Планинарење

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Еве можност во наредните 3,4 дена кој нема зимски кондури за планинарење посебно за пешачење на снег неколку часа без да ви се натопат нозете со купон од Grouper да си купи на попуст од околу 30% од врвната италијанска фирма Lomer која користи германска Sympatex а која по карактеристики е 2 пати подобра од многу попознатата Goretex:
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Zdravo drustvo,

Do sega sum bila solo planinar ili vo epten mali grupi, ama vo posledno vreme sakam da se priklucam na nekoe planinarsko drustvo, iskreno nemam pretstava vo koe, citam nanazad imate mn mislenja vo vrska so H2O i Hiking...dali ke moze nekoj od poiskusnite, da mi dade predlog za nekoe drustvo (nemora da e nekoe od prethodno navedenive)?

Fala vi mnogu:LOL:
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Ако за некој одговара Hiking за друг не одговара.
Најубаво, обично Hiking па и H20 имаат јавни евенти, отиди неколку пати без зачленување, ке видиш дали ти одговараат или не.

Според мене далеку подобро е мали групи, 2-3 коли максиум.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Има некое инфо за традиционалното искачување на Кораб на 8-ми септември, ќе има оваа година организиран превоз?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Има некое инфо за традиционалното искачување на Кораб на 8-ми септември, ќе има оваа година организиран превоз?
По правило ПК Кораб секоја година го организира со автобуски превоз а со оглед на тоа дека 8 септември се паѓа во петок значи дека на 10 ти недела би било искачувањето.
 
Член од
25 септември 2023
Мислења
111
Поени од реакции
119
Zdravo drustvo,

Do sega sum bila solo planinar ili vo epten mali grupi, ama vo posledno vreme sakam da se priklucam na nekoe planinarsko drustvo, iskreno nemam pretstava vo koe, citam nanazad imate mn mislenja vo vrska so H2O i Hiking...dali ke moze nekoj od poiskusnite, da mi dade predlog za nekoe drustvo (nemora da e nekoe od prethodno navedenive)?

Fala vi mnogu:LOL:
Најтопло ти ги препорачувам Македон од Скопје. За по дружељубиви тури пробај со I Love Hiking дефинитивно. Знај дека можеш да членуваш било каде и да одиш со секого што има public events. Предноста да си член на друштво ти е тоа што имаш попусти во планински домови со некои 100 денари за ноќевање доколку клубот е член на федерацијата (ПФМ). Имаш и попусти во камуфлаж и аутдорс ако не се лажам, иако мене се ми давале попусти и пред да сум бил член. Исто така доколку си член на друштво и одиш на нивни тури тогаш ти се документираат турите и тоа ти помага да напредуваш како водич и слично, зависи што амбиции имаш.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Најтопло ти ги препорачувам Македон од Скопје. За по дружељубиви тури пробај со I Love Hiking дефинитивно. Знај дека можеш да членуваш било каде и да одиш со секого што има public events. Предноста да си член на друштво ти е тоа што имаш попусти во планински домови со некои 100 денари за ноќевање доколку клубот е член на федерацијата (ПФМ). Имаш и попусти во камуфлаж и аутдорс ако не се лажам, иако мене се ми давале попусти и пред да сум бил член. Исто така доколку си член на друштво и одиш на нивни тури тогаш ти се документираат турите и тоа ти помага да напредуваш како водич и слично, зависи што амбиции имаш.
Во СЦГ членовите плаќаат пониска цена за превоз на секоја тура од оние надворешните кои не се членови а се приклучуваат на таа тура а слично е и во здружението Убавините на Скопска Црна Гора.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
Иде ли некој сеа на зима до средно или сите чекаме пролет? :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Затоа што темата е планинарење а не шетање по излетнички места.Водно иако геогравски се води како планина во пракса е излетничко место поради ниската надморска висина и тоа ќе ти го каже секој планинар.Висината на средно е само 600 метри и е пониска од висината на која лежат многу градови во Македонија така што таму се оди 365 дена во годината па и минус 20 да е надвор.Кога на Титов врв без проблем се оди на таа температура што останува за едно Водно.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
Затоа што темата е планинарење а не шетање по излетнички места.Водно иако геогравски се води како планина во пракса е излетничко место поради ниската надморска висина и тоа ќе ти го каже секој планинар.Висината на средно е само 600 метри и е пониска од висината на која лежат многу градови во Македонија така што таму се оди 365 дена во годината па и минус 20 да е надвор.Кога на Титов врв без проблем се оди на таа температура што останува за едно Водно.
Да, знам дека средно Водно не се рачуна за планина, повеќе ме интересираше за ладново време дали има движење натаму по патеките, од некој што оди.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Kako be ne e planina Vodno, ne zborete vakvi raboti. Pa groto alpinisti se spremaat na Vodno za golemi podvizi, trail runneri isto, bashka odete kachete pa zborete posle. Vodno e strmno, oshtro i odlichno za trening no ne e ednostavno ni lesno da go kachish. I za so velosiped vazhi istoto.
Taka da Skopje e blagosloveno sto go ima Vodno.
Izletnichko e za ovie sto se kachuvaat so zhichara i pushat gore cigari na vozduh, no za niv ne mi se zbori.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom