Плескавици како од сендвичарите

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Е зошто никој не кажал лош збор за сендвичите (освен тоа што се мали и дека е скапо). Све што јадеш од Мекдоналдс го носат од странство. Дневно 1000 авиони летаат. Салатите се тазе. Сендвичите се тазе. Значи све е добро, но тебе ако ти смета цената немора да јадеш. Ако беа бајати и нешто расипано цел свет ќе знаеше. Смрзнати или не, плескавиците им се поубави од 7ца. Не за џабе имаат во секоја земја во светот Мекдоналдс. Си се запрашал зошто никој не се затрул во Мекдоналдс?
Си земал да читаш по онлајн страни и да видиш дека има всушност луѓе кои се отруле од храната од Мекдоналдс?Јас сум добила тровање од таму, два пати.Никад у живот не би јадела веќе таму.Иако и посочував на сестра ми да не јаде од таму, сепак со друштво од школо отиде и јадеше, се додека и она не доби тровање.Немој да бидеш толку сигурен дека Мекдоналдс се поразлични од другите сендвичари.За хигиена не знам, затоа и не дебатирам на тоа поле.Ама секоја можна сендвичара, па дури и оние попознатите, работат на било каков начин со било какви состојки само за да дојдат до поголема пара.Факт е тоа, и никад нема да се смени.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Си земал да читаш по онлајн страни и да видиш дека има всушност луѓе кои се отруле од храната од Мекдоналдс?Јас сум добила тровање од таму, два пати.Никад у живот не би јадела веќе таму.Иако и посочував на сестра ми да не јаде од таму, сепак со друштво од школо отиде и јадеше, се додека и она не доби тровање.Немој да бидеш толку сигурен дека Мекдоналдс се поразлични од другите сендвичари.За хигиена не знам, затоа и не дебатирам на тоа поле.Ама секоја можна сендвичара, па дури и оние попознатите, работат на било каков начин со било какви состојки само за да дојдат до поголема пара.Факт е тоа, и никад нема да се смени.
Тровање во МекДоналдс се случува на 500 од 500.000.000 луѓе низ светот, и тоа е грешка на вработените а не на компирите, плескавиците и другите кај што ги нарачуваат(којзнае што бутнале по грешка). Сум читал и никаде не сум видел некој да се отрул. Но добро штом ти викаш дека си добила тровање си требала да ги тужиш и да ти дадат оштета (ако стварно си се отрула). Ако беше така, да се троват луѓе во Мек, досега ќе се затвореше и немаше да постои. Иначе не сум толку запален по МекДоналдс. Но таа фирма како и Епл, БМВ и слични, не допуштаат такви работи да им се случуваат( и да се случуваат некои фабрички грешки тоа е многу ретко). Иначе како што мислиш ти дека секој ден се трујат по Мек, тогаш треба да го обесат Мекдоналд, а не па оштета да му бараат.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Тровање во МекДоналдс се случува на 500 од 500.000.000 луѓе низ светот, и тоа е грешка на вработените а не на компирите, плескавиците и другите кај што ги нарачуваат(којзнае што бутнале по грешка). Сум читал и никаде не сум видел некој да се отрул. Но добро штом ти викаш дека си добила тровање си требала да ги тужиш и да ти дадат оштета (ако стварно си се отрула). Ако беше така, да се троват луѓе во Мек, досега ќе се затвореше и немаше да постои. Иначе не сум толку запален по МекДоналдс. Но таа фирма како и Епл, БМВ и слични, не допуштаат такви работи да им се случуваат( и да се случуваат некои фабрички грешки тоа е многу ретко). Иначе како што мислиш ти дека секој ден се трујат по Мек, тогаш треба да го обесат Мекдоналд, а не па оштета да му бараат.
Нормално дека нема да чуеш дека луѓе се отруле или дека Мекдоналдс се затворил затоа што тие се голема фирма, и посекако ќе ги скријат таквите работи кои би им сметале во остварувањето профит.Не е грешка на вработените, додека сум чекала порано на каса, сум гледала како ги прават компирите и од каков зејтин(читај: не жолт него кафеав) ги вадат.Зашто мислиш дека луѓето не се најадуваат од преку 10 хамбургери?Затоа што сојата не храни, само ја прави посочна и дебела плескавицата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Темава ја читав до сега и морам и јас да одговорам...
Прво тоа за крвните групи...И јас како и Kaiser сум А позитив и јадам многуу месо...Не можам да функционирам без месо, а и патлиџан јадам многу...Иако кажуваат дека млечни производи одговараат на мојата крвна група, јас еве да речеме млеко и јогурт не можам органски да поднесам...Поготово слатко млеко...Од самиот мирис ми се лоши,а камоли да пијам...А сирење обожавам (овчо поготово)...
Втора работа...За Мек Доналдс...Таму работи една моја роднина (со години е таму менаџер на кујна) и од тоа што ми го има кажано е дека за хигиената водат рачун и тоа максимално( на 5 мин персоналот мијат раце, подот секој ден по 2 пати го чистат, садовите итн...) Но...Има едно големо Но...Храната е по потекло од Америка и ја праќаат тука замрзната...Микробиолошки е исправна, но не го земавте во обзир фактот дека на Американците со закон им е дозволена употреба на генетски модифицирани состојки (сојата е само една од нив...) И немојте да мислите дека храната од Мек е исклучок од тоа...Долготрајно конзумирање на сендвичи и милкшејкови од таму е страшно опасно...Можам до утре да пишувам али идам офтопик...

Е сега онтопик...
Сакате убава плескавица?
Одете во некој од големите маркети, што имаат посебен дел за месарница и одберете си убаво парче телешко или говедско месо и речете му на тој да ја исчити машината пред вас, претходно што мелел месо и да го сомеле вашето парче...
Одете дома и ставете го месото во еден длабок сад, ставете едно јајце внатре, 1 голема главица рендан кромид, презла 2-3 лажици, сол, бибер малку и неколку трошки леб...Мешајте го убаво со раце месото дури не стане хомогена смесата...
Стајте зејтин да се грее во тава и правете си плескавици и ставајте ги во загреан зејтин ако не сакате да ви се лепат и распаѓаат...

Ова е едно од моите омилени јадења...Обично со пире го правам...
Вакви плескавици во ниедна сендвичара нема да ви дадат...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А гледајте ги оние што ги прскаат овошките и зеленчукот и никад на пазар нема да одите. Муабетиве не ви држат вода.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Долготрајно конзумирање на сендвичи и милкшејкови од таму е страшно опасно...Можам до утре да пишувам али идам офтопик...
Потврдувам, исто како и пилешкото со хормони и сојата :).

Јас млечни сакам и ми се свиѓаат ама ако пијам јогурт секој ден после недела дена се разболувам така да млечни сум смалил на минимум, на мојот организам не му пријаат :).

Плескавици правам како тебе (иако твоите ме потсеќаат на ќофтиња), само не им ставам јајце и ги печам во рерна со малку зејтин да не ми се ептен масни :).

Убаво ти е тоа да му речеш на месарот да ја исчисти машината пред да го меле месото ама замисли што фаца ќе направи, ќе те погледне ко да си ненормален :eek:.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
jas znam eden trik za pleskavicata da bide super extremno meka, no nesakam da kazam.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Препорака за каде да пробам добра плескавица во Скопје?
Знам дека 100% месо нема да најдам никаде, ама барем приближно да биде...
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
Togas prestani da komentiras po temite ako nema sto da kazes.

Opomena e ova, sledno te pominuvam so spam alatka.
dobriot kalitet i trikovite vredat pari, toa e pricinata shto ne kazuvam, inaku jas nishto ne ti napravivno, a za alatkata, seedno, samo poveli.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
mozi vi kasnam ama nikogas ne e kasno za ubo jadenje...probajte ova ama samo na skara, na plotna, a ako mu uspee nekoj vo tavce sakam feedback :)
pola kg meleno, edno jajce, leb star ronet okolu dve tri parcinja ama samo mekoto, eden sreden kromid, luk, kaskaval na kocki, piper bukovska, biber, mnooogu malku origano , pomalku od eden prstofat, ama ubavezno oti e klucno za vkusot, i sol.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom