Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.456
Поени од реакции
3.186
За да го отвориш 152-от профил на кајгана по дефиниција и по природните закони на нештата мора да водиш/имаш мизерен живот..тоа е последица на атеизмот и немање на "замислено пријателче"...Немаш граница..немаш "пружена рака"..гледаш во група мајмуни во зоолошка и од нив бараш одговори..а тие мислат само на момакот кога ќе дојде да им даде храна да не останат гладни...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.989
Поени од реакции
4.172
Не е мисловна гимнастика туку твое елементарно непознавање на работите. Неверување во нешто е различно од верување во непостоење на нештото. Изгледа си бегал од часови по мајчин јазик.
...ама никако да ти текне дека и во двата случаи, резултатот е ист, а тој е едно обично неверување...
Автоматски споено мислење:

Не, верувањето не е доблест. Гледам ти доблесен си и веруваш и во Брама.
Користа од неверувањето е огромна, нема да паднеш во замка на измамници кои лесно ќе те измамамат во било што.
Дај потсети ме, кај имам напишано дека верувам во Брама. Цитирај мој допис-благодарам.

Користа од неверувањето не постои, оти на крајот од животот ќе бидеш вреќа од коски, без живо ткиво, а за состојбата од душата-е тоа е друга долга приказна.

Што се однесува до замките, токму верувањето во живиот Бог и Неговата вистина може да те спаси од запаѓање во влијание или друштво од измамници, оти без верата во Бог, гоставен си на својот ум, немајќи ориентир за вистината и за разликувањето на „доброто„ од „злото„.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
84
...ама никако да ти текне дека и во двата случаи, резултатот е ист, а тој е едно обично неверување...
Мене ми текнува ама тебе слабо...... верување и неверување не е исто.
Дај потсети ме, кај имам напишано дека верувам во Брама. Цитирај мој допис-благодарам.
О извини молимте. Мислев на Один.
Пошто е нели исто, ти веруваш дека Один не постои, и Зевс дека не постои и веруваш дека Брама не постои.
Се се сведува на исто, нели?
Користа од неверувањето не постои, оти на крајот од животот ќе бидеш вреќа од коски, без живо ткиво, а за состојбата од душата-е тоа е друга долга приказна.

Што се однесува до замките, токму верувањето во живиот Бог и Неговата вистина може да те спаси од запаѓање во влијание или друштво од измамници, оти без верата во Бог, гоставен си на својот ум, немајќи ориентир за вистината и за разликувањето на „доброто„ од „злото„.
Твое мислење без никаква поткрепа. Слободно верувај си во тоа, ако тоа те чини среќен, не проповедај.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.359
Поени од реакции
4.711
...не е исто @Херман ,само се менува педметот за дискусија и ништо повеќе
...твоето неверување дека неверуваш во Бог е импозантно
...го респектирам повеќе одколку некои со крстот на гради и со ѓаволот на раменици :)
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
84
...не е исто @Херман ,само се менува педметот за дискусија и ништо повеќе
....апсолутно неточно. Припишуваш нешто на група луѓе кое не им припаѓа
...твоето неверување дека неверуваш во Бог е импозантно
..... хахаха бисер од малиот мозок неверување во неверување. Да ви се восхитува човек на глупоста. Не е за почит твоето верување дека веруваш во верувањето во госпоТ.
...го респектирам повеќе одколку некои со крстот на гради и со ѓаволот на раменици :)
.... ако нешто респектираше немаше да истапуваш со таква безвезна изјава.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.831
...не е исто @Херман ,само се менува педметот за дискусија и ништо повеќе
...твоето неверување дека неверуваш во Бог е импозантно
...го респектирам повеќе одколку некои со крстот на гради и со ѓаволот на раменици :)
Многу ги извртуваш зборовите. Какви се овие пишувања „неверување дека неверуваш“? Се читаш?
Ставот на @Херман e дека нема богови нема нешто над човекот! Нешто што е дадено во куран, библија, Книга на Законот или било која света книга која расправа за духови, душа, богови и се останато!

За атеист нема богови, нема душа нема нешто што страда надвор од телото. Нема во што да се верува, не постои потреба ниту начин да се верува во нешто што за атеист не постои - апсурдно е. Не знам каде со тој мајнд сет сте запнале во однос на верувањето... мора да се верува па ако треба сите на крст ќе ги распнеме или ќе ги обезглавиме!!!
За атеист да се верува (во религиозна смисла) е бесцелно и основата е измислица, фантом.
Како што и рекоа претходно: верување во самовили ви е смешно или во боговите на Индија - но во Исус ви е ок и е историски факт, како што читам тука од верници.

Доста заморувате со атеист верува дека нема богови! Кај со тој проклет муабет? Намерно или толку е чекорот?
НЕ! За Атеист нема богови, не постојат... ниту алах ниту исус никој... сето тоа е измислица и никој не докажал дека е реалност бидејќи немаше да се има потреба од верување, ќе знаеја сите... ќе немаше ниту атеисти, ќе се знаеше дека има богови... бидејќи никој од вас верниците немате доказ освен книгите во кои пишува за тие нешта.
Не може да се повикувате на книга ако предмет на сомнеж дека нештата се лага се во таа книга, не може библијата да е доказ за самата библија... или куранот ...
Ќе мора друг начин ако сакате да нема атеисти.

Ама вас фалусот ве боли дали некој е атеист или христијанин или муслиман... немате ништо со тоа.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.359
Поени од реакции
4.711
...научи се да ги голташ залаците што не можиш да ги изџвакаш @Херман,така барем ќе покажеш малку повеќе од тоа малку што го поседуваш
...одамна не ми е забавно да ги терам луѓето да си ги голтаат сопствените зборови,затоа ќе те препуштам на некој следен што има желба да си шлапка во плиткото :)
Автоматски споено мислење:

Многу ги извртуваш зборовите. Какви се овие пишувања „неверување дека неверуваш“? Се читаш?
Ставот на @Херман e дека нема богови нема нешто над човекот! Нешто што е дадено во куран, библија, Книга на Законот или било која света книга која расправа за духови, душа, богови и се останато!

За атеист нема богови, нема душа нема нешто што страда надвор од телото. Нема во што да се верува, не постои потреба ниту начин да се верува во нешто што за атеист не постои - апсурдно е. Не знам каде со тој мајнд сет сте запнале во однос на верувањето... мора да се верува па ако треба сите на крст ќе ги распнеме или ќе ги обезглавиме!!!
За атеист да се верува (во религиозна смисла) е бесцелно и основата е измислица, фантом.
Како што и рекоа претходно: верување во самовили ви е смешно или во боговите на Индија - но во Исус ви е ок и е историски факт, како што читам тука од верници.

Доста заморувате со атеист верува дека нема богови! Кај со тој проклет муабет? Намерно или толку е чекорот?
НЕ! За Атеист нема богови, не постојат... ниту алах ниту исус никој... сето тоа е измислица и никој не докажал дека е реалност бидејќи немаше да се има потреба од верување, ќе знаеја сите... ќе немаше ниту атеисти, ќе се знаеше дека има богови... бидејќи никој од вас верниците немате доказ освен книгите во кои пишува за тие нешта.
Не може да се повикувате на книга ако предмет на сомнеж дека нештата се лага се во таа книга, не може библијата да е доказ за самата библија... или куранот ...
Ќе мора друг начин ако сакате да нема атеисти.

Ама вас фалусот ве боли дали некој е атеист или христијанин или муслиман... немате ништо со тоа.
...ах @Хептаграм,ај можеби другпат ќе дебатираме како е можно да браниме теорија во која не веруваме :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.831
...ах @Хептаграм,ај можеби другпат ќе дебатираме како е можно да браниме теорија во која не веруваме :)
Не, нема да дебатираш. И тоа е ок...
Се лутите ко мали деца бидејќи некој е атеист и за него не постојат богови и ви вели дека сте само верници и верувате во нешто што не постои... во нешта кои ти веруваш дека постојат, а немаш доказ дека постојат. Зошто лутење?

Кој е во предност во случајот?
Или како што вели христијанинов:
Идејата за Бог им е вродена само на луѓето, не на магарињата...
Автоматски споено мислење:



Замисленото пријателче (Господ Исус Христос, Синот Божји Единороден), се симна од Небесата и се овоплоти, станувајќи и Човек, односно станувајќи Богочовек.

Пред 2000г.

Изгле‘а не ти кажале...или си бегал од часови...или нејќеш да слушнеш...
Автоматски споено мислење:



Тоа е само мисловна гимнастика со зборови-е не било неверување во Бог, туку било верување дека Бог не постои...
А ако веруваш дека Бог не постои, Бог ќе престане да постои? Ако не веруваш во Бог, значи дека Бог не постои?...
Какви се овие глупости и навреди?
Човек што не верува (посебно ако не верува во христијанскиот концепт на бог и начин на верување) е магаре? Не е човек?

За човек што зборува дека е реалност (како да бил таму) дека боговите постојат, зачнуваат деца со жени на луѓето (како во митологиите на старите Грци), па го спасуваат човекот (гледаме колку е спасено човештвото) и се останато - е ок да ги навредува другите што не ја делат неговата идеја дека верувањето е ок и дека постои нешто како бог кој што создава, казнува, љуби, се љути, чека суден ден итн итн?

Верувањето за тебе е исто како знаење, искуство?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.359
Поени од реакции
4.711
Не, нема да дебатираш. И тоа е ок...
Се лутите ко мали деца бидејќи некој е атеист и за него не постојат богови во кои ти веруваш дека постојат, а немаш доказ дека постојат.

Кој е во предност во случајот?
Или како што вели христијанинов:


Какви се овие глупости и навреди?
Човек што не верува (посебно ако не верува во христијанскиот концепт на бог и начин на верување) е магаре? Не е човек?

За човек што зборува дека е реалност (како да бил таму) дека боговите постојат, зачнуваат деца со жени на луѓето (како во митологиите на старите Грци), па го спасуваат човекот (гледаме колку е спасено човештвото) и се останато - е ок да ги навредува другите што не ја делат неговата идеја дека верувањето е ок и дека постои нешто како бог кој што создава, казнува, љуби, се љути, чека суден ден итн итн?

Верувањето за тебе е исто како знаење, искуство?
...ниту се подсмеав,а уште помалку некого навредив(а бев навреден) :)
...го кажав мојот став и него го бранам без некого да навредам
...тоа што тврдам дека и атеизмот е верување не значи дека е поврзано со Бог
...едно обично убедување или став за било која работа во животот не можеш да го пропагираш и да го браниш без да си цврсто убеден и да веруваш во истото
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.831
...тоа што тврдам дека и атеизмот е верување не значи дека е поврзано со Бог
Атеизмот не е верување. Тоа се познати трик муабети на оние кои се религиозни и верувата во богови и за кои боговите се реалност бидејќи... веруваат во нив.

Атеизмот е негирање дека постојат богови. Нема богови, нема потреба од верување. Нема начин да му докажете на атеист дека е во грешка.
Не може да зборувате дека атеистот верува дека нема богови. Тоа е глуп муабет... вртење во круг.
И твоето исксутво вели дека нема богови но ти веруваш дека има заради свои причини и тоа е во ред.

И не знам зошто мора да се навредувате. Она не е само за тебе, туку и за другите... толку бре боговите и религиите ви се помили од еден човек?
До таму стигнавме како човештво?
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
84
...научи се да ги голташ залаците што не можиш да ги изџвакаш @Херман,така барем ќе покажеш малку повеќе од тоа малку што го поседуваш
...одамна не ми е забавно да ги терам луѓето да си ги голтаат сопствените зборови,затоа ќе те препуштам на некој следен што има желба да си шлапка во плиткото :)
Сеуште ќе се прпелкаш во сопствената нелогичност? Научи се да дискутираш или не дискутирај воопшто. Ако ти е твоето верување во ред, верувај си и бркај си работа, не кажувај кој што верува. Проблемот е што ти не знаеш ни во што веруваш па припишуваш верување и кај што го нема.

...ниту се подсмеав,а уште помалку некого навредив(а бев навреден) :)
...го кажав мојот став и него го бранам без некого да навредам
...тоа што тврдам дека и атеизмот е верување не значи дека е поврзано со Бог
...едно обично убедување или став за било која работа во животот не можеш да го пропагираш и да го браниш без да си цврсто убеден и да веруваш во истото
Ти мислиш дека си навреден и уште полошо, мислиш дека не си навредил, ама не ќе да е така.
Тоа што ти тврдиш дека е атеизам не е атеизам. Не ги знаеш термините или не зборуваме на ист јазик. Атеизмот по 193ти пат не е верување. Атеизмот се однесува само и само на неверување во богови, се друго е твоја измислица.
Јас како атеист не бранам никаков став туку гледам дека твојот став е неразумен и неоснован. Цврст карактер ако си убеден во сопствениот став? Со глава се турка ли ѕид? Убеден си во нешто и ќе тераш се додека си убеден иако не можеш да го докажеш тоа? Интересно мислење, за жал неразумно.

Атеизмот е негирање дека постојат богови. Нема богови, нема потреба од верување.
Не си баш коректен во таа изјава, не е негирање, вака напишано му дава друга димензија.
Ставот на @Херман e дека нема богови нема нешто над човекот! Нешто што е дадено во куран, библија, Книга на Законот или било која света книга која расправа за духови, душа, богови и се останато!
А со ова не се сложувам. Зошто ја пикаш книгата на законот кај што не и е место. Вашата книга е нешто сосем друго од куран или библија (во позитивен смисол, да не ме сфатиш погрешно).
Мојот став не го знаеш во целост, не ми припишувај работи кои јас ниту сум ги рекол, ниту пак мислам дека се така.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.989
Поени од реакции
4.172
Мене ми текнува ама тебе слабо...... верување и неверување не е исто.
Не заеба‘ај...не ќе ми текнеше ако не ми кажеше...
Автоматски споено мислење:

О извини молимте. Мислев на Один.
Пошто е нели исто, ти веруваш дека Один не постои, и Зевс дека не постои и веруваш дека Брама не постои.
Се се сведува на исто, нели?
За безбожниците, кои не Го разликуваат живиот Бог од лажните богови, навистина се‘ е тоа едно и исто...
Автоматски споено мислење:

Твое мислење без никаква поткрепа. Слободно верувај си во тоа, ако тоа те чини среќен, не проповедај.
Поткрапата моја се наоѓа во животните искуства од родот човечки, во минативе пар милениуми негово битисување на Земјава. Сосема доволно...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
84
Не заеба‘ај...не ќе ми текнеше ако не ми кажеше...
Заебанција на страна, не ти текна, изгледа со духовникот се виде за да ти каже.
За безбожниците, кои не Го разликуваат живиот Бог од лажните богови, навистина се‘ е тоа едно и исто...
Ниту жив ниту мртов бог имаш видено. Те подизлажале сеачите на магла, на кои тоа им е работа, живеат на грбот на лековерните како тебе.
Поткрапата моја се наоѓа во животните искуства од родот човечки, во минативе пар милениуми негово битисување на Земјава. Сосема доволно...
Животни искуства со кои ти немаш никаков допир. Ниту си видел, ниту си чул, ниту си бил присутен.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
321
Поени од реакции
462
група мајмуни во зоолошка и од нив бараш одговори..а тие мислат само на момакот кога ќе дојде да им даде храна да не останат гладни...
Не е баш така,во западна африка научници анализирале шимпанза кои почнане да извршуваат нешто што личи на религиозен обред,во посебен дел на шума во посебно избрано дрво оставале камења и самиот чин не им бил објаснив на научниците кои ги анализирале шимпанзата бидејки немало никаква причина шимпанзата да го прават тоа освен како религиозен ритуал.
Религиозни шимпанза ако нема во золошка не значи дека некаде у некоја савана сите мајмуни се агностици или атеисти има и религиозни шимпанза,А тоа отвара други прашања особено ако се земе во предвид дека шимпанзата имаат каков таков морален компас односно знаат да разлкуваат добро и лошо би можело да се запрашаме ако господ ги создал лугето во неговиот лик тогаш според чив лик ги створил шимпанзата?
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.989
Поени од реакции
4.172
Заебанција на страна, не ти текна, изгледа со духовникот се виде за да ти каже.
Ц...без твој коментар, не можам да си го замислам животов...
Автоматски споено мислење:

Ниту жив ниту мртов бог имаш видено. Те подизлажале сеачите на магла, на кои тоа им е работа, живеат на грбот на лековерните како тебе.
Ако живееш во заблуда, не значи дека сите други се заблудени...

Туку, дај токму ти кажи ми која е вистината. Не се сомневам дека ја знаеш па ај сподели ја и со мене и со сите нас, кои сме заблудени...
Автоматски споено мислење:

Животни искуства со кои ти немаш никаков допир. Ниту си видел, ниту си чул, ниту си бил присутен.
Зборувај само во свое име, оти во мое име, зборувам само јас и никој друг...
Автоматски споено мислење:

Не е баш така,во западна африка научници анализирале шимпанза кои почнане да извршуваат нешто што личи на религиозен обред,во посебен дел на шума во посебно избрано дрво оставале камења и самиот чин не им бил објаснив на научниците кои ги анализирале шимпанзата бидејки немало никаква причина шимпанзата да го прават тоа освен како религиозен ритуал.
Религиозни шимпанза ако нема во золошка не значи дека некаде у некоја савана сите мајмуни се агностици или атеисти има и религиозни шимпанза,А тоа отвара други прашања особено ако се земе во предвид дека шимпанзата имаат каков таков морален компас односно знаат да разлкуваат добро и лошо би можело да се запрашаме ако господ ги создал лугето во неговиот лик тогаш според чив лик ги створил шимпанзата?
Кај повеќето животински родови, постои „церемонијалност“ во нивното однесување, особено во нивни одредени потреби. Таквото однесување не смее да повлече погрешен заклучок дека и животните се нешто особено религиозни, како што е тоа случај со човекот, кој практикува церемонијалност и во световното и во религозното живеење.

Ако човекот верува дека постои Бог, животните напросто знаат дека и тие имаат свој Творец, на ним специфичен начин...

Животните се создадени според својот род и вид и тие не послежат на начинот на кој Бог Творецот го создал човекот, по „свој образ и подобие„ па оттаму, колку што човекот има сличности со животните, во уште поголема мерка има и различности. На пример, само човекот има ум, разум, совест, способност за говор, слободна волја и сл., кои животните ги немаат. Или, човекот има сложена природа и се состои од: дух, душа и тело, додека животните имаат само душа и тело, кои се неразделни. Човекот умира телесно, а душата негова продолжува да битисува, додека кај животните, смртта е крај на нивното постоење, така што и душата и телото им се распаѓаат.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom