Плескавици како од сендвичарите

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не, не е седмица.Но не е битно која е, сите работат на исти принцип.
Нема да ти кажам пошто сум човек од принцип, па не сакам некому да кварам бизнис, газдата поштено ми плаќаше поштено ја завршував работата:) Е сега, можам да ти кажам дека тоа не е единствената, што прави така, туку сите скоро сендвичари одат на БИЗНИС, да се направи промет а не да се продава здрава храна.Самиот сендвич по себе е калорична бомба за организмот и не е препорачлив да се јади, но што кога има еден милион сендвичи.

Прво, компирите што ги јадеш, се со поодминат рок, но сеуште траат. Полу пржени ги викаат, во најлонски кеси, лупени.Ја става во фритеза кесата, т.е компирите и се пржат во прегорено масло, масло кое не го менуваат туку само дотураат, а менување само кога фритезата ќе поцрни и ќе се наполни со остатоци. Од тука се добиваат канцерогени материи штетни по здравјето.
Компирот што нема да се продаде денес, се продава утре, нормално претходно во фрижидер, а за тоа време се случува еден процес на распаѓање на компирот, а утре повторно во исто масло се приготвува компирот.
Местото што нема да се продаде денес, го продаваат повторно утре замрзнато а претходно приготвено и само се притоплува.
А месото, т.е заостанати плескавици а не печени, фаќаат мувла пошто е дел од жив организам и е добар медиум за бактериите. Позеленува, се расипува, но кога ќе се испечи ти јадиш расипано месо, или во превод МРША, затоа што кога ќе умри животното месото скапува, но ако го испечиш нема да е толку штетно за јадење, затоа што на голема температура сите бактерии умираат, но штеточините што ги предизвикале не загинуваат, како некои киселини што ги испуштаат.
Значи ти фактички ако јадиш расипано месо , јадиш мрша.

Мајонезот, се раствора во вода, и никаде не добиваш вистински мајонез, туку течност и мајонез. Исто така тој стои мн време отворен а направен е од јајца па се расипува. Кога ќе изедеш сендвич и почниш да испушташ гасови повремено или имаш болки во стомакот, а во краен случај повраќаш, тоа е од мајонезот, а воедно и месото, но најпрво со гасовите е од мајонезот:)

Кечапот е истото, само овој е конзервиран малце повеќе.

Јадете тост, јадете нешто што пред вас се готви, јадете нешто што е подобро, еден бурек е 100 пати подобро него една калорична бомба хамбургер, јадете една кифла, или некоја друга храна што не стои со денови. Сендвичарите се катастрофа за исхрана , ова ви го кажувам од искуство.
Нема да изнесам име на ниедна сендвичара,да не кварам бизнис и да немам лични замерки, туку ова е општ заклучок како работат сендвичарите, затоа што секој гледа да прави бизнис.Така да, би го сменил коментарот ако се готви поинаку, но не верувам дека некој свесно би идел во загуба, освен ако оди сето на државно.
Затоа е најпаметно да се јаде во Мекдоналдс. Ем тазе, ем убаво, само што цените малку им штрчат. Но знаеш дека не јадеш плескавица од пред 3 дена. Иначе се сложувам со твојот пост, сите сендвичари исто прават. Само колку да земат пари, не гледаат дали ќе им наштетат на луѓето. Јас пред 2-3 недели земав сендвич од една многу позната сендвичара (нема да ја именувам) и доматот беше расипан. Пола сендвич го фрлив. Плескавицата колку-толку добра беше, но расипаниот домат ми го расипа цел сендвич. Сосовите полни со мушички. Плескавицата само ја загреа. Нема гајле, хигиена 0. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па кажи која била за да не се излаже некој да земе.
 
V

Vollstandig

Гостин
Па кажи која била за да не се излаже некој да земе.
Ova e makedonija, ne e taka lesno "Kazi koja beshe" Pogore e napisano sto cini sto ne cini.
McDonalds ne e nisto poseben za jadenje isto e kako ostanatite sendvicari mozi so nekoj hasap sistem se ama brza hrana ne e preporacliva.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ova e makedonija, ne e taka lesno "Kazi koja beshe" Pogore e napisano sto cini sto ne cini.
McDonalds ne e nisto poseben za jadenje isto e kako ostanatite sendvicari mozi so nekoj hasap sistem se ama brza hrana ne e preporacliva.
А ова е форум кај што никој не ти бара ни име ни презиме ако кажеш нешто, во друг подфорум имаш дури и тема да ги ругаш продавниците кои ќе ти продадат гаџет без додаток кој ти следува во кутијата.

Не пишувајте ако не сакате ама стварно не гледам поента во ова. Како сакате.
 
V

Vollstandig

Гостин
А ова е форум кај што никој не ти бара ни име ни презиме ако кажеш нешто, во друг подфорум имаш дури и тема да ги ругаш продавниците кои ќе ти продадат гаџет без додаток кој ти следува во кутијата.

Не пишувајте ако не сакате ама стварно не гледам поента во ова. Како сакате.
Ни јас не гледам поента во твојот муабет.Ако јас сум јадел, и сум се затрујал, ќе отворев тема, не одете таму таа и таа сендвичара тоа и тоа прави.
Ако јас НЕ ЈАДЕВ, туку работев таму, е нема да се замерам со газдите коа не сум имал проблем.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ни јас не гледам поента во твојот муабет.Ако јас сум јадел, и сум се затрујал, ќе отворев тема, не одете таму таа и таа сендвичара тоа и тоа прави.
Ако јас НЕ ЈАДЕВ, туку работев таму, е нема да се замерам со газдите коа не сум имал проблем.
А кој го спомна твојот пример? На марик се однесуваше тоа, не за тебе кај што си работел ти, фала Богу.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Затоа е најпаметно да се јаде во Мекдоналдс. Ем тазе, ем убаво, само што цените малку им штрчат. Но знаеш дека не јадеш плескавица од пред 3 дена. Иначе се сложувам со твојот пост, сите сендвичари исто прават. Само колку да земат пари, не гледаат дали ќе им наштетат на луѓето. Јас пред 2-3 недели земав сендвич од една многу позната сендвичара (нема да ја именувам) и доматот беше расипан. Пола сендвич го фрлив. Плескавицата колку-толку добра беше, но расипаниот домат ми го расипа цел сендвич. Сосовите полни со мушички. Плескавицата само ја загреа. Нема гајле, хигиена 0. :D
Аха, ептен паметно во Мекдоналдс, зејтинот за компирите го менуваат еднаш неделно (во другите сендвичари додуша веројатно е еднаш годишно, ама и еднаш неделно си е доволно гадно). Плескавиците се со секакви адитиви и конзерванси, смрзнати ги добиваат. Салатите исто така ги сечат однапред и после им стојат. Да, во услови во кои се контролира развојот на бактерии, ама сепак дека се свежи не се лажете.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
^^
Да али не можеш да се затруеш во такви брендови за разлика од Вили или некоја аутобуска сендвичара. И ако глеате така подобро јадете си леп и сол све е загадено и вештачко... Јас во МЦД не јадам ама пример Бургер Кинг не би го одбил.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
^^
Да али не можеш да се затруеш во такви брендови за разлика од Вили или некоја аутобуска сендвичара. И ако глеате така подобро јадете си леп и сол све е загадено и вештачко... Јас во МЦД не јадам ама пример Бургер Кинг не би го одбил.
Тоа држи, барем знаеш дека вработените се измиле раце после идење во вц и дека тој што ти наплаќа не пика прсти во сендвичот :) Не реков дека треба да се јаде само леб и сол, него да не си се радуваат дечињата дека ако јадат од Мекдоналдс е здраво и свежо ;)
 
V

Vollstandig

Гостин
Eве ви уште еден грозен пример со една колешка што работевме, беше тиква зелена и тоа , додека немаше работа, идеа мачки од улица, се изгали со мачките се изгали се изгали, до ве-це појде, па цигара запали па ѓубре чистеше и нормално коа дојдоа 15 души одеднаш не се ни изми, се нацрта на шалтер и си вадеше плескавици си печеше....местеше итн, итн итн.

Нормално миењето раце не спаѓа во цената.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ја ко што кажав од маалси сендвичари не треба да се очекува хигиена. Ама затоа издржани сендвичари каде со години има гужва како (седмица) каде сепак постои хигиена чоек тешко ќе се затруе. Ја морам во месец еднаш двапати да јадам у сендвичара било тоа и Вили не знам кој постојано може да купува само тостови и заебанции... Ипак кај нас за жал ако не седнете негде на некое чуено место на скара лесно може да се затруете или па да ви се слоши од сендвичарите маалски..
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Eве ви уште еден грозен пример со една колешка што работевме, беше тиква зелена и тоа , додека немаше работа, идеа мачки од улица, се изгали со мачките се изгали се изгали, до ве-це појде, па цигара запали па ѓубре чистеше и нормално коа дојдоа 15 души одеднаш не се ни изми, се нацрта на шалтер и си вадеше плескавици си печеше....местеше итн, итн итн.

Нормално миењето раце не спаѓа во цената.
те молам кажи ми дека не си работел у вили или седмица да ми е мирна душава..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom