Повик за протест

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
За почеток си можел да пишеш кога и каде ќе се одржува протестот/протестите, па некој флаер да издизајниравте, па да специфицирате кој ќе говори на бина итн. Слабо ПР, слабо.
Немам никаква структура позади мене, сам сум, ова тука на темата е целата организација што ја гледаш. Јас се вложив во ова несебично, а знам дека ќе се вложат и други набрзо...едноставно имаат потреба луѓето...

Сите викаат „да излеземе, ама нема кој да го води народот“. Ако чекаме да не организираат оде возот у кукуруз... Пак ќе се партизира... Епа јас викам да не чекаме, да излеземе.... секој ден во исто време, негде карши собрание, јас вчера бев, немаше никој освен тие стандард во шаторот.. попраив муабет со нив, они беа на абер да го бранат од буткање воинот, јас ги прашав двојазичнота... креваат раменици... И така сам останав вчера. Денеска не бев пошто беше избришана темава, утре пак ако треба сам ќе одам, ништо не ме кошта, ќе бидам упорен и можеби ќе ве повлечам и вас со мене...Можеби вие ќе повлечете други луѓе и така ќе постигнеме нешто...

Не ми се чека некој да ме викне, ниту да ми организира протест...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Не ми се чека некој да ме викне, ниту да ми организира протест...
Епа тоа е проблемот, 90% од народот чека некој да го викне. Затоа треба фин дизајн со мото на протестот, место и време, план на движење, барање за носење реквизити (знамиња, свирчиња..) итн
Пошто со недефиниран timeframe и локација работата максимално ќе се разводни и наместо неколку илјади ќе дојдат неколку стотини.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Епа тоа е проблемот, 90% од народот чека некој да го викне. Затоа треба фин дизајн со мото на протестот, место и време, план на движење, барање за носење реквизити (знамиња, свирчиња..) итн
Пошто со недефиниран timeframe и локација работата максимално ќе се разводни и наместо неколку илјади ќе дојдат неколку стотини.
Е добро де, ова е почеток на иницијатива, пошто единствена најава за протести што ја знам е најновата на вмро што ќе почне во Мај. Мене прво не ми се чека толку, а второ не сакам пак партиски да е ова... А за реквизити, добро би било, кога ќе биднат над 1000 луѓе да има мегафон, за обраќање, кон политичарите, кон полицијата, кон насобраните...

А за временска рамка ете ако влезеш во иницијативава, може да се договориме.[DOUBLEPOST=1521279619][/DOUBLEPOST]Во договор со модераторите, за да опстане оваа иницијатива и да не биде мета партиско препукување кое покажува кој е крив, што уствари ќе го продлабочи јазот меѓу нас. И е во спротивност од она кон што цели иницијативата, секој кој ќе употребува речник како што се употребува во темата Случувања во Македонија од типов „тогаш ќутевте“ „Бранко/Грујо е крив“ или било каков речник кој провоцира и води кон поделба ќе добие перманентен бан.

Ете тие се условите за да опстане темата.. А верувам дека тие се условите за да успее една ваква иницијатива. Затоа ве молам оставете ти препукувањата за другата тема, нема да бараме поеднинци кривци, кривицата е колективна, кај сите, почнувајќи од нас што се караме меѓусебе и ќутиме на неправдите, завршувајќи до нашиот избор.

Ако секој од нас повика на единство по социјалните медиуми и притоа заборави на партискиот речник, секој ден ќе бидеме се повеќе и повеќе. Има една последна правна рамка која остана да не се донесе овој закон, а тоа е непотпишување на Иванов.. Јас не верувам дека Иванов на крајот ќе го остави овој закон непотпишан и покрај све што кажа. Но доколку види народ на улица, народ кој не е собран од ниедна партија, можеби и ќе се предомисли.

Имаме сеуште време да се вратиме како држава во нормален колосек, но ако седиме дома и не превземеме ништо, ќе помине и овој закон и 1000 вакви други закони. Ако пак чекаме другата партија да излезе со протести, никој не ни гарантира дека ќе поминеме уште една тешка политичка криза која дополнително ќе го раздели народот, за да на крајот добиеме курто-мурто ситуација,

Значи сега е вистинско време, да се обединиме и да извршиме масовен притисок врз властите.[DOUBLEPOST=1521287917][/DOUBLEPOST]@viktora @Bafra @Solid @LordDragonII @.......... @Con Artist @poimanemam @INDIJANEC123 @Кеплер @Scirea @lans @PewDiePie @stratUs @Darling @курајбер @Aleksandar91 @TITTANIK @MKD123
Има поента бафра, дај да ги заборавиме меѓусебните разлики и да организираме еден протест... без да ги спомнуваме тие за коишто се караме во другата тема... Кога нема да ги спомнуваме нив, одма причините за раскол ќе ги снема.. Пошто ставот на сите ни е ист....
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
Е добро де, ова е почеток на иницијатива, пошто единствена најава за протести што ја знам е најновата на вмро што ќе почне во Мај. Мене прво не ми се чека толку, а второ не сакам пак партиски да е ова... А за реквизити, добро би било, кога ќе биднат над 1000 луѓе да има мегафон, за обраќање, кон политичарите, кон полицијата, кон насобраните...

А за временска рамка ете ако влезеш во иницијативава, може да се договориме.[DOUBLEPOST=1521279619][/DOUBLEPOST]Во договор со модераторите, за да опстане оваа иницијатива и да не биде мета партиско препукување кое покажува кој е крив, што уствари ќе го продлабочи јазот меѓу нас. И е во спротивност од она кон што цели иницијативата, секој кој ќе употребува речник како што се употребува во темата Случувања во Македонија од типов „тогаш ќутевте“ „Бранко/Грујо е крив“ или било каков речник кој провоцира и води кон поделба ќе добие перманентен бан.

Ете тие се условите за да опстане темата.. А верувам дека тие се условите за да успее една ваква иницијатива. Затоа ве молам оставете ти препукувањата за другата тема, нема да бараме поеднинци кривци, кривицата е колективна, кај сите, почнувајќи од нас што се караме меѓусебе и ќутиме на неправдите, завршувајќи до нашиот избор.

Ако секој од нас повика на единство по социјалните медиуми и притоа заборави на партискиот речник, секој ден ќе бидеме се повеќе и повеќе. Има една последна правна рамка која остана да не се донесе овој закон, а тоа е непотпишување на Иванов.. Јас не верувам дека Иванов на крајот ќе го остави овој закон непотпишан и покрај све што кажа. Но доколку види народ на улица, народ кој не е собран од ниедна партија, можеби и ќе се предомисли.

Имаме сеуште време да се вратиме како држава во нормален колосек, но ако седиме дома и не превземеме ништо, ќе помине и овој закон и 1000 вакви други закони. Ако пак чекаме другата партија да излезе со протести, никој не ни гарантира дека ќе поминеме уште една тешка политичка криза која дополнително ќе го раздели народот, за да на крајот добиеме курто-мурто ситуација,

Значи сега е вистинско време, да се обединиме и да извршиме масовен притисок врз властите.[DOUBLEPOST=1521287917][/DOUBLEPOST]@viktora @Bafra @Solid @LordDragonII @.......... @Con Artist @poimanemam @INDIJANEC123 @Кеплер @Scirea @lans @PewDiePie @stratUs @Darling @курајбер @Aleksandar91 @TITTANIK @MKD123
Има поента бафра, дај да ги заборавиме меѓусебните разлики и да организираме еден протест... без да ги спомнуваме тие за коишто се караме во другата тема... Кога нема да ги спомнуваме нив, одма причините за раскол ќе ги снема.. Пошто ставот на сите ни е ист....
Е ова е невозможното.И да претпоставиме дека би успееле во некој помасовен протест одма ќе се убацат некои ликови од СДС или ВМРО да го присвојат протестот.
Инаку јас сум за,имате моја подршка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Е ова е невозможното.И да претпоставиме дека би успееле во некој помасовен протест одма ќе се убацат некои ликови од СДС или ВМРО да го присвојат протестот.
Инаку јас сум за,имате моја подршка.
секогаш има опасност од тоа.. тоа не значи дека треба да сме пасивни...[DOUBLEPOST=1521289725][/DOUBLEPOST]
Се знае кај треба да се протестира, пред нивните домови...а не на плоштад, собрание или пичмајчинселокадирифаково
Ако се собереме 100К полицијата ќе ги прибере, нема да има потреба од народот да ги закрви рацете... Ќе им се обраќаме на полицијата секој ден. Секој насилен протест ќе им даде легитимитет да не уништат и да не закрват уште повеќе, пошто полицијата која стои да ги брани е дел од народот.
 
Последно уредено:
?

..........

Гостин
Мене не ми смета никој, јас би идел на протест и со заев и ахмети заедно ако утре се премислиат, пишав и претходно на др тема, за заеднички интерес како народ и општество колку помасовно се дига галама притисокот е поголем према политичарите
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Мене не ми смета никој, јас би идел на протест и со заев и ахмети заедно ако утре се премислиат, пишав и претходно на др тема, за заеднички интерес како народ и општество колку помасовно се дига галама притисокот е поголем према политичарите
Само така ќе успееме да го дигнеме гласот на народот, до сега играме по играта на политичарите, па секој глас на незадоволство се разводнува и се канализира... Никој веќе не верува на партиите, а верувај тука спаѓа и полицијата... Кога позади полицијата ќе застане народот, тие ќе си ја вршат работата. А кога позади полицијата стојат партии, гледаме како ги шамараат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
И треба јавно да се каже дека секој политичар кој ќе искоментира за сенароден протест ќе се протестира кај него пред куќа. Нека си седа мирни нема што тие да поддржуваат или не.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
И треба јавно да се каже дека секој политичар кој ќе искоментира за сенароден протест ќе се протестира кај него пред куќа. Нека си седа мирни нема што тие да поддржуваат или не.
Јасно и гласно го кажувам тоа, Партиите не се добредојдени во оваа иницијатива, само нивните членови во непартиски контекст.. Партиите се толку корумпирани што ниту јас ниту никој нормален човек, па веќе дури и тие докрај заблудените не им веруваат.

Овие партии го кажаа своето, не заслужува никој од постоечката политичка структура во Македонија веќе да кажува ништо, дури ни маргиналните партии кои беа приврзоци на властите....
 
B

Bafra

Гостин
Ееее @jamajka секоја чест за оптимизмот што го имаш, но никако да ја сфатиш човечката психа кај мнозинството, не само кај нас.

На протест последен пат сум бил средношколски денови и така планирам да остане :D

Промени и револуции се прават кога стомакот е празен. Кога мнозинството ќе е спремно за тоа и кога знае каде е проблемот и знае што сака да постигне. Се друго е регулирано/контролирано испуштање на гневот и насочување на постигнување на цели спротивни на општото добро.

Нашево општество а и цела западна цивилизација се движи кон Crush & Burn и касно е за било какви промени. Затоа залудно не си троши енергија да оправуваш нешто што не е за оправување, туку насочија на нешто продуктивно, т.е. создавај. А најважно е потомци да имаш и да ги образуваш да бидат морални и вредни личности.

180.000 администрација/паразити
Корумпирани до срж ДБК,Суд, Обвинителство, МВР, УЈП, АРМ и ти сакаш со пешачење да промениш. :aplauz:

Против корумпиран систем нема лек.

За Револуција или народ да е спремен да умре или вооружените сили кои се колнат за зачувување на ред и поредок да станат во заштита на ПРАВОТО. Народ сега за сега му е полн стомакот, а овие ги видовме во 2001 и Куманово дека за пари и братот ќе дозволат да им загине како глинен гулаб.

Се знае кај треба да се протестира, пред нивните домови...а не на плоштад, собрание или пичмајчинселокадирифаково
Точно така или уште подобро, како дедото на починатата Тамара.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Промени и револуции се прават кога стомакот е празен. Кога мнозинството ќе е спремно за тоа и кога знае каде е проблемот и знае што сака да постигне. Се друго е регулирано/контролирано испуштање на гневот и насочување на постигнување на цели спротивни на општото добро..
Ne se soglasuvam so ovoj pasus, zatoa sto momentalno sme zarobeni od losata politika na site partii, i nema nitu edna institucija funkcionalna.
Zdravstvoto ne e funkcionalno, nikakvi promeni nema.
Policijata e korumpirana, kaznuva odredena grupa na gragjani, dodeka onie sto imaat nekakvo vlijanie gi pusta, na primer skoresniot incident so policajkata.
Vo vojskata ima isto skandali i nepotizam i korumpiranost.
Administracijata e neefikasna, isto polna so nepotizam.
Sudstvoto, isto.

Politickata elita e klasicna mafijaska struktura vo legalna forma, i nemaat nikakov otcet kon narodot i ne slusaat nikoj i nisto, osven tesno partiskite interesi.

Cel sistem e krahiran, podelen na dve strukturi, Makedonska i Albanska, imame sistem vo sistem.

Se ova vlijae na nasiot kvalitet na zivot, ne treba tebe stomakot da ti bide prazen za da se vozdignes i da kazes deka dosta e od ovoj nacin na vodenje na drzava i ovoj nacin na odnesuvanje na politickata mafiozna elita.
Ustavot i zakonot go krsat na site strani, no koga nekoj obicen smrtnik kje prekrsi nekoj zakon, togas toj zakon se iskoristuva protiv nego.
Vaka ne moze.

Zatoa, dovolno bea spored mene mirni protesti, vreme e za promeni na ova loso vladeenje i ovaa losa politka, eden reset e dobro da napravime, pa slednite politicari, koi i da kje bidat, da znaat deka ne smeat da se drznat taka da se odnesuvaat.


I se izvinuvam ako ja prenasocuvam diskusijata vo druga nasoka, ubavo e za inicijativata sto e prevzemena, no jas ne veruvam deka so mirni protesti kje napravime sustinski promeni, osobeno ne protiv vakvi politcki "eliti".
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Ееее @jamajka секоја чест за оптимизмот што го имаш, но никако да ја сфатиш човечката психа кај мнозинството, не само кај нас.

180.000 администрација/паразити
Корумпирани до срж ДБК,Суд, Обвинителство, МВР, УЈП, АРМ и ти сакаш со пешачење да промениш. :aplauz:

Против корумпиран систем нема лек.

За Револуција или народ да е спремен да умре или вооружените сили кои се колнат за зачувување на ред и поредок да станат во заштита на ПРАВОТО. Народ сега за сега му е полн стомакот, а овие ги видовме во 2001 и Куманово дека за пари и братот ќе дозволат да им загине како глинен гулаб.
Никој со сила не терам на протест, вклучително и тебе.. Фала што искоментра на темава и што ми даваш можност повеќе да го образложам моето гледиште.

И на администрацијата им е преку глава да се уценети... И на сите овие им е преку глава да ги ставаат во криминали за лична корист на неколку луѓе.. И на полицијата им е преку глава да ги брани овие изроди од сопствениот народ. Ако моралот кај народот е паднат, кај полицијата е уште подоле. Ако види полицијата народ, нема да има потреба од крвопролевање, тогаш нема кој да ги брани, тогаш ќе одиме кај тие изроди дома. Па во Македонија сите се знаеме, нема никој да дозволи да пука во својот брат, комшија, роднина, за да брани некој кој дозволува да те шамараат.

Ако се повика на насилен протест, тој протест од првин е осуден на пропаст. Зошто меѓу народот и нив, стои полицијата, кои се нашите браќа, комшии и роднини. Затоа не сакам да викнам на насилен протест против полицијата.

Ne se soglasuvam so ovoj pasus, zatoa sto momentalno sme zarobeni od losata politika na site partii, i nema nitu edna institucija funkcionalna.
Zdravstvoto ne e funkcionalno, nikakvi promeni nema.
Policijata e korumpirana, kaznuva odredena grupa na gragjani, dodeka onie sto imaat nekakvo vlijanie gi pusta, na primer skoresniot incident so policajkata.
Vo vojskata ima isto skandali i nepotizam i korumpiranost.
Administracijata e neefikasna, isto polna so nepotizam.
Sudstvoto, isto.

Politickata elita e klasicna mafijaska struktura vo legalna forma, i nemaat nikakov otcet kon narodot i ne slusaat nikoj i nisto, osven tesno partiskite interesi.

Cel sistem e krahiran, podelen na dve strukturi, Makedonska i Albanska, imame sistem vo sistem.

Se ova vlijae na nasiot kvalitet na zivot, ne treba tebe stomakot da ti bide prazen za da se vozdignes i da kazes deka dosta e od ovoj nacin na vodenje na drzava i ovoj nacin na odnesuvanje na politickata mafiozna elita.
Ustavot i zakonot go krsat na site strani, no koga nekoj obicen smrtnik kje prekrsi nekoj zakon, togas toj zakon se iskoristuva protiv nego.
Vaka ne moze.

Zatoa, dovolno bea spored mene mirni protesti, vreme e za promeni na ova loso vladeenje i ovaa losa politka, eden reset e dobro da napravime, pa slednite politicari, koi i da kje bidat, da znaat deka ne smeat da se drznat taka da se odnesuvaat.


I se izvinuvam ako ja prenasocuvam diskusijata vo druga nasoka, ubavo e za inicijativata sto e prevzemena, no jas ne veruvam deka so mirni protesti kje napravime sustinski promeni, osobeno ne protiv vakvi politcki "eliti".
Народот мора да се охрабри да излезе, неможеш да извлечеш народ на улица со повик на насилство, така ќе извлечеш само насилници, кои ќе го канализираат незодовлството, како што се случи на 27 Април.

Ја разбирам дека има многу гнев собрано, но не можеме ние да се испоколеме, заради некои лопови... Тие се малцинство, никој не ги сака веќе, гарант и на нивните најблиски роднини веќе им е срам што им се роднини, а не пак полицијата кој е во исти кош како и ние, тоа се истите оние кои беа глинени гулаби или истите оние кои се боксерска вреќа на коалициониот партнер.... Така да кога ќе видиш и немаме многу тешка задача.... Малку треба полицијата и сите безбедносни структури да застанат позади народот, ако ние мирно одиме во голем број да го побараме тоа.[DOUBLEPOST=1521302861][/DOUBLEPOST]
Мене ми е срам да излезам на било каков протест во македонија. :)
Срамота е да се краде и да се лаже... А не да се крене главата во потрага по достоинство.... Треба тие што не играат, да се срамат... Македонија не е нивна дедовина, и позицијата што ја имаат ние сме им ја дале....И ние имаме граѓанско право да им ја одземеме, па и со протест...
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Народот мора да се охрабри да излезе, неможеш да извлечеш народ на улица со повик на насилство, така ќе извлечеш само насилници, кои ќе го канализираат незодовлството, како што се случи на 27 Април.

Ја разбирам дека има многу гнев собрано, но не можеме ние да се испоколеме, заради некои лопови... Тие се малцинство, никој не ги сака веќе, гарант и на нивните најблиски роднини веќе им е срам што им се роднини, а не пак полицијата кој е во исти кош како и ние, тоа се истите оние кои беа глинени гулаби или истите оние кои се боксерска вреќа на коалициониот партнер.... Така да кога ќе видиш и немаме многу тешка задача.... Малку треба полицијата и сите безбедносни структури да застанат позади народот, ако ние мирно одиме во голем број да го побараме тоа.
Ne povikuvam na gragjanska vojna, kade kje se ubivame megju sebe, ne mislam deka vredi, tuku se povikuvam na toa da se im dade do znaenje vekje ednas na politickite partii deka ne smeat vaka da se odnesuvaat, so drugi zborovi, narodot protiv partiite, zatoa sto do sega, samo nervozi ni prireduvaat, stresovi i ne gi pocituvaat zakonite i ustavite so koi se obvrzani i za koi treba da bidat reper za pocituvanje. Politickite interesi im se pobitni od socio-ekonomsktie i strateskite interesi i razvoi na drzavata, gragjanite se staveni vo vtor red(ako se voopsto i tamu), od bilo koja i nacionalnost da se.

Tapkame vo mesto 27 godini radi eden los politicki sistem, i redno e toj sistem, posle site ovie raboti sto gi napravija, da si naplatat site politicari.
Si igraat so nasata idnina, kvalitetot na zivotot ne ni go podobruvaat... koe fajde mi e mene mojata golema plata koga kvalitetot na zivotot mi e nikakov? Sekoj den pod stresovi i nervozi, da se prasuvam sto kje bide so mojata idnina i idninata na moite najbliski, dali kje postoi zemjava ili nema da postoi, radi edna posrana politicka elita koja osven razdeluvanje na naselenieto, drugo nisto korisno nemaat napraveno, samo kradenje i licno bogatenje.

Toj sistem mora da mu se stavi kraj, a so mirni protesti nema nisto da promenime, zatoa vikam na nasilie, zasto nema na koj drug nacin da im dade do znaenje deka si igraat so zivotite na site nas, zboram za site partiite.

Znaci da sumiram, zboram za revolucija od strana na site gragjani vo Makedonija protiv politickata elita, a ne gragjanska vojna.

Ova kje bide posledniot post, zatoa sto ne sakam da ja trgnuvam temata na druga strana, mozeme po pp da diskutirame.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Ne povikuvam na gragjanska vojna, kade kje se ubivame megju sebe, ne mislam deka vredi, tuku se povikuvam na toa da se im dade do znaenje vekje ednas na politickite partii deka ne smeat vaka da se odnesuvaat, so drugi zborovi, narodot protiv partiite, zatoa sto do sega, samo nervozi ni prireduvaat, stresovi i ne gi pocituvaat zakonite i ustavite so koi se obvrzani i za koi treba da bidat reper za pocituvanje. Politickite interesi im se pobitni od socio-ekonomsktie i strateskite interesi i razvoi na drzavata, gragjanite se staveni vo vtor red(ako se voopsto i tamu), od bilo koja i nacionalnost da se.

Tapkame vo mesto 27 godini radi eden los politicki sistem, i redno e toj sistem, posle site ovie raboti sto gi napravija, da si naplatat site politicari.
Si igraat so nasata idnina, kvalitetot na zivotot ne ni go podobruvaat... koe fajde mi e mene mojata golema plata koga kvalitetot na zivotot mi e nikakov? Sekoj den pod stresovi i nervozi, da se prasuvam sto kje bide so mojata idnina i idninata na moite najbliski, dali kje postoi zemjava ili nema da postoi, radi edna posrana politicka elita koja osven razdeluvanje na naselenieto, drugo nisto korisno nemaat napraveno, samo kradenje i licno bogatenje.

Toj sistem mora da mu se stavi kraj, a so mirni protesti nema nisto da promenime, zatoa vikam na nasilie, zasto nema na koj drug nacin da im dade do znaenje deka si igraat so zivotite na site nas, zboram za site partiite.

Znaci da sumiram, zboram za revolucija od strana na site gragjani vo Makedonija protiv politickata elita, a ne gragjanska vojna.

Ova kje bide posledniot post, zatoa sto ne sakam da ja trgnuvam temata na druga strana, mozeme po pp da diskutirame.
ОК те разбирам, темата е иницијатива, не е тргната на никоја страна, пошто само јас и ти и уште 2-3 дискутираме тука за жал.

Повик на испразнување на гнев е лошо само по себе, бидејќи како што реков, полицијата стои помеѓу народот и политичарите... Зарем не гледаш дека ги чуваат... Зарем мислиш дека е решение да тргнеме да се тепаме со полицијата ? Па така си ставаме јаз...

Ќе ја повикаме полицијата да застане позади народот и ќе застане, сигурен сум во тоа... Е тогаш ќе веќе нема кој да ги чува....

Но и јас би сакал да биде тоа револуција на сите граѓани, но имај во предвид дека нашите сограѓани Албанци не очекувам да имаат сенс за едно такво сценарио, пошто не видов дека некој се побуни против ова што се случува... Така да искрено без лажно лицемерие, не очекувам, ниту пак ги повикувам да застанат позади нас...[DOUBLEPOST=1521315263][/DOUBLEPOST]И на крајот на краиштата дајте бре луѓе кажете некој предлог учествувајте во иницијативава... Јас еве секој ден одам до Собрание, си поседувам сам и се враќам дома.... Ако сака некој да дојде, ќе се договориме и ќе одиме секојдневно... 30 минути - еден саат и толку.

Да направиме кампања на фејсбук и на твитер и да го зголемуваме бројот секојдневно... Дајте малку акција сите сакаат да излеземе, а сите се некако на дистанца....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom