Повик за протест

Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Јамајка, секоја чест за ентузијазмот. Поштуам. :cuc:
Е сега, јас не го делам тој ентузијазам, барем не во моментов.
Па мме, кога гледам дека тие што најмногу ќе изгубат од албанизацијата на македонија, а воедно се и најголемите виновници, што сме доведени до ова дереџе (партиските куропушачи, административци и останата неспособна, паразитско, цицачка багра), мува не ги лази, губам воља.

И не само што губам воља, туку се прашувам дали воопшто вреди да се бори човек за колектив како нашиот. Зошто би го правел тоа?!? Каде се, и како се третирани тие што го правеле тоа?
Нели е подобро да си одберам друг колектив? Нема ли да биде попаметно да се претопиме во друг колектив, народ ако така милуеш повеќе (а натаму оди работава, и тоа со крупни чекори)?

П.С- Сето ова не значи, дека нема да излезам на некакви протести, дека нема да ти се придружам. Едноставно, ја користам темава, да си кажам што ми се врти низ глава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Јамајка, секоја чест за ентузијазмот. Поштуам. :cuc:
Е сега, јас не го делам тој ентузијазам, барем не во моментов.
Па мме, кога гледам дека тие што најмногу ќе изгубат од албанизацијата на македонија, а воедно се и најголемите виновници, што сме доведени до ова дереџе (партиските куропушачи, административци и останата неспособна, паразитско, цицачка багра), мува не ги лази, губам воља.

И не само што губам воља, туку се прашувам дали воопшто вреди да се бори човек за колектив како нашиот. Зошто би го правел тоа?!? Каде се, и како се третирани тие што го правеле тоа?
Нели е подобро да си одберам друг колектив? Нема ли да биде попаметно да се претопиме во друг колектив, народ ако така милуеш повеќе (а натаму оди работава, и тоа со крупни чекори)?

П.С- Сето ова не значи, дека нема да излезам на некакви протести, дека нема да ти се придружам. Едноставно, ја користам темава, да си кажам што ми се врти низ глава.
Ок фер е да кажеш дека моралот ти е на ниско ниво, не е дека мене ми е висок моралот... Баш @мкд владе пред некое време ми викаше, зошто си ја мачиш душата отиди си во Нов Зеланд (за што искрено кажувам дека размислував да одам). Но се чувствувам должен некако, прво кон пра-пра дедо ми и неговите двајца браќа кои загинале на Илинден, после према еден куп луѓе од мојата блиска фамилија што учествувале во ВВ2, дел и загинале, после према мајка ми и татко ми кои на некој начин ја граделе оваа држава, па и према син ми, на којшто треба да му ја оставам, да не биде чергар.... Но не само према моите, имам обврска према сите кои се бореле за ова парче земја...

А ние имаме многу полесна задача од нив, треба само да ја зачуваме оваа држава. Дури јас сум убеден дека не ни мора да употребиме насилие за да го постигнеме тоа, све што ни треба е Македонците да покажат единство..

Ако јас чекам да ме викнат, што сум направил и другите само чекаат да ги викне некој... Вака јас викам да излеземе и ќе дадам се од себе.. И да не успееме утре, ќе знам дека сум се борел, па и Илинденско востание не успеало, ама па било императив за понатамошната борба. Борбата не е само една битка, и понекогаш можеби и не е важно таа битка да ја победиш, но најважно е битките да ги водиш....

Ете ако ми се приклучуваш, сега сме двајца во оваа иницијатива... Веќе почетната бројка се дуплирала... Нека ти биде тоа мотивација....
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
мислам беше под клуч темава, еве не сум ја ни читал,ама после напишаново ќе го сторам тоа, само веднаш да кажам да рачунате на мене, во првите редови напред,по потреба-наредба и самостално во некоја акција,ако треба и првиот куршум нека ме бутне мене.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
мислам беше под клуч темава, еве не сум ја ни читал,ама после напишаново ќе го сторам тоа, само веднаш да кажам да рачунате на мене, во првите редови напред,по потреба-наредба и самостално во некоја акција,ако треба и првиот куршум нека ме бутне мене.
Ете сега дефинитивно сме двајца... Ако ни се приклучи Титаник ќе бидеме 3јца веќе... За еден ден се утростручивме...[DOUBLEPOST=1521324110][/DOUBLEPOST]
Ете сега дефинитивно сме двајца... Ако ни се приклучи Титаник ќе бидеме 3јца веќе... За еден ден се утростручивме...
Ајде малце кревање на морал, До сега јасна подршка на протести покажаа
@Sungerot Bob
@viktora
@TITTANIK
@Anco

Поголем интерес покажаа
@..........
@Scirea
@INDIJANEC123


Со се мене, тоа се веќе 8 души, ајде да пробаме да направиме некаква организација на протестот....

Еве јас ќе дадам предлог, Мојот предлог е секој од нас да повика луѓе преку социјални медиуми или што ги знае на овој протест и секојдневно да излегуваме во одредено време. Секој ден да ги поздравуваме полицајците со аплауз за нивната работа и кога ќе бидеме малце поповеќе да најдеме од негде мегафон за да можеме да држиме говори..
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Но се чувствувам должен некако, прво кон пра-пра дедо ми и неговите двајца браќа кои загинале на Илинден, после према еден куп луѓе од мојата блиска фамилија што учествувале во ВВ2, дел и загинале, после према мајка ми и татко ми кои на некој начин ја граделе оваа држава, па и према син ми, на којшто треба да му ја оставам, да не биде чергар.... Но не само према моите, имам обврска према сите кои се бореле за ова парче земја..
Аман бе на колку луѓе дедовците ви учествувале во Илинденското... Испаѓа илјадници биле а историјата вели поинаку. o_O
Шала на страна Бог да ги прости, живи фамилии но ете тие загинале а што постигнале, освен фамилиите што ги оставиле на најтешки маки....
Нов Зеланд е трусно подрачје плус вулкани.
Боље Аустралија или ако немаш гајле со студ Норвешка бате. Ем блиску ќе си ни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Како што кажав, тоа размислување го напуштив и решив да се борам тука за достоинството на Македонскиот народ. Искрено не ми е смешно, ниту ми е до шеги коа сме кај темава.
 
B

Bafra

Гостин
Како што кажав, тоа размислување го напуштив и решив да се борам тука за достоинството на Македонскиот народ. Искрено не ми е смешно, ниту ми е до шеги коа сме кај темава.
Те прашав што постигнале твоите дедовци со борбата, освен што умреле...
Треба да знаеш кога и како да се бориш а не јуриш.

Гледајќи какви глупости и прости финти прави црпнатиот заедно со боксерчето целта им е судир во Македониа. Знаејќи дека се јаничари, ако сакаш добро за Македониа треба да имаш обратна цел од нив.
Да не испаднеш некој провокатор :unsure:
 
V

viktora

Гостин
Те прашав што постигнале твоите дедовци со борбата, освен што умреле...
Треба да знаеш кога и како да се бориш а не јуриш.

Гледајќи какви глупости и прости финти прави црпнатиот заедно со боксерчето целта им е судир во Македониа. Знаејќи дека се јаничари, ако сакаш добро за Македониа треба да имаш обратна цел од нив.
Да не испаднеш некој провокатор :unsure:
Така е.Ќе си ќутиме да не провоцираме никого.
Патем илинденците имаат голем придонес за денешна независна Македонија.Ако ништо повеќе барем децате ни учат дека во минатото крв се леела за ова парче земја и дека историјата не ни почнува од 1945г.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Те прашав што постигнале твоите дедовци со борбата, освен што умреле...
Илинден е императив на Македонскиот народ за да излезе во ВВ2 и масовно и сложно да застане на браникот на татковината и да се избори за независна Макединија. ...

Треба да знаеш кога и како да се бориш а не јуриш.
Борбата ја кажав на почетокот, оваа борба не е борба со оружје нагласив повеќе пати, не треба да се бориме против нашата полиција, туку да ја придобиеме. Нема потреба од насилие за да го постигнеме тоа што го сакаме, само ни треба единство и масовност.

Гледајќи какви глупости и прости финти прави црпнатиот заедно со боксерчето целта им е судир во Македониа. Знаејќи дека се јаничари, ако сакаш добро за Македониа треба да имаш обратна цел од нив.
Точно имам обратна цел од нив... Тие се спремаат за шарада во Мај, јас викам да ги претекнеме и да излеземе на мирни протести пред они повтрорно да ни ја превземат контролата..

Да не испаднеш некој провокатор :unsure:
Несомнено е дека ќе испаднам се и сешто... Ако утре се собереме на протест, ќе не слика Геро и ќе не исмејува... А за другите ќе бидеме соросоиди кои глумат опозиција.... Така да не се замарам со етикетите, тоа е ризикот што се превзема, а уствари и без тоа имам разни етикети...
 
B

Bafra

Гостин
Така е.Ќе си ќутиме да не провоцираме никого.
Патем илинденците имаат голем придонес за денешна независна Македонија.Ако ништо повеќе барем децате ни учат дека во минатото крв се леела за ова парче земја и дека историјата не ни почнува од 1945г.
:pos:
Некои тврдења викаат спротивното
Илинден имал придонес, ама за кого :sneaky:

Туку @jamajka од каде овие информации за во Мај .... Мислам и од друг слушнав дека незадоволни комуњари заедно со небањати ќе штрајкувале... Има негде официјално???
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
:pos:
Некои тврдења викаат спротивното
Илинден имал придонес, ама за кого :sneaky:

Туку @jamajka од каде овие информации за во Мај .... Мислам и од друг слушнав дека незадоволни комуњари заедно со небањати ќе штрајкувале... Има негде официјално???
Има изјава од Мицковски дека тргаат во Мај и ќе бидат на улица додека не се смени власта...Нова шарена револуција...[DOUBLEPOST=1521326893][/DOUBLEPOST]
@Bafra ќе те замолам да не ја разводнуваш темата со историски теми, ако сакаш да дискутираме, повикај ме на некоја друга тема, со задоволство ќе дискутираме во врска со други работи таму..[DOUBLEPOST=1521328621][/DOUBLEPOST]@RebelMk Повели тука...
 
Последно уредено:

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
За некој до врвот да се досети треба да се радикализираат тие собири. Како на пример : Блокирање на патарини, железнички пруги, аеродром, гранични премини, Собрание, министерства.
Е ова е ОТПОР против секое ПРЕДАВСТВО од страна на ПОЛИТИЧАРИТЕ.
Доколку сакаме да ја имаме Македонија НИЕ МОРАМЕ да бидеме поупорни во исполнувањето на нашите цели.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
За некој до врвот да се досети треба да се радикализираат тие собири. Како на пример : Блокирање на патарини, железнички пруги, аеродром, гранични премини, Собрание, министерства.
Е ова е ОТПОР против секое ПРЕДАВСТВО од страна на ПОЛИТИЧАРИТЕ.
Доколку сакаме да ја имаме Македонија НИЕ МОРАМЕ да бидеме поупорни во исполнувањето на нашите цели.
Како што стојат работите нема да има потреба да се радикализираат протестите за да постигнеме нешто... Моралот на полицијата е на патос, ги шамараат и ги тераат да ја виткат опашката.... Само треба да им дадеме мотив да ни се приклучат... А тоа ќе го постигнеме со масовност.... Многу малку им треба да застанат позади нас и после треба само да си ја извршат вистинската задача, да ги уловат криминалците седнати во фотељите...
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Како што стојат работите нема да има потреба да се радикализираат протестите за да постигнеме нешто... Моралот на полицијата е на патос, ги шамараат и ги тераат да ја виткат опашката.... Само треба да им дадеме мотив да ни се приклучат... А тоа ќе го постигнеме со масовност.... Многу малку им треба да застанат позади нас и после треба само да си ја извршат вистинската задача, да ги уловат криминалците седнати во фотељите...
http://www.alsat-m.tv/mk/се-подготвува-нов-протест-за-името-во-г/
" – Ако прашањето стигне во Парламентот, а претходно не се распише референдум, ние бараме референдум за да не стигне до Парламентот, но ако стигне во Парламентот, истиот ден ќе објавиме 48 часовен генерален штрајк, што во продолжение ќе стане континуиран, ако не се исполнат нашите барања, односно барањата на народот. Во исто време ќе го повикаме грчкиот народ да излезе на Синтагма, да го опколи Парламентот за да ги заштитиме и демократијата и Македонија, вели за ТВ Скај Јаковидис од движењето „Термаикос ора миден“.
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Уште протести да се организираа преку Кајгана, многу ќе беше лесен животов. Дали стварно мислиш дека некој со здрав разум, би излегол на протест на кој што ни организаторот не му се знае и ШТО Е ОРГАНИЗИРАН НА КАЈГАНА. Или не тролаш тука сите или живееш во тешка заблуда. Трето нема. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom