Плескавици како од сендвичарите

Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Како го прават меленото месо во сендвичарите што е толку вкусно и гумено, дали му ставаат нешто во место како вода, сода биакрбона или јајца, ако знај некој нека напиши рецепт
 
С

сашенко

Гостин
Како го прават меленото месо во сендвичарите што е толку вкусно и гумено, дали му ставаат нешто во место како вода, сода биакрбона или јајца, ако знај некој нека напиши рецепт
Сакаш да правиш сендвачара? Ако ти е за дома, прај си го домашно иако не изгледаат така "убаво" повкусни се и поздрави се како такви.Мене секогаш дома како растурени ми испаѓаат ама па знам дека јадам нешто здраво и без додатоци :)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
како јас правам плескавици:
350гр. мелено месо ( свинско мешано со јунешко )
1-2 јајца ( зависи од големината )
Кромид
Магдонос
Соја
Зачини ( вегета, сол, црн пипер, и малце чили )

сето тоа го умесиш убаво,и правиш мали топчиња ( кои се увалкуваат во брашно ) кои после ги правиш во форма на плескавица :)

тоа е тоа :)

пс: сојата се става во врела вода, и се цади па се додава во месото :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Како го прават меленото месо во сендвичарите што е толку вкусно и гумено, дали му ставаат нешто во место како вода, сода биакрбона или јајца, ако знај некој нека напиши рецепт
Нема рецепт за тоа, дома кога правиш ќофтиња ги правиш на шпорет, кога се прават на скара добиваат и мирис и вкус и се многу повкусни од домашните.:)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
како јас правам плескавици:
350гр. мелено месо ( свинско мешано со јунешко )
1-2 јајца ( зависи од големината )
Кромид
Магдонос
Соја
Зачини ( вегета, сол, црн пипер, и малце чили )

сето тоа го умесиш убаво,и правиш мали топчиња ( кои се увалкуваат во брашно ) кои после ги правиш во форма на плескавица :)

тоа е тоа :)

пс: сојата се става во врела вода, и се цади па се додава во месото :)
Истиот рецепт, плус лук во прав. :))
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ми се пријаде од темавааа, дајте некоја плескавица наваму :D
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Истиот рецепт, плус лук во прав. :))
не преферирам лук во јадења, особено кога јас готвам :)
сепак, секој си има свој специфичен вкус :)

Ми се пријаде од темавааа, дајте некоја плескавица наваму :D
исто и мене :vozbud:

КолеДмен, кога ќе правиш плескавици - да не викаш! Не џабе да ти кажуваме рецептите :P

пс: Од фала не се живее :D 'kidding
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
ke viknam ne e problem ako ne ti e daleku bitola, samo da gi napram socni i gumeni kako od sendivacara oti ovie domasnive mi dosadija
 
V

Vollstandig

Гостин
Абе пробај шо е ПЛЕСКАВИЦА, па после вели дека е најдобра плескавицата од сендвичарите, мешана со коњ од шутка и соја.
Појди во Македонска Куќа, има да се изнајадиш не дека не е мешана со соја и други работи али барем е вкусна и не е како ти е од сендвичарите и фаст фудовите правена на тостер:)
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Чекај сакаш да ги напраиш сочни и ГУМЕНИ плескавиците?
 
V

Vollstandig

Гостин
А тоа “ГУМЕНА“ е затоа што е препечена, и затоа што претходно била мувлосана. Работев во една сендвичара, нема да кажам која, добро позната е низ скопје, и кога имаше плескавица мувлоснаа зелена целосно ја стававме на скара, не ја гребевме воопшто и ќе се испечеше едно 40 минути и имаш “гумена плескавица“ и нормално симптоми на болки во стомакот и ред други работи. искрено бев против тоа, но платата ми зависеше од тоа дали ја ќе продавам тоа што го нуди газдата или не, па мораше да се случува тоа.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Сакаш да правиш сендвачара? Ако ти е за дома, прај си го домашно иако не изгледаат така "убаво" повкусни се и поздрави се како такви.Мене секогаш дома како растурени ми испаѓаат ама па знам дека јадам нешто здраво и без додатоци :)
Епа како сакаш да ти испаднат кога ставаш чисто месо :)

Кај мене татко ми ги прави секогаш, сам си одбира што месо да му дадат во месара(не го купува она готовоно мелено „месо“), и можам да кажам дека поубава плескавица никаде немам јадено.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
А тоа “ГУМЕНА“ е затоа што е препечена, и затоа што претходно била мувлосана. Работев во една сендвичара, нема да кажам која, добро позната е низ скопје, и кога имаше плескавица мувлоснаа зелена целосно ја стававме на скара, не ја гребевме воопшто и ќе се испечеше едно 40 минути и имаш “гумена плескавица“ и нормално симптоми на болки во стомакот и ред други работи. искрено бев против тоа, но платата ми зависеше од тоа дали ја ќе продавам тоа што го нуди газдата или не, па мораше да се случува тоа.
во седмица?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom