Планинарски дом „Караџица“

Член од
8 август 2018
Мислења
18
Поени од реакции
17
Има ли некој информација за планинарски Дом Караџица
Контакт и слично
Вио Благодарам
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.662
Поени од реакции
13.853
ubavini,,,,како се стигнува до таму...по кој пат,може ли со кола.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.240
Поени од реакции
3.463
Совршено место, одлично место за релаксација.
Кој се реши да оди само би му препорачал да има повисока кола, патот до рибникот во Алдинци или како и да се викаше селото е катастрофа, така да само повисока кола или евентуално некое југо...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.662
Поени од реакции
13.853
сега гледав на карта, а не ли може преку Патишка река до таму.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.883
Поени од реакции
16.960
сега гледав на карта, а не ли може преку Патишка река до таму.
Анчо, идеш за Драчево, па се качуеш накај Долно, па Горно Количани. До Преслап е асфалт, а понатаму патот иде низ шумата, прво се проаѓа Кадина река преку еден дрвен мост, па после се качуваш низ шумата до Алдинци. Од Алдинци до домот има уште малку качување или со џип може. Со кола не е баш добар патот.
Патишка река е скроз у друг правец и е многу далеку. Се оди преку Батинци, ама страната накај Патишка е скроз на друг дел на планината - повеќе на запад, накај Козјак.
 
Член од
5 октомври 2009
Мислења
74
Поени од реакции
7
Домот зимно време работи само викенд. До него сега само пеш или со џип со 4х4 погон и солидни гуми бидејќи има кал и снег, и се патува околу часа од Скопје.

https://youtu.be/GuLJPWIVS38
 
Член од
17 април 2007
Мислења
90
Поени од реакции
139
Момци ... читнав дека има патека од Рибник Принц пешадија нагоре до домот.
Сте биле? Каква е патеката

1591442403924.png
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.149
Поени од реакции
366
Момци ... читнав дека има патека од Рибник Принц пешадија нагоре до домот.
Сте биле? Каква е патеката

Прегледај го приврзокот 254656
Околу 2ч пешачење со нормално темпо, со џип е проодна со кола не.
На половина пат поминуваш низ село Алдинци, на сред село фати лево нагоре по тој пат ако сакаш да скратиш, мислам дека е маркирана ако добро се сеќавам.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.883
Поени од реакции
16.960
@boban984 Јас сум бил одамна и криво ми е шо не јебе ова со карантиниве...сакам да одам пак.
Има планинарски клуб од Драчево и мислам дека и домот Караџица го именуваа Филип Чакаларов по дечкото што почина, а мислам дека и едно време живееше таму. Не загина, туку мислам изненадно дека почина многу млад дечкото, а сите го збореа како супер домаќин....за жал, ете.
Побарај ги на фејсбук или инстаграм.
Патекава што прашуваш е нешто слично како од Чеплес - има некој „колски“ пат, ама мислам дека е само за џип. Планинарската патека ако добро се сеќавам некако го сече тој пат. Треба да влезеш во Алдинци и после мислам дека само по колскиот се стига до домот, некаде каде што пишува 3,5км на твојава мапа.
У секој случај прашај ги луѓево ако можеш, може и gps запис ќе ти дадат, а може и да ти кажат дали е маркирано.
Неколку пати имам одено на една „забава“ што се организираше на Бегово поле, а се спиеше во и околу домот. Да бидам искрен, има делови во кои е многу интересна патеката за одење, ама има и еден прилично досаден дел каде што се оди по рамно, некаде во потегот на домот е тоа. Исто така, страната од Чеплес нуди поглед на фамозниот кулоар на Солунска, една од најубавите глетки според мене на Балканов, а од Караџица го гледаш врвот како обичен конус.
Супер сме проаѓале таму. Кој може нека оди кога е убаво времето.
 
Член од
25 август 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки. Има некој точно инфо до каде е проодно со кола и потоа колку има пешки до домот Караџица (Филип Чакаларов). До Рибник Принц може со кола или до Албинци? Се трудам да ги добијам на телефон ама немам среќа засега.
Фала.
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
9
Поени од реакции
3
Здраво дечки. Има некој точно инфо до каде е проодно со кола и потоа колку има пешки до домот Караџица (Филип Чакаларов). До Рибник Принц може со кола или до Албинци? Се трудам да ги добијам на телефон ама немам среќа засега.
Фала.
До селото Црвена Вода патот е океј, после тоа е ужасен, дупки, остри камења... прооден, да...но ке ги жалиш гумите. Од тука има пристоен (иако земјен) пат до рибникот. Се продолжува до мала река со автомобил, или пеш по пат над рибникот. Земјениот пат до планинарскиот дом се двои (гугл мепс ке ме потврди тука), оној преку алдинци е препорачлив. Автомобилот би го оставил или кај рибникот, или кај Мала Река.
 
На врв Bottom