Плински уреди

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Со сиромашна смеса се зголемува потрошувачката,а зголемената температура настанува од неправилно штелувани вентили и поголема топлотна вредност на плинот во однос на бензинот

Дали се исти октаните на плинот со безоловниот 95 или суперот 98 па компјутерот да ги добие истите податоци од бензинскиот.Нормално за да добие повеќе октани компјутерот ке бара поголема смеса,а тоа значи и поголема потрошувачка.
AМИН!
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
колку чини плински уред за opel corsa 1.2 80ks, 11.2008?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
колку чини плински уред за opel corsa 1.2 80ks, 11.2008?
Не сум одговорен за одговор,меѓутоа цената во повеќето случаи зависи од тоа на кого колку пари му фалат
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
После 1000км :) поминати со плинот, дефинитивно Макпетрол имаат најдобар плин. Лукоил е срање!
Макпетрол па најмалку имаат добар плин. Јас цело време ставам на Лукоил и сум задоволен. Ставив еднаш во Макпетрол почна нешто да ми свири кај боцата позади. Си отидов на Лукоил дотурив уште 15тина литра и престана. Пред тоа ставив 10 литра. Како и да е, во глобала плинот кај нас не чини воопшто, само што бираме од двете лоши работи подоброто.

Инаку, Нас Гас спроти Алкалоид има далеку пониска цена отколку во Лукоил или Макпетрол а и плинот му е одличен. Така да за големи количини ако ставаш ти се исплати многу. Мислам дека последен пат кога бев беше 35 денари.

btw. Кај се наоѓа плимонт?
Има некој искуство со браќата во Горно Соње? Сум слушал за нив дека биле добри. Некој да каже нешто?

Имам јас проблеми со плинот веќе некое време. Почна да ми прави детонација при нагло давање на гас и губи сила исто така на полнење.

Што е проблемот? Свекици и кабли се сменети пред ден два. Сега не сака ни да запали.
Добри кабли и свекици, а? :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Макпетрол па најмалку имаат добар плин. Јас цело време ставам на Лукоил и сум задоволен. Ставив еднаш во Макпетрол почна нешто да ми свири кај боцата позади. Си отидов на Лукоил дотурив уште 15тина литра и престана. Пред тоа ставив 10 литра. Како и да е, во глобала плинот кај нас не чини воопшто, само што бираме од двете лоши работи подоброто.

Инаку, Нас Гас спроти Алкалоид има далеку пониска цена отколку во Лукоил или Макпетрол а и плинот му е одличен. Така да за големи количини ако ставаш ти се исплати многу. Мислам дека последен пат кога бев беше 35 денари.
Да е само до плинот добро ќе биде

Мислам дека последен пат кога бев беше 35 денари.Кога било тоа?
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Да е само до плинот добро ќе биде

Мислам дека последен пат кога бев беше 35 денари.Кога било тоа?
Ај да те замолам да бидеш малку појасен што сакаш да кажеш со првата реченица?
Последен пат, нема повеќе од месец дена.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тоа дека не е само плинот неквалитетен,туку и бензинот и нафтата се неквалитетни
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Не, посебно плинот.

На пример Макпетрол прави увоз на плин од кај ќе стигне, највеќе од Грција.
Лукоил за разлика од Макпетрол има сто пати подобро гориво затоа што си го прават во Бургас во сопствена рафинерија и не си играат со квалитетот на горивото како што прави Макпетрол.
А плинот мање више, од кај и да го земеш е срање.
Поголемата потрошувачка на плин на секој автомобил во најголема мера кај нас е баш поради неквалитетниот плин.
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Citav na vesnik deka vo bliska idnina ke dojde nov vid na plin i deka ke bide poeftin od momentalniot dali nekoj drug znae poveke za ova?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Citav na vesnik deka vo bliska idnina ke dojde nov vid na plin i deka ke bide poeftin od momentalniot dali nekoj drug znae poveke za ova?
Метанот што треба да го има и кај нас е блиска иднина,а за соседите околу нас е далечно минато.
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Здраво на сите :)

Има ли некој искуство со инсталација на плински уред во Opel Astra Classic од 1999 г.?

Ме интересира потрошувачка и цена н користење на плинот во однос на бензинот, дали е и колку е поекономично?

Исто така и во однос на влечната сила на моторот, бидејќи тој модел на Астра има доста тешка шасија па и со бензин колата е веќе малку трома во поглед на стартност па ме интересира колку тоа ќе стане потрома на плин?

Благодарам однапред.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Има ли некој искуство со инсталација на плински уред во Opel Astra Classic од 1999 г.?

Исто така и во однос на влечната сила на моторот, бидејќи тој модел на Астра има доста тешка шасија па и со бензин колата е веќе малку трома во поглед на стартност па ме интересира колку тоа ќе стане потрома на плин?
Убо се си опишал... само да кажеше за кој мотор станува збор, пошо Астра класик ја има со 1.2, 1.4, 1.6, 1.8 и 2.0 изведба на мотори... па доста дискутабилно е тоа “тромо“.
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Здраво на сите :)

Има ли некој искуство со инсталација на плински уред во Opel Astra Classic од 1999 г.?

Ме интересира потрошувачка и цена н користење на плинот во однос на бензинот, дали е и колку е поекономично?

Исто така и во однос на влечната сила на моторот, бидејќи тој модел на Астра има доста тешка шасија па и со бензин колата е веќе малку трома во поглед на стартност па ме интересира колку тоа ќе стане потрома на плин?

Благодарам однапред.
Еве јас може да ти кажам за мојата кола, Опела Астра 1.4 2007 монтиран плински уред во новус ,година и некој месец го користам и може да ти кажам дека воопшто не се приметува дека е погонот на плин. А за потршувачка е нешто вака 1200-1300 денари 320 км поминати (градкса вожња 75% ) па сега ти види дали е поекономично или не
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Еве јас може да ти кажам за мојата кола, Опела Астра 1.4 2007 монтиран плински уред во новус ,година и некој месец го користам и може да ти кажам дека воопшто не се приметува дека е погонот на плин. А за потршувачка е нешто вака 1200-1300 денари 320 км поминати (градкса вожња 75% ) па сега ти види дали е поекономично или не
Вози заедно со Опела Астра 1.4i на безин па ќе видиш дека има разлика.На плин е 20%послаба односно твојата е 1.1i.
Колку пари толку музика
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Дајте некое сличе од иновациите... за таквите како мене шо неможат да дојдат до таму :)

Разбрав пак имало некој мотор? Истиот е од лани или нешто ново е во прашање?
Dzish, конечно на работа, закачив неколку фотографии на нет, сега ќе ги постирам.

Голема заинтересираност имаше за метанот (земјен гас или КЗГ), како гориво, и метанските уреди. Меѓутоа, повеќето посетители се разочараа поради цената која ја најавуваат за килограм метан (60 ден), тежината на метанскиот резервоар, и радиусот на движење со еден резервоар. На технома 2011 имавме изложено Mercedes 200 compressor со вграден метански уред.



Имавме изложено два мотоцикли, едниот е од минатата технома (Kawasaki Z 750), другиот е Suzuki B King 1340 куб. Во сузукито го вградивме новиот уред ,,Landi renzo evolution”, новитет кај овој уред е што нема потреба од одржување на одредени интервали (промена на филтери и слично) после неговото вградување во возило.





Кога веќе збориме за мотори и возила, на штандот на Окта имаше интересна Алфа (мислам 156 беше), и некое сузуки илјадарка (не го заприметив моделот). (и две симпатични хостеси )



--- надополнето: Oct 24, 2011 11:10 AM ---
 

Kajgana Shop

На врв Bottom