Писмени работи : Средно Образование

Дискусија во форумот 'Образование' започната од gooner4life, 30 март 2011.

 1. vakemk

  vakemk vakemk

  Член од:
  18 февруари 2009
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  3
  Нешто за Натурализмот, смртта во Венеција, Судбината на човекот, раскази од Чехов???
   
 2. alek_95

  alek_95

  Член од:
  18 септември 2011
  Мислења:
  218
  Допаѓања:
  22
  Бидејќи не можам да најдам тема за ова, ќе го поставам прашањево овде. Кои се централно симетрични оски, а кои се осно симетрични ?
  Попладне сум на школа, ми треба итно.
   
 3. Pandeva

  Pandeva

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Имате нешто напишано на тема: Лаура-идеалната љубов на Петрарка? :)
   
 4. jasmina07

  jasmina07

  Член од:
  19 октомври 2011
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ako ima nekoj sostavi za II god na temi:
  Hamlet-Vilijam Sekspir(opsto za lektirata,i obrabotka na likot hamlet)
  Boshestvena komedija-Dante Aligieri
  Kancioner-Francesko Petrarka
  Don Kihot-Migel de Sarvantes(Opsto,i za likot)
  Blagodaram odnapred..... :)
   
 5. Pandeva

  Pandeva

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Хамлет – Вилијам Шекспир

  Општопознатата е вистината дека околу авторството на Вилијам Шекспир во светски размери биле водени долготрајни и најконтроверзни дискусии за кои некои автори се обидувале да докажат дека зад делата што ние ги примаме и изучуваме со името на генијалниот англиски поет и драматичар Вилијам Шекспир, се криела некоја друга личност. За Шекспир и за голем број великани на уметноста се карактеристични две фази: од изразит оптимист во првите неколку години активно творештво, тој прераснал во песимист. Подоцна третиот драматург, Вилијам Шекспир ја постигнал и остварил својата полна и најрезултантна творечка зрелост, обележана со неговата најпозната и најзначајна трагедија – “Хамлет”. Во делото станува збор за трагедијата која се случила во кралското семејство Елсинор во Данска. Тогашниот крал Клаудиј оженет со Гертруда која била мајка на принцот Хамлет и жена на поранешниот крал, со цел да дојде до тронот го убива брата си – таткото на Хамлет, ставајќи му отвор во увото. Принцот не знаел за убиството и верувал дека неговиот татко бил каснат од змија. Тој ја презирал мајка си и никогаш не ја почуствувал мајчинската љубов, бидејќи таа го изневерувала татко му со Клаудиј и кога тој бил жив. Во разговор со персофицираниот призрак од татка си, Хамлет ја дознава целата вистина за убиството, а призракот бара од Хамлет да биде одмаздено убиството, а во таа одмазда да биде поштедена Хамлетовата мајка, која подоцна поради грижа на совеста ќе си ја добие својата казна. Од моментот кога судбината вака си поигрува со младиот Хамлет, тој херметички се затвора во осаменоста на своите мисли. Тој се претворал дека полудел за да не биде откриен дека спрема одмазда. По негова иницијатива во дворецот се организира претстава која го манифестира убиството на татко му, од која Клаудиј дознава дека Хамлет ја знае вистината. При разговор со мајка му во нејзината соба, забележал дека е наслушуван од наслушувачот зад завесата и го убил мислејќи дека е Клаудиј, но го убил таткото на неговата сакана – Полониј. Клаудиј свесен дека Хамлет за него претставува опасност го пратил во Англија со цел таму да биде убиен. Но по игра на случајот Хамлет не стигнал во Англија и повторно се вратил во дворецот со цел да присуствува на погребот на Офелија која се самоубила. Клауидј исценирал двобој со цел да се ослободи од Хамлет, а двобојот бил помеѓу Хамлет и Лаер кој сакал да ја одмазди татковата смрт. Лаертовиот меч бил премачкан со отровна маст, и доколку Хамлет победи во чест на победата треба да се напие од затровеното вино. Хамлет пред да умре го убива Лаерт и Клаудиј. Тој умира но ја остварува својата цел и одмаздата е извршена. Суштината на оваа трагедија е многу јасна – секој мора да плати за стореното злосторство, а Хамлет е личност која предизвикува восхит. Тој иако успеал да ја реализира пасивната одмазда, сепак го убил она човечкото во него.
   
 6. mice14

  mice14

  Член од:
  2 ноември 2011
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  4
  ако имате состав за канционерот од франческо петрарка ама за брзо ми треба плис и фала однапред :D
   
 7. Riste123

  Riste123 RISTE

  Член од:
  7 октомври 2009
  Мислења:
  100
  Допаѓања:
  3
  Jas imam nesto za 2 god samo da najdam tetratkata i da ja skeniram zs mi se golemi i odma vi gi stavam
   
  На mice14 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Иза

  Иза

  Член од:
  12 ноември 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ми треба Есеј на темите
  1.Митот света приказна кој бил првата човекова религија и култура
  2. Литературата како дел од развојот на човековата културна историја

  Ако може некој да ми помогне.. :)
   
 9. s.sarrah

  s.sarrah

  Член од:
  12 декември 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  kje mozete da mi kazete neshto na tema karaktrizacija na likot na neda od serdarot (neda kako hrabra i silna zena) ili analiza na likot na evgenij onegin i tatjana
   
 10. MorticiaAdams

  MorticiaAdams MorticiaAdams

  Член од:
  9 февруари 2011
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Dali ima nekoj neshto za Don Kihot, mi treba itno. Fala odnapred. :)
   
 11. [ Македоникус ]*

  [ Македоникус ]*

  Член од:
  23 јануари 2009
  Мислења:
  10.640
  Допаѓања:
  2.500
  Во ова време со интернети чекате некој да ви напише...:tapp:
   
 12. butterfly--

  butterfly--

  Член од:
  10 јануари 2010
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  25
  Има некој писмени за Илијада(споредба на Ахил и Хектор),Гилгамеш и Прометеј,Митот за златното јаболко,Цар Едип...Било што?
   
 13. Nikola.P

  Nikola.P

  Член од:
  3 декември 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво, ми треба состав на овој наслов "Совеста нема заби но длабоко гризе" ми треба хитно фала однапред :)
   
 14. nihilista

  nihilista

  Член од:
  21 август 2008
  Мислења:
  6.501
  Допаѓања:
  1.309
  Posto najgolemata mudrost na svetot e toa deka nisto ne e besplatno, pisuvam pismeni od oblasta na literatura i filozofija za celi 200 denari.
   
 15. Индиско оревче

  Индиско оревче kid

  Член од:
  13 мај 2010
  Мислења:
  564
  Допаѓања:
  437
  Еден совет: не ги давајте така есеите за писмена.
  Јас ги продавам.. имам нарачки пред писмени и фино лепо си седвам цела вечер и пишувам ^.^ и поефтино ги продавам од нихилиста :D кај мене порачки :P
   

Сподели преку: