкретно потенцирано за интервенција на колено, а тоа здраво!
така да, ова онака ти кажав пример, да МОРА да се дијагностицира дека проблемот е во коленото, па да се види зошто и која е причината на болката ако е коленото, може треба да се третира со хијалуронска киселина, со кортикостероид инекција директно во колено...зависи што има....ако е коленото во прашање!
го сними коленото во Охрид татко ми пред 2 год, еве уште резултатите не ги има добиено. Копилето мито бараше.
Битола се сними, шилци му најдоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
го сними коленото во Охрид татко ми пред 2 год, еве уште резултатите не ги има добиено. Копилето мито бараше.
Битола се сними, шилци му најдоа.
... поради оптоварување, или чести механички притисоци се создава калцификатни наслаги (калциумови соли) на коленото, создадениот калцификат можеби го спречува околното понатамошно оштетување, но истовремено врши притисок на мускулното ткиво и локалната инервација, па како резултат на тоа настанува болка и воспаление на коленото,

.. се претпоставува дека калцификацијата на зглобната 'рскавица може да биде секундарен ефект на одредени промени во стареењето, кога има загуба на хидратација, како што се случува со возраста, се јавува презаситеност од различни кристални материјали, протеогликаните се најраспространетите компоненти на хијалинската 'рскавична матрица и имаат функција на одржување на хидратацијата,па можно да се создадат кристали во дехидрираните матрици на зглобната 'рскавица од кои се изгубени протеогликаните што задржуваат вода,

...накратко е незбежна физикална терапија (ултразвук, термо или крио масажа, електро бранови) за да би се распаднале тие шилци, а тоа мачкање, народни лекови, само можеби моментално да ублажат болка ама не се решава проблемот, тие може дополнително да се применат после барем еднонеделна физикална терапија (доколку му е дијагностицирано шилци во колено)!

... инаку доколку се работи за постара особа, многу тешко мобилна, тешко ќе можеш да побараш помош од физијатар и носење секојдневно на физикална терапија,

61cMLCSURnL._SX355_.jpg 597ee65b5c5d24712aa8e3c3-large.jpg

јас бев принудена да инпровизирав поради постара особа и купив од Али Експрес ултразвук апарат што се применува за фасцијална масажа за убавина, ама има опција и за ултразвук примена на раце и нозе токму како при физикална терапија,

masazer-tjelo-elektro-stimulator-4-terapija-zagreb-slika-72619057.jpg elektrostimulator-misica-masazer-zaustavlja-bolove-misicima-slika-463767761.jpg

па купив и апаратче за електротерапија, не дека поминува некоја струја, ама додека се поставени електродите го дрма местото и верувај ми чуда прави со само 2,3 дена примена, а купени едното мислам по 25 Е не повеќе,

cf4d1a1bceb423b2.jpg 1319289.jpg

можност за термо терапија, купив ламба со инфрацрвени зраци мислам околу 15 Е, а за крио (ладно) терапија импровизирам со коцка мраз неколку минутна масажа на местото каде се очекува дека е зафатениот нерв,

и дополнително купив масажер со различни опции!
... кога покрај ова испиеме по некој аналгетик или антиревматичен лек, имаме целосен домашен третман, само треба да се знае каде да се постават електродите, временски колку да се постават, дали треба крио или термо терапија...итн

дефинитивно во секој дом треба покрај апарат за мерење на крвен притисок, апарат за мерење на шеќер во крвта, треба да се има и овие „ситни апарати“ како една мала инпровизирана физикална помош, кога особата не е во можност да посети физијатар и секојдневно да иде на физикална терапија во болница!
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2021
Мислења
110
Поени од реакции
223
Во Охрид се имам заебано во врска со резултатите.Докторот ми велеше дека ќе треба да му дадам мој “email” и дека таму ќе ми ги прати резулатите.Чекам 2 недели, легендата уште не ми прати, му звонам ми вели дека ќе ми ги прати и е преоптеретен со работа.Чекам, и после 2 дена пак му звонам и не ми крева, и го откачив.За Државната болница многу луге две жалеа, има виситина во тоа, но мене за среќа ми излегоа во пресрет.
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Здраво на сите, случајно ја најдов оваа тема
Имам проблеми со коленото, можам да трчам но чучњеви и фудбал нема шанси кога шутнам топка мислам дека коленото ми се дели на два дела и не сум активен веќе една година. По скали кога се качувам исто имам болка.
Сакам да ве прашам колку е цената на операција на колено да речеме на менискус или на лигаменти? Колку е цената и на магнетна резонанца во Систина или Жан Митрев? Дали некој знае цена на оперативен зафат колку ќе ме чини заедно со седење во болница во Систина или кај Жан Митрев? Колку време се седи во Болница после зафатот? Дали боли ? хаха
Поздрав до сите.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Здраво на сите, случајно ја најдов оваа тема
Имам проблеми со коленото, можам да трчам но чучњеви и фудбал нема шанси кога шутнам топка мислам дека коленото ми се дели на два дела и не сум активен веќе една година. По скали кога се качувам исто имам болка.
Сакам да ве прашам колку е цената на операција на колено да речеме на менискус или на лигаменти? Колку е цената и на магнетна резонанца во Систина или Жан Митрев? Дали некој знае цена на оперативен зафат колку ќе ме чини заедно со седење во болница во Систина или кај Жан Митрев? Колку време се седи во Болница после зафатот? Дали боли ? хаха
Поздрав до сите.
систина околу 2400 евра се комплет. државно околу 100 е зависи што операција. како пто кажувас доколку после шут се појави звук и ти е потребно да ја наместиш па да продолжиш е менискус. и после операција за месец дена си фит, доколку е лигамент опоравување е далеку побавно. можеби и до 2 месеци со помагала, секако се ќе си биде се во ред. Снимка околу 200 еу во систина државно 700 ден. инаку во твојот случај е менискус барај го Алан Андоновски човекот е стручњак на државно работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom