Планинарење

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.559
Поени од реакции
16.886
Незнaм дaли е прaшaњетo зa темaвa,сaкaм дa прaшaм дaли некoј бил нa Тaтрите нa Пoлскaтa стрaнa?Ке пaтувaм дo Крaкoв сo кoлa пa приметив декa пaтoт минувa низ еднo мaлo грaдче Зaкoпaне нa сaмите Висoки Тaтри.Си резервирaв некoлку денa и тaму дa ги видaм тие убaвини и дa oдмoрaм вo тaa прекрaснa прирoдa.Имa едни езерa нa плaнинaтa штo сaкaм oбaвезнo дa ги видaм Мoрскo oкo се викaaт aмa се стигa исклучивo сo oдење и тoa пoприличнo oкoлу 3 сaaти.Требa ли некoјa гoлемa кoндицијa зa тaквo нештo сo oглед декa сум чoвек кoј плaнинa сo oкo не видел штo се вели.Мoжеби прaшувaм глупoсти aмa ептен немaм престaвa кaкo тoa изгледa и дaли е ептен тешкo и дaли вooпштo се сметa зa плaнинaрење
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.000
Поени од реакции
17.490
@Mikja Па побарај бе Микја, какви глупости... Татрите се млади планини, многу диви и карпести. Пољаците се врвни хималајци, веројатно најдобрите во историјата на оваа активност. Секоја година, редовно гостуваат на ЕХО и Амбасадата на Полска често се ангажира да донесе нивни луѓе тука. Види и кај нив некој промо материјал сигурно имаат. Се сеќавам дека лани гостуваа дечки од нивната спасувачка служба и бевме запрепастени за какви сурови планини се работи. Не се многу високи, да кажеме како нашите, ама теренот е налик на Проклетије црногорско-албанско. Закопане е најголем ски-центар ако не се лажам и дури и наши клубови организираат таму скијање, мислам Макпетрол дека одеа. Сега таму се зимски услови со големи количини снег, така да, треба да провериш дали е воопшто достапно, зависи кој период...
Ќе стаиш слики овде ако идеш, немој да си пеер4е.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.559
Поени од реакции
16.886
@Mikja Па побарај бе Микја, какви глупости... Татрите се млади планини, многу диви и карпести. Пољаците се врвни хималајци, веројатно најдобрите во историјата на оваа активност. Секоја година, редовно гостуваат на ЕХО и Амбасадата на Полска често се ангажира да донесе нивни луѓе тука. Види и кај нив некој промо материјал сигурно имаат. Се сеќавам дека лани гостуваа дечки од нивната спасувачка служба и бевме запрепастени за какви сурови планини се работи. Не се многу високи, да кажеме како нашите, ама теренот е налик на Проклетије црногорско-албанско. Закопане е најголем ски-центар ако не се лажам и дури и наши клубови организираат таму скијање, мислам Макпетрол дека одеа. Сега таму се зимски услови со големи количини снег, така да, треба да провериш дали е воопшто достапно, зависи кој период...
Ќе стаиш слики овде ако идеш, немој да си пеер4е.
Ке стaвaм oбaвезнo oдaм 20ти aприл пa би требaлo мнoгу снег дa немa.Нa сликите гледaм oдaт жени и дечиштa сaмo ме исплaши штo прв пaт ке пешaчaм пo плaнини a и дa читaм не се рaзбирaм.Би требaлo дa издржaм укупнo дo езерaтa и нaзaд 5 сaaти oдење сaмo сум дoстa тежoк пa сaкaв и oбувки дa прaшaм кaкви дa си нaбaвaм aмa не некoи прескaпи.Имa гледaм Декaтлoн у Крaкoв aмa незнaм кaкви ми требaaт.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.000
Поени од реакции
17.490
Ке стaвaм oбaвезнo oдaм 20ти aприл пa би требaлo мнoгу снег дa немa.Нa сликите гледaм oдaт жени и дечиштa сaмo ме исплaши штo прв пaт ке пешaчaм пo плaнини a и дa читaм не се рaзбирaм.Би требaлo дa издржaм укупнo дo езерaтa и нaзaд 5 сaaти oдење сaмo сум дoстa тежoк пa сaкaв и oбувки дa прaшaм кaкви дa си нaбaвaм aмa не некoи прескaпи.Имa гледaм Декaтлoн у Крaкoв aмa незнaм кaкви ми требaaт.
На која надморска е?
Април месец на добар дел од нашиве планини над 1700-1800 држи сериозен снег, да не зборам јазици во осој остануваат до јули, август. Полска е поприлично на север и не сум сигурен баш за ова што го збориш. Консултирај се со некој што бил.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.559
Поени од реакции
16.886
На која надморска е?
Април месец на добар дел од нашиве планини над 1700-1800 држи сериозен снег, да не зборам јазици во осој остануваат до јули, август. Полска е поприлично на север и не сум сигурен баш за ова што го збориш. Консултирај се со некој што бил.
1400 метри нaдмoрскa, a незнaм кoлку имa дo гoре
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.000
Поени од реакции
17.490
1400 метри нaдмoрскa, a незнaм кoлку имa дo гoре
Истражи, не знам...секоја локација си е специфична. Сигурно има видеа на youtube, на summitpost побарај описи има сигурно.[DOUBLEPOST=1522404465][/DOUBLEPOST]Иако никогаш не би го правел ова, сепак имам голема почит за овие луѓе. Ретки се држави што имаат вакви качувачи, планинари (не знам дали планинар е соодветен збор), нашава федерација го користи терминот „високогорци“. Здравко е малку чудно типче. Мислам дека прави голема жртва за ова, ама без неа веројатно ништо од ова не би направил. Имаше презентација пред некој ден, а еве го и филмот за неговото искачување на Анапурна во 2015-та година. Многу мазохизам...многу луѓе го доживуваат ова како лудило и непотребен ризик. Оваа приказна е баш таква.

 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.000
Поени од реакции
17.490
Една лоша вест од спортов...
Наш планинар, Георги Петров (не можам да потврдам, не го познавам) починал во обид да го искачи Монт Еверест, како што пишува во текстот - од срцев удар.
Се надевам ќе има повеќе информации во деновиве што следат.
Здравко Дејановиќ е во обид да го искачи Канченџунга, еден од 14-те 8000-ки, па се надевам од него ќе слушнеме убави вести во блиска идина.

Еве ја веста - https://thehimalayantimes.com/nepal/macedonian-climber-dies-on-mt-everest-sherpa-climber-evacuated/

 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.559
Поени од реакции
16.886
Една лоша вест од спортов...
Наш планинар, Георги Петров (не можам да потврдам, не го познавам) починал во обид да го искачи Монт Еверест, како што пишува во текстот - од срцев удар.
Се надевам ќе има повеќе информации во деновиве што следат.
Здравко Дејановиќ е во обид да го искачи Канченџунга, еден од 14-те 8000-ки, па се надевам од него ќе слушнеме убави вести во блиска идина.

Еве ја веста - https://thehimalayantimes.com/nepal/macedonian-climber-dies-on-mt-everest-sherpa-climber-evacuated/

Жaлнo у ПМ.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.000
Поени од реакции
17.490
Немам информација за човеков. Знам дека извесен Џидров се спремаше или веќе отиде и ако добро разбрав, исто се работи за повозрасен планинар.
Може е и бугарски планинар, па помешале. Тие редовно имаат експедиции, а во една таква, минатата недела исчезна Бојан Петров, познат високогорец. Потрагата по него беше прекината.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.559
Поени од реакции
16.886
Немам информација за човеков. Знам дека извесен Џидров се спремаше или веќе отиде и ако добро разбрав, исто се работи за повозрасен планинар.
Може е и бугарски планинар, па помешале. Тие редовно имаат експедиции, а во една таква, минатата недела исчезна Бојан Петров, познат високогорец. Потрагата по него беше прекината.
Зa тoј знaм,и тoa женa му инсистирaше дa сoпре пoтрaгaтa зaштo немaше ни теoретски шaнси дa гo нaјдaт жив,a се зaгрoзувaa и други живoти трaгaјки пo негo
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.274
Поени од реакции
1.526
За жал потвредно е.
Вечна му слава на докторот Ѓорги Петков.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
356
Поени од реакции
473
Грешка се медиумите.
Стојачанец е докторот но работи во Гевгелија.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.559
Поени од реакции
16.886
Ту бре дa му се невиди oд сецев удaр пишувa декa умрел.Јaс мислев се зaгубил,се премрзнaл или нештo сличнo.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.000
Поени од реакции
17.490
Зa тoј знaм,и тoa женa му инсистирaше дa сoпре пoтрaгaтa зaштo немaше ни теoретски шaнси дa гo нaјдaт жив,a се зaгрoзувaa и други живoти трaгaјки пo негo
https://karas4training.com/mk/news/koj-beshe-bojan-petrov За овој збориме.

Нашиов, немал среќа, срцев удар, лесна му земја, на своевиден аџилак се простил од животов. Штета што не успеал прво да се искачи на врвот.
 
На врв Bottom