Пирошки

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Едно од највкусните работи што сакам да ги консумирам, често ја терам мајка ми да прави пирошки и кога се прават ручерк/вечера/појадок само нив ги имам на менито.Превкусни се...:rolleyes:
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Да
Да
Да

Прегледај го приврзокот 32687 Прегледај го приврзокот 32688

Nije mi vazno sto ima unutra - volim пирожки! Ali najvise volim przene sa pirinac+zeleni luk+jaje ...
Jedem ih uz hladno mleko ili caj..
--- надополнето: Jul 28, 2011 4:47 PM ---

Odakle u piroshki palacinkovo tijesto i prezle ? :confused: U Rusiju пирожки su prave od tijesto sa kvasac...
Пирошки се -


а тоа ти што имаш на сликите се крофни, барем тука во македонија
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
Да
Да
Да

Прегледај го приврзокот 32687 Прегледај го приврзокот 32688

Nije mi vazno sto ima unutra - volim пирожки! Ali najvise volim przene sa pirinac+zeleni luk+jaje ...
Jedem ih uz hladno mleko ili caj..
--- надополнето: Jul 28, 2011 4:47 PM ---

Odakle u piroshki palacinkovo tijesto i prezle ? :confused: U Rusiju пирожки su prave od tijesto sa kvasac...
А може рецептот за пирожки? јас ги сакам слатки... њам њам :)
А и нашиве поховани, со салама и кашкавал внатре, па и ако има руска салата некаде... уф, уф... :)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
А може рецептот за пирожки? јас ги сакам слатки... њам њам :)
А и нашиве поховани, со салама и кашкавал внатре, па и ако има руска салата некаде... уф, уф... :)
500г. брашно
1 квасец
млака вода
1л. сол

Брашното, и солта се мешаат во длабок сад. Се прави дупка во средината на садот ( како вулкан, само обратно т.е кратерот надолу :ROFLMAO: o_O - ако не ме разбра, ќе ти објаснам дополнително :P ) се става квасецот, и околу 1ф. млака вода ..се работи квасецот со рака, т.е се притиска во таа вода, и кога ќе се растопи се меси тестото со додавање на вода ..откако ќе го измесиш се убаво ( да не ти се лепи по рацете, а ако ти се лепи, нанесувај по малку брашно, како во садот, така и по рацете ) го покриваш садот со крпа, која потоа ја увиткуваш во ќебе и го оставаш во топла просторија, околу 30м. до 1 час да стаса т.е да поткрене тестото ..кинеш, правиш, пржиш, и не викаш :P

тоа е :)
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
500г. брашно
1 квасец
млака вода
1л. сол

Брашното, и солта се мешаат во длабок сад. Се прави дупка во средината на садот ( како вулкан, само обратно т.е кратерот надолу :ROFLMAO: o_O - ако не ме разбра, ќе ти објаснам дополнително :P ) се става квасецот, и околу 1ф. млака вода ..се работи квасецот со рака, т.е се притиска во таа вода, и кога ќе се растопи се меси тестото со додавање на вода ..откако ќе го измесиш се убаво ( да не ти се лепи по рацете, а ако ти се лепи, нанесувај по малку брашно, како во садот, така и по рацете ) го покриваш садот со крпа, која потоа ја увиткуваш во ќебе и го оставаш во топла просторија, околу 30м. до 1 час да стаса т.е да поткрене тестото ..кинеш, правиш, пржиш, и не викаш :P

тоа е :)
Ако не ја запалам кујната цел форум ќе јаде пирошки. :) Ама тие, руските, имаат посебен вкус... јас од нив сакам рецепт :)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Ако не ја запалам кујната цел форум ќе јаде пирошки. :) Ама тие, руските, имаат посебен вкус... јас од нив сакам рецепт :)
ев, незнам за нив :)
овој као "класика" рецепт му доаѓа :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас си правам од Трио замрзнати, не се лоши само што ги поскапија за 20 денари, сега се 90-95 во зависност од кооперацијата.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
16
Поени од реакции
9
Дефинитивно најдобра пирошка што ја имам пробано е во Костарика (Градски Парк). Воопшто не е мрсна, полнета со кашкавал, печурки и шунка..., ја служат со тартар сос. Кој има можност нека проба !!! :)
 
Член од
9 ноември 2010
Мислења
93
Поени од реакции
79
А може рецептот за пирожки? јас ги сакам слатки... њам њам :)
А и нашиве поховани, со салама и кашкавал внатре, па и ако има руска салата некаде... уф, уф... :)
nene88, evo ti recept za najobicne ruske piroski (veliki i male, przene i pecene)

Testo
150 ml vode
1 kesica (7 gr) suh kvasac
600 gr. brasno
1 jaje
1 bjelanak
1 zlicica soli
150 ml. mleko
150 ml. ulje
zumanjce za premazivanje

Priprema

U mlako mleko dodati kvasac, secer i malo brasna. Ostaviti na toplom da se kvasac aktivira.
Promjesajte brasno, sol, 1 velika zlica secera, dodajte kvasac, mlako mleko, ulje i jaja.
Dobro ga izmesite i ako je potrebno dodajte jos malo brasna, testo ne treba da je leplivo, vec sjajno i meko…
Ostavite ga na toplo, mozda sat i pol, dva…
Kada je vec uduplalo svoj volumen, malo ga pritisnite rukama da izadje vazduh i podelite ga na priblizno 24 loptica.
Svaku lopticu stavite na jednu ruku i drugom, prstima napravite kruzic. Stavite jednu zlicu fila (dzem, slatko, sveze voce) i zatvorite je ...
Piroski stavite na pleh pokriven papirom, deo gde se zatvara da bude odozdo i ostavite ih petnaesetak min. da odmore.
Pecite ih na 180 C oko 25 min.
Pre pecenje piroski premazite sa zumanjcem u kojem ste dodali zlicicu mleka.
Odozgo mozete stavite mak, sezam…Naravno, fil uvek mozete prilagoditi vasem ukusu :) Piroski se mogu sluziti i tople i hladne! Prijatno! :)
 

Attachments

Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Пирошка се знае,само од 7-ца.
Е откај се знае? xD

Инаку, дали 2-3 пати во живот имам јадено пирошка, не ми се свиѓаат саламите внатре, а многу ми е гадно со салата коа ги пунат. Еднаш една недопржена јадев, се осеќав ко фа јадам тесто од леб..њах!
 
P

PewDiePie

Гостин
Е откај се знае? xD

Инаку, дали 2-3 пати во живот имам јадено пирошка, не ми се свиѓаат саламите внатре, а многу ми е гадно со салата коа ги пунат. Еднаш една недопржена јадев, се осеќав ко фа јадам тесто од леб..њах!
Па тие што се од ск знаат каде ја прават најубавата пирошка. ;)

Ти си имала лошо искуство затоа ти се згадила,оди во 7-ца пробај нема да бидеш разочарана.
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
nene88, evo ti recept za najobicne ruske piroski (veliki i male, przene i pecene)

Testo
150 ml vode
1 kesica (7 gr) suh kvasac
600 gr. brasno
1 jaje
1 bjelanak
1 zlicica soli
150 ml. mleko
150 ml. ulje
zumanjce za premazivanje

Priprema

U mlako mleko dodati kvasac, secer i malo brasna. Ostaviti na toplom da se kvasac aktivira.
Promjesajte brasno, sol, 1 velika zlica secera, dodajte kvasac, mlako mleko, ulje i jaja.
Dobro ga izmesite i ako je potrebno dodajte jos malo brasna, testo ne treba da je leplivo, vec sjajno i meko…
Ostavite ga na toplo, mozda sat i pol, dva…
Kada je vec uduplalo svoj volumen, malo ga pritisnite rukama da izadje vazduh i podelite ga na priblizno 24 loptica.
Svaku lopticu stavite na jednu ruku i drugom, prstima napravite kruzic. Stavite jednu zlicu fila (dzem, slatko, sveze voce) i zatvorite je ...
Piroski stavite na pleh pokriven papirom, deo gde se zatvara da bude odozdo i ostavite ih petnaesetak min. da odmore.
Pecite ih na 180 C oko 25 min.
Pre pecenje piroski premazite sa zumanjcem u kojem ste dodali zlicicu mleka.
Odozgo mozete stavite mak, sezam…Naravno, fil uvek mozete prilagoditi vasem ukusu :) Piroski se mogu sluziti i tople i hladne! Prijatno! :)
Спасибо :) ја уже соскучилась, давно не ела настојаштие русские пироги :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
nene88, evo ti recept za najobicne ruske piroski (veliki i male, przene i pecene)
:)
мислам дека ги збунуваш луѓево со прикачените фотографии-
имаш и пирошки и пироги :)
а и самата кажа дека ги обожаваш пржените пирошки, а рецептава ти е од печениo_O
 
A

AnFem

Гостин
мислам дека ги збунуваш луѓево со прикачените фотографии-
имаш и пирошки и пироги :)
а и самата кажа дека ги обожаваш пржените пирошки, а рецептава ти е од печениo_O
Еве домаќин човек! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom